Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4

Nedreptate!!

• Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Nedreptate!!
« Răspunde #15 : Septembrie 19, 2008, 02:11:25 »

Dorel Vişan? nu am auzit niciodata despre acest domn in acesti ani de cand merg cu parintii mei la cimitir la tatal meu sau pe la primarie,prefectura s.a ..
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 22, 2008, 00:40:20 »

L-am vazut pe Coltor presedintele de la Cluj la stiri. Ai participat si tu la manifestari Cosmina? Condoleante tarie si curaj.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 31, 2008, 15:41:23 »

Revolutia din 1989, comemorata la Cluj-Napoca

Peste 100 de revolutionari clujeni participa astazi la comemorarea Revolutiei din decebrie 1989 de la Cluj-Napoca. Primul moment al manifestarilor s-a desfasurat langa Camera de Comert, Industrie si Agricultura, locul unde, pe 21 decembrie 1989, au murit trei persoane.

Purtand drapele tricolore, unele avand decupata o gaura pe locul fostei steme, insotiti de copii, cei care in urma cu 19 ani au avut curajul sa iasa in strada si sa ceara liberate si-au comemorat tovarasii ucisi de gloante.

Dupa o scurta sujba de pomenire, oficiata de un preot ortodox, asociatiile de revolutionari din Cluj au depus coroane de flori. De remarcat faptul ca autoritatile au stralucit prin absenta, doar Consiliul Judetean Cluj si Primaria Cluj-Naapoca delegand functionari din esaloanele secunde sa reprezinte cele doua institutii si sa depuna coroanele de flori. Din partea partidelor politice au fost prezenti doar membri ai PD-L, PNL si PSD, liderii fiind in capitala.

Desi este duminica si zi libera, iar asociatiie de revolutionari au facut apel catre cetatenii Clujului sa participe la comemorarea evenimentelor din decembrie 1989, la eveniment au fost prezenti, in afara revolutinarilor, doar ziaristii.

Dupa depunerea coroanelor de flori, revolutionarii au plecat in mars catre Piata Unirii, locul in care au murit cei mai multi manifestanti.

In decembrie 1989, in zona Astoria, cateva mii de oameni, muncitori de la CUG si de la fabricile din zona garii, au fost opriti de coordoanele militare sa avanseze spre fosta Piata a Libertatii (azi Piata Unirii), unde se stia deja ca au murit oameni. Incercarea e fortare a cordoanelor s-a finalizat cu ucidearea lui Ioan Inclezan, Emil Ciortea si Teodor Pop si ranirea altora.

City News din Cluj din 21 decembrie 2008
Memorat
« Răspunde #18 : Ianuarie 02, 2009, 00:43:39 »

An Nou fericit si plin de realizari membrilor asociatiei!
Si va invitam sa folositi mai mult acest Forum care va apartine.
« Ultima modificare: Martie 07, 2009, 09:24:06 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #19 : Ianuarie 13, 2009, 21:25:19 »

Cu mare intarziere postez un mesaj venit de la Domnul Dragomir Sangeorzan, Director IT la tv-net. Ii multumim si ne cerem iertare pentru acest accident.

In caz ca sunteti interesat, se poate vedea aici:
http://www.tv-net.ro/Stiri-Mars-Asociatia-Pentru-Adevarul-Revolutiei+772

E fara comentarii, la fel ca marsul.

--
Dragomir Sângeorzan
dir.it. tv-net international
http://www.tv-net.ro
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Ianuarie 18, 2009, 07:35:20 »

Somnul ratiunii naste monstri !
"Somnul natiunii naste monstri"!

Apelul Parintelui Iustin Parvu catre poporul ortodox, ierarhi, preoti si cinul monahal:

Este vremea muceniciei!
Luptaţi până la capăt! Nu vă temeţi!

PAZA BUNA TRECE PRIMEJDIA REA!

FIECARE SEMNATURA CONTEAZA!
Impotriva cipurilor cu date biometrice, premergatoare pecetluirii cu numarul Fiarei, 666.

http://www.petitiononline.com/NU666/petition.html
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Ianuarie 21, 2009, 01:07:01 »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 01, 2009, 14:42:16 »

Va indemn sa va idreptati atentia spre continutul din acest link:
www.razbointrucuvant.ro
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #23 : Martie 15, 2009, 09:27:14 »

Modelul Revolutionarului Roman
(anunt de la Cluj).
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 15, 2009, 11:21:14 »

http://www.youtube.com/watch?v=s5-yi-OYbkA&feature=related

Din cand in cand, face bine sa mai ascultam si asa ceva! Daca a-ti uitat cumva ca sunteti romani, reamintitiva...
Ungurul oricum nu se v-a linistii niciodata!
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 24, 2009, 19:20:15 »

--------------------------------------------------------------------------------
 Sindicatul Liber Independent al Revolutionarilor din Decembrie 1989-Liga Euro-Atlantica

Va aducem la cunostinta ca pina la aceasta data, Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 refuza,cu buna stiinta , indeplinirea procedurilor legale in vederea eliberarii certificatelor pentru persoanele ale caror cereri au fost avizate atit de Comisia SSPR  cit si CPRD  respectiv:
 a) nu a trimis si nu vrea sa trimita la Imprimerie nici o lista validata de comisioa SSPR si avizata de Comisia CPRD "pina cind nu vede unilateral,secretarul de stat, fiecare dosar in parte;
 b) de la data de la care este Secretar de Stat nu a transmis nici o lista la CPRD cu dosare validate de Comisia SSPR invocind ca revolutionarii nu au dosare intocmite conform Legii 341/2004;

c) se lucreaza la Ordonanta de urgenta privind abrogarea drepturilor banesti din lege pentru luptatorii remarcati; secretarul de stat  al SSPR " sustine ca aceasta initiativa ar apartine unui secretar de stat de la Ministerul de Finante  dar, in aceasta criza financiara el este nevoit sa o avizeze"

FATA DE TOATE ACESTE ABUZURI IN SERVICIU,ABUZURI CONTRA INTERESELOR PERSOANELOR SI ABUZ CONTRA INTERESELOR PUBLICE,SINDICATUL LIGA EURO-ATLANTICA  ORGANIZEAZA ,INCEPIND DE MARTI,28 APRILIE 2009 ORELE 9, PE PERIOADA NELIMITATA

ACTIUNE DE PROTEST
  LA GUVERNUL ROMANIEI,SSPR, Iancu de Hunedoara 3-5.
  CEI AFLATI INTR-UNA DIN ACESTE SITUATII  SUNTETI ASTEPTATI,ALATURI DE MEMBRII NOSTRI REPREZENTATI ,
CA DOAR NU OM FI TOTI "IMPOSTORI SAU INFRACTORI" IAR CEI "ADEVARATI," DOAR CEI 1266...

BATAIA DE JOC TREBUIE SA INCETEZE!

Actiunea este autorizata conform Legii nr.60/1991, sindicatul avind calitatea de organizator;
 telefon comitet organizatoric: 0722572372 
Memorat
« Răspunde #26 : Iunie 19, 2009, 07:53:29 »

Alo se aude pe acolo,tocmai s-a stins din viata un mare mutilat.
Memorat
  • néant
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Iulie 01, 2009, 23:54:50 »

Capitolul 7
1.    Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2.    Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.
3.    Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia bărbatului.
4.    Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5.    Să nu vă lipsiţi unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6.    Şi aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7.    Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
8.    Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.
9.    Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
10.    Iar celor ce sunt căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11.    Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia.
12.    Celorlalţi le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, şi ea voieşte să vieţuiască cu el, să nu o lase.
13.    Şi o femeie, dacă are bărbat necredincios, şi el binevoieşte să locuiască cu ea, să nu-şi lase bărbatul.
14.    Căci bărbatul necredincios se sfinţeşte prin femeia credincioasă şi femeia necredincioasă se sfinţeşte prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voştri ar fi necuraţi, dar acum ei sunt sfinţi.
15.    Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legaţi; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16.    Căci, ce ştii tu, femeie, dacă îţi vei mântui bărbatul? Sau ce ştii tu, bărbate, dacă îţi vei mântui femeia?
17.    Numai că, aşa cum a dat Domnul fiecăruia, aşa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel să umble. Şi aşa rânduiesc în toate Bisericile.
18.    A fost cineva chemat, fiind tăiat împrejur? Să nu se ascundă. A fost cineva chemat în netăiere împrejur? Să nu se taie împrejur.
19.    Tăierea împrejur nu este nimic; şi netăierea împrejur nu este nimic, ci paza poruncilor lui Dumnezeu.
20.    Fiecare, în chemarea în care a fost chemat, în aceasta să rămână.
21.    Ai fost chemat fiind rob? Fii fără grijă. Iar de poţi să fii liber, mai mult foloseşte-te!
22.    Căci robul, care a fost chemat în Domnul, este un liberat al Domnului. Tot aşa cel chemat liber este rob al lui Hristos.
23.    Cu preţ aţi fost cumpăraţi. Nu vă faceţi robi oamenilor.
24.    Fiecare, fraţilor, în starea în care a fost chemat, în aceea să rămână înaintea lui Dumnezeu.
25.    Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul. Vă dau însă sfatul meu, ca unul care am fost miluit de Domnul să fiu vrednic de crezare.
26.    Socotesc deci că aceasta este bine pentru nevoia ceasului de faţă: Bine este pentru om să fie aşa.
27.    Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.
28.    Dacă însă te vei însura, n-ai greşit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greşit. Numai că unii ca aceştia vor avea suferinţă în trupul lor. Eu însă vă cruţ pe voi.
29.    Şi aceasta v-o spun, fraţilor: Că vremea s-a scurtat de acum, aşa încât şi cei ce au femei să fie ca şi cum n-ar avea.
30.    Şi cei ce plâng să fie ca şi cum n-ar plânge; şi cei ce se bucură, ca şi cum nu s-ar bucura; şi cei ce cumpără, ca şi cum n-ar stăpâni;
31.    Şi cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca şi cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece.
32.    Dar eu vreau ca voi să fiţi fără de  grijă. Cel necăsătorit se îngrijeşte de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33.    Cel ce s-a căsătorit se îngrijeşte de cele ale lumii, cum să placă femeii.
34.    Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă şi cu trupul şi cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
35.    Şi aceasta o spun chiar în folosul vostru, nu ca să vă întind o cursă, ci spre bunul chip şi alipirea de Domnul, fără clintire.
36.    Iar de socoteşte cineva că i se va face vreo necinste pentru fecioara sa, dacă trece de floarea vârstei, şi că trebuie să facă aşa, facă ce voieşte. Nu păcătuieşte; căsătorească-se.
37.    Dar cel ce stă neclintit în inima sa şi nu este silit, ci are stăpânire peste voinţa sa şi a hotărât aceasta în inima sa, ca să-şi ţină fecioara, bine va face.
38.    Aşa că, cel ce îşi mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită şi mai bine face.
39.    Femeia este legată prin lege atâta vreme cât trăieşte bărbatul ei. Iar dacă bărbatul ei va muri, este liberă să se mărite cu cine vrea, numai întru Domnul.
40.    Dar mai fericită este dacă rămâne aşa, după părerea mea. Şi socot că şi eu am Duhul lui Dumnezeu. 
Memorat
  • Cosmina
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Buna
« Răspunde #28 : Septembrie 15, 2009, 14:53:15 »

Am ajuns orfana de tata pentru ca oameni din Romania sa traiasca mai bine,pentru a fi LIBERI dar:
Am ajuns bataia de joc a oamenilor ce lucreaza in  institutiile publice a Romaniei,deoarece mi s-a sistat pensia mie si surorii mele pe aceasta luna, am mers la casa de pensii pt a vedea motivul sistari pensiei,cum am ajuns acolo,doamnele de acolo ne-au spus ca:
Pana acum,trebuia sa mergem la 6 luni sa dam declaratii cum ca nu lucram.dar de acum trebuie sa merg sa fac si declaratiile..si sa mergem sa ne inregistram la somaj pt ca la 6 luni trebuie sa ducem o adeverinta de la somaj cum ca nu ne-au gasit de lucru,sau ne-au gasit dar locurile au fost ocupate),(Bineinteles am mers am facut dosaru,ne-am inregistrat cu greu dupa ce am stat de la ora 10:00 dimineata pana la ora 15:00 la coada) si la sfarsit sa ne spuna ca am fost inregistrate dar ele nu stiu ce fel de adeverinta ne trebuie si sa venim a doua zi cand vine seful lor.
Ne-am prezentat in aceasta dimineata,si pot sa va spun cu mana pe inima ca am fost umilite in ultimul hal,acest domn SEF ,a inceput sa urle la noi,ca noi trebuie sa lucram (Ca si cum ne reprosa ca stam nu facem nimic ,dar pensie luam)...si culmea ca sa nu mai luam pensie, in 10 minute ne-a gasit de lucru in 2 parti,la 2 fabrici ,1 de croitorie,1 de bomboane..am mers cu sora mea acolo si ne rugam de angajatori sa ne refuze(Pentru ca noi facem scoala) si sa ne complecteze o cerere prin care sa spuna,ca nu ne pot angaja pentru ca nu mai sunt locuri,sau nu avem studii in domeniul si experienta),i-am convins pentru ca li s-a facut mila la cum plangeam amandoua,si ii imploram..le spuneam ca noi nu ne putem descurca cu un salariu de 6 milioane,si nu putem face si scoala si sa lucram pe langa asta sa mai avem grija si de mama noastra care are probleme de sanatate, ne-am intors inapoi la acest domn SEF si i-am spus ca ne-au refuzat ,i-am dat cereriile ca am fost refuzate,stampilate si semnate..CREDE-AM CA GATA,SA REZOLVAT PROBLEMA cand domnul SEF a zis ca nici de data asta nu ne poate da adeverinta pentru ca mai trebe sa facem niste declaratii:( cred ca pe maine cand ne intoarcem iar ne-a gasit pe undeva de lucru,sau mai intervine ceva.
Deci..nu mai am cuvinte ,acest domn urla la noi (propriile angajate au iesit dupa noi afara din birou,si ne spunea sa nu il bagam inseama ca e nebun).
Nu sunt de acord cu asa ceva,parintii nostri si fratii nostri au murit ca sa ajungem bataia de joc a unor persoane de genu??
Nu sunt de acord cu aceasta lege:Noi spatiu nu am primit,pamant nici asa..nu am cerut nicidoata nimic,tot ce luam de la stat e pensia,atat.
Pensia mie sistata pe luna asta,pentru ca ei nu au fost in stare sa ne anunte ca trebuie sa facem aceste demersuri,trebuia sa fim anuntati din timp,ei ne-au taiat pensia pe aceasta luna si apoi ne-au anuntat).
 Nu mai stiu ce sa zic..decat ca mie SCARBA ca traiesc in Romania,si imi pare rau ca m-am nascut in tara asta,si mi-am pierdut tatal deageaba.

ps:Va rog sa ma scuzati ca am postat asta aici,dar nici nu mai stiu cu cine sa vorbesc,unde sa apelez,ce sa fac..cu totul ca ,cred ca nu mai e nimic de facut.Cei care i-au pensie la fel ca noi sa mearga sa se intereseze,sa nu pateasca la fel ca noi.

O zi buna va doresc.
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Octombrie 17, 2009, 17:51:18 »

Cosmina , nu cred ca va poate obliga sa lucrati unde vor ei , probabil asteapta " ceva " de la voi ceea ce nu este normal , voi sa spuneti ca nimeni nu va poate obliga sa lucrati unde nu va convine , mult succes !
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4
Schimbă forumul: