Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 144

Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.

• buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.
« Răspunde #30 : Ianuarie 30, 2013, 10:23:18 »

DE PE BLOGUL LUI MARIUS MIOC:
“Situaţie a proceselor dintre CNSAS şi revoluţionari”

http://mariusmioc.wordpress.com/2012/10/22/situatia-actualizata-a-proceselor-dintre-cnsas-si-revolutionari/
În articolul “Situaţie a proceselor dintre CNSAS şi revoluţionari” (linc) am analizat raportul CNSAS de pe anul 2009 şi am urmărit pe portalul instanţelor situaţia proceselor deschise de CNSAS împotriva unor persoane care au titlul de revoluţionar. M-am uitat între timp şi pe raportul de activitate al CNSAS pe anul 2010 (linc) şi 2011 (linc) şi completez situaţia prezentată atunci cu date noi. Totodată, am verificat procesele care erau în curs de soluţionare cînd am scris primul articol dacă s-au soluţionat între timp. Prezint deci o situaţie actualizată. Am verificat pe saitul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (unde trebuie să ajungă procesele dacă se declară recurs) şi pe saitul Curţii de Apel Bucureşti – aici am omis verificările la unele procese începute în 2011 pe care nu le-am găsit pe saitul ÎCCJ fiindcă am presupus că procesele sînt încă în curs. La “procese în curs de soluţionare”, acolo unde n-am găsit pe saitul ÎCCJ procesele respective, am scris numele revoluţionarilor respectivi cu litere cursive. Asta e semn că procesele respective sînt încă în stadiul procesual al primei instanţe, la Curtea de Apel, sau că recursul încă n-a început. Mai e şi posibilitatea ca, din motive necunoscute (cum ar fi haos în sistemul informatic al instanţelor), recursul respectiv să nu figureze pe saitul ÎCCJ. Am găsit cîteva cazuri în care pe saitul Curţii de Apel Bucureşti era notat că la procesul respectiv s-a declarat recurs (chiar şi din 2011), dar pe saitul ÎCCJ, unde ar fi trebuit să ajungă recursul, nu era nici urmă de el. Cu litere îngroşate am notat numele revoluţionarilor care au pierdut sau cîştigat procese cu CNSAS şi care n-au fost pomenite în primul articol sau au fost pomenite la “procese în curs de soluţionare”.
Reamintesc că, în conformitate cu art. 8 din legea 341/2004, persoanele care au fost colaboratori ai securităţii nu pot primi certificate de revoluţionar.
Procese cîştigate de CNSAS (instanţa confirmă calitatea acestora de colaboratori sau lucrători ai securităţii): Aldescu Constantin, Ambrozi Marian, Apostu Iosefina, Arabagiu Vasile, Avram Marcel, Baciu Călin Tudorel (irevocabil după Curtea de Apel), Badea Marius, Bălăceanu Ioan, Bălteanu Fag Dan Florin, Bărbat Vasile, Beganu Stelian, Bocănici Ioan Mircea, Bîzgă Marian, Boncea Vasile, Boncu Constantin, Borcănescu Nicolae, Budu Florian, Burbea-Milescu Iuliu Aurel,  Burlacu Mihai, Buzgău Pavel, Căzan Liviu, Câmpeanu Liviu, Chirciu Ionel, Constantinescu Nicolae, Costef Florian, Cristea Marin, Cristian Ion, Cuclea Constantin, Davidescu Doicin, Dinescu (fost Băloiu) Alfred, Dobrovolschi Eugen, Enache Constantin, Fanu Dorel, Ghebaru Paraschiva (Trăistaru), Horga Ioan, Iancu Eugen Romulus, Ilie Ion, Ionică Nicolae, Istrate Aurel, Iuga Gheorghe (Hîrcăian), Maicher Iuliu, Manea Constantin, Mazsa Gheorghe, Miclea Ioan Doru, Mihail Ştefan, Militaru Dan Mircea, Mioc Adrian, Munteanu Octavian, Muntean Vasile, Myllyla (Botezatu) Dragoş Cătălin, Nicolae Ion, Paraschiv Nicolae, Petcu Gheorghe, Pîslaru Gheorghe, Popa Marcel, Popa Sorin, Popovici Dumitru, Precupaş Arcadie, Radu Leonard Nelu, Rădulescu Ioan, Sarnachi Elena, Sălăgean Vasile, Silagyi Gabriel, Stoiadin Vasile, Talpalaru Valentin, Tărlungeanu Silvia, Toma Ioan, Varodi Sabin
Procese cîştigate de CNSAS la Curtea de Apel, la care n-am găsit recurs declarat (cel mai probabil sentinţele au rămas irevocabile; nu vreau însă să dau un verdict sigur fiindcă e posibil ca sistemul informatic al instanţelor să nu aibă informaţiile la zi): Adăscăliţei Dumitru, Baboş Ioan, Barbu Tudor, Bălteanu-Mazilu Nicolai, Brostofschi Petre, Butiurca Petru, Dediu Ioan, Dobre Jenică, Dumitrache Cornel, Faida Ioan, Florea Adrian, Gherman Emil, Gozutok (Cîrstea) Mariana, Halas Vasile, Ionescu Adrian, Măcelaru Marian, Niţă Niculae, Păun Constantin, Racoviţan Sorin Horia, Rusu Florentin, Ruxăndoiu Dorin, Spătaru Maricel (Grigore), Stănescu Florea, Tîrnoveanu Ioan Emil, Ungureanu Mitică, Wittenberger Mihai
Procese pierdute de CNSAS (instanţa a constatat că învinuirile de colaborare cu securitatea ca poliţie politică nu sînt întemeiate): Antal Iosif Adrian, Bizău Vasile, Bolocan Constantin Ştefan, Calotă Gheorghe, Clincea Alexandru, Coca Constantin, Constantin Petre, Creţu Antoniu Octavian, Dănăilă Dănuţ, Deak Andrei, Dendrino Horaţiu Galaction, Dumitrache Virgiliu, Dureţ Florin Stelică, Firimiţă Marian, Hutter Gabriel George Doru, Iancu Marin, Ifrim Ioan, Itu Ion, Klein Hans, Luxandra Didel, Manea Ionel, Matache Constantin, Mărculescu Aurel, Melinte Florin, Moraru Dumitru, Negru Gligore, Nemedi Emeric, Niţă Oprea, Petruşan Alexandru Iosif, Pitulan Matei Romeo, Protopopescu Gheorghe, Radu Paul George, Rudeanu Mihail Nicolae, Stan Gheorghe, Şerban Ioan Radu, Vâclea Liviu Valentin, Zahan Ioan Dănuţ, Zeană Corneliu
Procese în care însuşi CNSAS a renunţat la judecată, altele decît cele cu persoane răposate sau în care nu am date că persoanele respective ar fi răposat: Gera Tiberiu, Nicoară Ovidiu, Rândaşu Emil, Teodorescu Nicolae, Terzi Paul.
Persoane răposate sau fără calitate procesuală (în cazurile răposaţilor nu poate avea loc vreun proces, persoanele în cauză neputînd să-şi exprime punctul de vedere; în cazurile de acest fel în care s-a început procese, CNSAS fie renunţă la proces, fie le pierde prin lipsa calităţii procesuale a pîrîtului; am inclus în această rubrică procesele la care am găsit menţiunea “lipsei capacităţii procesuale” a pîrîtului ceea ce am interpretat ca dovadă a faptului că pîrîtul a murit; rog să mi se semnaleze dacă am greşit în vreun caz): Acsân Ion, Aanei Gheorghe, Baciu Mircea, Bădilescu Neculae, Dragomir Gheorghe, Hoţa Ionel, Ionescu Haralambie Viorel, Popescu Dumitru, Tudor Valentin,
Procese în curs de soluţionare: Basarab Elena (soroc 27.11.2012 Curtea de Apel), Băiatu Constantin (recurs declarat de Băiatu în februarie 2012; de negăsit pe saitul ÎCCJ), Bărdaş Mihai Horia (recurs declarat de Bărdaş în iulie 2012; de negăsit pe saitul ÎCCJ), Bogdan Marilena (soroc 2013), Coman Petre (soroc 28.11.2012), Cumpănă Constantin (recurs CNSAS iunie 2011; de negăsit pe saitul ÎCCJ), Dobre Aurel (soroc 2014), Drăgan Luca (recurs declarat de Drăgan în iulie 2011; de negăsit pe saitul ÎCCJ), Drăghici Nicolae (recurs CNSAS august 2011; de negăsit pe saitul ÎCCJ), Garofa Ion (soroc 01.11.2012), Gheorghe (Pană) Georgeta (recurs CNSAS din iulie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Gheorghiţă Rodion (recurs CNSAS din februarie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Gurgui Dumitru (soroc 26.11.2012 Curtea de Apel), Jakabfi Sandor Attila (n-am găsit nici o menţiune despre proces, nici la ÎCCJ, nici la Curtea de Apel!), Nemeş Gheorghe (recurs CNSAS din mai 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Perciune Valentin (n-am găsit nici o menţiune despre proces, nici la ÎCCJ, nici la Curtea de Apel!), Popovici Ileana (soroc 2013), Savin Gheorghe (soroc 2013), Schicht Mariana (soroc 23.11.2012), Stelianide Dumitru (soroc 2013), Stoleru Eugen (n-am găsit nici o menţiune despre proces, nici la ÎCCJ, nici la Curtea de Apel!), Strafalogea Emilia (soroc 2013), Vasilescu Valentin (soroc 2013), Zamfirescu Lascăr (recurs CNSAS martie 2011 de negăsit pe saitul ÎCCJ), Airinei Mihai, Apostol Romeo, Aron Marius (soroc 2013), Balcău Eusebiu, Bălăceanu Vasile, Birieş Nicolae, Cara Nicolae (soroc 2014), Cenuşe Nicolae, Chiş Aurel, Coporan Aurică, Georgescu Romulus Gandy, Grigoraş Gheorghe, Horn Alecsandru, Isac Constantin (soroc 2013), Leonte Năstasie, Mihăescu Răzvan Paul, Moduna Alexandru, Moise Mihai (soroc 2013), Nicolaescu Lucian (soroc 4 decembrie 2012), Nistor Lenuţa, Petrică Ioan (trimisă la rejudecare 2011), Pleşoianu Sergiu Opran Gabriel (recurs CNSAS din martie 2012, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Rădocea Alexandru (soroc 2013), Răzuş Mircea (recurs Răzuş octombrie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Someşan Ionel (recurs Someşan aprilie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Stănescu Mircea (recurs Stănescu iunie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Stoian Tiberiu Dorel (soroc 2013), Ştefănescu Adrian (soroc 06.11.2012 Curtea de Apel), Ţugui Costin (recurs Ţugui aprilie 2011, de negăsit pe saitul ÎCCJ), Viseroiu Viorel Nicolae (soroc 2013), Anghel Nicolae (soroc 2014), Badea Nicolae, Balnuţiu Mihail, Bădini Doru, Bistriceanu Marian, Bogdan Iosif (soroc 2014), Bogdanovici Mihai, Bonaş Nicolae, Bordea Liviu Teofan, Borza Maria (fostă Banţă), Botezatu Ion (soroc 2014), Bresniceanu Laurenţiu Aurel, Bupte Iacob (soroc 2013), Butoi Laurenţiu,  Cazan Vladimir, Călcâi Marin, Căldăraru Vasile, Călugăr Teodor, Chincişan Mircea (soroc 2014), Curelea Dumitru, Dănăilă Tache, Delegeanu Mircea, Gheorghiosu Aurel (soroc 2014)
http://mariusmioc.wordpress.com/2012/10/22/situatia-actualizata-a-proceselor-dintre-cnsas-si-revolutionari/
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Ianuarie 31, 2013, 14:07:02 »

ALOOOO DNA;ALOOOOO DICOT;ALOOOOO PARCHET,SESIZATIVA.
AFARA CU IMPOSTORII DIN LEGEA REVOLUTIONARILOR.

DLE PREMIER-VICTOR VIOREL PONTA,DLE SS VICTOR SOCACIU,AFARA CU IMPOSTORII REVOLUTIEI.RESPECTATI EROII MARTIRI SI EROII IN VIATA.DATI-LE DRPTURILE BINE MERITATE CARE LI SE CUVIN PRIN LEGE.

Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Ianuarie 31, 2013, 14:15:43 »

Sugestie pentru cei care se stiu ca nu se incadreaza in lege pentru a detine certificat de revolutionar:Faceti cerere la SSPR prin care scrieti ca renuntati de buna voie la certificat si,veti avea clementa din partea instantei.
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #33 : Ianuarie 31, 2013, 14:16:41 »

Verificari facute ca pana acum vor duce +- la aceleasi rezultate. Dl.SS ar trebui sa ia serios in considerare propunerea dl-ui Bucur si anume Parchetul. Singurul in masura sa faca lumina.In cel mai rau caz o comisie formata din procurori militari+istorici(fara simpatii politice) si in 90 de zile se termina toata povestea.
Cei care primesc avizul pozitiv sa intre in normal,cu diploma,coronita...etc,restul trimisi in judecata(impreuna cu cei implicati),pentru recuperarea prejudiciului.Prin aceasta operatiune se obtine:

1.Separarea pe baze legale a revolutionarilor adevarati,de impstori.
2.Se evita procese innecesare intre SSPR si impostori.
3.Posibilitatea celor suspectati de a fi impostori,de a-si dovedi in instanta,calitatea de revolutionar autentic.
4.Prin recuperarea prejudiciului,statul obtine sumele necesare platii indemnizatiilor adevaratilor revolutionari,pe multi ani de acum inainte.
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Ianuarie 31, 2013, 14:18:05 »

Domnule Socaciu, demisia ! NU TE VREM ! Daca-ti dai demisia de onoare acum, mai iesi neterfelit, maine n-o sa mai pupi nici politica !
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • florin53
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Ianuarie 31, 2013, 14:28:25 »

D-le BUZDUGAN,imi place la nebunie formula pe care o folosesti:ALOOOOOOOOO,LINISTE VA ROG ,ASEZATI-VA LA LOCURILE DUMNEAVOASTRA(CA CEAUSESCU LA ULTIMA CUVANTARE )CE este mai trist este ca parca strigam in pustiu.Ia sa fac vre-o amenintare la adresa politienilor nostii ca ma si pomenesc cu mascatii in curte cu SRI-ul cu DNA-ul cu toti.
Memorat
  • ilcutgm89
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Ianuarie 31, 2013, 15:11:42 »

Domnule Socaciu, demisia ! NU TE VREM ! Daca-ti dai demisia de onoare acum, mai iesi neterfelit, maine n-o sa mai pupi nici politica !

Exista totusi o fractura de logica,USL-eul l-am vrut,pe Ponta l-am vrut si Ponta l-a numit pe Socaciu....
Memorat
« Răspunde #37 : Ianuarie 31, 2013, 15:19:04 »

Exista totusi o fractura de logica,USL-eul l-am vrut,pe Ponta l-am vrut si Ponta l-a numit pe Socaciu....
VORBESTI SI AN NUMELE MEU?? NU DE ALTA DA SA STIU SI EU .SAU,ESTI LIDER DE GRUP SI N-AI AVUT LANT SA TE LEGI DE GARD!
Memorat
« Răspunde #38 : Ianuarie 31, 2013, 15:34:55 »

baaaa cata ura exista in oameni „„„ce realizati daca eliminati 0.65%V A DEREGLAT VOTCA AIA IEFTINA
Memorat
« Răspunde #39 : Ianuarie 31, 2013, 15:44:45 »

Toti dorim eliminarea impostorilor,dar, intrebarea capitala este cum.Daca se vor verifica dosarele de la SSPR cine credeti ca vor avea cele mai beton dosare?Cine are acces la date confidentiale si poate sa declare,in dosar,ce s-a intamplat cu adevarat in Decembrie 1989 doar cu un mic adaos-numele sau?
Cred ca miscarea primului ministru si secretarului de stat este doar de a ne arunca praf in ochi pentru a nu se mai da nimic revolutionarilor.Daca se voia sa se faca curatenie in randurile noastre,se facea de mutl.
Memorat

Putini am fost si multi am mai ramas.
  • ilcutgm89
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Ianuarie 31, 2013, 15:53:54 »

VORBESTI SI AN NUMELE MEU?? NU DE ALTA DA SA STIU SI EU .SAU,ESTI LIDER DE GRUP SI N-AI AVUT LANT SA TE LEGI DE GARD!

Daca crezi ca limbajul suburban ma impresioneaza te inseli,si nici nu fac efortul ca sa cobor la acest nivel ca sa ma fac inteles.
Memorat
« Răspunde #41 : Ianuarie 31, 2013, 15:59:43 »

Daca crezi ca limbajul suburban ma impresioneaza te inseli,si nici nu fac efortul ca sa cobor la acest nivel ca sa ma fac inteles.
Memorat
« Răspunde #42 : Ianuarie 31, 2013, 16:02:41 »

FRANCISC ERA VORBA DE MERCURIE CU CARE SANT NEVOIT SA FIU SUB-URBAN.
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Ianuarie 31, 2013, 20:19:21 »

De ce ? Nu suporti o parere diferita de a ta ? Tipul si-a confectionat dosar de revolutionar prin 2007 , contestabil la greu, iar acum a intrat acolo pe usa din dos , precum predecesorul. N-o sa faca treaba !
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
« Răspunde #44 : Ianuarie 31, 2013, 20:38:38 »

De ce ? Nu suporti o parere diferita de a ta ? Tipul si-a confectionat dosar de revolutionar prin 2007 , contestabil la greu, iar acum a intrat acolo pe usa din dos , precum predecesorul. N-o sa faca treaba !
SECRETARUL DE STAT APARTINE DE GUVERNUL ROMANIEI CARE,INTAMPLATOR ESTE UN GUVERN POLITIC.ACESTAREPREZINTA INTERESELE ACESTUI GUVERN IN RELATIA CU REVOLUTIONARII.LA FEL CUM MINISTRUL MUNCII NU E ASISTAT SOCIAL,CUM MINISTRUL SANATATII NU E MEDIC.FAPTUL CA DL.SOCACIUESTE SI REVOLUTIONAR NU TINE DE VOINTA NOASTRA.RELATIA CU RESPECTIVII MINISTRI ESTE UNA DE NEGOCIERE DE DORIT FERMA SI DIPLOMATICA.IESIREA IN STRADA E UN  DREPT DE CARE SE UZEAZA EVENTUAL LA ESUAREA NEGOCIERILOR.DACA NEGOCIEZI CU TOPORUL...E NASOL.DE AIA EXISTA "NEGOCIATORI" CARE REPREZINTA "MESELE" AM INDOIELI SERIOASE CA TE INCADREZI IN CERINTELE FUNCTIEI.VEZI,...AM FOST DE-A DREPTUL TANDRU SI"URBAN"
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 144
Schimbă forumul: