Main Content:

Pagini: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #540 : Ianuarie 22, 2008, 00:09:59 »

Domnule Cornel, va salut si va rog sa ma scuzati daca am sa citesc putin mai tarziu postarea dumneavoastra. Lucrurile ugente le scot din joc pe cele importante si cum arde…

Tind sa-i dau dreptate Iuliei: noi, revolutionarii, am reusit sa ne coboram imaginea undeva in noroi. Cred ca, in acest moment, e prabusita, indiferent de partea cui e adevarul si dreptatea.
Astazi, trebuia sa fiu la Bucuresti, la SSPR si la grevistii foamei. N-am ajuns acolo pentru ca nu mi-a iesit masina din service (am stat acolo pana noaptea si tot nu au terminat-o). Acum, parca ma bucur ca am ramas in Brasov.

La adresa http://www.tvr.ro/articol.php?id=28290&c=47, gasiti stirea de pe TVR1 si imaginile transmise la jurnalul de la ora 19.
Noapte buna.
« Ultima modificare: Ianuarie 22, 2008, 05:43:22 de către Gheorghe Iosif »
Memorat
« Răspunde #541 : Ianuarie 22, 2008, 00:51:56 »

Buna seara.N-as fi intrat dar mi-a trimis un prieten un link spre aceasta pagina.Am citit si cateva postari din urma.Am vazut filmul cu lovitura primita de domnul Secretar de Stat Puiu Fesan,mi s-a povestit intamplarea,pe seara numai despre asta s-a vorbit.E firesc,a vuit tot guvernul.Asa ceva nu s-a mai intamplat.Habar n-am despre revolutionari batuti si sincer,nu-mi prea vine a crede.Despre una ca asta,abia aici am citit.In schimb domnul Secretar de Stat chiar a primit o lovitura zdravana peste fata.Mi se pare un gest atat de iresponsabil sa lovesti un demnitar in sediul guvernului,incat nici nu am ce comenta.Vorbim maine pentru ca pic de somn.
Memorat
« Răspunde #542 : Ianuarie 22, 2008, 00:58:03 »

Revolutionarii cer medierea presedintelui Basescu/ ROMANIA LIBERA

33 de revolutionari au intrat in greva foamei acuzand indolenta autoritatilorVirgil Burla
Marti, 22 Ianuarie 2008
Unele asociatii doresc incheierea procesului de depunere a dovezilor de revolutionari, in timp ce altele cer termen pana in decembrie.

Participantii la Revolutia din decembrie 1989 nu au obtinut amanarea termenului pentru finalizarea dosarelor de revolutionar si asteapta medierea presedintelui Traian Basescu. Multele asociatii revolutionare nu se inteleg intre ele si se acuza reciproc de impostura. Ieri a avut loc o intalnire intre secretarul de stat Puiu Fesan si Marin Nicolae, presedintele Fundatiei Romania

Tanara. Nicolae nu sustine initiativa Asociatiei 21 Decembrie 1989, prin care se cere amanarea termenului de depunere a dovezilor la dosarul de revolutionar pana pe 31 decembrie. Dupa intalnirea de la Guvern, s-a stabilit ca pana pe 28 februarie sa se depuna completarea la dosare, iar pana pe 31 martie sa se finalizeze aceste dosare. "Cei care nu au dovezi ca au participat la Revolutie vor primi dosarele sigilate acasa, iar in termen de sase luni pot depune o contestatie", a declarat Nicolae.
De cealalta parte, Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, sustine ca si el doreste sa urgenteze procesul de analizare a documentelor pentru preschimbarea certificatelor de revolutionar, dar nu poate fi indiferent, din moment ce are 33 de membri ai asociatiei in greva foamei. "Nu cerem bani sau alte foloase materiale, cum spune Puiu Fesan... Noi vrem dreptate si nimic altceva. Sunt in greva foamei, in prezent, 33 de persoane, 28 ajungand la spital pe parcursul protestului." Grevistii solicita modificarea legilor privind statutul revolutionarilor, finalizarea preschimbarii certificatelor de revolutionar si acuza tergiversarea dosarelor "istorice" ale Revolutiei din decembrie 1989. Mai multi membri ai Blocului National al Revolutionarilor (BNR) au pichetat miercurea trecuta sediul Guvernului, cerand demiterea conducerii Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor. Presedintele executiv al BNR, George Costin, a prezentat in urma cu doua zile documente din care reiese ca secretarul de stat Puiu Fesan, fostul deputat PSD de Sibiu Mircea Bucur si deputatul PSD Emilian Cutean au obtinut ilegal certificate de revolutionar de care s-au folosit pentru obtinerea unui teren de 110 hectare in Sibiu.
Memorat
« Răspunde #543 : Ianuarie 22, 2008, 01:00:38 »

ZIARE .COM./ AGENTII DE PRESA

Secretarul de stat pentru revolutionari, agresat si amenintat cu moartea
  Secretarul de stat pentru revolutionari, Puiu Fesan, sustine ca a fost "atras (n.r. luni) in cursa" de presedintele Asociatiei 21 decembrie, Doru Maias, care l-ar fi chemat in holul de la intrarea Palatului Victoria, pentru a fi lovit de un revolutionar. Acesta i-ar fi spart piramida nazala si l-ar fi amenintat cu moartea atat pe Fesean cat si pe familia acestuia, arata NewsIn.

Potrivit lui Fesan, atacatorul se numeste Valter Solomovici, iar agresiunea ar fi fost filmata de angajatii SPP. Secretarul de stat pentru revolutionari spune ca il va da in judecata pe agresor.

"M-au amenintat ca imi omoara sotia si copilul si ca eu nu o sa mai am viata in Bucuresti, sa ma intorc de unde am venit. O sa cer protectie", a declarat Fesan, despre mai multe telefoane pe care le-ar fi primit in ultima perioada.

In opinia lui Fesan, agresiunea a avut loc dupa ce a interzis accesul unor revolutionari in cladirea Guvernului, luni dimineata, in baza unor informatii potrivit carora unii dintre ei intentionau sa ocupe o incapere din Palatului Victoria si sa declare greva foamei.

"M-a sunat un cetatean care se afla printre ei si m-a pus sa ascult in telefon ce vorbesc. I-am auzit spunand ca vor sa ocupe una dintre camerele din Palatul Victoria si sa declare greva foamei in cladirea Guvernului. Prin urmare, am facut o lista si am spus ca anumite persoane nu au voie sa intre in cladire", a relatat Fesan.

Intrebat de unde stia numele persoanelor care intentionau sa declare greva foamei in cladirea Guvernului, secretarul de stat a argumentat ca a interzis accesul persoanelor cu care a avut probleme din momentul in care a fost numit secretar de stat. El i-a nominalizat pe presedintele "Asociatiei 21 decembrie", Doru Maries, presedintele asociatiei "Decembrie 1989 - Metrou", George Costin, pe secretarul general al Blocului National al Revolutionarilor, Nicolae Banutoiu si pe agresorul sau - Solomovici.
Memorat
« Răspunde #544 : Ianuarie 22, 2008, 01:12:24 »

DOMNULE SCUTURDEAN SUNTETI DE LA SIBIU SI PUTETI SA NE SPUNETI CE ESTE SI CE NU ESTE ADEVARAT DIN SIRUL DE ACUZE ADUSE DOMNULUI FESAN. STITI CAND A PREDAT CERTIFICATUL DE RETINUT? E ADEVARAT CA A PRIMIT UN SPATIU COMERCIAL IN 2000. DANASUL SUSTINE CA A DECLANSAT REVOLUTIA LA SIBIU. DUMNAEVAOSTRA SPUNETI CA ACEST GEST VA APARTINE. NE PUTETI CLARIFICA FARA SUBIECTIVISM? MULTUMESC!
Memorat
« Răspunde #545 : Ianuarie 22, 2008, 01:45:12 »

La aceasta adresa http://www.tvr.ro/jurnal.php se gasesc amanunte suplimentare despre agresiunea de la SSPR, precum si stirea prorogarii termenelor anuntata de primul ministru.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #546 : Ianuarie 22, 2008, 07:34:34 »

Dane,revin si te rog pe tine sau pe oricine din bnr postati cum vedeti voi solutionarea protestului;dar concret pe puncte. cum se poate sa se ajunga la asa circ? ne facem in continuare de ris.cred si ii inteleg pe acei oameni disperati sau nevoiasi..dar nu  se poate bate din palme si gata. de fapt,tot acest razboi al vostru vad ca e pt certificate,nu pt aflarea adevarului....si alte puncte din protest. cind am spus asta pe forum te-ai suparat Dane. cum sa se ajunga la violente? voi ,liderii ii agitati si indrumati pe oameni. de ce ? la ce va foloseste? si daca vine un alt ministru ce credeti ca o sa faca? tot trebuie timp pt avizarea dosarelor. nu se pot aviza pt noapte.te-am rugat sa postezi clar dovezi impotriva lui fesan . daca ai ,promit sa te sustin. dar eu nu vad solutii concrete pt dezamorsarea situatiei ci doar circ si violente verbale;acum s-a ajuns si la violenta fizica. atit de mare e orgoliul ? sa nu mai aveti ratiune? macar pt acei grevisti care au o stare de sanatate precare trebuie sa faceti eforturi sa stati la  masa si sa incercati sa faceti un plan de actiune. dar  voi sinteti doar pe picior de razboi. imi pare rau pt maries ,inca care aveam mai multa incredere ...sustii Dane ca fesan n-a anjagat un dialog cu voi.dar tot tu spui ca afost la grevisti,a cerut date de la ambulanta cu starea lor de sanatate,l-a sunat pe Doru cu o seara inainte pe la 22..ce ii reprosati concret? scuze dac aeu n-am inteles;eu am vazut si auzit doar galagie pe fondul unor oameni dispusi sa si moara pt asta.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #547 : Ianuarie 22, 2008, 07:46:27 »

Buna seara.N-as fi intrat dar mi-a trimis un prieten un link spre aceasta pagina.Am citit si cateva postari din urma.Am vazut filmul cu lovitura primita de domnul Secretar de Stat Puiu Fesan,mi s-a povestit intamplarea,pe seara numai despre asta s-a vorbit.E firesc,a vuit tot guvernul.Asa ceva nu s-a mai intamplat.Habar n-am despre revolutionari batuti si sincer,nu-mi prea vine a crede.Despre una ca asta,abia aici am citit.In schimb domnul Secretar de Stat chiar a primit o lovitura zdravana peste fata.Mi se pare un gest atat de iresponsabil sa lovesti un demnitar in sediul guvernului,incat nici nu am ce comenta.Vorbim maine pentru ca pic de somn.
SUBSCRIU LA CELE POSTATE DE DVS..SA AVETI PARTE DE O ZI CAT MAI LINISTITA.!.DOAMNE AJUTA.!
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #548 : Ianuarie 22, 2008, 07:55:50 »

Buna dimineata d-na Marilena,.stiti cumva ce probleme s-au discutat la intrunirea de ieri al Colegiului Revolutionarilor la S.S.P.R,..si ce masuri concrete sau luat in vederea dezamorsarii protestului revolutionarilor.?
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #549 : Ianuarie 22, 2008, 08:47:08 »

DOMNULE SCUTURDEAN SUNTETI DE LA SIBIU SI PUTETI SA NE SPUNETI CE ESTE SI CE NU ESTE ADEVARAT DIN SIRUL DE ACUZE ADUSE DOMNULUI FESAN. STITI CAND A PREDAT CERTIFICATUL DE RETINUT? E ADEVARAT CA A PRIMIT UN SPATIU COMERCIAL IN 2000. DANASUL SUSTINE CA A DECLANSAT REVOLUTIA LA SIBIU. DUMNAEVAOSTRA SPUNETI CA ACEST GEST VA APARTINE. NE PUTETI CLARIFICA FARA SUBIECTIVISM? MULTUMESC!

Doamna Maria Petrascu,daca citeati cu atentie postarile mele si ale altor Sibieni din forumul vechi al portalului revolutiei,a-ti fi avut raspunsul la intrebarea dumneavoastra.(acum nu este momentul sa mai pun si eu paie pe foc).Eu am consemnat pe forum citeva actiuni ale mele din timpul revolutiei la Sibiu si le pot sustine cu dovezi clare.Dar,la Sibiu nu poate sa afirme nimei ca a fost singurul declansator al revolutiei ,deoarece revolutia a inceput aproximativ in acelasi timp in locuri diferite cu autori diferiti,fara sa se cunoasca intre ei sau sa stie ce se intimpla in alte zone ale orasului,deaceia am deschis acest titlu cu revolutia Sibiana ca sa poata fiecare revolutionar sa-si spuna activitatea,dar numai cea pe care o poate dovedi fiecare in parte.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #550 : Ianuarie 22, 2008, 09:00:10 »

In legatura cu emisiunea de la OTV,nu pot decit sa spun ca mi-e scirba de cea ce am vazut acolo,nu scapam nici o ocazie de a ne face de rusine,PACAT DE REVOLUTIONARII ONESTI SI ADEVARATI.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #551 : Ianuarie 22, 2008, 09:07:18 »

BUNA DIMINEATA DOMNULE SCUTURDEAN, VA ASIGUR CA AM CITIT POSTARILE DVS. CU ATENTIE, ASA CUM CITESC ORICE POSTARAE DE PE FORUM. EU AM PUS INSA NISTE INTREBARI PUNCTUALE LA CARE AS FI VRUT SA RASPUNDETI. DACA DVS. CONSIDERATI CA NU E MOMENTUL, PENTRU A NU MAI PUNE "PAIE PE FOC", NU E NICIO PROBLEMA. O VETI FACE CAND VETI CONSIDERA NECESAR . O ZI BUNA!
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #552 : Ianuarie 22, 2008, 09:18:56 »

In legatura cu alte probleme care s-au petrecut in ultimele zile pe la Bucuresti cu anumite persoane,nu pot sa spun decit ca EXISTA DUMNEZEU (unii stiu ce spun, si e destul atit)eu sunt crestin si spun sincer: iarta-i doamne pe dusmanii mei,ca nu au stiut ce spun si ce fac.(aceasta postare este speciala pentru anumite persoane pe care nu le voi nominaliza )sper sa citeasca cine este vizat.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #553 : Ianuarie 22, 2008, 09:30:21 »

Mai pot sa spun :proverbul care zice ca: "roata se intoarce"(este adevarat),la fel pot sa mai amentesc provebul care zice:"sa nu sapi groapa altuia ca poti sa cazi tu in ea" (este adevarat)Eu nu doresc decit pace si prietenie si smerenie in fata lui Dumnezeu.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #554 : Ianuarie 22, 2008, 10:46:35 »

Dupa cum observ balacareala si certurile nu mai inceteaza si atunci ma intreb si va intreb :Cum sa nu fim considerati de ceilalti romani ca suntem niste oameni care alearga dupa beneficii?Cred ca daca am fi mai uniti si nu ne-am certa ni s-ar rezolva mai repede problemele care ne apasa de atita timp si care nu-si gasesc rezolvarea.Oricum este oribil ce s-a intimplat ieri dar cred ca nu se ajungea la asa ceva daca se discuta civilizat.Sper ca toti factorii de decizie sa se implice si sa se termine odata aceasta problema.
Memorat
Pagini: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 647
Schimbă forumul: