Main Content:

Pagini: 1 ... 311 312 [313] 314 315 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #4680 : Septembrie 21, 2008, 17:50:43 »

comisia parlamentara e cumva desfiintata Huh
nu prea a mai lucrat cam de mult,ce bine lea picat prelungirea termenelor,alfel erau vai mama lor cu dosare penale sunt linistiti si stau fara grija.........timpul trece leafa merge ei cu drag se ocupa de alegeri.....ca doar nu o sai lase colegi nostri nesprijiniti sa ocupe iar ceva loc la ros de oase Grin Grin Grin cumva nu am dreptate???
Memorat
« Răspunde #4681 : Septembrie 21, 2008, 18:23:08 »

Cumva, cumva nu ai. Eu nu merg la alegeri. Sa-i sprijine si pe ei si pe altii ca ei cine vrea dar nu eu. Acum sint ocupat cu altceva dar daca va fi timp candva am sa explic de ce nu are rost sa-i luam in serios pe astia cu alegerile lor. Nu ai luat noul certificat si mergi la alegeri? Pai om serios esti tu? Ia o bere, o muiere, ia tramvaiu, o tigara, ia mai da-i in stim noi ce. Sa se voteze intre ei. Aici la noi nu sint mai mult de o mie consilierii locali, judeteni, cu sefii lor cu tot si cu cei din familie cu drept de vot. Sa se voteze intre ei, doar intre ei impart banii, afacerile si beneficiile. Eu am o meserie. Meseria e cu munca, nu cu votu. Sint destui sa voteze. O mie, cel mult doua de profitori. Noi ar trebui sa inchidem televizoru la orice emisiune de politica. Sa nu cumparam ziare care fac politica. Sa nu mergem la concertele lor electorale, la adunarile lor politice, la vot, la nimic. Ei cu lumea lor, noi cu a noastra. Cand ii prindem pe santiere, in firme, in padure sau unde i-om prine, sa le rupem picioarele si atat. Asta sa fie singurul dialog cu ei. Pentru ca ei oricum fac ce vor. Si cu banu public si cu vietile noastre. Asa ca oricum ne umilesc si au de gand sa o faca si in continuare. De ce sa ne jigodim si sa-i mai si ajutam? Vrei sa ma tai boierule? Ia cutitu, ti-l dau eu. Mai beleste-ma patru ani. Si pe mine si pe ai mei. Ia mai da-i in colo de sarlatani! N-ai cutit? Fain! Nici nu-i bine sa ai ca esti had la suflet si hot ca apucaturi. Le-as da votu numai daca s-ar da cu pistolu. Pac! Care mai vrei? Poc! Mai vrea cineva?
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4682 : Septembrie 21, 2008, 19:21:24 »

În privinșa publicării „dosarelor”, memoriile noastre de la dosar sunt publicate în cărțile lui Romulus Cristea: „Mărturii de la baricadă” și „21 decembrie 1989” - Martorii de la baricadă. Pentru majoritatea membrilor asociației memoriile sunt scrise pe calculator și pentru mulți avem și imagini din înregistrările din 21.
Memorat
« Răspunde #4683 : Septembrie 21, 2008, 20:01:23 »

am luat certificatul....si dreptul de a vota pe care lau cistigat strabuni cu singe,chiar colegi deai nostri nu vad de ce sal calc in picioare eu chiar merg la votare ......si zic rusine celor care ne lasa la cheremul altora sa voteze in locul lor si chiar sa se aleaga
Memorat
« Răspunde #4684 : Septembrie 21, 2008, 20:31:38 »

Ai dreptate domnule. Asa e. Dar te rog sa-mi dai in colegiul meu unu singur pe care sa merite sa-l votez. Inca nu se stiu toti candidatii, dar daca sint aceeasi ca in alegerile care au mai fost sa sti ca stau acasa. Nu dau votu unuia care ne uita a doua zi si in nici un caz altuia care trece la masuri impotriva noastra. Daca aveti pe cine vota la voi acolo, e perfect. Dupa parerea mea, pana acum, e mai bine sa ne vedem de treburi si scapam cu constinta mai curata decat sa alegem din doi hoti unu pe care-l banuim ami mic sau mai prost la furat. Cred ca nu trebuie sa mai explic, ca e clar pentru toata lumea.
« Ultima modificare: Septembrie 21, 2008, 20:32:54 de către razvan »
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4685 : Septembrie 21, 2008, 21:31:36 »

Cel care a avut curajul să-și publice dosarul nu are certficatul prescimbat. Probabil că nu a a cotizat unde trebuie și cât trebuie.
Are și el vina că s-a trezit cam târziu că și l-ar dori.
Sunt alții cu certficate noi nouțe, care nu aveau ce prescimba, dar au știut unde să miște din urechi.
Memorat
« Răspunde #4686 : Septembrie 21, 2008, 22:53:09 »

Va cred doamna, va cred. Nu stiu cine l-a dus cu presul pe domnul acela atata timp, dar l-a dus bine. E meserias, isi "merita" functia de presedinte sau vice, ce o fi el (sau ei pentru ca or fi mai multi amagitori care l-au inselat). Iata, din asemenea motive nu am incredere in cei care ne conduc si nici in cei pe care vor sa-i votam in fruntea bucatelor. Ati fost la el cand era in greva foamei? Nu exista articole sau fotografii cu el acolo?
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4687 : Septembrie 21, 2008, 23:03:47 »

Da, și ținem legătura în continuare pate-l putem ajuta.
Memorat
« Răspunde #4688 : Septembrie 21, 2008, 23:58:30 »

Ei da, pe dumneavoastra v-as vota. Daca poate fi ajutat, va felicit ca o faceti. Tot mai putini oameni fac gesturi fratesti. Toti sint cu ochii dupa castigu usor si nemuncit daca se poate. Asta-i lumea in care traim si nu am deloc impresia ca ar merge spre mai bine in relatiile dintre oameni. Thnologia, alea, alea, merg chiar mai repede decat ne-am fi asteptat, dar nu si stravechile relatii dintre frati. Mare mi s-a parut minunea iesirii noastre in strada la revolutie, in 1989, dar si mai mare mi se pare acum, din perspectiva timpului si transformarilor care au urmat.
Memorat
« Răspunde #4689 : Septembrie 22, 2008, 08:22:14 »

În privinșa publicării „dosarelor”, memoriile noastre de la dosar sunt publicate în cărțile lui Romulus Cristea: „Mărturii de la baricadă” și „21 decembrie 1989” - Martorii de la baricadă. Pentru majoritatea membrilor asociației memoriile sunt scrise pe calculator și pentru mulți avem și imagini din înregistrările din 21.
Va rog sa nu considerati "mal intentie " în aceste carti se regaseste si "memoriul" lui Maria P.?
Daca se regasete unde pot sa gasesc cartile? ïntrebarea o pun fiindca asociatia dvs.a sustinut dosarul.
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4690 : Septembrie 22, 2008, 09:34:10 »

Cărțile se referă la 21 decembrie din București, după cum reiese și din titluri.
Pentru a le procura trebuie să luați legătura cu autorul, fiind fără preț.
Romulus Cristea are mai multe bloguri pe internet.
Memorat
« Răspunde #4691 : Septembrie 22, 2008, 09:38:48 »

Cărțile se referă la 21 decembrie din București, după cum reiese și din titluri.
Pentru a le procura trebuie să luați legătura cu autorul, fiind fără preț.
Romulus Cristea are mai multe bloguri pe internet.

Multumesc pentru raspuns.
Memorat
« Răspunde #4692 : Septembrie 24, 2008, 00:20:07 »

Am primit un link spre Zoopolitik.ro, un site unde puteti gasi intregistrari video despre Revolutia din 1989. http://www.zoopolitik.ro/play.php?vid=1342
Multumim administratorilor site-ului pentru semnalare.
« Ultima modificare: Septembrie 24, 2008, 00:26:39 de către razvan »
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4693 : Septembrie 25, 2008, 00:17:48 »

Postez niste "apeluri" recente ale "societatii civile" (din zona ei...) pentru a va arata ca se continua practica semnarii in fals, in numele Blocului National al Revolutionarilor, a diverse documente care sunt lansate apoi prin mass-media romanilor de pretutindeni. Daca si dupa ultimul congres al BNR se continua aceasta practica frauduloasa, inseamna ca revolutionarii au probleme majore in organizarea si organizatiile lor.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4694 : Septembrie 25, 2008, 00:21:09 »

Zona interzisa, Duminică, 21 Septembrie 2008,

Apel catre senatorii din Parlamentul Romaniei si catre partidele democratice parlamentare
Scris de Sorin Iliesiu

Cerem membrilor Senatului sa nu voteze modificarile Ordonantei de Urgenta a Guvernului Romaniei nr. 24/10.III.2008 privind accesul la propriul dosar si deconspirarea Securitatii, modificari propuse de cativa membri ai comisiei juridice a Senatului la data de 9 septembrie a.c.. Demersurile acestora au ca scop anihilarea CNSAS si diminuarea esentiala a deconspirarii crimelor Securitatii, constituind incercari disperate de restauratie comunista facute inainte de votarea legii lustratiei in Camera Deputatilor - prioritate asumata atat de PNL - aflat la guvernare, cat si de intreaga clasa politica democratica.
Conform documentului de stat reprezentat de Raportul Final de condamnare a comunismului, “Securitatea a fost o institutie criminala si terorista, de la inceput si pana la sfarsit. Securitatea a fost subordonata conducerii centrale si teritoriale (regionale/judetene) a partidului comunist (PMR/PCR). In consecinta, acestea au reprezentat structuri cu scopuri represiv-criminale, actionand de regula prin intermediul Securitatii”.
Este culmea nerusinarii propunerea ca tocmai comunistii din conducerea centrala si teritoriala care au luat decizii cu privire la activitatea Securitatii, sa nu fie considerati colaboratori ai acesteia, in conditiile in care ei au fost de fapt principalii responsabili si complici ai marilor crime infaptuite de Securitate.
Consideram ca asa cum scrie in Constitutie, nimeni nu e mai presus de lege: nici comunistii nomenclaturisti, nici magistratii, nici inaltii prelati, nici preotii care au colaborat cu Securitatea.
Apreciem ca aceste propuneri, inclusiv adoptarea sintagmei “turnatorie cu intentie", ar duce la desfiintarea practica a CNSAS.
Demersul comunistilor “lustrabili” din Comisia juridica a Senatului reprezinta un dispret inacceptabil fata de demnitatea poporului roman care a indurat crimele si faradelegile comunismului – singurul care a adus jertfe pentru caderea acestuia.
Aceste propuneri inseamna o sfidare intolerabila fata de memoria celor peste 1200 de victime masacrate in timpul revolutiei, inclusiv la comanda celor care incearca cu orice pret sa scape de raspundere.
Cerem demisia asa-zisilor senatori ai Parlamentului Romaniei care si-au permis o asemenea nerusinare. In cazul refuzului demisiei de onoare, cerem partidelor din care acestia provin, daca se considera cu adevarat democratice si antitotalitare, sa excluda din randurile lor “avocatii” responsabililor pentru crimele si faradelegile regimului comunist din Romania.
Sorin Iliesiu - vicepresedintele Aliantei Civice, autorul apelurilor pentru condamnarea nationala si internationala a comunismului
http://www.gds.ong.ro/apel.htm
http://www.libertates.com/en/content/view/40/7/
Societatea Timisoara, Florian Mihalcea - Presedinte
Asociatia 21 Decembrie 1989, Teodor Maries – Presedinte
Blocul National al Revolutionarilor 1989, George Costin – Presedinte executiv
Asociatia 15 Noiembrie 1987 Brasov, Florin Postolachi – Presedinte
Liga Studentilor din Universitatea Bucuresti 1990, avocat Antonie Popescu – Senior
Fundatia Culturala Timpul – Iasi, Liviu Antonesei – Presedinte
Consiliul Mondial Roman, Stefana Bianu - Vicepresedinte
Sindicatul National al Taranilor si al Proprietarilor Romani, Dan Draghici – Presedinte
Asociatia Europeana a Cadrelor Didactice – Sectiunea Nationala Romania, prof.univ.dr. Florin-Cristian Gheorghe – Presedinte
Organizatia Neguvernamentala Ecomondia, prof.dr. Alexandru Ionescu – Presedinte
Consiliul Roman American, Neculai Popa, Presedinte
Asociatia Copiilor Revolutiei, Catalin Giurcanu – Presedinte
Asociatia Adevar si Dreptate, Nicolae Banutoiu – Presedinte
Asociatia Cives, Ioan Rosca - Presedinte
Asociatia Apolitica “Societatea Targoviste”, Ilie Petre Stirbescu – Presedinte
Fundatia “Redarea Istoriei” - jurist Paun Gabriel Virgil– Presedinte
Federatia nationala Omenia a Pensionarilor (peste 1.000.000 de membri), dr.ing.Gheorghe Chioaru – Presedinte
Grupul vaduvelor de eroi martiri
Federatia sindicala “Solidaritatea – Virgil Sahleanu” a siderurgistilor din Romania, Gheorghe Tiber – Presedinte
Fundatia Nationala a Revolutiei din Decembrie 1989 – Timisoara, Pompiliu Alamorean – Presedinte
Sindicatul Solidaritatea al siderurgistilor Galati, Ilinca Diaconu - Presedinte
Sindicatul Solidaritatea Hunedoara, Marian Mititelu - Presedinte
Sindicatul ALRO Slatina, Ion Ioan – Presedinte
Memorat
Pagini: 1 ... 311 312 [313] 314 315 ... 647
Schimbă forumul: