Main Content:

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 39

Razboi in Europa

• kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Razboi in Europa
« Răspunde #45 : Mai 02, 2014, 10:39:19 »

30 de minute este mult iar nu siu cat de rapida va fi interventia nato ca noi sa fim apatati.Toti spera ca oastea nato sa fie salvarea dar din cine este formata aceasta oaste?nu cumva din fie care oaste a tarilor componente?unde se afla oastea nostra?o parte este prin tarile care sunt ivadate de trupele nato iar o parte pazeste nimicurile care le mai are in dotare.Mai este un amanunt pe care nimeni nu la bagat in seama sau la uitat;sa uitat ca Yugoslavia a fost desmembrata tocmai datorita politicii americane si interventiei nato cu ajutorul nostru a romanilor.Credeti ca toate astea s-au dat uitarii de catre sarbi?nu cumva noi romanii suntem pe la mijloc?eu cred ca da,dar ce spuneti de unguri?Nu uitati ca mai sunt si tarile arabe care nu inghit politica occidentala si resping interventiile nato,aceste vor sta sa priveasca fara sa intervina?
Ambitiile sunt foarte mari intre cele doua mari puteri si nu se vor lasa  usor de la ei iar una peste alta din toate aceste nu va iesii ceva bun si mai mult ca sigur va izbugnii cel de al 3 lea razboi mondial.Cei care cunosc istoria mondiala pot spune mai multe despre cum a izbugnit cele doua  razboie si in ce crize economice si sociale se aflau marea majoritate a tarilor europene si nu numai.
Deci traim vremuri foarte grele si tot atat de incurcate pe care o sa le trecem numai cu credinta in puterile lui Dumnezeu si a Fiului Sau.

p.s. Pana una alta cele doua puteri nu se gandesc dacat la cum sa-si imparta noile teritorii,vom vedea in care parte a impartirii vom cade si o sa mai vedem cine va sta si cat vor mai sta la noi in tara si va suge ani buni din cea mai ramas din tara noastra,ultima vizita prelungita a fost a rusilor timp de 13 ani cand dej ia pus pe fuga dar de supt si au supt in 6 ani cand tot dej le-au inchis robinetul.
Memorat
  • tornado
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Mai 02, 2014, 11:53:46 »

Ce oameni seriosi, si...patrunsi!!! Ce texte mobilizatoare...Si, mai ales, cita documentare...
       (Motto: "Un om respectabil arunca o piatra in balta. Dupa aceea, zece domni - la fel de (daca nu si mai...) respectabili, se arunca in balta pentru a descoperi si scoate piatra...)
       ............................
       Domnilor "viasat" si "tornado",
       Problemele create de ambitiile dominatoare ale Rusiei sint serioase si (din pacate) nu sint noi.
       La fel ca si problemele create de alt "stapin mondial", pe numele lui: Statele Unite ale Americii.
       Si, de-ar fi doar aceste doua state...
       Insa nu problemele create de Rusia si SUA doresc sa le comentez, ci problema d-voastra, domnilor "viasat" si "tornado". Pentru ca aveti cel putin o problema.
       Intrucit d-l "viasat" a postat linck-ul cu imaginile respective, si intrucit (dupa ce a vizionat filmul) d-l "tornado "nu mai vrea sa se gindeasca", ma adresez doar d-lui "viasat":

- D-le "viasat", te rog sa-mi prezinti unu-doua argumente pentru care d-ta crezi ca imaginile din filmul discutat prezinta fapte reale, ca faptele prezentate se intimpla in Ucraina si ca ele reprezinta torturi si executii reale.
      Altfel, d-le "viasat", doresc sa va prezint punctul meu de vedere in legatura cu urmatoarea fraza pe care ati avut amabilitatea sa mi-o adresati:
       "... nu pot să înțeleg cum altfel ati fi putut posta femei aproape goale si glume în cadrul unei discuții despre evenimente tragice, așa cum este cea de față."
     - faptul ca d-voastra "nu  puteti sa intelegeti" desi poate fi un eveniment, nu este la fel de tragic ca si "problema Ucrainei";
     - faptul ca pe Pamint se nasc oameni, desi este un eveniment (de fiecare data), el nu este (in sine) o tragedie, ba din contra. Tragedia se intimpla doar atunci (sau, mai ales) cind oamenii dau de "gustul puterii"...
     - insa nu doar "gustul puterii" ii face pe (unii) oameni sa creeze probleme si evenimente, uneori tragice, ci si modul in care acestia se raporteaza la alte situatii si evenimente, devenind cel putin intoleranti.
      Pe scurt, d-le "viasat", vreau sa spun ca pe oameni "ii mina-n lupta" (oricare ar fi aceasta) doar interesul.
      Aceasta fiind spusa, interesul meu in legatura cu postarea discutata de d-ta a fost acela de a demonstra ca in comentarea oricarei situatii (care uneori poate fi o tragedie) exista  si o parte frumoasa, iar incrincenarea nu foloseste la nimic. Mai ales ca azi este o zi de sarbatoare...Avem suficiente alte zile pentru a ne razboi, iar daca oamenii, in deciziile lor zilnice, ar lua in calcul doar "frumosul" ar avea parte de foarte putine evenimente tragice...
      Pina cind imi vei raspunde la solicitarea subliniata, iti adresez un indemn foarte la moda in Italia:
    - "Vai via!, d-le "viasat"...

[/quote]

Domnule Pitca, filmul postat poate avea lacune, fiind un material montat, nu filmarea bruta. Aici va dau dreptate, pentru ca dupa o prima vizionare. Despre asta mi-am dat seama dupa ce ati atras atentia. Nu se poate gasi, insa, justificare pentru abordarea dumneavoastra disproportionat de agresiva (ma rezum la atat cu aprecierea). Asta pentru ca intentia mea a fost foarte departe de a spune altceva decat am crezut in acel moment. Pentru dumneavoastra probabil ca a cunoaste intentiile si planul nazistilor, ca adversari ai sovieticilor, de destabilizare a zonei prin crearea de tensiuni interetnice s.a.m.d. necesita documentare, intamplarea a facut ca eu sa am unele informatii, asadar nu m-am “documentat”. Crimeea e o zona strategica importanta de care nu poate face abstractie niciun adversar al rusilor si pe care la randul lor, rusii nu-si permit sa o piarda, acestea fiind lucruri stiute, care nu necesita “documentare”. Ceea ce vedem acum, fie ca sunt fapte reale sau intoxicari, in mod cert nu sunt intamplatoare iar similitudinile nu au cum sa nu surprinda. Acestea fiind spuse, pe de o parte va multumesc pentru ca m-ati determinat ca trecand peste limbajul dumneavoastra sa ma intreb daca nu ati evaluat situatia mai bine, fapt ce m-a determinat sa vizionez pentru a doua oara filmul, de data asta  “la rece” , pe de alta parte insa, va rog sa incercati ca pe viitor sa ignorati persoane mediocre precum subsemnatul, care se mai si multumesc cu propria mediocritate, nu au autat si nu cauta functii, nici sa iasa in evidenta, ba chiar nu se considera nici macar “revolutionari” ci oameni care si-au facut cu adevarat datoria. Spre deosebire de altii. Basca faptul ca au un limbaj total inadecvat in raport cu al dumneavoastra.
Memorat
  • tornado
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Mai 02, 2014, 11:59:44 »

Usor iritat fiind, am redactat textul sub influenta acestei stari si de aici erorile de forma. Pe viitor voi evita tot ce mi-ar putea afecta minimul confort fara o motivatie reala. Dispute de acest gen chiar nu ma intereseaza. Toate cele bune.
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Mai 02, 2014, 12:29:29 »

Nu va ganditi LA atac conventional.. Pot agita spiritele in maghiarime, inmultesc infractiunile, he lasa fara gas, incep sa ucida persoane importante, etc.
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
« Răspunde #49 : Mai 02, 2014, 12:41:49 »

Nu va ganditi LA atac conventional.. Pot agita spiritele in maghiarime, inmultesc infractiunile, he lasa fara gas, incep sa ucida persoane importante, etc.

N-au nevoie de maghiarime , activeaza toti rusofonii si rusofilii care stau orintati cu fata spre Moscova ca si arabii cu fata spre Mecca!!!
Memorat
« Răspunde #50 : Mai 02, 2014, 14:09:31 »

http://www.ziare.com/international/ucraina/criza-din-ucraina-armata-ucraineana-ataca-masiv-orasul-prorus-slaviansk-1296728

Criza din Ucraina: Lupte sangeroase in Slaviansk - trei elicoptere doborate, jurnalisti rapiti, trenuri blocate LIVE
Memorat
« Răspunde #51 : Mai 02, 2014, 22:57:46 »

[/quote]

Domnule Pitca, filmul postat poate avea lacune, fiind un material montat, nu filmarea bruta. Aici va dau dreptate, pentru ca dupa o prima vizionare. Despre asta mi-am dat seama dupa ce ati atras atentia. Nu se poate gasi, insa, justificare pentru abordarea dumneavoastra disproportionat de agresiva (ma rezum la atat cu aprecierea). Asta pentru ca intentia mea a fost foarte departe de a spune altceva decat am crezut in acel moment. Pentru dumneavoastra probabil ca a cunoaste intentiile si planul nazistilor, ca adversari ai sovieticilor, de destabilizare a zonei prin crearea de tensiuni interetnice s.a.m.d. necesita documentare, intamplarea a facut ca eu sa am unele informatii, asadar nu m-am “documentat”. Crimeea e o zona strategica importanta de care nu poate face abstractie niciun adversar al rusilor si pe care la randul lor, rusii nu-si permit sa o piarda, acestea fiind lucruri stiute, care nu necesita “documentare”. Ceea ce vedem acum, fie ca sunt fapte reale sau intoxicari, in mod cert nu sunt intamplatoare iar similitudinile nu au cum sa nu surprinda. Acestea fiind spuse, pe de o parte va multumesc pentru ca m-ati determinat ca trecand peste limbajul dumneavoastra sa ma intreb daca nu ati evaluat situatia mai bine, fapt ce m-a determinat sa vizionez pentru a doua oara filmul, de data asta  “la rece” , pe de alta parte insa, va rog sa incercati ca pe viitor sa ignorati persoane mediocre precum subsemnatul, care se mai si multumesc cu propria mediocritate, nu au autat si nu cauta functii, nici sa iasa in evidenta, ba chiar nu se considera nici macar “revolutionari” ci oameni care si-au facut cu adevarat datoria. Spre deosebire de altii. Basca faptul ca au un limbaj total inadecvat in raport cu al dumneavoastra.
[/quote]
      ...............................
      D-le "tornado",
      Atit modul cum am abordat reactiile d-voastra cit si limbajul folosit s-au dorit a fi realiste si nu agresive.
      Poate ca ar fi cazul ca inainte de a ne simti oripilati de diverse lucruri (filmuletul discutat, in cazul de fata) sa incercam a filtra informatiile (folosindune propria inteligenta, eventual). Cei care posteaza in diverse locuri diverse texte, fotografii, filme au, intradevar, diverse interese si se bazeaza tocmai pe credulitatea oamenilor care, iata cazul d-voastra, "nu mai vor sa se gindeasca si risca sa moara de inanitie...
      Acelasi lucru vi l-a recomandat si d-l Gheorghe Iosif (http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1203.msg157801#msg157801) si eu, cu citeva zile in urma, la subiectul care imi poarta numele:  http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg157396#msg157396
      amindoua recomandarile avind acelasi subiect, adica manipularea prin imagine.
      Cred, d-le "tornado" ca am dovedi maturitate tocmai daca inainte de a ne declara, va citez:
    "... persoane mediocre precum subsemnatul, care se mai si multumesc cu propria mediocritate, nu au autat si nu cauta functii, nici sa iasa in evidenta, ba chiar nu se considera nici macar “revolutionari” ci oameni care si-au facut cu adevarat datoria. Spre deosebire de altii. Basca faptul ca au un limbaj total inadecvat in raport cu al dumneavoastra." sa ne asezam la masa, eventual sa mincam bine, si sa despicam firul in patru gindindu-ne la ce am vazut. Abia apoi sa reactionam.
      Oricum, eu cred ca nu e cazul sa va considerati asa de modest si neajutorat...

Memorat
  • tornado
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Mai 03, 2014, 13:40:41 »

Domnule Pitca, ati desprins din context, analizand separat fragmente din postarea mea, apeland la o abordare pretins ironica ieftina, speculativa. Fiti sigur ca nici eu, nici ceilalti oameni care nu putem “lua la misto” asemenea lucruri nu vom muri de inanitie doar pentru ca se gaseste cineva care sa asocieze evenimente tragice precum cele de la 11 septembrie sau cele in derulare din Ucraina cu fotografii menite sa le bagatelizeze ironic  intr-un mod care contureaza suficient profilul autorului. Pe de alta parte, va prefaceti ca nu intelegeti sau nu puteti accepta faptul ca “mediocritatea” mea, impreuna cu cele cateva exemplificari, pe care ati citat-o, este o contrapunere poate prea delicata pentru cineva ca dumneavoastra, menita sa fie perceputa indeosebi de destinatarul principal al mesajului. O contrapunere la  “Adrian Pitca, muncitorul declansator al revolutiei de la Ploiesti” (citez din memorie), o contrapunere la faptul ca unii, adesea nu cei mai onesti dintre revolutionari, s-au agatat imediat de ciolanul puterii, acea putere care a calcat in picioare idealurile revolutiei, respectivii preferand sa mance in parlament ceea ce mananca mai toti parlamentarii pe saturate, in timp ce noi, cei din tabara tradatilor, a “naivilor”, a celor blamati, a “golanilor”, a celor care am refuzat ciolanul si ne-am pastrat idealurile, ne mandrim cu “mediocritatea” noastra. Daca peste ani am ingropat toate aceste resentimente si va tratam ca pe oameni asemenea noua, asta nu inseamna ca o puteti lua de la capat. Exista o bariera pe care ne putem preface ca nu o vedem, pe care o putem ignora uneori dar nu o putem depasi. Stim cu totii cine suntem si cine sunteti. De adevar nu ne putem ascunde prea mult. Asadar vedeti-va de fotografiile dumneavoastra cu femei, comunicati cat vreti cu persoanele din categoria dumneavoastra dar lasati-ne pe noi, cei mediocri. Nu avem nimic in comun. Nici macar participarea la revolutie. Noi am participat la Revolutia Romana din 1989, nu la cea de la Ploiesti a lui Adrian Pitca. Si nu mai trimiteti mesaje personale. Raman necitite. Cu asta am incheiat orice dialog cu dumneavoastra.
Memorat
« Răspunde #53 : Mai 03, 2014, 16:30:07 »

Domnule Pitca, ati desprins din context, analizand separat fragmente din postarea mea, apeland la o abordare pretins ironica ieftina, speculativa. Fiti sigur ca nici eu, nici ceilalti oameni care nu putem “lua la misto” asemenea lucruri nu vom muri de inanitie doar pentru ca se gaseste cineva care sa asocieze evenimente tragice precum cele de la 11 septembrie sau cele in derulare din Ucraina cu fotografii menite sa le bagatelizeze ironic  intr-un mod care contureaza suficient profilul autorului. Pe de alta parte, va prefaceti ca nu intelegeti sau nu puteti accepta faptul ca “mediocritatea” mea, impreuna cu cele cateva exemplificari, pe care ati citat-o, este o contrapunere poate prea delicata pentru cineva ca dumneavoastra, menita sa fie perceputa indeosebi de destinatarul principal al mesajului. O contrapunere la  “Adrian Pitca, muncitorul declansator al revolutiei de la Ploiesti” (citez din memorie), o contrapunere la faptul ca unii, adesea nu cei mai onesti dintre revolutionari, s-au agatat imediat de ciolanul puterii, acea putere care a calcat in picioare idealurile revolutiei, respectivii preferand sa mance in parlament ceea ce mananca mai toti parlamentarii pe saturate, in timp ce noi, cei din tabara tradatilor, a “naivilor”, a celor blamati, a “golanilor”, a celor care am refuzat ciolanul si ne-am pastrat idealurile, ne mandrim cu “mediocritatea” noastra. Daca peste ani am ingropat toate aceste resentimente si va tratam ca pe oameni asemenea noua, asta nu inseamna ca o puteti lua de la capat. Exista o bariera pe care ne putem preface ca nu o vedem, pe care o putem ignora uneori dar nu o putem depasi. Stim cu totii cine suntem si cine sunteti. De adevar nu ne putem ascunde prea mult. Asadar vedeti-va de fotografiile dumneavoastra cu femei, comunicati cat vreti cu persoanele din categoria dumneavoastra dar lasati-ne pe noi, cei mediocri. Nu avem nimic in comun. Nici macar participarea la revolutie. Noi am participat la Revolutia Romana din 1989, nu la cea de la Ploiesti a lui Adrian Pitca. Si nu mai trimiteti mesaje personale. Raman necitite. Cu asta am incheiat orice dialog cu dumneavoastra.

...............................
          Eiii!, uite: asta da! abordare agresiva si lipsita de delicateturi...
        Cind va spuneam ca nu e cazul sa va considerati oripilat, modest, mediocru si neajutorat, banuiam eu ceva...
        Dar, pentru ca in exprimare folositi foarte des persoana II-a, plural, vorbiti in numele unui grup sau asa va place?
        D-le "tornado", spui:  "Stim cu totii cine suntem si cine sunteti."
        Eu ma bucur ca stiti cine sinteti d-voastra, dar constat ca habar nu aveti cine sint eu, desi aveti la dispozitie multe date despre mine si un subiect in care puteti lectura unele opinii ale mele. Daca ati fi avut curiozitatea, ati fi observat ca titlul subiectului "Mesaj de la Adrian Pitca, muncitorul care..." nu l-am dat eu ci un bum amic al meu, iar subiectul respectiv nu a fost deschis pentru a-mi scoate in evidenta eventualele merite revolutionare. Este adevarat insa ca au avut altii grija sa le mentioneze.
        Sincer, la inceput si mie mi s-a parut un titlu usor deplasat, ulterior gindindu-ma ca este bine sa ramina asa, tocmai pentru a usura analiza opiniilor mele, de catre cei care doresc acest lucru.
        (Opinia d-tale, exprimata mai sus, dovedeste fara dubiu ca resentimentele d-tale nu au fost niciodata ingropate, ca barierele pe care nu poti sa le depasesti iti definesc limitele gindirii, si ca nu te preocupa deloc analiza si cunoasterea ci doar folosirea unor clisee perimate.)
        Ai mai fi putut observa ca nu m-a preocupat deloc "agatatul de ciolanul puterii", si doar faptul ca oameni ca si d-voastra, revolutionari, nu sint capabili sa se mobilizeze, sa actioneze si sa apere ceea ce li s-a acordat prin lege, m-a determinat sa-mi fac "aparitia" pe acest portal. Acest motiv, precum si faptul ca perceptia opiniei publice despre revolutionari este cea care o stim cu toti. Iar asta doar din vina revolutionarilor.
       Opinia d-tale de mai sus, oarecum bine gindita, dovedeste ca postarea d-tale anterioara, cea care a declansat acest schimb de replici ( http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1203.msg157784#msg157784 ) a avut un scop mai precis, altul decit cel de a iti exprima oroarea si lipsa poftei de mincare, si am vaga banuiala ca, uneori, si d-tale (probabil cind exista suicient apetit) iti place cam acelasi meniu, adica " ceea ce mananca mai toti parlamentarii pe saturate"...
       As mai dori sa-ti transmit, d-le "tornado", ca ar fi bine daca ai reusi sa treci peste barierele autoimpuse; vei constata ca toti sintem oameni asemenea voua (fie si pentru ca asa ne-a lasat Dumnezeu) si ca este bine sa afli ca cei care gindesc si se exprima altfel decit d-ta nu o fac pentru ca ti-ar fi dusmani ci, poate, din dorinta de a te completa (ca multe lucruri se vad deformat cind privesti lumea unidirectional si doar cu "ochelari de cal"). Asta ar ajuta la cunoasterea reciproca, astfel observind si d-ta ca, contrar opiniei tale, avem destule in comun: traim pe aceiasi planeta, sintem cetatenii aceleiasi tari, sintem si revolutionari...
       Apropò, sintem amindoi revolutionari sau...!? Ca d-ta nu-mi spusesi cu cine am onoarea?!?!
       De fapt, nu spusesi nimanui...Deci?
       Lumineaza-ma si uimeste-ma, d-le "tornado", cu maretele d-tale fapte de "la Revolutia Romana din 1989, nu la cea de la Ploiesti a lui Adrian Pitca."...
       Deh!!!, am facut si eu ce-am putut...

Memorat
« Răspunde #54 : Mai 04, 2014, 09:47:01 »

http://www.pesurse.ro/2014/05/04/ucraina-parchetul-acuz-poliia-pentru-carnagiul-de-/

Ucraina: Parchetul acuză poliţia pentru carnagiul de la Odesa; poliţia susţine că a primit ordin să se retragă

În timp ce în Ucraina a intrat în vigoare doliul naţional de două zile - duminică şi luni, în memoria victimelor confruntărilor sângeroase de la Odesa, soldate cu 46 de morţi şi peste 125 de răniţi, se caută cu frenezie vinovaţii pentru cele întâmplate, fiecare tabără dând vina una pe cealaltă.

Procurorul regiunii Odesa, Igor Borşuleak, a declarat sâmbătă, în direct, la postul de televiziune ucrainean TSN, că biroul său a declanşat o anchetă penală împotriva poliţiei din oraşul-port, care, potrivit acestuia, a permis violenţele în masă de vineri din centrul oraşului, informează agenţia de presă RIA Novosti.

'Sunt convins că, printr-o acţiune fermă şi la timp din partea poliţiei şi a serviciilor de urgenţă, puteau fi evitate pierderile de vieţi omeneşti. Biroul procurorului a deschis încă de ieri (vineri) o anchetă penală pentru activitatea necorespunzătoare din partea forţelor de ordine, ceea ce a condus la consecinţe deosebit de grave', a afirmat procurorul citat.

În legătură cu evenimentele sângeroase din Odesa de la 2 mai, a fost demis şeful poliţiei regionale Piotr Luţiuk, împotriva căruia a fost de asemenea declanşată o anchetă internă. Luţiuk susţine, în apărarea sa, că a cerut puterii centrale de la Kiev să recheme din Odesa membrii Pravîi Sector (Sectorul de dreapta), mişcare naţionalistă de extrema-dreaptă care instalase puncte de control la ieşirea din oraş şi favoriza escaladarea tensiunilor, locuitorii Odesei fiind divizaţi, ca în multe regiuni din Ucraina, între susţinători ai noii puteri şi simpatizanţi proruşi, adepţi ai federalizării ţării.

Pe de altă parte, poliţia se apără şi susţine că, în timpul confruntărilor din centrul Odesei şi a incendiului de la Casa Sindicatelor, a primit ordin să-şi retragă unităţile din teatrul violenţelor, pentru că la acestea ar fi participat luptători îmbrăcaţi în civil şi combatanţi din trupele speciale 'Ştorm' şi 'Vostok', subordonate Ministerului ucrainean de Interne. Cel puţin aşa a declarat, sub rezerva anonimatului, pentru RIA Novosti, un ofiţer de rang înalt din cadrul poliţiei din Odesa.

'La violenţele împotriva simpatizanţilor proruşi din Odesa au participat combatanţi din trupele speciale 'Ştorm' şi 'Vostok', dislocate la Dniepropetrovsk şi Odesa. Acestea au fost completate cu membri ai unor organizaţii naţionaliste', a afirmat interlocutorul agenţiei ruse de presă, indicând că aşa se explică pasivitatea poliţiei, care în toiul evenimentelor ar fi primit ordin să se retragă.

Mai multe sute de locuitori ai Odesei au blocat sâmbătă clădirea poliţiei regionale, în semn de indignare faţă de pasivitatea poliţiei în timpul confruntărilor de vineri între simpatizanţi ai federalizării şi susţinători ai actualei puteri de la Kiev. Aceştia au cerut demisia guvernatorului Vladimir Nemirovski, recent numit de noile autorităţi, strigând:'Nemirovski eşti un asasin!'

Zeci de persoane au depus flori în faţa Casei Sindicatelor în memoria celor care au pierit în incendiul din această clădire, incendiu care ar fi fost provocat, potrivit uneia dintre versiuni, de ultraşii radicali, membri sau simpatizanţi ai formaţiunilor naţionaliste de extrema-dreaptă, relatează ITAR-TASS. Mai multe femei în vârstă s-au apropiat de poliţiştii care asigurau paza imobilului şi i-au lovit cu buchete de liliac peste faţă, strigându-le: 'Să vă fie ruşine!'
Memorat
« Răspunde #55 : Mai 04, 2014, 10:09:26 »

Concluzia este, ca militiile pro-ruse coordonate de FSB si GRU au fost infrinte la Odessa.Fata Slaviansk, Donnetz si alte orase din estul Ucrainei , la Odessa serviciile de securitate ucrainene s-au aparat.Cum au putut!
Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Mai 06, 2014, 14:40:07 »

Vă propun o lectură scurtă. Articol luat de la -Stop manipularii- http://jurnalul-manipularii.blogspot.ro/2014/05/aegis-si-gasit-nasul-in-marea-neagra.html.
Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Mai 06, 2014, 14:41:45 »

Aegis şi-a găsit naşul în Marea Neagră
Prezenţa militară americană în apropiere de graniţele sudice ale Rusiei şi Ucrainei se intensifică: în Marea Neagră se află două nave americane de război, distrugătorul Donald Cook şi fregata Taylor.
Radarele lor sunt îndreptate spre Crimeea.
Distrugătorul Donald Cook este dotat cu sistemul Aegis şi rachete Tomahawk, iar la bordul fregatei Taylor se află rachete antinavă Harpoon şi sistemul de apărare antiaeriană SM-1MR Standard. Apariţia navelor americane de război în Marea Neagră contravine Convenţiei de la Montreux cu privire la caracterul şi durata prezenţei în Marea Neagră a navelor militare ale ţărilor care nu au ieşire la Marea Neagră.
Statele Unite au hotărât să adauge presiunii economice asupra Rusiei argumente mai grele. Însă lucrurile nu s-au desfăşurat potrivit planurilor lor. Pe 10 aprilie distrugătorul Donald Cook, având la bord rachete de croazieră Tomahawk, a intrat în apele neutre ale Mării Negre. În replică, Rusia a trimis pentru survolarea distrugătorului american un avion Su-24, fără armament, însă, după cum consideră experţii, dotat cu un sistem ultramodern destinat luptei radioelectronice. Aegis a interceptat avionul Su-24, după care a răsunat semnalul de alarmă. Radarele americane au calculat apropierea ţintei şi, dintr-o dată, toate ecranele s-au stins. Aegis a încetat să mai funcţioneze. Su-24 a trecut deasupra punţii distrugătorului, s-a întors şi a imitat un atac cu rachete asupra ţintei. Apoi, s-a întors şi a repetat manevra. Şi aşa, de 12 ori.
A reieşit că cel mai modern sistem Aegis nu a funcţionat la acţiunea sistemului de bruiaj de la bordul Su-24.
Mass-media occidentale relatează că după acest incident Donald Cook a intrat de urgenţă în portul Constanţa. 27 de membri ai echipajului au depus cereri de demisie. Se spune că toţi cei 27 de membri ai echipajului au scris că nu vor să-şi rişte viaţa. Acest l-a confirmat în mod indirect Pentagonul prin declaraţia pe care a făcut-o, în care se spune că această acţiune a demoralizat echipajul navei americane.
Specialiştii consideră că acest incident este extrem de neplăcut pentru Statele Unite. Sistemul de apărare antirachetă dezvoltat de SUA necesită cheltuieli colosale, de fiecare dată trebuie să se dovedească faptul că aceste mijloace trebuie să fie alocate din buget. Componenta terestră a sistemului de apărare antirachetă, antirachete în silozuri, a fost testată în condiţii ideale, cu toate acestea şi-a demonstrat neajunsurile.
Sistemul cu ajutorul căruia Su-24 a băgat în stare şoc distrugătorul american Donald Cook se numeşte Hibini. Este numele unui masiv muntos din Peninsula Kola aflat după Cercul Polar. Hibini este un sistem modern de bruiaj radioelectronic. Toate avioanele ruse de perspectivă vor fi dotate cu un asemenea sistem. Recent, sistemul a fost supus testării în cadrul exerciţiilor care au avut loc pe un poligon din sudul Siberiei. Se pare că testele au avut succes, dacă după puţin timp sistemul a fost testat în condiţii cât mai apropiate de cele reale.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Mai 07, 2014, 11:27:40 »

Colegi, inainte de a glumi vizionati filmul despre ororile din Ucraina. Personal, abia am putut manca ceva abia azi, dupa ce am vazut filmul ieri. Ma tem ca se urmareste aruncarea in aer a zonei, dupa modelul conceput, initial, de Germania nazista. Nu este mana ruseasca aici. La ce institutii de forta are Ucraina, fie ea si ravasita de ultimele evenimente, asemenea executii ar fi cel mult cazuri izolate cu vinovati prinsi sau pe cale de a fi prinsi. Nici nu s-ar pune problema postarii crimelor pe net. Criminalii par profesionisti. Priviti nodul spanzuratorii, pe care n-am avea habar niciunul sa-l facem, priviti sectionarea gatului cu o precizie de chirurg. Ceva pute rau. Nu mai vreau sa ma gandesc. Vizionati filmul.
Pentru o mai mai nunantata apreciere a diverselor fotografii si filme care sunt folosite pentru a face cunoscute asemenea evenimente nefericite, revoltatoare, puternic emotionante, ve invit sa vedeti si filmul "Pozele care au pacalit lumea" - www.youtube.com/watch?v=p7M8L6Zj8Fg&list=UUYESaNDTbhwbQFcEjHDjCEg.
Domnului administrator al portalului. Dacă aveți și certificat de luptător, nu numai funcția de administrator al portalului, de ce nu vă faceți cunoscută opinia personală în această conjunctură internațională care ne vizează direct, fiind din zona noastră geografică, pentru că am aflat ca v-a fost solicitată opiia de cel puțin doi dintre cei înscriși ca membri ai forumului. In general, mă intereseaza opiniile celui care administrează locul in care mă aflu, instituție, local, forum de internet, oriunde aș fi, pentru că trebuie să știu dacă e bine sau nu că mă aflu acolo, sau ce conduită e bine să adopt. Eu vă solicit să vă faceți cunoscută public opinia, să nu vă mai exchivați de la răspunsuri. Am observat că nici atunci când promiteți să duceți o explicație pînă la capăt nu vă țineți de cuvânt. Am urmărit disputa de la topicul care poartă numele lui Liviu Babeș, unde ați fost atacat foarte dur, cu minciuni din cîte am putut deduce, dar am fost dezamăgit să constat că nici acolo nu ați finalizat nimic, sau finalizarea a fost bruscă, lăsând treaba neterminată. Mă interesează ce poziție are administratorul forumului revoluției despre noua amenințare sovietică asupra României. Și pe Viasat vreau să îl întreb de ce dă știri alarmiste, proruse, ce vrea să demonstreze?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Mai 08, 2014, 01:17:50 »

Sunt de aceeasi parere, dle admin, ar fi bine sa va spuneti parerea in aceasta problema majora.
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 39
Schimbă forumul: