Main Content:

Pagini: [1] 2

La Multi Ani – Luptatorului Werner Sommeraurer, la 77 de ani!

La Multi Ani – Luptatorului Werner Sommeraurer, la 77 de ani!

Tenacele luptator anticomunist pentru respectarea drepturile naturale ale Omului  –  Werner Sommeraurer, decanul de varsta al <Novembristilor> implineste astazi 14 .feb.2013 frumoasa varsta de 77 de ani. La multi ani cu Sanatate!

Dupa cum este cunoscut Werner Someraurer a intrat in conflict cu sistemul comunist inca din 1969. A avut legaturi stranse cu regretatul Vasile Paraschiv (†2011) si l-a interesat toate actiunile  “Miscarii Paul Goma”. Este mentinat in Amnesty International. In data de 3 dec.1987 a fost condamnat si deportat la Tulcea . A fost singurul dintre aprox. 100 de deportati care a reusit sa trimita printr-un ,sofer de tir international, o scrisoare care a fost citita la postul de radio Europa Libera.

Odata cu Victoria Revolutiei Romane din decembrie ’89 luptatori din ’87 pentru libertate, democratie si prosperitate sa-u intors acasa la Brasov, printre care si aniversatul de astazi Werner Sommeraurer. Dupa ’90 sa dedicat activitati Asociatiei „15 Noiembrie 1987”Iata ce declara in septembrie ’90 cu prilejul Primei Intruniri a Rezistentei Romane.

„ Cu toti am suportat consecintele ca urmare a terori comuniste instaurate de regimul comunist, care a lasat urme adinci in constiinta noastra, cauzand pagube uriase in demnitate si valoare morala, fapt ce a anulat definitiv increderea noastra in acest regim si in acei care i-au fost aserviti , care au dovedit ca in afara de de teroare, abuz, coruptie, santaj, amenintare etc, nu au alte competente.http://newsbv.ro/2013/02/14/la-multi-ani-luptatorului-werner-sommeraurer-la-77-de-ani/
Memorat
Răspuns: La Multi Ani – Luptatorului Werner Sommeraurer, la 77 de ani!
« Răspunde #1 : Februarie 14, 2013, 12:40:32 »

MULTI ANI SI MULTA SANATATE, UN OM CARE MERITA, DOAMNE AJUTA!
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Februarie 14, 2013, 16:44:30 »

LA MULTI ANI! SI MULTA SANATATE!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 15, 2013, 03:05:10 »

Dumnezeu sa-i dea sanatate. Am si o intrebare. Comunitatea saseasca i-a acordat vreo atentie?

Memorat
« Răspunde #4 : Februarie 16, 2013, 12:21:16 »

La multi ani domnului Werner. Va rog sa ii spuneti ca a primit urari si pe forumul revolutionarilor.
Acum o intrebare domnule Sevaciuc. De ce nu discutati cu noi pe forum? Nu va ataca nimeni aici. Revolutionarii sint suparati pe Prostolachi de sef al Asociatiei 15 Noeimbrie 1987 si pe cei care il sustin pe marlan, nu pe dumneavoastra si pe cei care nu le impartasisiti parerile si ilegalitatile celor cares la conducerea asociatiei. Cred ca ar fi normal sa discutati cunoi, nu sa ne sfidati.
Memorat
« Răspunde #5 : Februarie 16, 2013, 14:58:53 »

bravo „„„„CRISTI LEFTER „„„„TOT RESPECTUL CRISTI RESTUL GARGARA SI VRAJEALA
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 16, 2013, 20:00:10 »

craisorule ar trebui felicitati toti din sala.atat d.na avocat cat si perju care au venit cu lectia invatata si au combatut fiecare afirmatie pe care a vrut s-o dea ss-ul si sa iasa cu ea pe piata.feliciati trebuie sa fie si banutoiu si walter care din cei mai vocali au devenit cei mai intelepti prin tacere si luarea de cuvant cand le venira randul,felicitati ar trebui sa fie si cei prezenti in sala care n-au luat cuvantul.una peste alta a fost una daca nu singura dintre sedintele din ultimii 5 ani la care au fost toti reprezentantii revolutionarilor deacord cu-n numitor comun si-n plus discutiile au fost oarecum civilizate.da cristi lefter a fost omul care a pus punctulpe I si merita o bila alba-n plus.
Memorat
« Răspunde #7 : Februarie 18, 2013, 01:27:30 »

Mai astia, Craisoru si Kostas, voi despre ce vorbiti aici?
Memorat
« Răspunde #8 : Februarie 18, 2013, 02:25:57 »

ptr „„brasoveanu „„eu nu vreau nimic domnule ce ai cu mine Huh??
Memorat
« Răspunde #9 : Februarie 18, 2013, 03:27:57 »

Chiar asa? Atunci imi poti explica de ce ai scris la misto
"bravo „„„„CRISTI LEFTER „„„„TOT RESPECTUL CRISTI RESTUL GARGARA SI VRAJEALA"
la topicu asta care se numeste
"La Multi Ani – Luptatorului Werner Sommeraurer, la 77 de ani!"
Eu daca ii critic pe smecherii din conducerea Asociatiei 15 Noiembrie 1987 nu inseamna ca nu ii respect pe revoltatii din `87. Werner Sommeraurer e un om demn de toata stima si nu cred ca era cazu sa scri in locul unde il felicitam despre unu Lefter. Acum intelegei?
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 18, 2013, 15:25:16 »

Brosovene daca am gresit postand aici scuzele mele si fii sigur ca nu am nimic cu acei noiembristi care sunt adevarati.si de la a raspunde unei persoane si a felicita pe cei care au avut ceva de spus in numele nostru pana la a face misto este distanta mare.oricum inca o data scuzele mele.
Memorat
« Răspunde #11 : Aprilie 03, 2014, 01:39:49 »

Am primit o veste trista de la domnul Mircea Sevaciuc:

Luptatorului pentru libertate – Werner Sommeraurer a murit!

Tenacele luptator anticomunist pentru respectarea drepturile Omului  –  Werner Sommeraurer, decanul de varsta al <Novembristilor> a incetat din viata  in ziua de 2 aprilie 2014. Moartea a survenit in somn.  S-a nascut in Brasov in 1936 iar  in ziua de 14 februarie a implinit varsta de 78 de ani. Va fi inmormantat la Biserica Cuvioasa Parascheva din Triaj.
            Un fragment: “Sommerauer are ideea lui: trage covorul roşu din casa scărilor până afară. „Să poată intra oamenii, să se simtă bine!” Apoi vede trei tineri care vor să monteze un hidrant. Îi întreabă pentru ce. Vor să dea jos tablourile lui Nicolae şi Elena: sunt puse prea sus, nu ajung la ele. Îi ajută şi se bucură când jetul de apă îşi atinge ţintele. Cad şi candelabrele. Băieţii râd şi Werner Sommerauer râde cu ei de parcă i-ar cunoaşte de-o viaţă.”   Vol.”!5 Noiembrie 1987-Ziua Demnitatii” Autor Mircea Sevaciuc

Dumnezeu Sa-l odihneasca in pace!
« Ultima modificare: Aprilie 03, 2014, 01:41:04 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #12 : Aprilie 03, 2014, 01:45:51 »

Werner Sommeraurer
participant la Revolta din 1987, a plecat la cele vesnice.

Dumnezeu sa-l ierte.
Memorat
« Răspunde #13 : Aprilie 03, 2014, 13:20:21 »

Dumnezeu sa-l odihneasca.
Memorat
« Răspunde #14 : Aprilie 04, 2014, 11:36:49 »

Am primit un mesaj continand programul ceremoniei de inmormantare a raposatului Werner Sommeraurer, unul dintre eroii Revoltei muncitoresti de la Brasov, din 15 noiembrie 1987.

Werner Sommeraurer in drum spre Imparatia Cerurilor

Ceremonia religioasa a inmormantarii lui Werner Sommeraurer, va avea loc duminica, 6 aprilie, la ora 1330. Sicriul cu trupul neinsufletit se afla la Capela - Biserici Cuvioasa Parascheva din Triaj- Brasov. Slujba de inmormantare va fi oficiata de catre preotul Mihai Sicoe. Florentina, fica lui “Nea” Werner, care locuieste de mai multi ani in SUA, va fi prezenta la ceremonii. Priveghiul va avea loc sambata la ora 1700.
Neinfricatul luptator anticomunist Werner Sommeraurer ,se va intalni in Imparatia Cerurilor, cu sotia Rodica Sommeraurer (†1998), dar si cu alti camarazi pentru libertate, participanti la revolta din '87 – Vasile Vieru, 36 ani (†05.09.1988) * Gheorghe Duduc *Cornel Vulpe * Ion Nastase* Petrica Dascalu *Nicolae Bordei *  Dumitru Broasca * Dumitru Robota * Gavrila Maniu *  Constantin Cocan * Costica Sbarn  * Vitos Ludovic * Voinea Stan * Petru Creanga * Constantin Bradu. 
                                                                                                             Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
                                                                                                             Mircea Sevaciuc si Erika Oprescu

Memorat
Pagini: [1] 2
Schimbă forumul: