Main Content:

Pagini: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #600 : Ianuarie 24, 2008, 14:03:02 »

in sfirsit s -a obtinut prorogarea. de fapt e o mare teapa. sub deviza ca doresc aflarea adevarului din 1989, a aprobarii legii uninominalului si a legii lustratiei s-a pus la cale aceasta greva. de fapt s-a dorit urgentarea preschimbarii certificatelor. nimic rusinos in asta.au pus o intreaga tara pe jar...s-a ajuns pina si la presedinte cu acest protest. guvernul a prelungit termenul de depunere a actelor si preschimbare. de fapt nu prea s-a imbunatatit cam nimic. cei care au avut acte le-au si depus. dar cei aflati in greva foamei cereau  si urgentarea preschimbarii.dupa aceasta ordonata acum sspr poate dormi linistit. s-a prelungit acest termen. nu se mai grabesc. mai au 1 an la dispozitie sa verifice dosarele. si de fapt oamenii tot nemultumiti sint pt ca ei doresc cit mai repede acest certificat. il felicit pe george costin. prin manipularea a citiva oameni disperati a prelungit termenul de verificare. de fapt el a dorit sa vina alegerile si ca Emil cutean sa fie schimbat si ministrul Fesan la fel. asta deoarece George are multe dosare ,multi revolutionari facuti la apelul de seara carora in veci nu le-ar trece dosarul.iar cei care va bucurati ca s-a prelungit termenul de preschimbare sa nu va aud ca doriti sa luati certificatul mai repede de 1 an. pt citiva revolutionari a lui costin vor avea multi de suferit. cred ca aceasta greva a picat ca o manusa pe mina ssp. asta si dorea. oricum nu avea timp sa verifice tot....asa ca inca 1 an ....au tot timpul. ce plasa s-a luat..intreb pe liderii bnr: s-a incetat cu greva foamei? pai legea lustratiei si a uninominalului inca nu s-a aprobat..si adevarul despre '89?
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #601 : Ianuarie 24, 2008, 15:37:24 »

ACTIUNEA DE PROTEST CONTINUA IN CELE DOUA LOCATII  INTRUCIT INTRE  DELEGATII PROTESTATARILOR REVOLUTIONARI AFLATI IN GREVA FOAMEI SI GUVERN NU S-A INCHEIAT NICI UN PROTOCOL , SECRETARUL DE STAT INVOCIND DIVERSE MOTIVE.Atit acum!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #602 : Ianuarie 24, 2008, 15:43:35 »

Marilen: te rog sa ai bun simt! Mare teapa este faptul ca am tacut pina acum. E dreptul tau sa pupi pe cine vrei, sa va luati de sarbatori pomana de la Fesani si alti SS ca el. E Dreptul tau  dar te ros,ai totusi bun simt.  Esti VICE?   Citi oameni au murit in Decembrie 1989? doar 12oo? Toti sunt in aceiasi lege, nu?  Calaii cu victimele lor nu? Tu de ce nu incerci sa treci pe la Grevistii Foamei, sa ii convingi dupa atitea zile de greva, sa intrerupa? DOAR PENTRU A NU AFLA FESAN CA ATI FOST PE LA ACESTI OAMENI?  Ce sa mai spun? Aveam o alta parere despre tine dac cred ca m-am inselat.Si in acelasi timp te inteleg: e bine sa nu te certi cu nici un SS,din calitatea  ta de urmas!La revedere!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #603 : Ianuarie 24, 2008, 15:57:29 »

Dane ,lectii de educatie nu iau de la tine. iti repet un  lucru; nu-l cunosc pe Fesan personal si niic nu cred ca am de ce sa-l cunosc.de aceea...nu inteleg ce pomana am putut lua eu de la el...explica-te..sint de acord cu tine ca beneficiari ai acestei legi sint si calaii si victimele. iar de acest fapt se face in principal vinovat Emil Cutean cind a trecut cei 1266 de luptatori,majoritatea ofiteri sau fosti ofiteri ,adica tocmai aceea care poate au si dat ordine sa se traga in multime. este la fel de adevarat ca pina parchetul nu intocmeste rechizitoriul si nu pune sub invinuire pe anumite persoane Emil Cutean i-a trecut in mod corect,chiar daca am auzit ca acei 1266 de luptatori nu au avut dosarul complet asa cum prevede legea. m-a deranjat afirmatie lui in emisiunea de la otv cind a zis ca Iliescu nu are nevoie de declaratii de martor in dosar. legea nu face distinctie,deci toti trebuie sa indeplinim prevederile normelor metodologice ale legii,mai ales ca el a facut normele. sustin cu tarie ca toti secretarii de stat i-au favorizat pe calai si le-am trecut dosarul cu f mare usurinta.am fost la grevisti Dane,dar n-am putut intra. e un filtru acolo si te interogheaza mai rau ca la intrare in Palatul Cotroceni.este dreptul fiecaruia sa-si riste sau nu viata sau sanatatea. dar prorogarea termenelor e o mare capcana. comisia sspr nu se mai grabeste....iar oamenii vor deveni din in ce mai nerabdari .si pe buna dreptate. apreciez interventia ta ponderata si la obiect din emisiunea de la otv. ai inceput sa sari putin calul dar ai avut si unele remarci f bune. cred ca echilibrul si intelepciunea ar trebuie sa fie litera de lege la tine.
Memorat
  • contra
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #604 : Ianuarie 24, 2008, 16:05:49 »

MDA JEGOS AI FOST JEGOS AI RAMAS CAT DESPRE DAT CU SUPSEMNATU TE LAS PE TINE DOAR ESTI EXPERT IN IMBRLIGARI SA U POATE TE INVATA OMUL CARE STA LANGA SS SI ITI DA INFORMATI LA TIMP DAR PANA CAND AM NISCAVAI POZE DE LA INTALNIRI DE TAINA DACA LE VEDE SS FACE APOPLEXIE
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #605 : Ianuarie 24, 2008, 16:09:02 »

Putina istorie:
24 ianuarie 1859... Unirea Principatelor sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza, Domnitor cunoscut pentru politica sa dusa impotriva nedreptatii. La 11 februarie 1866 Domnitorul a fost silit sa abdice, urmare acestui fapt, la 3 aprilie 1966 are loc anularea unirii Moldovei cu Tara Romaneasca (Miscarea Separatista).
Dupa cum stiti, Cuza a fost silit sa abdice datorita situatiei politice create de catre partidul... imi scapa numele, nu mai stiu cum se chema acel partid care a pus interesele personale a membrilor sai mai presus decat cele nationale. Poate ma ajuta cineva care se pricepe mai bine la istorie decat mine. Care era partidul din cauza caruia Domnitorul Cuza a fost obligat sa abdice si sa mearga in exil? Probabil ca un partid istoic, cu membrii marcanti avand o situatie prospera.
Memorat

THE TRUTH IS OUT HERE - TRUST NO ONE
« Răspunde #606 : Ianuarie 24, 2008, 16:13:31 »

dorinakis, marele Alexandru Ioan Cuza a fost silit de abidce de masoneria infiltrata la aceea vreme, ca si acum in clasa ploitica a vremii pentru ca nu a acceptat s faca anumite jocuri.
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #607 : Ianuarie 24, 2008, 16:20:30 »

Si ce partid era la putere? Partidul care a facut anumite jocuri interne si externe avand drept urmare plecarea lui Cuza? Cum se numea?
Memorat

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #608 : Ianuarie 24, 2008, 16:28:46 »

Stimata doamna Marilen,nu a fost nici o teapa ,din contra, revolutionarii au aratat inca o data ca sunt oameni hotariti de care trebuie sa se tina cont.Sunt convins ca si celelalte cereri ale grevistilor vor fi trecute pe agenda politicienilor si a celor interesati in rezolvarea favorabila a lor.cel putin s-a tras un semnal de alarma(cu revolutionarii nu e de glumit).
Eu am sustinut aceasta greva (desi am noul certificat) gindindu-ma la cei care detin probe si nu au fost inca promovati,puteam sa fiu eu,dumneavoastra sau oricare in situatia lor .nu va inteleg de ce vorbiti cu atita patima,pai chiar dumneavoastra spuneti ca fara prorogare SSPR-ul nu ar fi avut timp sa verificetoate dosarele,deci ramineau multi revolutionari adevarati pe din-afara,fata de aceasta ,celelalte presupuneri nu mai conteaza.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #609 : Ianuarie 24, 2008, 16:40:56 »

POSTEZ A TREIA OARA. SPERC CA DE ACESTA DATA TEXTUL VA APARE SI PE FORUM:
Va rog sa lasati deoparte galceava. din cate stiu greva foamei nu s-a incheiat iar revendicarile gravistilor foamei legate de adevar, impodtori, tortionari, lustratie sunt in vigoare, nu le-a abandonat nimeni. ii dau dreptate marilenei in ce priveste cutean, care spune ca lui iliescu nu ii trebuie dovezi. si lui ilescu si oricui ar fi el ii trebuie la dosar ce cere legea. problema insa este ca dosarele din lista celor 1266 sunt tare subtirele, acolo se afla marii tortionari si impostori. Conform noii legi, nici ilescu nici ceilalti din lista nu mai pot dobandi, cf. noii legi - citit art.8 din lege - calitatea de revolutionar. Aici e buba mare. ca ei au primit.
Memorat
« Răspunde #610 : Ianuarie 24, 2008, 16:42:51 »

si sunt convinsa ca voi nu acceptati si nu veti accepta niciodata sa fiti colegi cu tortionarii si ucigasii alor vostri si ai vostri.
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #611 : Ianuarie 24, 2008, 16:52:19 »

In acea perioada existau doua partide politice: Partidul National Liberal (1871) si apoi Partidul Conservator (1875), partide care au fuzionat in anul 1922 datorita Reformei Agrare din 1921. In 1926 apare pe scena politica si Partidul National Taranesc (constituit din Partidul National Roman din Transilvania fondat de Iuliu Maniu in 1881). Acesta (PNT) va domina scena politica romaneasca alaturi de PNL.
« Ultima modificare: Ianuarie 24, 2008, 17:01:56 de către dorianakis »
Memorat

• DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #612 : Ianuarie 24, 2008, 19:33:48 »

PENTRU TOTI REVOLUTIONARII SI IN MOD SPECIAL PENTRU CEI AFLATI IN ACTIUNEA DE PROTEST-GREVA FOAMEI  un copil de 6 ani , SERBAN EDUARD IONUT din Ploiesti-nepotul doamnei Magda Rotaru m-a rugat la telefon sa va transmit urmatoarea poezie dedicata  ZILEI UNIRII PRINCIPATELOR ROMANE:                                                                                             Cuza ne-a facut unirea; A dat neamului prezenta;  Dorobantii ne-au dat vietii, Pentru veci,Independenta!                                                                                  Mai nainte,Mihai Voda,  Ce de nimeni biruit, A luptat si intr-o tara  PE TOTI FRATII NE-A UNIT!                                                                                               NOI COPIII ROMANIEI,  STIM CE-AVEM DE APARAT!   SI JURAM LA TOTI STRAMOSII     SA PASTRAM CE NE-ATI LASAT!!!!  La multi ani,revolutionari! Serban Eduard Ionut-Ploiesti  24 ianuarie 2oo8
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #613 : Ianuarie 24, 2008, 19:38:23 »

Cusa ne-a facut Unirea! A dat neamului prezenta,  Dorobantii ne-au dat vietii  Pentru veci independenta!  2. Mai nainte,Mihai Voda  Ce de nimeni biruit  A luptat si intr-o tara  PE TOTI FRATII NE-A UNIT! 3.  NOI COPII ROMANIEI   STIM CE-AVEM DE APARAT!  SI JURAM LA TOTI STRAMOSII  SA PASTRAM CE NE-ATI LASAT!   Serban Eduard Ionut,Ploiesti
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #614 : Ianuarie 24, 2008, 19:41:17 »

MULTUMESC MARILEN; NU DAU LECTII NIMANUI; CEI AFLATI IN GREVA FOAMEI NU AU INTRERUPT ACTIUNEA DE PROTEST.......AJUTATI-I SI NU II LASATI SA MOARA!
Memorat
Pagini: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 647
Schimbă forumul: