Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 144

Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.
« Răspunde #15 : Ianuarie 26, 2013, 20:15:25 »

Pamflet.
 O maimutza cu curul rosu,nu mai are de lucru si a inceput sa linga...zapada,poate primeste si ea vreo banana...mercenara si oportunista cum e ia,tare-s curios sa vad la ce categorie o va incadra nea Pitca.Sper sa nu te incadreze la categoria:maimutza in cusca cu zabrele.Am auzit ca lumea buna vrea sa asigure cazare maimutzelor obraznice,dar cazarea va fi confort 3 si cu gratii la geamuri.
Cheesy
Ps.AFARA SI CU LINGAII!AFARA SI CU IMPOSTORII!
Nu-mi m sopti delatiuni la urche Buzdugane. Nu ti-am uitat basismul!

Te-ai gandit nea Ilcule ca le dai idei la prea multi? Se strange poporul si ne lasa fara parla, guv si guvernator. Cel m prost e ca va lasa si fara indemnizatii daca nu va m fi parlament pt legiferare.
Memorat
  • ilcutgm89
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Ianuarie 26, 2013, 20:28:37 »

Pamflet.
 O maimutza cu curul rosu,nu mai are de lucru si a inceput sa linga...zapada,poate primeste si ea vreo banana...mercenara si oportunista cum e ia,tare-s curios sa vad la ce categorie o va incadra nea Pitca.Sper sa nu te incadreze la categoria:maimutza in cusca cu zabrele.Am auzit ca lumea buna vrea sa asigure cazare maimutzelor obraznice,dar cazarea va fi confort 3 si cu gratii la geamuri.
Cheesy
Ps.AFARA SI CU LINGAII!AFARA SI CU IMPOSTORII!
Nu-mi m sopti delatiuni la urche Buzdugane. Nu ti-am uitat basismul!

Te-ai gandit nea Ilcule ca le dai idei la prea multi? Se strange poporul si ne lasa fara parla, guv si guvernator. Cel m prost e ca va lasa si fara indemnizatii daca nu va m fi parlament pt legiferare.

Pentru asa ceva as accepta sa fiu si boschetar,ca si asa dupa unii nu mai am mult.
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Ianuarie 26, 2013, 20:34:48 »

Nu esti singurul in situatia asta nea Ilcu. Sa vedem ce are sa urmeze. Sper sa termin "curatenia" pana sa ajung sub pod.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Ianuarie 26, 2013, 20:36:02 »

lasa Ilcule ca nu mor caii cand vor cainii si nici cainii cand vor stapanii.totul este sa nu ne mai sicanam intre noi si sa facem front comun inpotriva celor care ne vor raul,in rest Dumnezeu cu mila si-om scoate-o noi la un liman.
Memorat
  • un urmas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 26, 2013, 20:57:20 »

lasa Ilcule ca nu mor caii cand vor cainii si nici cainii cand vor stapanii.totul este sa nu ne mai sicanam intre noi si sa facem front comun inpotriva celor care ne vor raul,in rest Dumnezeu cu mila si-om scoate-o noi la un liman.
DISPERATILOR, PANA ACUM O SAPTAMANA, VA DADEATI DE CEASUL MORTII, CARE MAI SUNTETI PANA IN 96, ACUM VA CRACANATI DE UN ASA ZIS DIAGNOSTIC,DACA ATI FOST AVIZATI DE ASOCIATIE RECUNOSCUTA, SAU FILIALA.
LA PUSCARIE CU INPOSTORII, INDIFERENT DE CALITATEA OBTINUTA, CU RESTITUIREA DREPTURILOR OBTINUTE PANA IN PREZENT , SI CATUSE, COLEGI DE CELULA CU CEI CARE I-AU DAT DECLARATII DE MARTOR , SI CU PRESEDINTELE IN FRUNTE.
Memorat

EROII NU MOR NICIODATA
  • ilcutgm89
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Hai sa mai radem nitel
« Răspunde #20 : Ianuarie 26, 2013, 21:09:14 »

Nu esti singurul in situatia asta nea Ilcu. Sa vedem ce are sa urmeze. Sper sa termin "curatenia" pana sa ajung sub pod.

Eu am deja un plan:Infiintez Fundatia Boschetarilor Eroi din 1989 Incoace,ma trec in statut presedinte sef de pubela pe viata,acord certificate de aurolac, scormonitor in gunoi,etc,ca alea de betivan si scandalagiu deja mi le-a acordat Ranitul,solicit primariei boscheti,banci,sub poduri,etc ca si locatii sociale,o sa distribui bonuri de ordine pentru cantina sociala,o sa fac cursuri de recalificare din fonduri europeene pentru meseria de cersetor si o sa ii trimit la tratament in UE,iar sediul social va fi la azilul de noapte.Pentru dosar va fi nevoie de 1 kg de cupru,50 de peturi si 3 kg de paine mucegaita,iar spaga la comisie va fi cate1/2 kg de prenadez pentru fiecare membru al comisiei inferioare si superioare a podului.Contestatiile v-or fi solutionate doar daca sunt depuse inaintea obtinerii certificatului.Unica problema este ca nu stiu cine e competent ca sa ne breveteze,dar am eu o relatie la spitalul de nebuni,la subsol. Grin Grin ; Rad eu rad dar indemnizatia e moarta la guvern. Cry Cry Cry Cry
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • La intalnirea cu destinul nu poti spune absent!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Ianuarie 27, 2013, 12:58:33 »

Metodologia de verificare va fi urmatoare:
a) revolutionarii cuprinsiin M.Of nr.40 si 41/1993(Decret 226/1992), care au fost avizati numai de asociatii de revolutionari infiintate inainte de 31.12.1992. Vor fi exclusi militarii si militienii(care vor fi verificati de institutii specializate, cu participarea directa a Parchetului Militar) si cei care au fost dovediti de catre CNSAS ca au fost ofiteri acoperiti sau colaboratori ai fostei securitati si care sunt confirmati printr-o decizie definitiva si irevocabila ca fosti colaboratori;
b) revolutionarii avizati in 1996 de catre asociatiile recunoscute ca fiind infiintate inainte de 31.12.1992 vor fi impartiti in trei categorii si anume:
b1) revolutionarul care si-a desfasurat actiunile la Revolutie in localitatea in care isi are sediul asociatia revolutionara respectiva(infiintata inainte de 31.12.1992) va fi recunoscut de presedintele asociatiei respective, acesta raspunzind penal pentru reconfirmarea confirmarii pe care au dat-o in 1996. Vor fi exclusi militarii si militienii(care vor fi verificati de institutii specializate, cu participarea directa a Parchetului Militar) si cei care au fost dovediti de catre CNSAS ca au fost ofiteri acoperiti sau colaboratori ai fostei securitati si care sunt confirmati printr-o decizie definitiva si irevocabila ca fosti colaboratori;
b2) revolutionarul care si-a desfasurat actiunile la Revolutie in alta localitate decit localitatea in care isi are sediul asociatia revolutionara respectiva(infiintata inainte de 31.12.1992) va intra la verificare, el urmind a fi fi recunoscut de presedintele asociatiei(infiintata inainte de 31.12.1992)  si de cel al filialei care a intocmit documentatia, cei doi raspunzind penal pentru reconfirmarea confirmarii pe care au dat-o in 1996. Vor fi exclusi militarii si militienii(care vor fi verificati de institutii specializate, cu participarea directa a Parchetului Militar) si cei care au fost dovediti de catre CNSAS ca au fost ofiteri acoperiti sau colaboratori ai fostei securitati si care sunt confirmati printr-o decizie definitiva si irevocabila ca fosti colaboratori;
b3) cazurile speciale care se vor intilni, vor fi tratate in functie de conditiile dobindirii calitatii de revolutionar, precum si a modului in care s-a implicat in evenimentele din Decembrie 1989 fiecare revolutionar aflat in aceasta situatie(ex: declaratii contradictorii de martor; declaratii de martor date in „grup inchis”, grup care nu este recunoscut de revolutionarii ce au actionat in aceeasi zona operationala cu grupul; probe false aflate la dosar, probe care au condus la conferirea calitatii de revolutionar; revolutionari care spun ca au actionat in localitati sau in zone care ridica anumire semne de intrebare; etc).
Conditia eliminatorie pentru revolutionarii care sunt cuprinsi in cele doua categorii este aceea ca ei sa-si fi preschimbat Cerificatul in conformitate cu prevederile Legii 341/2004. 
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Ianuarie 28, 2013, 10:09:05 »

Domnule Prim Ministru-VICTOR VIOREL PONTA,
Domnule Secretar de Stat-VICTOR SOCACIU,

Este foarte clar ca sunt persoane care si-au obtinut certificate de revolutionar pe merit si cu respectarea legii.CINSTE LOR!

Dar este la fel de clar ca sunt persoane care au obtinut certificat fara sa-l merite,prin fraudarea legii.Persoane care au obtinut certificate de revolutionar prin abuz si frauda,exisa in toate categoriile de revolutionari,deci,la toate categoriile de revolutionari trebuie sa le reverificati dosarele,dar abuzul cel mai mare s-a facut la categoria LUPTATORI REMARCATI PRIN FAPTE DEOSEBITE.De aceia va invit pe toti sa reflectati(in special pe cei care se "simt cu musca pe caciula").Iar pentru dreptate,adevar si legalitate,trebuie ca FALSII REVOLUTIONARI SA FIE SCOSI DIN LEGE.

LEGE nr. 341 din 12 iulie 2004 (*actualizată*)
http://www.sspr.gov.ro/index.php?legislatie
Art. 2
În aplicarea prevederilor prezentei legi, se vor avea în vedere următoarele principii:

a) respectul şi gratitudinea faţă de eroii-martiri şi luptătorii participanţi la acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989 şi grija faţă de urmaşii eroilor-martiri;
b) respectarea adevărului istoric prin aprofundarea documentării privind Revoluţia română din decembrie 1989;
c) diferenţierea etapelor Revoluţiei;
d) stabilirea categoriilor de luptători, prin diferenţierea angajării şi participării la acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei;
e) diferenţierea între civili şi militari privind etapele participării şi formele de angajare în acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei;
f) echitate în acordarea drepturilor prevăzute de prezenta lege.

CAPITOLUL I
b) Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989:

3. Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite - atribuit celor care, în perioada 14-25 decembrie 1989, au mobilizat şi au condus grupuri sau mulţimi de oameni, au construit şi au menţinut baricade împotriva forţelor de represiune ale regimului totalitar comunist, au ocupat obiective de importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar şi le-au apărat până la data judecării dictatorului, în localităţile unde au luptat pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi celor care au avut acţiuni dovedite împotriva regimului şi însemnelor comunismului între 14-22 decembrie 1989;

c) Participant la Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989 - calitate onorifică.

CAPITOLUL I
Art. 8
De prevederile prezentei legi nu beneficiază persoanele, civili sau militari, care sunt dovedite a fi fost implicate în activităţile fostei securităţi ca poliţie politică, precum şi persoanele care au organizat, au acţionat, au instigat şi au luptat, sub orice formă, împotriva Revoluţiei.

(2) Persoanele care solicită preschimbarea documentelor care atestă titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), potrivit prezentei legi, precum şi preşedinţii organizaţiilor nominalizate la art. 5 alin. (4) poartă răspunderea penală pentru corectitudinea întocmirii dosarelor,

(6) În conformitate cu prevederile prezentei legi, titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) se atribuie, prin decret, de către Preşedintele României,

CAPITOLUL I
Art. 10
(2) Persoanelor care au participat la Revoluţie, dar nu se încadrează în criteriile prevăzute de Hotărârea Guvernului nr. 566/1996, cu modificările ulterioare, li se va atribui calitatea onorifică de participant la Revoluţia română din decembrie 1989, în condiţiile prevăzute de normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Art. 1. - Prezentele norme metodologice cuprind dispozitii in vederea detalierii modului de aplicare si a aplicarii unitare a prevederilor Legii recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989 nr. 341/2004.

Art. 5. - Titlul de Luptator pentru Victoria Revolutiei din Decembrie 1989 - Remarcat prin Fapte Deosebite, prevazut la art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 din Legea nr. 341/2004, a fost instituit si se atribuie, in aplicarea principiului prevazut la art. 2 lit. d) din Legea nr. 341/2004, in scopul de a face diferenta, pe de o parte, intre categoria persoanelor care s-au desprins din randul participantilor si au avut un rol deosebit, prin contributia decisiva, la victoria Revolutiei, remarcandu-se prin fapte deosebite in care si-au pus viata in pericol, si, pe de alta parte, marea masa a persoanelor care au participat la Revolutia din decembrie 1989 fara a avea o contributie individuala decisiva la victoria Revolutiei.

Art. 6. - Titlul de Participant la Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989 confera titularului o calitate onorifica si se atribuie celor care pot dovedi ca au facut parte din marea masa a persoanelor care au participat la Revolutia romana din decembrie 1989.

Art. 7. - In intelesul prevederilor art. 3 alin. (2) din Legea nr. 341/2004, prin acordarea titlurilor se intelege preschimbarea certificatelor doveditoare emise in perioada 1990-1997, iar nu acordarea de noi titluri sau calitati de revolutionar

Legea nr. 341/2004 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare, se va avea în vedere diferenţierea etapelor revoluţiei astfel:
a) 14-19 decembrie 1989 - revoltã po****rã la Timişoara;
b) 20-22 decembrie 1989 - Revoluţia românã, pânã la plecarea dictatorului din sediul fostului Comitet Central al Partidului Comunist Român;
c) 22-25 decembrie 1989 - preluarea puterii şi instituirea noilor structuri ale statului.

Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Ianuarie 28, 2013, 11:02:19 »

Domnule Premier-VICTOR VIOREL PONTA,
Domnule Secretar de Stat-VICTOR SOCACIU,

Va reamintim ca ati facut niste declaratii in legatura cu revolutionarii,asteptam sa va tineti de cuvant.

Citat din declaratia Premierului VICTOR VIOREL PONTA:

"Eliminarea privilegiilor. În continuare în companii de stat şi cu capital integral sau majoritar de stat, autorităţi publice există privilegii despre care opinia publică ştie foarte puţin şi află foarte rar, dincolo de salariu, dincolo de venit, dincolo de tot ceea ce acordăm şi aici vreau să fac o paranteză cât de scurtă pot..., sunt la fel de convins cum am fost încă de la preluarea mandatului, că acolo unde vorbim de categorii speciale cum este cea a revoluţionarilor, soluţia nu este să cedezi, deşi ştiu foarte bine cât de multă supărare va crea acest lucru, ci soluţia este de a aplica corect... Suntem la 23 de ani după 1989 şi cred că dacă au fost oameni şi au fost, care chiar au merite speciale în acele zile sigur că ţara şi implicit bugetul le poate fi recunoscători.Dacă au fost oameni care au abuzat şi şi-au însuşit privilegii, să continuăm să plătim aceste privilegii reprezintă un act de nedreptate la adresa celorlalţi cetăţeni ai ţării."
VICTOR VIOREL PONTA

Citat din cuvantul Secretarului de Stat VICTOR SOCACIU:

Vă salut frațește din adâncul inimii mele de camarad, cu bucuria că  am șansa de a vă putea fi alături - și oficial investit -  în rezolvarea problemelor noastre.
Mulți dintre voi așteaptă câteva idei despre ce gânduri am odată ajuns aici. De aceea,  vreau să vă spun că m-am angajat sa fac tot ceea ce imi stă în putință pentru a face dreptate revoluționarilor.
În primul rând, vreau sa fac dreptate revolutionarilor, eliminand toți impostorii.  Existența lor ne face vulnerabili și necredibili in fața societății românești.
În al doilea rând, vreau sa fac dreptate revoluționarilor prin repunerea in aplicare a Legii 341 /2004 în forma ei actuală.
Nu in ultimul rând, vreau sa fac dreptate revoluționarilor  așezându-i la loc de cinste în societatea românească.

Dacă aceste lucruri se vor fi infăptuit – neapărat cu aportul vostru – vom putea  considera  toți că, în sfârșit, Revoluția Română  s-a incheiat.

Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Ianuarie 30, 2013, 09:38:21 »

Nr. 18/            /12.12.2012

Domnule PRIM - MINISTRU

Subsemnatul DRĂGULIN ILIE, Șef Serviciu Monilorizare, având în vedere neadevărurile promovate de mass-media, atâţi neavizaţi şi laşi care au slujit eu credință sistemul totalitar – comunist, irasformaţi acum în ideologi ai Revoluției din Decembrie 1989, modul subiectiv, partinic, denaturat în care sunt interpretate prevederile Legii nr. 341/2004, în calitatea mea de funcționar public de conducere, ce are în fișa de post ca principal obiectiv, monitorizarea aplicării Legii nr. 341/2004, și a drepturilor de care beneficiază revoluționanii, mă simt obligat să vă aduc la cunoştință studiul de impact, înregistrat sub nr. 18/9964/05.07.2010, înaintat fostului Prim – Ministru al Guvernului României,, domnului Emil Boc. imediat după emisiunea de la poslul de televiziune B 1, privind promisiune măsurilor de diminuare sau suspendare a plăţilor indemnizațiilor reparatorii.
          Bineînţeles că demersul meu a fost zadarnic. el nu a linut cont de siluaţia reală a vieţii revoluţionarilor, de concluziile pertinente privind răul ireparabil ce l - ar provoca măsura suspendării / neacordării indemnizaţiilor, asupra aceslor vieți, a tăiat aceste indemnizații, condamnând la foame si moarte marea masă a revoluţionarilor , iar banii luaţi de la ei i – a acordai lui Udrea pentru a face telegondole, terenuri de footbal în pantă, ştanduri la țară, parcuri în aproprierea pădurilor, cu * comision 30% înapoi , via Cocoș * ,
          I – am propus , ca variantă de rezervă, dacă întradevăr era imperios necesar, pentru bugetul României, care doar in cei 26 mil lei lunar sta, să diminueze cu 10 % , toate indemnizaţiile aflate în plată, respectiv economia necesară se realiza prin diminuarea indeminzației răniților (2,2 milioane Iei), reţinuţilor ( 0. 8 milioane lui), urmaşilor ( 1, 5 milioane lei), deţinui politici ( 8.5 milioane lei), veteranilor de râzboi ( 2. 4 milioane lei), persoane CLI handicap ( 2, 6 milioane lei), răniţi din teatrele de operaţii ( 3 milioane lei), deportaţi ( 2 milioane lei), dar şi a pensiilor foştilor activişti de partid PCR şi ale securștilor torţionari.
          Temeiul de drept și de fapt al măsurii propuse îl reprezenta faptul că aceste indemnizații au fost obținute în urma sacrificiilor, luptei și victoriei luptătorilor remarcați din Revoluția din Decembrie 1989, ei având de fapt îndreptățirea , legitimitatea legală, reală și cutumiară a primirii de la statul român a gratitudinii și recunoștinței, sub forma asigurării unui trai decent la bătrânețe. Vezi legislațiile țărilor cu tradiție în ale revoluțiilor, respectiv Franța și SUA, care încă plătesc indemnizații urmașilor participanților la primele Revoluții din țările lor, respectiv de 223 de ani Franţa şi aproape 200 de ani SUA.
          Domnule Prim - Ministru , predecesorul dumneavoastră sus – citat , ( apropo de citare, poate în viitorul mandat pe care îl veţi primi ca urmare a voinței poporului exprimată prin vot, iar revoluţionarii au reprezentat stidardul şi sufletul acestei campanii electorale, aşa cum de asemenea au reprezentat nucleele în jurul cărora s – au coalizat protestatarii carc au gonit de la guvernare PDL şi au adus USL la putere, vă veți gândi sa – l citați pe BOC pe la Parchet pentru abuzurile înfăptuite , pentru banii dați acoliților lui, Udrea , Videanu, Boagiu, Blaga , înfăptuind acea justiție socială, de care poporul care v – a votat, are atata nevoie ) , pentru acei revoluțonari care nu aveau niciun venit, decât indemnizaţia, nu a asigurat nici macat un ajutor social din care să poată trăi .
          Dar cea mai gravă dintre toate măsurile luate impolriva revoluţionarilor este cea de ordin psihologic, care agravează suferinţa morală, prezentă în sufletul fiecărui revoluţionar, care în anul 1989 a ieşit în stradă pentru a cucerii libertatea acestui popor, demnitatea, pentru a îndepărta un regim ticăloşit, totalitar - comunist, înţepenit în negura istoriei. Nimeni nu a ieşit în stradă împins de „agenturilii", străine, de uiriștii sovietici, mai mulţi decât oricând în acea perioadă, de forţele interne, conduse de securitate, care urmăreau debarcarea dictatorilor. Poporul român a ieşit în stradă mânat de dorinţa de libertate, de foame, de credinţa că prin înlăturarea dictatorilor și a camarilei ceauşiste, poporul român va avea o dezvo!tare înfloritoare, în libertate şi democraţie.
          Ce s – a primit după căderea regimului, un regim mai mult ticăloşit, în care la fiecare alegeri, scoatem câinele sătul și băgăm lupul flămând la putere şi guvernare.
          Pus la zid de *col * Turcescu, de psihopata de Pora şi de incultul ideolog al Revoluţiei din Decembrie 1989 – Grigore Cartianu, Boc, cedează și promite că va suspenda indemnizaţiile reparatorii ale luptătorilor remarcaţi şi Ia scut timp pune în practică ideile insuflate de ideologii Potului TV – basist, semnând pe picior toate demersurile legislative , prevederi neconstiluţionale, deoarece măsura era discriminatorie.
          Domnule Prim – Ministru , neconstiuționaltatea măsurii Iegislative, de neacordare a indemnizaţiilor reparatorii ale luptătorilor remarcaţi, o voi demnonstra atât din punel de vedere juridic, cât și faptic, moral, etc, ...
          Juridic , plecând de la prevederile Constitutiei României, care stipulează că o lege trebuie să asigure condiţii egale pentru toii beneficiarii ei, Legea nr. 283/2011, prin care nu se acordă indcmnizaţiile reparatorii luptătorilor remarcaţi , este neconstituţionalâ pentru următoarele considerente :
          -   Legea nr. 341/2004, prin care se asigură indemnizațiile reparatorii pentru luptătorii remarcați, prevede că de indemnizație reparatorie beneficiază următoarele categorii de revolutționari: urmași ai Eroilor Martiri, Luptători ( răniți, reținuți, răniți și reținuți, remarcați ) , persoane care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 .
          Această ultimă categorie a fost introdusă în legea revoluţionarilor prin intervenția și presiunea mafiotă a lui Stejărel Olaru şi a lui Dragoș Dincă , eu refuzând să le fac Norme Metodologice.
          Această categorie revoluţionară, care nu a participai la Revoluția din Decembrie 1989, are singurul merit, că un număr de 73 de muncitori de la Uzinele de Autocamioane Braşov au ieşit în stradă , doar pentru revendicări de ordin salarial.
          Acţiuni revoluţionare , cu un conţinut mult mai consistent, dar mai ales cu un mesaj anti – comunist, au fost execute în Valea Jiului în perioada 1982 – 1984, la Vulcan şi Motru, în mod sigur dumneavoastră suteți în temă, fiind un evident fui al Gorjului, care v – a propulsat în funcţia actuală, dar nimeni nu s – a gândit !a aceşti oameni care şi – au riscat viaţa închizându – l în mină la, – 200 m pe fostul Prim Ministru comunist, Ilie Verdeţ, iar la Motru, Brigada de securitate , comandată de gen. Velicu de la Craiova, 3 zile şi 3 nopţi s – a luptat CLI minerii dezlănţuiţi, care pentru prima dată din 1945 au strigat jos Ceauşeseu jos Comunismul.
          Aceste 73, aşa – zise persoane care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 , au devenit la data prezentului memoriu, 467 luptători remarcați din timpul Revoluției din Decembrie 1989, deoarece conform asimilării sunt luptători remarcați, deoarece nu pot fi nici urmași, nici răniți și nici reținuți, sunt doar luptători remarcați dar care au, încă în plată, indemnizații reparatorii, *deoarece nu au participat la Victoria Revoluției din Decembrie 1989* . Prin Legea nr. 283 / 2011 s – a suspendat indemnizația reparatorie doar a luptătorilor remacați, adică cei care au obținut Victoria în Revoluția din Decembrie 1989.
          Domnule Prim – Ministru , sunteți jurist, si unul de excepţie, chiar dacă Băsescu, vă consideră plagiator, pentru mine sunteți procurorul incoruptibil PONTA, deci observaţi nelegalitatea şi neconstituționalitatea măsurii legislativ, acolo unde acel doctor în drept constituțional, Emil Boc, nu a observat – o .
          Două probleme de dirept sunt aici: a . fiind asimilaţi luptătorilor remarcați, nu puteau primii indemnizaţiile reparatorii, dar în mod abuziv și ilegal le – au primit; b. Dacă le – au primit măsura este neconstituțională, fiind o evidentă discriminare față de categoria asimilatoare, care are evidente merite deosebite în timpul Revoluţiei din Decembrie 1989.
          Discriminarea subzistă şi raportat la celelalte categorii, de revoluţionari, care evident sunt victime ale revoluţiei din Decembrie 1989, dar nu au niciun merit la Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 , pentru simplul motiv că victoria se câștigă de cei valizi și nu de morți, răniţi sau reținuți.
          Discriminarea este evidentă și cu ceilalți beneficiari de indemnizaţii respctiv, deţinuţi politici, deportaţi, veterani de râzboi, care primesc aceste indemnizații urmare a sacrificiului celor care au distrus regimul tolalilar – comunist și au permis plata acestor indemnizații, respectiv au creat premizele obiective și necesare acestor plăți.
          Domnule Prim – Ministru, din discursul dumneavoastră referitor la revoluționari , am înțeles mesajul dumneavoastră privind curețenia printre revoluționari.
          În acest sens , în calitatea pe care o am , de funcţionar public de conducere, în urma unei verificări a Decretelor Preşedintelui României, de acordare a titlurilor de Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989, concomitent cu reverificarea bazelor de date privind evidența certificatelor doveditoare eliberate de instituția noastră, am identificat 2993 de luptători remarcați ale căror certificate doveditoare nu figurează în Decretul Președintelui României, deci nu au titlu acordat, nu pot beneficia de drepturile conferite de Legea nr. 341/2004.
          Am constituit cu aceștia o baza de date , pe care am predat – o fostului Secretar de Stat, Sorin Vintilă Meșter. I – am cerut prin referatul prin referatul prin care i – am predate baza de date, să facă demersurile legale și necesare, pentru a se constitui o comisie care să reverifice aceste dosare și să anuleze acele certificate doveditoare acordate cu încălcarea prevederilor legale, domnul Meșter , a făcut public baza de date , eu fiind permanent amenințat de cei care se regăsesc în această bază cu moartea , dacă nu o distrug.
          Am făcut aceleași demers și am predat aceiași bază și domnului Adrian Viorel Nicolaescu, pe care dumneavoastră l – ați delegate să conducă instituția, aștept să se ia o măsură în acest sens.
          Dacă doriți curățenia printre revoluționari, numiți domnule Prim – Ministru, dumneavoastră un Secretar de Stat, corect și cinstit, nu golani și vagabonzi ca cei propuși de alții, de tipul lui Cuteanu, Meșter sau Costin, și printr – o Hotărâre de Guvern, numiți acea comisie care să reverifice dosarele luptătorilor remarcați, pentru a propune anularea certificatelor eliberate cu încălcarea prevederilor legale.
          Domnule Prim – Ministru , dacă această curățenie se va face în maxim 90 de zile de la numirea comisiei și se va face, cum veți face curețenie în cadrul celorlalte categorii de beneficiari ai indemnizațiilor?
          Astfel din 73 participanţi la Revolta salarială de la Braşov și nu anticomunistă cum a fost denumită în lege, au ajuns acum la 467 beneficiari de indemnizaţii, după principiul urmaş la urmaş, sau cel al declarațiilor că a fost și el acolo. Menţionez faptul că pentru această categorie nu există la sediul instituţiei noastre niciun dosar, pentru a verifica daca beneficiază în mod legal.
          Cum veţi curăţi Domnule Prim – Ministru hoarda de peste 127.000 de deținuţi politici, care nimeni nu ştie după ce principii au fost făcuţi, şi care consumă lunar 80 mil lei din bugetul de stat, adică 20 mil Euro. ?? ??
          Ei nu sunt proşti ea revoluţionarii , să se acuze unul pe altul că nu au fost la Revoluţiei , să se blameze, să se batjocurească, ei au fermoar tras la gură și nu transpiră nimic din modul mafiot prin care au primit dreptul la o indemnizaţie de la statul român. De unde domnule Prim – Ministru atâţi deţinuţi politici? Şi pe ce principii şi criterii au fost făcuţi ?
          Sunt de asemenea 24. 000 de veterani de război, dar de la începutul războiului au trecut peste 70 de ani. Adăgaţi minim 20 de ani , vârsta minimă pentru participarea la război şi veţi ajunge la o vârstă la care , cei 24 . 000 nu ar mai fi în viaţă şi avem de a face cu urmaşi de veterani și urmaşi ai urmaşilor acestora.
          Revin acum , după paranteza privind cureţenia, şi continui modul cum a decurs rezolvarea memoriului meu , la fostul Prim – Ministru Emil Boc.
          Mai mult, într - o revenire la adresa sus – menţionată i – am prezis căderea lui bazată pe ieşirea în stradă a revoluţionarilor şi legitimitatea demersurilor conflictuale, având în vedere că este profitorul sacrificiului lor, al sângelui vărsat de eroi noştrii și răniţii din timpul Revoluţiei din Decembrie 1989.
          A dispus audierea mea de către Comisia de Disciplină, care a constatat lipsa motivului de sancţionare .
          Domnule Prim – Ministru, după momentul neacordării acestor indemnizaţii , în mod discriminatoriu, doar pentru luptătorii remarcaţi din Revoluţia din Decembrie 1989, mă simt obligtat , atât din punct de vedere profesional, cât şi din punct de vedere moral să vă informez despre consecințele grave produse prin neacordarea acestor indemnizaţii.
          a. Destabilizarea sistemului bancar, prin neplata ratelor pentru peste 550.000 milioane Euro, credite acordate revoluționarilor în baza indemnizaţiilor reparatorii, neacordate ce a generat imposibilitatea plăţii ratelor .
          Peste 12.500 executări silite având ca obiect neplata ratelor restante la creditele primite de revoluţionari.
          b. Moartea a peste 3700 revoluţionari în anul 2012, cu 58 % mai mult decât media anilor 2005 – 2010, principalele cauze reprezentandu – Ie mizeria în care trăiesc ca urmare a lipsei resurselor materiale, lipsa medicamentelor, starea de suferinţă fizică şi mai ales psihică, lipsa locurilor de muncă şi a posibilităţii reale de a - şi câştiga existenţa, prezența bolilor incurabile , cancere şi cardio – vasculare , neacordarea medicamentelor necesare , pentru prelungirea vieţii, în astfel de cazuri.
          Am avut revoluţionar care a stat 3 săptămâni în congelatorul unui spital din Bucureşti deoarece nu avea familia banii necesari a-l înmormânta.
          Am în baza de date peste 150 cazuri de revoluţionari bolnavi de cancer, 285 bolnavi de diabet, 348 de revoluţionari care au suferit un infarct miocardic, care nu beneficiază de medicamentele necesare pentru a putea trăi.
          c. Lipsa locurilor de muncă. Domnule Prim – Ministru, aşa cum sublinian și în studiul de impact anterior, pentru 95 % din beneficiarii acestor indemnizaţii reparatorii, aceasta reprezintă singura sursă de existenţă, atât pentru ei cât şi pentru familiile lor.
          După cum foarte bine cunoaşteţi, marea lor majoritate în perioada imediat următoare Revoluţiei, mai precis prin anii 1992 – 1996, au fost dați afară din instituţii şi inteprinderi de stat, deoarece conducerile acestor instituţii erau cele din perioada comunistă, şi prin concedierile masive, s – au răzbunat pe cei care au distrus ordinea de drept ce le asigura lor un trai decent și diverse facilităţi, mai puţin consistente decât cele ce se asigură, prin corupţie si jaf, prin economia subterană, cu sprijinul clientelei politice, fie ea neocomunistă, ţărănistă, liberală, sau portocalie, celor care au pus mâna pe 70 % din averea ţării, lăsată de dictator la momentul împuşcării sale.
          Aceşti luptători remarcaţi , sunt la vârsta pensionării , dar nu pot fi pensionaţi pentru , nu realizează indicatorul obligatoriu, alături de vârsta standard , pentru ieşirea la pensie, pentru limită de vârstă, stagiu minim de cotizare, drpet pentru care deș au depășit 60 sau 65 de ani nu pot ieși la pensie și nici nu pot beneficia de indemnizația prevăzută de art. 5 alin ( 1 ) lit m din Legea nr. 341/2004, respectiv 0,6 di salariu mediu brut pe economie.
          De la data neaeordării indemnizaţiilor reparatorii , ei sunt în foame şi mizerie, au ajuns să caute prin gunoaie pentru a se hrăni, cerşesc prin locuri publice, atât ei cât şi familiile lor.
          De angajat nu – i mai angajează nimeni, iar lipsa locurilor de muncă agravează ș mai mult situația lor.
          d. Conflictul social . De 22 de ani această armată, neconvenţională , a fost folosită de clientela politică, atât de dreptă cât şi de slângă, drept masă de presiune pentru . adversarul politic, şi le – au rămas în deprinderi , sindromul revoluţiei permanent. Adăugaţi la acest sindrom şi faptul că foarte muţi sunt şi afectaţi de psihopatie, ca urmare a faptului că şi – au riscat viaţă pentru a împlinii nişte idealuri , pentru ei si urmaşii lor, dar în schimb au primit altceva.
          Revoluţionarii au privit neputincioşi la jaful naţional, la distrugerea economiei naţionale, prin căpușare şi furt, la dispariţia fără urmă a averii naţiunii, lăsate moştenire de cuplul dictatorial, fără nicio datorie externă, la îndatorarea peste limitele suportabilității atât a lor cât și la încă 10 generaţii, la îmbogăţirea fără justă cauză/just temei, a unor personaje grobiene, fără pic de moralitate , fără pic de cultură, fără scrupule.
          Aceste dezechilibre, pot genera confilicte sociale, cu urmări nebănuite, iar acest risc trebuie sa vi – l asumați.
          Vă rog să nu uitați domnule Prim – Ministru , că și prin ieșirea lor în stradă ați scos fiara PDL – istă de la putere, iar* războiul palatelor * nu încetează după acceptarea dumneavoastră de către Băsescu ca Prim – Ministru , el va continua până la data încheierii mandatului lui, iar masa de revoluționari foarte ușor poate fi folosită ca o masă de manevră, respectiv pentru creerea de conflicte sociale, mitinguri, greve, pichetări ale instituțiilor statului, ce îi vor permite lui Băsescu să vă conteste , la instituțiile europene și la alte instituții internaționale, arătând că cei care au schimbat regimul totalitar – comunist se ridică acum împotriva USL – lui, și în acest conflict , ei vor stabilii *scorul final*.
          Domnule Prim – Ministru, cu respect vă rog să nu vă lăsaţi minţit de diversiunea mediatică, care susţine că revoluţionarii au prea multe drepturi.
          Revoluționarii au aceleași drepturi, ca veteranii de război, deținuții politici, deportații, persoanele cu handicap, dar de aceste drepturi, teren, spaţii comerciale, locuri de veci, asistenţă medicală gratuită , au beneficiat doar cei care au fost în grațiile clientelei politice , în diferite perioade istorice.
          La data prezentei doar 15 % dintre luptătorii remarcaţi şi – au primit suprafeţele de teren de care ar trebui să beneficize conform legii, 3 % au primii spaţii comerciale, 15 % au primit locuri de veci, iar de 4 ani nu mai beneficiază de asisiență medicală gratuită şi nici de medicamente .

Cu deosebită -.stimă și consideraţie

ȘEF SERVICIU MONITORIZARE

CONS. JUR. ILIE DRĂGULIN
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Ianuarie 30, 2013, 09:48:43 »

Catre

SECRETARIATUL DE STAT PENTRU PROBLEMELE
REVOLUTIONARILOR
IN ATENTIA DOMNULUI MINISTRU SECRETAR DE STAT
dl. Victor Socaciu

Subsemnatul BOANCA SORIN domiciliat in Lugoj, Aleea Nucilor, nr. 2, sc. A, ap. 30, judetul Timis,

In calitate de LUPTATOR PENTRU VICTORIA REVOLUTIEI ROMANE DIN DECEMBRIE 1989, avand titlu de LUPTATOR REMARCAT PRIN FAPTE DEOSEBITE,

Acesta fiindu-mi conferit in baza CERTIFICATULUI DE REVOLUTIONAR seria LRM - B nr. 00152, document eliberat la data de 01 octombrie 2007, de Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 si de catre Comisia Parlamentara a Revolutionarilor din Decembrie 1989 ;

Având în vedere dispoziţiile art. 1 alin. (1), art. 7 alin. (3), din Legea 554/2004 a Contenciosului administrativ, publicată în M. Of. nr. 1.154/07.12.2004, cu modificările şi completările ulterioare,

Precum și
            Dispozițiile art. 49 (1) din Hotărârea de Guvern nr. 1707 din 29 noiembrie 2006,
"Art. 49. - (1) În cazul în care, pe baza unor elemente de noutate, constatate din oficiu sau la sesizarea oricărei persoane fizice ori juridice de drept public sau privat, reiese faptul că noile tipuri de certificate au fost eliberate unor persoane care nu îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sau de prezentele norme metodologice, SSPR va proceda la anularea certificatelor respective şi va propune Preşedintelui României retragerea titlurilor atribuite în baza acestora.

Și avand in vedere dispozitiile art. 41 din HOTARÂREA Nr. 1412 din 2 septembrie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii Recunostintei fata de eroii martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei Române din Decembrie 1989 nr.341/2004, in c oncret:,, SSPR si Comisia Parlamentara, în cazul în care, în desfasurarea activitatii de preschimbare a certificatelor si de solutionare a contestatiilor, considera ca anumite fapte sunt de natura sa atraga raspunderea disciplinara, administrativa, civila sau penala, sesizeaza organele abilitate de lege în vederea demararii procedurilor legale’’,

raportat la art 9 teza (5) si art 11 din  LEGEA nr. 341 din 12 iulie 2004 actualizată a recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987,

Vă supun spre atenție și competentă soluționare în termen legal, următoarele aspecte:

În municipiul Lugoj, printre alte forme asociative de revoluționari, există înregistrată în evidențele Judecătoriei Lugoj precum și în evidențele Ministerului Justiției, în Registrul Național partea A – Asociații,  FILIALA ASOCIAȚIA 16 – 21 DECEMBRIE 1989 LUGOJ.   

Dar, membrii acestei grupări, și-au luat cu de la sine putere titulatura de ASOCIAȚIE, în loc de filială. Datorită acestei încălcări grosolane a legii, acestora li s-au intentat mai multe procese și plângeri penale.
            Anexat prezentei, vă trimitem inregistrarea din evidențele Ministerului Justiției a FILIALA ASOCIAȚIA 16 – 21 DECEMBRIE 1989 LUGOJ.

Deoarece această entitate a promovat dosare către SSPR de așa-ziși revoluționari, spre confirmare și eliberare de certificate,

Vă solicităm a proceda la o verificare amănunțită a documentelor primite de la această entitate juridică, ce de fapt NU EXISTĂ,  și să dispuneți măsurile legale.
            Solicit a mi se comunica în scris măsurile și finalitatea anchetei, în termen legal.

Data: 24.01.2013                                                        Cu stimă,

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=24.1350
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Ianuarie 30, 2013, 09:53:49 »

Nereguli si Infractiuni - Imposturi si Impostori

Problema certificatelor duplicate

Situatia drepturilor acordate revolutionarilor

Lista rusinii - Turda
conform taberelor luptatorilor din 22 decembrie

Pentru a anula o confuzie:
Intre Teodor (Doru) Maries revolutionarul si Teodor Maries politistul nu e decat o coincidenta de nume

Sesizarea unei imposturi
Scrisoare deschisa adresata Presedintelui Romaniei, dl. Traian Basescu

De la Corpul de control al Ministerlui Internelor si Reformei Administrative
Document trimis de dl. George Costin

http://www.portalulrevolutiei.ro/documente/nereguli.html

http://www.portalulrevolutiei.ro/index.php?menu=3
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Ianuarie 30, 2013, 10:00:37 »

FOTOGRAFIE PENTRU DOSAR DE REVOLUTIONR CU SUSPICIUNI DE FALS.
http://www.portalulrevolutiei.ro/documente/contrafacuta.html
Memorat
« Răspunde #28 : Ianuarie 30, 2013, 10:03:05 »

Catre

SECRETARIATUL DE STAT PENTRU PROBLEMELE
REVOLUTIONARILOR
IN ATENTIA DOMNULUI MINISTRU SECRETAR DE STAT
dl. Victor Socaciu

Subsemnatul BOANCA SORIN domiciliat in Lugoj, Aleea Nucilor, nr. 2, sc. A, ap. 30, judetul Timis,

In calitate de LUPTATOR PENTRU VICTORIA REVOLUTIEI ROMANE DIN DECEMBRIE 1989, avand titlu de LUPTATOR REMARCAT PRIN FAPTE DEOSEBITE,

Acesta fiindu-mi conferit in baza CERTIFICATULUI DE REVOLUTIONAR seria LRM - B nr. 00152, document eliberat la data de 01 octombrie 2007, de Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 si de catre Comisia Parlamentara a Revolutionarilor din Decembrie 1989 ;

Având în vedere dispoziţiile art. 1 alin. (1), art. 7 alin. (3), din Legea 554/2004 a Contenciosului administrativ, publicată în M. Of. nr. 1.154/07.12.2004, cu modificările şi completările ulterioare,

Precum și
            Dispozițiile art. 49 (1) din Hotărârea de Guvern nr. 1707 din 29 noiembrie 2006,
"Art. 49. - (1) În cazul în care, pe baza unor elemente de noutate, constatate din oficiu sau la sesizarea oricărei persoane fizice ori juridice de drept public sau privat, reiese faptul că noile tipuri de certificate au fost eliberate unor persoane care nu îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sau de prezentele norme metodologice, SSPR va proceda la anularea certificatelor respective şi va propune Preşedintelui României retragerea titlurilor atribuite în baza acestora.

Și avand in vedere dispozitiile art. 41 din HOTARÂREA Nr. 1412 din 2 septembrie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii Recunostintei fata de eroii martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei Române din Decembrie 1989 nr.341/2004, in c oncret:,, SSPR si Comisia Parlamentara, în cazul în care, în desfasurarea activitatii de preschimbare a certificatelor si de solutionare a contestatiilor, considera ca anumite fapte sunt de natura sa atraga raspunderea disciplinara, administrativa, civila sau penala, sesizeaza organele abilitate de lege în vederea demararii procedurilor legale’’,

raportat la art 9 teza (5) si art 11 din  LEGEA nr. 341 din 12 iulie 2004 actualizată a recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987,

Vă supun spre atenție și competentă soluționare în termen legal, următoarele aspecte:

În municipiul Lugoj, printre alte forme asociative de revoluționari, există înregistrată în evidențele Judecătoriei Lugoj precum și în evidențele Ministerului Justiției, în Registrul Național partea A – Asociații,  FILIALA ASOCIAȚIA 16 – 21 DECEMBRIE 1989 LUGOJ.   

Dar, membrii acestei grupări, și-au luat cu de la sine putere titulatura de ASOCIAȚIE, în loc de filială. Datorită acestei încălcări grosolane a legii, acestora li s-au intentat mai multe procese și plângeri penale.
            Anexat prezentei, vă trimitem inregistrarea din evidențele Ministerului Justiției a FILIALA ASOCIAȚIA 16 – 21 DECEMBRIE 1989 LUGOJ.

Deoarece această entitate a promovat dosare către SSPR de așa-ziși revoluționari, spre confirmare și eliberare de certificate,

Vă solicităm a proceda la o verificare amănunțită a documentelor primite de la această entitate juridică, ce de fapt NU EXISTĂ,  și să dispuneți măsurile legale.
            Solicit a mi se comunica în scris măsurile și finalitatea anchetei, în termen legal.

Data: 24.01.2013                                                        Cu stimă,

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=24.1350
D.LE BUZDUGAN ,LUGOJENII ATI MULTUMESC PENTRU SUSTINERE ,TIE,SI CELORLALTI DE PE FORUM.SUSTINEREA VOASTRA NE OBLIGA! INCA ODATA,MULTUMIM!
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Ianuarie 30, 2013, 10:03:41 »

Tabel cu duplicate carora nu li se gaseste matca la SSPR(URMEAZA ALTA LSTA)
http://www.portalulrevolutiei.ro/documente/problema_certificatelor_duplicate.html
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 144
Schimbă forumul: