Main Content:

Pagini: 1 ... 79 80 [81] 82 83 ... 145

Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.

• Misu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.
« Răspunde #1200 : Octombrie 11, 2013, 19:35:33 »

Atentie la cine va reprezinta!

Ma folosesc din nou de coordonatele dlui Cornel Anton (Jilava) ca sa intervin pe Forum. Am tot respectul, consideratia si admiratia pentru d-na Untila, cu care am colaborat in timpul mandatului meu. Dar celalalt semnatar? Borceanu? Este el in masura sa va reprezinte? Acest domn a facut Revolutia intr-o unitatea militara din Resita unde era sub arme. Unitatea era alarmata si domnul de mai sus nu a iesit zile in sir din unitate. Cand au ramas fara paine, dl. Borceanu a fost trimis cu o caruta sa faca aprovizionarea. Pe drum a fost ranit. Si-a petrecut restul perioadei revolutionare in spital. Sigur, toata patania dlui Borceanu ar ridica o tema de discutie in legatura cu ranitii si cat de revolutionari au fost ei. Dar nu asta doresc sa aduc in atentia dvs acum. Ci altceva. Dl. Borceanu a devenit sef de asociatie. Avand aceasta calitate a semnat si a avizat zeci de dosare pentru asa-zisi revolutionari din Resita. Cand el habar n-a avut despre ce s-a intamplat in oras in toata aceasta perioada! A dat avize chiar si-n sediul SSPR la dosare pe care alte asociatii din Resita nu si le mai recunosteau. A facut-o la indemnul functionarilor SSPR, care, in mod evident, nu erau dezinteresati. Toate acestea au reiesit din audierea acestui domn la CPRD'89. Este de prisos sa mai adaug ca CPRD'89 a transmis la Parchet atat trascriptul audierii dlui Borceanu, cat si documentele necesare pentru a fi intreprinsa o ancheta penala. In plus, toti cei avizati de dl. Borceanu, care au ajuns la comisie la contestatii si / sau audieri, nu au primit aviz favorabil.

Numai bine,
Raymond Luca     

Borceanu a dat avize la asociatia lui Struta,iar Borceanu nu a avut nimic cu revolutia ba din contra era pe baricada adversa
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1201 : Octombrie 11, 2013, 19:45:21 »

Buna seara (daca e cazul, adica in masura in care nu sunteti peste ocean) domnule senator si fost presedinte al CPRD.
Depozitia dumneavoastra este foarte importanta si, aceasta, din mai multe puncte de vedere, dar insuficienta. Din toate intrebarile pe care as dori sa vi le adresez, o pun pe cea care, cred eu, e pe buzele celor mai multi dintre cei care au citit textul dumneavoastra. Anume: in ce sinteza de sedinta a CPRD este surpinsa problematica acestui caz, al dlui Borceanu si cum am putea obtine si noi transcriptul audierii sale in cadrul CPRD? Nu se pune problema greutatii marturiei dumneavoastra, ci a preciziei datelor si a amanuntelor care exista in transcriptul mentionat. Sper ca o sa ne ajutati in acest sens.
Va doresc un Week-End placut, indiferent de meridianul pe care-l veti petrece.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1202 : Octombrie 11, 2013, 19:58:56 »

Seara buna si din partea mea domnule Raymond Luca.Domnule senator si fost presedinte al CPRD,cred ca sunt multi revolutionari autentici care ar vrea sa stie de la dumneavoastra cum au putut sa treaca de CPRD,aproxiativ 10.000 de "revolutionari"care nu se incadreaza in lege?Va multumesc pentru clarifcarile pe care sper sa le faceti.   
Memorat
« Răspunde #1203 : Octombrie 11, 2013, 20:01:41 »

Buna seara (daca e cazul, adica in masura in care nu sunteti peste ocean) domnule senator si fost presedinte al CPRD.
Depozitia dumneavoastra este foarte importanta si, aceasta, din mai multe puncte de vedere, dar insuficienta. Din toate intrebarile pe care as dori sa vi le adresez, o pun pe cea care, cred eu, e pe buzele celor mai multi dintre cei care au citit textul dumneavoastra. Anume: in ce sinteza de sedinta a CPRD este surpinsa problematica acestui caz, al dlui Borceanu si cum am putea obtine si noi transcriptul audierii sale in cadrul CPRD? Nu se pune problema greutatii marturiei dumneavoastra, ci a preciziei datelor si a amanuntelor care exista in transcriptul mentionat. Sper ca o sa ne ajutati in acest sens.
Va doresc un Week-End placut, indiferent de meridianul pe care-l veti petrece.

EI>>>SI TU NOR.....VINE "OMU CU DEZVALUIREA" ACU LA SPARTU' TARGULUI CA SA DE BINE....SI TU IL INTREBI DE SEDINTA!....INTREABA-L DE LOCATIE SI DE INTERESUL IN FINALIZAREA DEMERSULUI LA "parchet" !!!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1204 : Octombrie 11, 2013, 20:12:54 »

Macar de-ar fi spartul targului, dle burada lrm 00264, dar nu-i. Inca vom mai fi defaimati, mult si rau, sa se invete poporul din exemplul nostru ca nu e bine sa te pui cu stapanirea. Dar intrebarea dumneavoastra e corecta si necesara. Deci, domnule senator, avem doua, chiar trei intrebari:
- In ce sinteza sau sinteze de sedinte ale CPRD este surprins cazul dlui presedinte Borceanu?
- Care este rezultatul demersului facut de comisie la Parechet?
- Ne puteti ajuta sa obtinem o copie a transcriptului transmis Parchetului?
Multumiri anticipate. Asteptam raspunsul dumneavoastra.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1205 : Octombrie 11, 2013, 20:15:52 »

Nu am inclus si intrebarea domnului buzdugan, pentru a nu lungi lista intrebarilor si pentru ca tactica ar fi fost gresita. Daca ne va raspunde la cele trei, ma voi declara multumit. Sper sa fiu inteles de dl buzdugan.
Memorat
« Răspunde #1206 : Octombrie 11, 2013, 20:27:20 »

Incerc sa raspund, dar nu-mi apare raspunsul ... Poate acum.

Deci, nu mai tin minte in ce sinteza veti gasi mentionarea audierii. Sunt toate pe site-ul CPRD'89 si cred ca a fost in 2011. Au fost audiati si dnii Alexa si Strutza cu acelasi prilej. Trascriptul se afla la comisie, dar eu nu am nici o calitate sa intervin acolo ca sa va parvina.
Au fost mai multe lucrari trasmise la Parchet in mandatul meu. Pana la finalul mandatului nu au fost insa solutionate niciun demers. De la Parchet am primit doar confirmarea primirii si in cateva cazuri ca au inceput cercetarea. De fapt, politia a inceput cercetarea. Trebuie sa aveti in vedere ca eu am inceput aceste demersuri abia in procesul solutionarii contestatiilor, atunci cand am avut la dispozitie dosare si am audiat petenti sau martori. Deci din toamna anului 2010. A fost (este?) un proces delicat si indelungat, dar singurul in opinia mea care ar fi rezolvat chestiunea imposturii. Deci caz cu caz, om cu om, nu deavalma, asa cum in mod gresit procedeaza SSPR in acest moment.
Din acest motiv nici nu pot sa avansez cifre, 10,000 de exemplu. Dar asta este o alta discutie la care va voi raspunde cu alt prilej.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1207 : Octombrie 11, 2013, 20:33:27 »

În sprijinul colegilor noştrii, domnule Luca Raymond, vă rog să binevoiţi să ne acordaţi, din când în când, din timpul dumneavoastră, pentru a răspunde întrebărilor(nu puţine) care ne "macină" de multă vreme pentru clarificarea aspectelor legate de  preschimbarea certificatelor. Vă muţumesc.
Memorat
« Răspunde #1208 : Octombrie 11, 2013, 20:37:33 »

Domnule Buzdugan,

Ma intrebati cum au trecut 10,000 de impostori? Dar de ce nu sunt 20,000? sau 5,000? Eu nu cred in aceste cifre. Legea a fost respectata in mandatul meu. Si legea si HG 1412 de implementare. Oricat de imperfecte sunt amandoua actele normative. Nu uitati ca eu am venit la jumatea procesului, daca nu cumva mai tarziu. A fost comisia Sergiu Nicolaescu (1266), apoi comisia Cutean (cca.10,000) si apoi comisia mea. Chiar daca am avut de la bun inceput o anume opinie despre lege, despre criteriile pravazute, despre anume articole din HG 1412 (art. 10 de exemplu!), am considerat ca nu mai pot sa schimb regulile jocului la jumatatea "meciului". Ar fi fost lipsit de fair-play.
Va faceti iluzii ca numarul, cifra este de vina ca dvs ati pierdut drepturile. Ca daca maine veti fi mai putini veti fi mai curati in ochii stiu eu cui. Altele sunt cauzele, unele va apartin, altele sunt de natura politica.  
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1209 : Octombrie 11, 2013, 20:43:16 »

Care ar fi primele doua care ne apartin si care primele doua de natura politica, domnule senator?
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1210 : Octombrie 11, 2013, 20:47:59 »

Domnule Buzdugan,

Ma intrebati cum au trecut 10,000 de impostori? Dar de ce nu sunt 20,000? sau 5,000? Eu nu cred in aceste cifre. Legea a fost respectata in mandatul meu. Si legea si HG 1412 de implementare. Oricat de imperfecte sunt amandoua actele normative. Nu uitati ca eu am venit la jumatea procesului, daca nu cumva mai tarziu. A fost comisia Sergiu Nicolaescu (1266), apoi comisia Cutean (cca.10,000) si apoi comisia mea. Chiar daca am avut de la bun inceput o anume opinie despre lege, despre criteriile pravazute, despre anume articole din HG 1412 (art. 10 de exemplu!), am considerat ca nu mai pot sa schimb regulile jocului la jumatatea "meciului". Ar fi fost lipsit de fair-play.
Va faceti iluzii ca numarul, cifra este de vina ca dvs ati pierdut drepturile. Ca daca maine veti fi mai putini veti fi mai curati in ochii stiu eu cui. Altele sunt cauzele, unele va apartin, altele sunt de natura politica.  
Va multumesc pentru raspuns.Totusi,daca nu va cer prea mult,poate specificati cauzele care ne apartin noua si care apartin politicului.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1211 : Octombrie 11, 2013, 20:58:25 »

Buzdugane ia aminte la cuvintele d-lui R.Luca si cautale sensul corect  si ai sa-ntelegi ca n-ar trebuie s-arunci cu,cuvintele deaiurea;Ma intrebati cum au trecut 10,000 de impostori? Dar de ce nu sunt 20,000? sau 5,000? Eu nu cred in aceste cifre.sau Altele sunt cauzele, unele va apartin, altele sunt de natura politica.Asa ca trebuie cautat vinovatul-vinovatii in alta ograda,de fapt nici nu trebuie cautat trebuie numai sa-i batem in poarta.
Memorat
« Răspunde #1212 : Octombrie 11, 2013, 20:59:41 »

Domnule Buzdugan,

Dle senator......Ati plecat in toamna dupa spectacolul cu Mester.N-ati plecat la sapa. Ati plecat ca era mai bine asa.Ati avut in mana dreptatea si ati dat cu ea de pamant.ATI STIUT TOT ! Explicati-le celor ce au murit sperand si celor ce s-au sinucis asteptand. Sau NU EXPLICATI NIMANUI NIMIC....va sta in putere.Aveti cumva probleme cand va barbieriti dimineata?.....Nu va formalizati....la noi e noapte.Si ...chiar nu ne intereseaza motivele.
Memorat
« Răspunde #1213 : Octombrie 11, 2013, 21:02:45 »

Domnule Nor,

Care va apartin dvs? Care politicienilor? Se leaga cauzele. In primul rand liderii de asociatii, cei vocali, vizibili. In repetate randuri v-am spus cu diverse prilejuri ca trebuie sa va primeniti. N-ati facut-o la timp si acum trageti ponoase. Atunci cand a inceput campania de presa impotriva dvs, nu ati fost pregatiti. Liderii dvs au parut de pe alta lume, atunci cand in mod voit au fost adusi in fata opiniei publice. Nu mai vorbesc de cei penali cat de rau v-au facut si sunt destui.
Apoi a fost alaturarea de FSN inca de la bun inceput, din ianuarie 1990. Ati fost la remorca acestui partid si v-a fost bine, comod o perioada. cat ati fost socotiti utili. Acum nu mai sunteti. Acum nu mai contati. Continuati sa traiti in trecut, iar atunci cand ceva se mai intampla pe langa dvs, sariti fara discernamant in orice barca. Incerc sa fiu cat mai politicos ...
Deci cauzele se leaga: politicul va va respecta doar atunci cand veti reprezenta ceva, ceva solid si respectabil. Acum sunteti slabi, dezorganizati, fara vlaga, fara program, fara unitate.
Traiti cu iluzia ca sunteti autorii schimbarii de guvern din primavara trecuta si deci, ar trebui sa fiti rasplatiti de noua putere. Fals! Nici atunci nu ati contat - vedeti si urmarea. Schimbarea de guvern s-a petrecut datorita dezertarilor din tabara PDL-ista din Parlament si nu din cauza manifestaiilor din strada, oricat de dureros suna!  
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1214 : Octombrie 11, 2013, 22:01:27 »

Incerc sa raspund, dar nu-mi apare raspunsul ... Poate acum.
(...)

Raspunsul a aparut, dar in alta parte, pentru ca, din greseala, cred, ati creat un nou topic, intitulat "Raspuns". Il gasiti la http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1117.0 si are urmatorul continut:

Stimate domnule Nor,

Nu mai tin minte exact cand a avut loc acea audiere. Stiu sigur ca au fost audiati cu acelasi prilej si Alexa si Strutza. Comisia a vrut sa inteleaga cat mai exact ce s-a intamplat in procesul de avizare a dosarelor de revolutionari din Resita.
O copie a trascriptului se gaseste la comisie, evident. Nu am cum sa stiu insa daca vor dori sa v-o puna la dispozitie. La urma urmei, cred ca este bine ca exista o intampinare la Parchet, care sper sa aibe si urmari, asa cum am mai trasmis si-n multe alte cazuri.
Mai cred ca acesta trebuia sa fie drumul de urmat in procesul de "curatenie" si nu farsa organizata de SSPR in instantele de contencios.

Si pentru ca ati intrebat, eu sunt in America, dar voi reveni pentru o scurta perioada in tara, dupa 14 noiembrie.

Numai bine,
Raymond Luca
Memorat
Pagini: 1 ... 79 80 [81] 82 83 ... 145
Schimbă forumul: