Main Content:

Pagini: [1] 2 3 4

Nedreptate!!

• Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Nedreptate!!
« : Mai 31, 2008, 23:00:24 »

Legea a fost prea blanda cu cei ce sunt vinovati de cele intamplate la Cluj la 21 decembrie `89:(
(((26 de morti si 55 de raniti a ajuns sa raspunda doar o singura persoana. Maiorul Ilie Dicu a fost practic singurul om condamnat, la cinci ani de inchisoare, pentru reprimarea revoltelor de la Cluj.))))
Prea putin dom`le tinand cont ca a  lasat copii fara parintii si parinti fara copii,eu aveam doar 1 an cand tata a fost impuscat la revolutie sa le fie rusine celor care au dat acest "verdict" nu doresc sa treaca si alti prin cate am trecut eu si familia mea si alti urmasi din Timisoara,Bucuresti din toata tara!!!
Au murit pentru o viata mai buna..dar se pare ca suntem condusi tot de niste COMUNISTI!!RUSINEEE!!
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Dumnezeu sa ii ierte!!
« Răspunde #1 : Mai 31, 2008, 23:06:24 »

In zilele Revolutiei Romane din Decembrie 1989, la Cluj-Napoca au murit 26 oameni la Fabrica de Bere, Piata Libertatii, Marasti si Astoria: Lucian Matis, Pedestru Horia, Ticlete Hihai Calin, Jurja Sorinel, Bors Grigore, Tamas Burgya Iosif, Borbely Istvan, Pop Teodor, Marin Vergica, Ciortea Emil, Ballai Csaba Zoltan, Valean Ioan, Inclezan Ioan, Misan Corina Luminita, Chira Ioan, Smical Dinu Adrian, Rusu Ioan, Cristurean Rodica, Nasc Gheorghe Adrian, Szabo Stefan, Cioara Viorel, Merca Aurel, Szabo Attila, Egyedi Imre, Sabau Ioan si Pop Alexandru. Acestora li s-au alaturat clujenii Cionca Iosif decedat la Turda si Ciupitu Chican Fanel mort la Buzau iar cativa ani mai tarziu Nemes Calin Alexandru ranit in Piata Libertatii in 21 decembrie 1989.
Memorat
Răspuns: Nedreptate!!
« Răspunde #2 : Mai 31, 2008, 23:37:31 »

Cred Cosmina ca si la cluj mortii sunt mai multi decat cei raportati oficial!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 01, 2008, 00:19:33 »

Cat de adevarat este ceea ce ne spui si cat de dureros!
Si este foarte impresionanta si intamplarea aceasta a postarii tale Cosmina: copilul ramas orfan in acele zile a intrat pe forum de intai iunie, de Ziua copilului, sa ne spuna felul in care i-a fost mutilata copilaria. Ma bucur ca ai venit in comunitatea noastra. Fiind inca foarte tanara si find intai iunie, iti urez sa ai numai bucurii in viata, sa dovedesti ca sacrificiul clujenilor in 1989 nu a fost in zadar.
« Ultima modificare: Iunie 01, 2008, 00:21:46 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #4 : Iunie 01, 2008, 17:01:13 »

LA MULTI ANI,COSMINA!CRED CA ESTI CEL MAI TANAR MEMBRU AL PORTALULUI!MULT SUCCES SI ORI DE CATE ORI AI NEVOIE DE AJUTOR,INTRA AICI,PE FORUM SI,NESCTINGHERITA SPUNE-NE DACA TE PUTEM AJUTA CU CEVA!DUMNEZEU FIE CU TINE SI CU FAMILIA TA!
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Buna
« Răspunde #5 : Iunie 02, 2008, 23:47:15 »

Va multumesc foarte mult pentru tot ma bucur ca am intalnit oameni ca voi cu care sa pot vb "deschis" sincer acasa nu prea pot si nu am cu cine sa vb despre acest subiect din pacate lumea a uitat ce sa intamplat atunci:( iar mama mea si sora mea evita sa deschida subiectul acesta.. din cauza ca acest subiect le provoaca multa suferinta!!O sa incerc sa postez cat pot de des aici pe portal,si sincer ma bucur si il felicit pe cel care a avut ideea de a crea un asemene website,in care sa se discute de problemele legate de Revolutie,despre oamenii care au decedat atunci,despre TOT ce sa intamplat de atunci pana in ziua de azi..va multumesc inca odata si Dumnezeu sa va dea sanatate!!Dumnezeu sa ii odihneasca pe toti care au murit la revolutie:( bye..
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
O fapta buna..
« Răspunde #6 : Iunie 03, 2008, 23:51:09 »

Am primit azi un telefon de la asociatie sa ne anunte ca  Joi la ora 12 va fi o slujba religioasa la cimitir,iar apoi la primarie se vor da niste diplome de Cetatean de onoare al orasului:) ma bucur tare mult,din fericire avem un primar foarte bun in oras Dumnezeu sa ii dea sanatate domnului primar Emil Boc:)
Memorat
« Răspunde #7 : Iunie 04, 2008, 12:03:24 »

Cosmina nu vreau sa te supar sau sa te jignesc dar intreaba-ta daca nu cistiga inca un mandat daca va mai  baga in seama?
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
ilie_jean_flt
« Răspunde #8 : Iunie 04, 2008, 13:26:32 »

Domnul Emil Boc mie vecin de bloc de peste 14 ani si crede-ma de cand e primar ne-a ajutat foarte mult pe familia mea si ceilalti urmasi si vaduve  nu vreau sa il laud dar a facut mai multe lucruri pentru noi decat a facut Funaru in 3 mandate,parerea mea..
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 04, 2008, 13:43:40 »

Foarte bine face. Domnul ilie_jean_flt vorbeste din experienta personala si din cea general valabila pentru noi. Exceptiile nu sunt putine, dar sunt, totusi, exceptii. Daca aveti acest noroc, ma bucur pentru voi. Nimeni nu-ti cere sa-ti vorbesti vecinul de rau. Dimpotriva, daca aveti relatii bune, e bine sa le puneti in valoare. Maine e posibil ca lucrurile sa stea altfel si v-ar parea rau daca nu ati profitat la tim pentru a va obtine drepturile cuvenite.
Memorat
« Răspunde #10 : Iunie 04, 2008, 14:37:35 »

Ai perfecta dreptate in privinta mea,dar poate mai sunt si oameni de bine care ii ajuta pe cei cu probleme.
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
:)
« Răspunde #11 : Iunie 04, 2008, 23:41:03 »

Da aveti dreptate..dar eu personal nu am de ce sa ma plang de o persoana care a facut sa fie bine pentru noi si se lupta sa fie bine..:| acum nah fiecare cu parerea lui oricum eu sunt multumita cate a facut dom`l Boc intr-un madat pentru noi clujenii Smiley a facut ce nu a facut altu in 3 mandate.
Memorat
« Răspunde #12 : August 30, 2008, 16:09:06 »

http://www.protv.ro/stiri/justitie/actorul-dorel-visan-in-razboi-cu-primaria-municipiului-cluj-napoca.html

Actorul Dorel Visan, in razboi cu primaria municipiului Cluj-Napoca
Nemultumit pentru ca autoritatile nu i-ar recunoaste drepturile de revolutionar si de cetatean de onoare al orasului, artistul se judeca acum cu statul, la Tribunalul Bucuresti.
Putini sunt cei care stiu ca Dorel Visan este si om de afaceri. De mai bine de zece ani si-a deschis, impreuna cu fiii sai, un bar chiar in incinta Teatrului National din Cluj-Napoca. Brusc a fost invitat sa-si stranga lucrurile si sa plece.

Dorel Visan nu vrea sa renunte la spatiu si pace. Spune ca e dreptul lui sa-l foloseasca pentru ca este revolutionar cu acte si cetatean de onoare al Clujului. Artistul a cerut intelegere din partea primariei, dar pana la urma a deschis si a si pierdut un proces la Cluj.

Razboiul dintre actorul Dorel Visan si primarul municipiului Cluj Napoca, Emil Boc, a ajuns intr-o noua etapa. Urmatoarele batalii nu se vor duce nici pe scena politica, nici pe scena vreunui teatru national, ci chiar la Tribunalul Bucuresti.
Memorat
« Răspunde #13 : August 30, 2008, 16:17:27 »

http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1725701-contestatii-reciproce-intre-revolutionarii-clujeni.htm
 Contestatii reciproce intre revolutionarii clujeni
de Claudiu Padurean Romania libera Editia Transilvania-BanatJoi, 26 ianuarie 2006, 0:00
Eliberarea noilor certificate de revolutionar a fost prilej de cearta intre liderii diferitelor asociatii. Actorul Dorel Visan a contestat certificatul derevolutionar al vicepresedintelui Asociatiei pentru Adevarul Revolutiei din Cluj, Aurel Coltor, pe motiv ca acesta a fost impuscat in fund.
Acesta din urma a contestat, la randul sau, certificatul de revolutionar al actorului, pe motiv ca Visan ar fi iesit in fata multimii doar atunci cand orice pericol trecuse. In cele din urma, ambele contestatii au fost retrase.
Ieri au primit certificate noi primii 60 de revolutionari clujeni, din mana secretarului de stat pentru problemele revolutionarilor, Petrisor Morar.
Ceremonia, la care a participat si primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, el insusi participant la Revolutie, a fost amanata cu o ora, pentru ca liderii revolutionarilor s-au adunat la Prefectura de la ora 9.00, insa secretarul de stat a fost anuntat ca intalnirea ar fi trebuit sa inceapa abia la 10.00.Rivalitatile dintre asociatiile revolutionarilor au iesit din nou la iveala. In Cluj-Napoca functioneaza patru astfel de organizatii, in Turda mai este una, iar cea de-a sasea este cea din Campia Turzii.Politica, motiv de zanzanie
Unul dintre motivele dezbinarii este implicarea politica a revolutionarilor. Presedintele Asociatiei pentru Adevarul Revolutiei, Gheorghe Pastor, a fost membru PRM, iar acum face parte din Partidul Conservator. El ar putea demisiona, insa, si din aceasta formatiune politica pentru ca a fost unul dintre aliatii fostului vicepresedinte PC, Dan Brudascu.
Vicepresedintele asociatiei, Aurel Coltor, este membru marcant al PNL Cluj, in timp ce purtatorul de cuvant al Asociatiei pentru Adevarul Revolutiei, Iosif Zagrean, este secretar al organizatiei judetene a PSD. O alta figura marcanta a Revolutiei de la Cluj, Doina Cornea, este membru PPCD (PNTCD).
Certificatele de revolutionar dau dreptul posesorilor acestora sa primeasca o indemnizatie de circa 11 milioane de lei lunar, sa primeasca gratuit suprafete de teren sau spatii comerciale, sa beneficieze de medicamente gratuite, precum si de transport in comun gratis.
Clujenilor ce "activitati revolutionare" a avut Doru Visan?
Ca actor pe vremea raposatului stiu ce roluri si "activitati P.C.R.-te presta!

Memorat
« Răspunde #14 : August 30, 2008, 16:54:37 »

Activitatea revolutionara a lui Doru Visan:
http://pages.astral.ro/capatana/dec89.html
Fragment - Decembrie 1989 la Cluj-Napoca
În dreptul străzii Iosif Vulcan l-am întâlnit pe Dorel Vişan, actor, căruia i-am cerut să ne pună, la teatru, la îndemână o instalaţie de sonorizare, n-a răspuns nimic şi a plecat în direcţie opusă!
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4
Schimbă forumul: