Main Content:

Pagini: 1 ... 304 305 [306] 307 308 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #4575 : Septembrie 08, 2008, 13:50:27 »

Haide Kronstadt sa recunoastem ca Maior a organizat bine congresul asta. Nu cred ca i-a scapat nici un amanunt. Mi-a zis cineva ca a fost totul foarte democratic.
Ma gandesc ca asa o fi fost. Nu se poate sa speli creierele la 600 de participanti, care sa voteze toti la fel. Sau se poate? Si uite ca nici unul dintre cei 600 nu spune macar daca a existat vreo parere contra.
Este clar, Kronstadt si Aetziu, voi sunteti impotriva binelui. Mai bine ati recunoaste ca Maior este cavalerul dreptatii si i-ati scrie cate o scrisoare de recunoastere si adeziune pe forum. Si poate-mi spuneti si mie unde ati scris-o ca sa ma inspir si eu dupa model. Haide-ti sa punem si noi umarul ca sa construim o larga unanimitate. Ce rost are opozitia? Mai bine un consens larg, stransi uniti in jurul marelui conducator.Grin
Memorat

Blogul lui DOFTOREANU pe www.iuliandoftoreanu.blogspot.com
Blogul lui MAIOR pe www.maiorlazardorin.blogspot.com
Blogul ROMEXTERRA BANK pe www.mkbromexterra.wordpress.com
CREATORII DE IMAGINE - www.maroma.ro
FERMA LU'TATICU - www.facebook.com/FermaLuTaticu
EU - www.facebook.com/iuliandoftoreanu
« Răspunde #4576 : Septembrie 08, 2008, 14:15:05 »

Oare cum sa votat ca la sedintele P.C.R,cu cartonase rosii. Eu cred ca sau împartit numai cartonase rosii,culoarea preferata a  lui Iliescu si PSD;-ului,galbene nu au existat.Cine o fii numarat voturiile exact 600 pentru ,nici o abtinere macar?
Sigur ca noi traim intr-o lume paralela vedem numai "rau in jurul nostru".Fii sigur ca invitatiile au fost cu dedicatie,pentru " unanimitate"!Oricum vorbim singuri sintem " oile negre" ale forumului! Grin
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4577 : Septembrie 08, 2008, 16:14:58 »

Delegația a fost la dl. ministru Meleșcanu tocmai pentru a-i cere să prezinte clar poziția ministerului față de legea de administiere propusă de asociația pensionarilor acestui minister, sau așa ceva, și în legătură cu adresa semnată de parchetul mlitar, pe care am pus-o mai demult pe forum, de întrebat eventual vinovații dacă sunt de acord să scape. Au spus că vor da mâine un comunicat de presă.
Memorat
« Răspunde #4578 : Septembrie 08, 2008, 16:44:22 »

http://www.ziare.com/Procurorii_cer_deputatilor_date_despre_revolutie__Mona_Musca_si_Curtea_de_Conturi-406593.html
Procurorii au solicitat Camerei Deputatilor date despre incetarea mandatului de parlamentar al Monei Musca,documente privind evenimentele din decembrie 1989 si copie dupa raportul comisiei de ancheta in cazul Curtii de Conturi, cele trei solicitari fiind insa respinse din cauza viciilor de procedura.

Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a solicitat Camerei Deputatilor, prin procurorul Marius Iacob, sa comunice data exacta in care a incetat calitatea de deputat a Monei Musca, in vederea solutionarii dosarului 745 pe 2007, informeaza NewsIn.

Parchetul a mai cerut, prin procurorul militar sef adjunct Dan Voinea, "documentele si dosarul cu cercetarea efectuata de comisia Parlamentului privind evenimentele din decembrie 1989", pentru solutionarea cauzei penale ce are ca obiect dosarul penal numarul 97 din 1990. Dan Voinea a declarat ca este vorba despre documente din arhiva Camerei Deputatilor, ale unei comisii parlamentare de ancheta mai vechi. Lucrarile comisiei au fost conduse, in legislatura 1990-1992, de senatorul Sergiu Nicolaescu. Voinea a refuzat insa sa dea detalii suplimentare.
Iacob a terminat cu Elodia si acum se pune "serios pe treaba" cu dosarele revolutiei!
Memorat
« Răspunde #4579 : Septembrie 08, 2008, 16:56:29 »

http://www.ziare.com/Revolutionarii_doresc_amnistierea_militarilor_participanti_la_Revolutie-406527.html

Ce ziceai Brasovene ca nu mai sint bucuresteni la conducerea BNR ,citeste articolul,BNR va fii reprezentat de Costin, presedintele executiv al Blocului National al Revolutionarilor

Kronstadtule nu ai inteles? Costin nu mai are nici o functie in B.N.R. Recunosc chiar acum ca nu stiam de artiolul copiat de tine. Dar sa sti ca Melescanu se va intalni cu un Costin care isi aroga niste functii pe care nu le are. Costin nu mai are functii in B.N.R. Nici nu a fost la congres, desi s-a tinut in Bucuresti. Omu e Presedinte Executiv tot asa cum are numai revolutionari adevarati in asociatia lui de sarlatani (majoritatea, nu toti). Aia vorbesc in numele Blocului cum as vorbi eu in numele ranitilor. Am fost ranit da m-am considerat luptator si asta imi e calitatea. Daca nu sint in asociatia lor, cum sa pretind ca o conduc?
Memorat
« Răspunde #4580 : Septembrie 08, 2008, 17:10:01 »

Pai cum sa nu fie liniste cand Maior tocmai le-a tras-o de i-a facut pe toti inamicii spectatori. Adica i-a pus la locul lor de amatori in ale organizatiilor si manevrelor civice si politice deopotriva. Hai, n-o mai faceti pe criticii afectati si deziluzionati. Recunoasteti ca Maior si-a atins scopul si amatorii care semnau in fals in numele Blocului National al Revloutionarilor au fost pusi la punct. Mai ramane sa le dea cate un pumn in nas cand ii intalneste, da nu mai e nevoie ca asta-i doare mai rau. A dat de pamant cu toti ingamfatii din Bucuresti. Sa mai semneze ei acum in numele Blocului ceva. Poate al blocului in care locuiesc, ca altfel se trezesc cu proces penal si geaba pile ca nu vor putea sa scape.
Portalu vad ca il sustine pe Maries cu actiunea lui de la Strasbourg, ca are pe Home de o luna corespondenta cu judecatoru de la C.E.D.O. Foarte bine pentru ca si mie imi convine sa dea cu justitia mizerabila din Romania de pamant si sa inceapa un adevarat proces al celor vinovati de omoruri in revolutie. Problema insa e alta, e grava si toata lumea se face ca nu o vede. Inclusiv Aetziu care a intervenit aici, putin mai sus, facandu-se ca nu obsrva linistea de pe forumu asociatiei lui. Care e problema? Hai ca stiti. Sau daca nu stiti, va rog sa va straduiti. Va las un ragaz. Va sfatuiesc sa nu sariti sa ma atacati ca-l sustin pe Maior ca nu tine. Nu-l sustin dar, spre deosebire de voi, recunosc ca-i mult mai abil decat adversarii si dusmanii lui de cele mai multe ori. Decat sa ma acuzati pe mine de simpatie, sau slugarnicie, sau frica fata de Maior, e mai bine sa va ganditi ce consecinte grave are congresul din Bucuresti. Sint sigur ca puteti, numai ca trebuie sa va incordati nitelus muschii mintii.
Vad ca ocoliti raspunsul. Nici Carmen si nici Aetziu nu au mai postat aici. Ce am spus pe pagina dinainte? Ca problema e alta, e grava dar toata lumea se face ca nu o vede. Care e problema de care vorbeam? Simplu: Plangerea la C.E.D.O. e facuta si semnata de cel putin o organizatie fantoma sau si mai grav, e semnata in fals de un autointitulat Presedinte Executiv. Cu alte cuvinte, mergem la Strasbourg cu amatorisme de tampiti, exportam urechismele noastre la nivel European, umblam nespalati pe dinti prin cele mai selecte saloane din occident. Ce mai vreti mai mult rau facut revolutionarilor, revolutiei si nevoii de a pedepsi vinovatii de varsarea de sange din decembrie 1989? Uite unde duce setea de putere, de fotolii de demnitari si de venituri multe pe munca de mantuiala.
Memorat
« Răspunde #4581 : Septembrie 08, 2008, 17:44:51 »

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-09-06&id=242352
Mineriada la CEDO
-- Surorile seniorului Corneliu Coposu, a caror casa a fost incendiata in timpul evenimentelor din iunie 1990, si-au dat acordul pentru initierea unei actiuni in justitie
Noi am actionat statul roman in instanta de la CEDO pentru tergiversare nepermisa timp de 18 ani, deci dreptului fiecaruia de a avea parte la un proces echitabil si rezonabil prevazut atat de conventiile europene cat si de Constitutia Romaniei - Teodor Maries
Brasovene totul se va rezolva daca ,surorile seniorului Corneliu Coposusi-au dat acordul pentru CEDO!
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=68.75
Asociatia "21 Decembrie 1989 Bucuresti" si Maries c/Roumanie, cererea nr. 33810/07,
înregistrata la 08.08.2007; el priveste Revolutia din Decembrie 1989;
-Asociatia "21 Decembrie 1989" Bucuresti" si Maries c./Roumanie, cererea nr. 45886/07,
îregistrata la Curte la 24.10.2007; el priveste "mineriada" din iunie 1990 din Bucuresti.
Dosarele la CEDO sint inca in faza de cere,nu pe rol sa mai discutat aceasta problema la topicul respecteiv,dar în toate comunicatele sint prezentate ca dosare pe rol!
Citeste te rog discutiile de la subtopicul respectiv!CEDO inca nu a dat un raspuns daca vor fii acceptate aceste dosare spre judecare,mai explicit intrare pe rol!
Memorat
« Răspunde #4582 : Septembrie 08, 2008, 18:00:11 »

Nu va spuneam ca sint sarlatani. Trag tare acum, inainte de alegeri, ca sa-si faca o campanie electorala ieftina si mascata. Dupa... mai vad ei. Au dreptate oamenii sa nu fie de acord cu o candidatura ca a lui Maior. Dar ca a lui Maries? Am citit inca o data observatiile facute de voi asupra textelor comunicatelor date de ei presei si concluzia este ca sint de un amatorism jalnic. Vor campanie ieftina, da nici bani sa plateasca un corector nu au? Asta ma supara cel mai tare, ca am ajuns la o varsta si neica nimeni astia ma trateaza tot de prostu targului. Pe mine si pe voi toti la un loc. Vor sa candideze? Sa candideze ca deaia am facut democratie. Da pe bune. Eu sint X si vreau sa va reprezint pentru ca... Si gata. E cinstit si la obiect. Sa te faci sef peste revolutionarii din tara ca sa te accepte P.S.D., sa mimezi procese la C.E.D.O. ca sa te creada prostimea, aste-s ghiolbanii de indivizi care ne cred mult, mult mai prosti decat ei. Pai sa am, Doamne fereste, un mort in familie, ar mai avea ei somn? Pai tu iti faci campanie pe sangele varsat de ruda mea ma nemernicule? I-as lovi pe neasteptate si oriunde ii doare. In testicule, in familie, in avere. Peste tot si de cate ori asi avea ocazia. Cred ca urmasii ar trebui sa fie primii care sa-i ia la intrebari. Ei sint cei mai indreptatiti.
Memorat
« Răspunde #4583 : Septembrie 08, 2008, 19:26:29 »

Sigur ca noi traim intr-o lume paralela vedem numai "rau in jurul nostru".Fii sigur ca invitatiile au fost cu dedicatie,pentru " unanimitate"!Oricum vorbim singuri sintem " oile negre" ale forumului! Grin
N-as zice asta Kronstadt. Urmareste evolutia citirilor subiectelor, nu numai postarile de mesaje. Vei vedea ca desi se abtin de la comentarii, sunt foarte multi cei care citesc comentariile. Asa ca are rost sa vorbin singuri. Asta pana cand interesul unanim, consensul larg, va impune banarea noastra.
Vad ca se tot incearca sa se inventeze false probleme spre care sa se indrepte interesul celor care doar citesc, dar eu ti-as propune un alt subiect: cum de congresul bnr a fost mediatizat doar de cateva ziare locale? Oare cine are interes sa nu se afle despre subiect? Nu cumva si PSD-ul priveste cu rezerva si rusine subiectul? Nu cumva presa buna s-a cam lamurit deja si nu mai pune botu la orice? Nu cumva congresul bnr a fost o piesa de teatru ieftin, desi bine pregatita, repetata si bugetata, dar care nu a avut parte de recenziile criticilor seriosi pentru ca acestia nu au considerat ca merita sa-si piarda vremea sa scrie despre ea?
Sau poate ca presa asteapta o pozitie ferma din partea unui jucator serios, ca e vorba de PSD, de PNL sau PDL?
Cred ca subiectul este asa putin mediatizat, tocmai pentru ca e vorba de Iliescu in ecuatie. Presa noastra libera are si ea niste reguli care nu sunt asa liberale, si e posibil ca cei care garanteaza libertatea mediilor din sfera lor de interese sa nu se fi hotarat inca asupra interesului.
Sau poate ca interesul bnr este ca sa nu se faca prea multe valuri? Sa vrea sa mearga pe burta pana se termina negocierile?
Ce parere ai Kronstadt?[/size]

Memorat

« Răspunde #4584 : Septembrie 08, 2008, 20:19:35 »

Am observat ca sint multi “chibiti”,pe margine,  cititori cum le spui tu, dar este suparator, fiindca nu au curajul sa-si exprime ideile,oare mai exista persoane carora le este frica sa se exprime liber?Citesc si zic in sinul lor “bine zis” sau astia se lupta cu “ morile de vînt”
Chestia cu presa serioasa mi-am pus-o si eu intrebarea,cred ca Maior nu a invitat presa de mare tiraj ,pentru el este numai o chestie de imagine fata de revolutionari si cred ca fata de el insasi “ ce puternic sint eu” dar totusi nu realizeaza ce mic este, fiindca  tind sa cred ca nici un partid nu îl va accepta pe listele lui.
Iliescu si Constantinescu nu participa la alegeri asa ca ,nu mai reprezinta un asa mare interes national,(poate campanie electorala pentru Maries), nu uita ca in paralel cu congresul BNR a fost Geoana la Brasov nu sa amintit nimic ca PSD este alaturi de BNR sau de Maior!
Maior afirma ca BNR va fii alaturi de PSD,PC,PNL.  PNL sigur nu îl accepta pe Maior ei sint adeptii legii lustratiei,cei din  PSD zic ca au început sa isi faca “ curatenie” numai de Maior nu au nevoie,PC este prea mic pentru Maior, iar PDL  a facut greseala cu Vadim fii sigur ca nu o va face si cu Maior!
Eu cred ca nici un partid nu îi va oferi colegiu lui Maior pentru alegeri si ca independent nu are sanse.
Ïmi pare rau ca partidele au început sa piarda încrederea in revolutionari datorita conducatoriilor de asociatii, nu  numai Maior este de vina,dar si cei care îl accepta ca si conducator!
Observ ca singura mindrie este ca nu exista in conducera BNR
niciun bucurestean parca cei din Bucuresti nu au iesit in strada in decembrie 89!
divide et impera

Memorat
« Răspunde #4585 : Septembrie 08, 2008, 20:29:45 »

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-09-08&id=12422

Ministerul Apararii nu este de acord cu amnistierea faptelor comise de militari in timpul Revolutiei din decembrie 1989
 8 septembrie, 21:06
Ministerul Apararii nu a avizat initiativa referitoare la amnistierea faptelor militarilor fortelor armate din timpul Revolutiei din 1989 si considera ca un astfel de proiect nu poate fi promovat in absenta unei legi organice, se arata intr-un comunicat al MAp.
Potrivit MAp, Directia Legislatie si Asistenta Juridica din cadrul ministerului nu a avizat proiectul de lege privind amnistierea faptelor militarilor de la Revolutie, inaintata Parlamentului de catre Asociatia Nationala a Cadrelor Militare in Rezerva si in Retragere. "Ministerul Apararii considera ca un astfel de proiect nu poate fi promovat in absenta unei legi organice care sa reglementeze acordarea amnistiei sau a gratierii colective", se arata in pozitia oficiala a ministerului. Totodata, MAp precizeaza ca proiectul in discutie a fost transmis Ministerului Apararii doar pentru formularea unui punct de vedere de catre Comisia pentru Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala din Camera Deputatilor. Pozitia Ministerului Apararii a fost sustinuta, marti, de ministrul Teodor Melescanu in cadrul audientei pe care a acordat-o, la sediul institutiei, reprezentantilor Asociatiei "21 Decembrie", Aliantei Civice si ai Blocului National al Revolutionarilor.
Presedintele Asociatiei "21 Decembrie 1989", Teodor Maries, care s-a intalnit, luni, cu ministrul Teodor Melescanu, a declarat si el ca Ministerul Apararii nu sprijina si nu-si insuseste proiectul de lege privind amnistierea faptelor din decembrie 1989 de care s-ar face vinovati militarii. Proiectul de lege privind amnistierea a fost promovat, in luna iulie, de catre Asociatia Cadrelor Militare in Rezerva si contine doar doua articole. Potrivit primului articol, "se amnistiaza si se absolva de raspundere toate faptele incercate sau savarsite pe timpul revolutiei din decembrie 1989". Proiectul mai prevede ca de efectele amnistiei sa beneficieze atat cadrele militare, cat si militarii in termen care au fost judecati si condamnati sau au procese in curs de judecare ca urmare a participarii la evenimentele din decembrie 1989. Presedintele Asociatiei "21 Decembrie 1989", Teodor Maries, considera ca generalul Victor Atanasie Stanculescu ar sta in spatele promovarii acestei initiative legislative. "Probabil stie ca in aceasta toamna se va finaliza dosarul "Timisoara" si ii este teama ca, pentru a patra oara, va fi condamnat tot la 15 ani de inchisoare", a mai declarat pentre NewsIn Teodor Maries. Presedintele Asociatiei "21 Decembrie 1989" s-a aratat multumit de modul in care a decurs discutia de luni cu ministrul Apararii. "Domnul ministru Melescanu a dat dispozitie inca de azi-dimineata (n.r. luni) catre Directiile de Informatie ale Armatei, pentru a pune la dispozitia generalului Dan Voinea materialele detinute din timpul evenimentelor din decembrie 1989", a mai spus Teodor Maries. Din delegatia primita la sediul MAp, au mai facut parte vicepresedintele Aliantei Civice, Sorin Iliesiu, presedintele Blocului National al Revolutionarilor, George Costin. Membrii societatii civile sunt impotriva propunerii recente a Asociatiei Nationale a Cadrelor Militare in Rezerva, ce a fost trimisa Ministerului Apararii. Astfel, Asociatia "21 Decembrie" a cerut intervetia Consiliului Superior al Magistraturii in acest caz. Un proiect similar a fost propus si in anul 2006 Ministerului Apararii, dar organizatiile neguvernamentale au protestat si atunci fata de acest proiect. Un proiect asemanator a fost promovat si in 1990, sub semnatura lui Ion Iliescu, si s-a referit la amnistierea faptelor considerate mai putin grave savarsite la Revolutie (pana la 3 ani inchisoare), incluzand faptele celor care au batut revolutionarii arestati.
P.C.
Din delegatia primita la sediul MAp, au mai facut parte vicepresedintele Aliantei Civice, Sorin Iliesiu, presedintele Blocului National al Revolutionarilor, George Costin.
Brasovene cum ramîne cu Costin?
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4586 : Septembrie 08, 2008, 20:38:47 »

Așa îl intitulează Ilieșiu, am fost și eu și încă un coleg participant direct la evenimentele cu Trosca, C-tin Isac.
Memorat
« Răspunde #4587 : Septembrie 08, 2008, 20:43:37 »

Primul efect ca nu a fost invitata presa centrala la Congresul BNR nu se stie cine este persedintele BNR Maior sau Costin, este a doua oara pe ziua de azi cind in presa centrala apare numele lui Costin nu numele lui Maior!De fapt cred ca pe Maior îl interseaza pe ce lista electorala sa fie inscris, nu problemele adevarate ale revolutonarilor! Grin
Memorat
« Răspunde #4588 : Septembrie 08, 2008, 21:17:27 »

Poate ca asta si vor. Costin sa dea bine la PNL si Maior la PSD. Cum puteau sa faca asta, pe termen scurt, decat prin nemediatizarea congresului?
Memorat

« Răspunde #4589 : Septembrie 08, 2008, 21:25:03 »

Din delegatia primita la sediul MAp, au mai facut parte vicepresedintele Aliantei Civice, Sorin Iliesiu, presedintele Blocului National al Revolutionarilor, George Costin.
Brasovene cum ramîne cu Costin?

Nu are rost sa mai complicam si noi lucrurile. Sediul a fost mutat de la Brasov in Bucuresti, iar in conducere sint si bucuresteni. De sediu va raspunde un presedinte de asociatie de acolo, Lefter (daca l-ar mai chema si Popescu, ar fi seful simgolic al miscarii revolutionare).
Memorat
Pagini: 1 ... 304 305 [306] 307 308 ... 647
Schimbă forumul: