Main Content:

Pagini: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 51

Totul despre MAIOR LAZAR DORIN

Răspuns: Totul despre MAIOR LAZAR DORIN
« Răspunde #255 : Aprilie 15, 2009, 19:04:04 »

http://ro.altermedia.info/politica/blocul-naional-al-revoluionarilor-iliescu-reales-la-al-enpelea-congres_9113.html
http://www.gardianul.ro/2007/01/25/eveniment-c2/revolutionarul_dorin_lazar_maior_judecat_pentru_santajele_de_600_000_de_euro-s89287.html
În decembrie 2006, şeful BNR Dorin Lazăr Maior (fost deputat PRM trecut apoi la PSD) a ajuns în arest fiind acuzat de şantaj. Acuzaţiile respective sînt explicate mai amănunţit într-un articol din “Gardianul” din 25 ianuarie 2007: Procurorii Serviciului Teritorial Anticorupţie Braşov au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a fostului deputat Dorin Lazăr Maior, preşedintele UNORD ‘89, sub acuzaţia de şantaj. (…) Potrivit procurorilor, din probele administrate în cauză a rezultat că, în perioada noiembrie – decembrie 2006, fostul deputat Dorin Lazăr Maior (preşedintele UNORD ‘89 şi al Asociaţiei Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşilor Eroilor din Decembrie 1989) şi Ovidiu Tition, ajutaţi de Florina Aprofirei, ar fi exercitat acte de constrîngere constînd în violenţe sau ameninţări cu darea în vileag a unor fapte comise în legatură cu acordarea nelegală a unor credite de către Romexterra Bank – Sucursala Braşov, asupra părţilor vătămate în scopul dobîndirii, în mod injust, a sumei de 2.000.000 RON (aproximativ 600.000 de euro). Dorin Lazăr Maior şi Ovidiu Tition au fost reţinuţi în data de 28 decembrie 2006, iar Judecătoria Braşov a emis pe numele lor mandate de arestare preventivă pentru 29 de zile. Dorin Lazăr Maior a fost deputat PRM si PSD, în mandatul 2000-2004.
Eliberarea lui Maior din arest s-a făcut în mai 2007, urmînd ca acesta să fie judecat în libertate “cu condiţia să nu se apropie de denunţători”.
 Eliberarea sa facut cu anumite conditii,deci comunicatul este caduc,nu are voie sa se apropie de denutatori,de Iulian Doftoreanu!

Memorat
« Răspunde #256 : Aprilie 15, 2009, 19:15:36 »

http://www.realitateabrasov.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=17635:TIN-CU-LIDERUL---Aproape-dou%C4%83-sute-de-revolu%C5%A3ionari-bra%C5%9Foveni-au-ie%C5%9Fit-ast%C4%83zi-pe-str%C4%83zile-ora%C5%9Fului--_2009-04-15-13-49-44&catid=2:politica&Itemid=11

Asta-i stirea data de REALITATEA TV BRASOV.
Cica au fost 200 de revolutionari. I-am numarat de cateva ori, i-am adunat de fiecare data si doar asa mi-au iesit 200.
Cum i-o fi prostit Maior pe batranii aia sa iasa in strada sa protesteze "pentru dreptatea sefului" nu-mi dau seama. Oricum, a fost unul care a spus ca ei protesteaza pentru "orice". Grin
In rest, angajati de-ai lui Maior, unul DJ cu nume de pastila miraculoasa, DJ XANAX, probabil ajuns acolo ca sa le ridice nivelul pensionarilor care asteapta si ei un certificat de revolutionar, altul tinerel, student la constructii, desenator la cerere pentru vrajelile lui Maior cand mai prosteste cate un investitor, madama Floreana, etc.
La final m-a amuzat declaratia prin care anunta Maiorica intentia de a muta la Bucuresti marele miting. Pai daca la Brasov adunat 70 de oameni, cu catel si cu purcel, in locul celor cateva mii anuntati, cati o sa adune Maiorica daca e sa dea adunarea la Bucuresti? Huh Huh
Memorat

Blogul lui DOFTOREANU pe www.iuliandoftoreanu.blogspot.com
Blogul lui MAIOR pe www.maiorlazardorin.blogspot.com
Blogul ROMEXTERRA BANK pe www.mkbromexterra.wordpress.com
CREATORII DE IMAGINE - www.maroma.ro
FERMA LU'TATICU - www.facebook.com/FermaLuTaticu
EU - www.facebook.com/iuliandoftoreanu
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #257 : Aprilie 15, 2009, 19:51:41 »

Oameni buni,ce-ar fi sa-l nu mai bagati in seama pe acest individ. Nu merita nici macar sa ne mai amintim din cand in cand de el. Cum bine stiti singura legatura cu Rev. Dec. 89 este impostura si "sarcinile" primite de la superiori sai. Nu-i face-ti jocul, el asta doreste sa fie bagat in seama. Cat de curand, din anumite surse, va fi arestat si gata. Pentru el, oricum este o salvare pentu ca altfel va avea de incasat destule polite, cum de altfel si conducerea actuala a bnr-lui si-a Asociatiei Bv 89. Nu va faceti probleme, timpul le rezolva pe toate.
O zi buna, va doresc!
Memorat

In Good We Trust
« Răspunde #258 : Aprilie 15, 2009, 20:05:28 »

Zicea Kronstadt2 ceva despre obligatiile impuse lui Maior prin decizia de eliberare conditionata - interdictia de a se apropia de mine. Astazi a incalcat-o urat de tot. A venit in fata firmei mele, la o distanta de cativa metri de mine, insotit de cateva zeci de angajati si cointeresati si impreuna cu ei, mi-a adresat cuvinte injurioase si diverse poezioare. Grin
M-am apucat de redactat sesizarea privind incalcarea interdictiei. O voi prezenta la urmatorul termen si instantei in care e judecat pentru santaj
.
Memorat

« Răspunde #259 : Aprilie 15, 2009, 20:39:59 »

Eu nu stiu cind ai urmatorul termen trebuia de azi sa reactionez,fiindca incepe sa-si faca de cap tovarasul Cheesy
Pina la urmatorul teremen cine stie ce îi mai trece prin cap Cheesy
Memorat
« Răspunde #260 : Aprilie 15, 2009, 21:20:56 »

Pai termenul e al lui, nu al meu. E vorba de procesul lui in care e judecat de SANTAJ si care se judeca la Gheorghieni. Primul termen e saptamana viitoare, pe 24.
In procesul asta, Maior are calitatea de INCULPAT iar eu de PARTE VATAMATA. Si este singurul proces pe rolul unei instante in care eu si el suntem PARTI. In procesul asta, Maior Lazar Dorin a obtinut o mare victorie, aceasta fiind o ELIBERARE CONDITIONATA.
Termenii eliberarii i-am mai amintit.
Astazi, ca si i-a incalcat, m-am consultat si cu avocatul Adi Morar, care ma reprezinta si voi cere revocarea eliberarii conditionate si implicit arestarea lui. Nu stiu daca judecatorul va hotara in favoarea mea, dar merita sa incerc.
Asa reactionez eu, Kronstadtule. Nu o sa ma vezi angajand niste gealati sa-l ia pe sus, sau vreun interlop sa-l bata jos in beci la mine, sau sa-i smulga niscaiva CEC-uri pentru prejudicii de imagine, sau alte marlanii la care se pricepe de minune seful BNR-ului si le-a aplicat pe mine fara jena.
Eu sunt pasnic si cred in justitie. Iar daca justitia romana o sa ma insele, mai e justitia divina care nu iarta.
Memorat

Dl. Maior are sustinere
« Răspunde #261 : Aprilie 17, 2009, 09:47:51 »

OPINIE. DUPA MARSUL DE PROTEST DE MIERCURI, DORIN LAZAR MAIOR SE DECLARA "SOCAT" DE REACTIA AUTORITATILOR
http://transilvaniaexpres.ro/index.php?mod=articol&id_articol=117719

Dragos CENTU

Liderul Blocului National Revolutionar Romania 1989, Dorin Lazar Maior, s-a declarat ieri surprins "neplacut, precum si uluit chiar" de reactiile pe care le-a avut la Parchetul de pe langa Curtea de Apel si la Inspectoratul de Politie protestul de miercuri al revolutionarilor fata de tergiversarea tragerii la raspundere a autorilor fraudei bancare de la sucursala Romexterra Bank.

In timpul protestului, reprezentantilor celor doua institutii le-au fost inmanate memorii prin care erau prezentate faptele reale, probate in timp cu documente de catre Maior, fapte pe care, sustine acesta, "nimeni nu se grabeste sa le cerceteze, ba mai mult, se ascund probe, iar vinovatii sunt linistiti, in libertate".
Sursa citata a aratat ca tergiversarea cercetarilor denota clar realitatea afirmatiilor sale privind faptul ca "la Brasov structuri mafiote dirijeaza activitatea institutiilor statului abilitate sa aplice legea".
Liderul BNR 1989 a afirmat ca declaratia purtatoarei de cuvant a Parchetului de pe langa Curtea de Apel Brasov, Ramona Diaconu, privind faptul ca nu ar exista nici un fel de plangere pe tema fraudei bancare "m-a stupefiat, fiindca am depus plangeri peste plangeri incepand cu anul 2007".
De asemenea, Maior a spus ca afirmatiile purtatorului de cuvant al Politiei, Liviu Naghi, privind faptul ca "am luat act ca dl. Maior are sustinere" si ca "am observat ca a fost un miting pasnic" sunt, de asemenea, "socante in contextul in care nu s-a intreprins mai nimic pentru scoaterea la iveala a faptelor, desi exista depuse numeroase plangeri penale, precum si sesizari".
Sursa citata a apreciat ca astepta ca macar acum reprezentantii legii sa ia atitudine si sa inteleaga ca nu pot fi musamalizate acte infractionale grave.
Memorat

« Răspunde #262 : Aprilie 17, 2009, 10:02:14 »

ïn justitie nu trebuie sa ai sustinere, Maiorica sa inteleaga,"fiecare este egal in fata legii" si justitia nu se face sub presiunea strazii!
Ar fii cazul sa-i treaca socul,sa astepte decizia justitiei!
Memorat
« Răspunde #263 : Aprilie 20, 2009, 09:26:37 »

http://brasovultau.ro/index.php?pag=nw&id=17808&p=maior-se-rupen-figuri.html
Maior se rupe’n figuri
13-04-2009
Autor: Brasovul Tau
entru că nu-i ajung bodyguarzii, revoluţionarul şef Dorin Lazăr Maior, penal rău de tot şi cu state de şedere la pârnaie, ca să nu le mai spunem şi pe celelalte, s-a gândit să-i folosească, fără soldă, şi pe nişte revoluţionari care, dintr-un motiv sau altul, sunt la mâna lui.
În fruntea lor vrea să mărşaluiască Maior astăzi, prin Braşov, fiindcă, vezi Doamne, Braşovul este condus de structuri mafiote care controlează tot, justiţie, poliţie, Gardă Financiară, DNA iar acestea l-au băgat la bulău pe degeaba.

Că Maior se crede victimă, e una, şi e treaba lui. Dar că, în „războiul” sau cu „gulerele albe” antrenează nişte revoluţionari care habar nu au dacă şeful lor este vinovat sau nu şi cunosc mai nimic din şmenul cu Bancorex şi suveica cu Romexterra, e cu totul alta.
„Curajos” cum îl ştim însă dintotdeauna pe Maior, care se pricepe doar la învârteli, şantaje şi ţepe, nu e de mirare că şi acum îşi face „scut” din nişte revoluţionari.
Zvârcolelala sa are un temei: omul ar vrea sa ajungă în guvern, să taie el şi să spânzure la cârma Secretariatului pentru Revoluţionari, dar nu poate pentru că e „murdărel”. Iar murdărirea... nu dă bine la CV!
Comentarii:
 www.maiorlazardorin.blogspot.com
CĂTRE, DIRECTIA NATIONALĂ ANTICORUPTIE SERVICIUL TERITORIAL BRAŞOV Subsemnatul Moraru Dumitru, fost director general al SC MEDICAL TRUST SA (J01/775/2008, C.U.l. R 18020906) până la data de 28.10.2008, domiciliat în Oraşul Râşnov, str. Iazului, nr.16, jud. Braşov, posesor al C.l. seria BV, NR. 452807, formulez prezenta: PLÂNGERE PENALĂ Împotriva numiţilor MAIOR LAZĂR DORIN, în calitate de administrator al SC MEDICAL TRUST SA, cu sediul în municipiul Alba Iulia, strada Aurel Vlaicu, nr. 33, parter, judeţul Alba şi TITION OVIDIU, în calitate de director general al acestei societăţi, care se fac vinovaţi de săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune prev. de art. 215 C. p. fals material în înscrisuri oficiale prev. de art. 228 C.p., uz de fals prev. de art. 291 C.p. şi evaziune fiscală prev. de art. 9 din Legea nr. 241/2005. În fapt, în luna septembrie 2003 se FOTO INFINIT SRL, actualmente se MEDICAL TRUST SA, reprezentată de TITION OVIDIU, a câştigat licitaţia de prestări servicii, de preparare şi distribuţie a hranei la Spitalul Clinic de Urgenţă Judeţean din mun. Arad. Pentru a se putea înscrie la licitaţie, balanţa contabilă a SC FOTO INFINIT SRL consider că a fost falsificată, în sensul ascunderii pierderilor şi a măririi profitului. Acest lucru îl probez cu plângerea penală formulată de APROFIREI FLORINA, împotriva lui TITION OVIDIU şi declaraţia olografă a contabilei societăţii doamna COVACI CAMELIA .(vezi copia anexă) Atât TITION OVIDIU cât şi COVACIU CAMELIA, nu erau angajaţi ai SC FOTO INFINIT SRL la dată semnării contractului cu spitalul, sau la întocmirea balanţei contabile din luna august 2003, cum rezultă din contractele de muncă ale celor doi, care au fost încheiate abia în anul 2004.(vezi copia anexă) La data de 30.11.2004 SC MEDICAL TRUST SRL Braşov, câştigă şi licitaţia de la Spitalul Clinic Municipal din Arad, pentru prestăr servicii, de preparare şi distribuţie a hranei la bolnavi. Licitaţiile la cele două spitale din mun. Arad au fost câştigate ca urmare a preţului mic la servicii cât şi a obligaţiilor asumate prin contracte pentru executarea unor investiţii şi dotării foarte mari la blocurile alimentare ale celor două spitale. Aceste lucrări de investiţii şi dotări au avut termene de finalizare stipulate în contracte, dar nu au fost respectate. Micile lucrări de reparaţii nu s-au ridicat la valoarea stabilită, nu s-au întocmit procese verbale de recepţie şi predare a lucrărilor cu beneficiarii contractelor. Acest lucru a fost posibil datorită relaţiilor "cordiale"avute cu conducerile spitalelor. Şi în prezent aceste clauze contractuale nu sunt îndeplinite, lucru care ar duce la rezilierea contractelor. Neîndeplinirea obligaţiilor contractuale a dus la neprimirea autorizaţiilor de funcţionare din partea Autorităţii Sanitar Veterinare, de la data încheierii contractelor şi până în prezent. Acest aspect este cunoscut factorii responsabili, dar nu se iau măsurii de oprire a activităţii, fiind posibilă oricând izbucnirea unei toxiinfecţii alimentare. În luna iunie 2005, Spitalul Judeţean prin Dispoziţia nr. 88, a înfiinţat o comisie pentru a verifica legalitate contractului şi investiţiile. Economist Grasu Ion a început verificările, dar pe parcursul acestora a fost oprit şi neregulile constatate nu au mai fost făcute publice şi nu s-au luat măsuri. ( vezi dispoziţia anexată) Doamna doctor Prişcă Mirandolina manager la Spitalul Judeţean, doamna doctor Olariu manager la Spitalul Municipal, cât şi doamna director general Ţîrlea de la Autoritatea de Sănătate Publică Arad, tolerează aceste aspecte, probabil nu dezinteresat. În cele două contracte de prestări servicii este prevăzut că titular de contract este SC MEDICAL TRUST SA. Această societate nu achiziţionează marfa direct de la furnizori decât sporadic, deoarece are interesul de a practica adaosuri comerciale de peste 100%. Pentru a putea creşte preţurile la hrana preparată, pe care o decontează cu cele două spitale din Arad, Maior Lazăr Dorin şi Tition Ovidiu, recurg la principiul tip "suveică" şi prin firmele la care tot ei sunt asociaţi unici prin interpusi, cumpără şi revând alimentele la SC MEDICAL TRUST SA. În acest fel preţurile alimentelor sunt foarte mari, fapt ce determină ca hrana bolnavilor să fie diminuată şi de proastă calitate. Exemplific prin facturi fiscale de la furnizori SC TRANSILVA COMPANY SRL, SC FABRIANA SRL, SC TRUST PREZIDENT SRL şi SC ROZVINMOB SRL, care rezultă preţurile de intrare normale şi preţurile de vânzare dublate, către SC MEDICAL TRUST. În perioada 2005 - 2008, cât am fost director general, am fost obligat de cei doi să achiziţionez, produse şi prin alte firme, ale lor după cum urmează: SC BRAVIMPRES SRL, SC BIBIA IMPEX SRL, SC TRUST GRUP SRL, SC OTE INVEST SRL. Preţurile de achiziţie ale societăţilor acolite se pot compara cu preţurile decontate la spitale, cât şi prin inventarul lunar, care arăta preţurile deosebit de mari din magazia SC MEDICAL TRUST SA. În acest mod sunt înşelate cele două spitale din mun. ARAD care decontează lunar sume de aproximativ trei miliarde lei vechi/lună. Exemplu: la data de 31.01.2005, din inventar rezultă, că un ou costa 5042 lei vechi, iar la inventarul din 31.01.2008, un ou costă, 9900 lei vechi, preţuri care nu au fost niciodată atinse în România..(vezi copia anexă) O dovadă în plus că eram obligat să fac achiziţii pe aceste firme stau deconturile de cheltuieli unde se arată ce s-a cumpărat. .(vezi copia anexă) Justificările către spitale se efectuează pe bază de feluri de mâncare, practicându-se preţuri aleatorii, fără o bază din care să rezulte ce alimente au fost folosite la diferite feluri de mâncare şi preţul acestora. (vezi copia anexă) De la începutul activităţii mele anul 2005, am constatat că o parte din salariaţii SC MEDICAL TRUST SA, nu şi-au primit salariile. Din verificări am constatat că salariile se dădeau pe bază de tabel, listă avans sau restanţă şi nu pe ştate de plată aprobate de societate cum este normal. Consider că aceste ştate nu sunt depuse la organele fiscale pentru a se calcula impozitele aferente. Probez aceasta cu declaraţiile angajaţilor şi listele de primire a salariilor. Există posibilitatea ca ştatele de plată depuse la I.T.M. Braşov să fie falsificate în sensul de a fi trecut salariul minim pe economie, dar din listele semnate de angajaţi, rezultă că au primit salarii mai mari. Este posibil ca semnăturile de pe ştatele de plată depuse la I.T.M. Braşov să fie falsificate. Este de observat că pe aceste liste cu angajaţi sunt menţionate numai avansuri salariale şi niciodată lichidare. Mai mult, în aprilie 2008 se trimit la Arad două liste de avans pe luna aprilie cu sume diferite pentru aceeaşi angajaţi. Listele poartă semnăturile celor responsabili. La data de 01.07.2008, TITION OVIDIU se deplasează la Arad şi discută cu angajaţii pentru a-i convinge să fie angajaţi pe o altă firmă – SC TRUST GRUP SRL Arad, motivarea fiind mărirea salariilor. Noile contracte sunt înregistrate la I.T.M. Arad. Consider că acest fapt serveşte la eludare legii, deoarece se plăteşte impozit doare pentru un salariu de doua ore şi nu pentru un salariu de opt ore. Susţin acest lucru şi prin faptul că sediul SC MEDICAL TRUST SRL a fost mutat de la Braşov la Alba-Iulia, iar angajaţii au rămas cu documentele la I.T.M. Braşov, urmând a se face lichidarea acestora. Pentru eludarea plăţii taxelor şi impozitelor SC MEDICAL TRUST SA, efectuează plăţii salariale fictive, pentru a putea scoate banii din bancă. Plata salariilor este singura justificare de a scoate bani lichizi din bancă. Anexez documente justificative în acest sens. Cu privire la ţinerea evidenţei contabile a SC MEDICAL TRUST SA, Maior Lazăr Dorin a şters datele contabile din calculatoare, au ridicat evidenţa contabilă de la societăţile prin care lucra şi şi-a luat unele măsuri de siguranţă. Dovadă stau procesele verbale încheiate la dat de 03.10.2005. (vezi copia anexă) Datorită lipsei permanente de fonduri şi pentru a nu mi se imputa oprirea contractului în luna august 2005 am sprijinit o societate a lui Maior cu un credit ipotecar de 2,9 miliarde lei vechi şi cu diferite sume depuse în casieria de la Arad şi folosite în interesul societăţii. Aceste sume au fost notificate pe etape şi mi s-a promis plata acestora. Când situaţia a fost controlată" mai bine" de Maior şi Tition, prin acţiuni de înşelare a diferiţi furnizori ca SC COMALIM SA, SC ALMOVI PAN SRL, SC SFERA SRL, SC CAROLI SRL, am fost nevoit să-mi dau demisia din funcţie ..(vezi copia anexă) În prezent mă consider înşelat de Maior şi Tition cu suma de 1.202.560.000 lei vechi. Prin prezenta vă rog să efectuaţi cercetările ce se impun şi să dispuneţi trimiterea în judecată a numiţilor MAIOR LAZĂR DORIN ŞI TITION OVIDIU şi a altor persoane care se fac vinovate. Vă mulţumesc. 05.11.2008 MORARU DUMITRU
Memorat
« Răspunde #264 : Aprilie 21, 2009, 08:13:32 »

http://brasovultau.ro/index.php?pag=nw&id=17981&p=un-mare-fsss.html
Un mare fâsss!
20-04-2009
S-a şocat şi nu se ştie dacă îi mai trece vreodată. S-a şocat de tot, după ce a marşăluit săptămâna trecută, prin Braşov, cu vreo 70 de revoluţionari după el, cerând autorităţilor abilitate nu adevărul despre morţii şi răniţii din Decembrie ‘89 ci dezinculparea sa în frauda de la Romexterra Bank.
Maior, Războinicul Care Nu Poate Lupta Decât Cu Umbra Sa,  vrea să distrugă  “structurile mafiote care dirijeaza activitatea instituţiilor statului abilitate să aplice legea". Adică alea care l-au prins cu furăciuni mari şi i-au dat bilet doar de dus la Codlea.
Şi, pentru că aşa zisul protest, noi i-am zice marş de intimdare a procurorilor, poliţiştilor şi instanţelor, a fost un mare fâsss, iar autorităţile cu pricina nu s-au speriat de moarte, ci dimpotrivă, Maior s-a şocat! Adică, cum? În loc ca aceştia să ia poziţie de drepţi şi să facă ce vrea muşchiul lui, oamenii legii îşi văd de treaba lor!
Plicitsit probabil să mai fie revoluţionar şef, că a stors destul profit din asta, lui Maior i s-o fi deschis pofta de puţină dictatură personală! Că nu duce lipsă de modele!

Memorat
« Răspunde #265 : Aprilie 22, 2009, 08:17:32 »

http://brasovultau.ro/index.php?pag=nw&id=18032&p=pe-maior-l-pate-iar-pucria-.html
Pe Maior îl paşte iar puşcăria
21-04-2009
Revoluţionarul şef Dorin Lazăr Maior riscă sa ajungă, din nou, foarte curând, după gratii. După ce, în decembrie 2006, a fost arestat şi închis la Codlea pentru “infracţiunea de şantaj” şi a stat după gratii câteva luni bune, Maior a fost apoi eliberat condiţionat, ca efect al Sentinţei date de Judecătoria Braşov la 27 martie 2007.
Obligaţiile impuse lui Maior de instanţă. Eliberarea condiţionată stabilită de instanţă pentru “inculpatul Dorin Lazăr Maior “ prevede, printre altele, că acesta nu are voie să ”părăsească teritoriul ţării” şi, de asemenea, “ este obligat să respecte mai multe obligaţii : (…) c) să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea instanţei de judecată; d) să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte nici o categorie de arme.”
 În sentinţă se mai precizeza că : “Conform art. 145/1 al. 2 C.pr.pen. rap. la art. 145 al. 1/2 c.pr.pen., instanţa apreciază că se impune pentru o bună desfăşurare a procesului penal ca, pe durata măsurii obligării de a nu părăsi ţara, inculpatul Maior Lazăr Dorin să respecte şi următoarele obligaţii:
- să nu se apropie de persoanele vătamate, membrii familiilor acestora, martori, experţi şi să nu comunice cu acestea direct sau indirect;
- să nu se afle în locuinţa părţilor vatamate.
În baza art. 145/1 al. 2 c.pr.pen. rap. la art. 145 al. 2/2 C.pr.pen., instanţa va atrage atenţia inculpatului Maior Lazăr Dorin că, în caz de încălcare cu reacredinţă a măsurii sau obligaţiilor impuse de către instanţă, se va lua faţă de acesta măsură arestării preventive. (…)”.
De ce riscă Maior să fie din nou arestat. Miercuri, 14 aprilie, câteva zeci de revoluţionari, în frunte cu Maior, au organizat un marş de protest la Braşov care viza faptul că instituţiile abilitate sunt controlate de “mafia gulerelor albe” şi de aceea nu i se face dreptate şi este judecat ca inculpat în continuare. Traseul propus de Asociaţia “Braşov Decembrie 89”, condusă de Dorin Lazăr Maior a obţinut aprobarea de la Primărie şi a fost, după cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt alinsituţiei, Sorin Toarcea, următorul : “ Strada G. Bariţiu – strada Republicii – bdul. Eroilor – bdul. 15 Noiembrie – str. N. Titulescu”.
Traseul a fost urmat însă întocmai de protestari doar până la jumătatea străzii Titulescu, după care, aceştia s-au abătut de la acesta şi au intrat pe str. N.D.Cocea. Aici ei au protestat mai bine de un sfert de oră în faţa sediului firmei lui Iulian Doftoreanu.
Doftoreanu este cel care în urma demersului făcut la DNA Braşov, în care arăta că alături de alţii este victima un unui şantaj al lui Maior, şi a flagrantului realizat de DNA , a determinat reţinerea şi arestarea lui Dorin Lazăr Maior. Maior, ne-a declarat Doftoreanu l-a şantajat pe el şi pe alţii, cerîndu-le la fiecare câte 10 miliarde de lei vechi.
Eliberarea condiţionată îl obliga pe Maior să nu se apropie, printre alţii, nici de Doftoreanu, de familia acestuia, să nu încerce să comunice cu el direct sau indirect,etc.
Doftoreanu va sesiza instanţa. Iulian Doftoreanu ne-a declarat că va depune la instanţa care a decis eliberarea condiţionată a lui Maior şi care judecă procesul de şantaj o întâmpinare prin care va solicita suspendarea eliberării condiţionate a lui Maior şi rearestarea sa preventivă.
“ Maior şi oamenii lui au venit la mine la firmă şi preţ de un sfert de oră au strigat să fiu arestat, au ţipat cît îi ţinea gura tot felul de lucruri jignitoare şi ameninţătoare. Eu eram la firmă, chiar mă pregăteam să ies, dar am renunţat pentru că mă temeam că voi fi agresat. Erau şi angajaţii, care au auzit injuriile! Ce să mai zic de firmele vecine, au auzit toţi cum mă jignesc! Pot să mă aştept de acum şi eu şi familia mea şi la alte acte, mult mai violente, aşa cum s-a mai întâmplat! ”
Maior refuză să comenteze. Dorin Lazăr Maior, pe care l-am contactat, a refuzat categoric să discute cu noi. Ca şi altă dată acesta, deşi este persoană publică şi, în calitatea sa de conducător al “Asociaţiei Braşov Decembrie 89” este obligat, conform legii, să ofere informaţii privind acţiunile publice în care este implicată asociaţia nu a vrut să comenteze pe marginea acuzelor ce i se aduc.

Memorat
« Răspunde #266 : Aprilie 22, 2009, 09:20:46 »

Comunicat
În numele forumistilor îi transmit "revolutionarului" Maior sa vina singur pe portal si sa ne combata cu argumente,odata a fost condamnat pentru Bancorex,deci este recidivist!
A doua cerinta sa ne demonstreza cu documente adevarate nu cu falsuri,unde si cind a fost la revolutie in Brasov,pe ore si pe zile!
A treia cerinta sa isi asume responsabilitatea impostoriilor pe care ia facut revolutionari ex:Romica Nedelcu,Mangîru cu sotie cu tot ,Fane teapa,etc sunt prea multi ca sa ii enumar aici ,securistii si militieni!

Dorin Lazăr Maior esti  persoană publică şi, în calitatea ta de conducător al “Asociaţiei Braşov Decembrie 89” + B.N.R esti obligat, conform legii, să oferi informaţii privind întrebariile de mai sus!

Memorat
« Răspunde #267 : Aprilie 22, 2009, 11:25:05 »

Tu de cind vorbesti in numele tuturor? Sint de acord cu invitatia ta da nu ca o faci in numele tuturor, pentru ca de exemplu Realistul nu cred ca ar fi si el de acord cu tine. Apoi mai sint de acord si cu revolutionarii care cred ca se face prea mult scandal pe portal si ca scandalu dintre Doftoreanu si Maior ne murdareste imaginea la toti, indiferent care dintre ei are dreptate. Deaia zic eu ca ar fi mai bine sa discutam despre scandalu asta pe blogu lui Maior. Chestia e ca blogu e facut la oha de Doftoreanu, nu de Maior. Cel mai bine ar fi sa fie cate unu pentru fiecare si noi sa scriem unde vrem noi, da tot nu ar fi mare smecheria ca ar iesi o incurcatura. Mai bine ar fi sa faca cineva, da nu Doftoreanu sau Maior, un blog cu numele "Scandalu Romextera" si acolo sa puna linkuri catre blogurile deja facute, catre ziarele care s-au ocupat de scandal si catre subiectu de pe portal. Aici am trage concluziile si am pune decizia tribunalului iar restu, adica laturile, bascalia si circu le-am pune pe blogu cu scandalu. Asa ar fi murdarit numele bancii, care o merita pe bune, nu imaginea noastra, ca lumea nu vorbeste separat de noi, ea zice de revolutionari, ca si Maior si Doftoreanu sint revolutionari. Asta ii parerea mea. Nu stiu daca se poate ca nu ma pricep. Da daca se poate, cred ca ar fi cel mai bine sa facem asa. Pana cand se va face treaba asta, mai postez eu un articol care se ocupa de scandalu Romextera, pentru ca au aparut noutati. Asa cum zice "prietena" lui Maior, Maria Petrascu, sefu benereului s-ar putea intoarce la mititica ca iar a incalcat legea.
Memorat
« Răspunde #268 : Aprilie 22, 2009, 11:26:50 »

http://brasovultau.ro/index.php?pag=nw&id=18032&p=pe-maior-l-pate-iar-pucria-.html

Pe Maior îl paşte iar puşcăria
Revoluţionarul şef Dorin Lazăr Maior riscă sa ajungă, din nou, foarte curând, după gratii. După ce, în decembrie 2006, a fost arestat şi închis la Codlea pentru “infracţiunea de şantaj” şi a stat după gratii câteva luni bune, Maior a fost apoi eliberat condiţionat, ca efect al Sentinţei date de Judecătoria Braşov la 27 martie 2007.
Obligaţiile impuse lui Maior de instanţă. Eliberarea condiţionată stabilită de instanţă pentru “inculpatul Dorin Lazăr Maior “ prevede, printre altele, că acesta nu are voie să ”părăsească teritoriul ţării” şi, de asemenea, “ este obligat să respecte mai multe obligaţii : (…) c) să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea instanţei de judecată; d) să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte nici o categorie de arme.”
 În sentinţă se mai precizeza că : “Conform art. 145/1 al. 2 C.pr.pen. rap. la art. 145 al. 1/2 c.pr.pen., instanţa apreciază că se impune pentru o bună desfăşurare a procesului penal ca, pe durata măsurii obligării de a nu părăsi ţara, inculpatul Maior Lazăr Dorin să respecte şi următoarele obligaţii:
- să nu se apropie de persoanele vătamate, membrii familiilor acestora, martori, experţi şi să nu comunice cu acestea direct sau indirect;
- să nu se afle în locuinţa părţilor vatamate.
În baza art. 145/1 al. 2 c.pr.pen. rap. la art. 145 al. 2/2 C.pr.pen., instanţa va atrage atenţia inculpatului Maior Lazăr Dorin că, în caz de încălcare cu reacredinţă a măsurii sau obligaţiilor impuse de către instanţă, se va lua faţă de acesta măsură arestării preventive. (…)”.
De ce riscă Maior să fie din nou arestat. Miercuri, 14 aprilie, câteva zeci de revoluţionari, în frunte cu Maior, au organizat un marş de protest la Braşov care viza faptul că instituţiile abilitate sunt controlate de “mafia gulerelor albe” şi de aceea nu i se face dreptate şi este judecat ca inculpat în continuare. Traseul propus de Asociaţia “Braşov Decembrie 89”, condusă de Dorin Lazăr Maior a obţinut aprobarea de la Primărie şi a fost, după cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt alinsituţiei, Sorin Toarcea, următorul : “ Strada G. Bariţiu – strada Republicii – bdul. Eroilor – bdul. 15 Noiembrie – str. N. Titulescu”.
Traseul a fost urmat însă întocmai de protestari doar până la jumătatea străzii Titulescu, după care, aceştia s-au abătut de la acesta şi au intrat pe str. N.D.Cocea. Aici ei au protestat mai bine de un sfert de oră în faţa sediului firmei lui Iulian Doftoreanu.
Doftoreanu este cel care în urma demersului făcut la DNA Braşov, în care arăta că alături de alţii este victima un unui şantaj al lui Maior, şi a flagrantului realizat de DNA , a determinat reţinerea şi arestarea lui Dorin Lazăr Maior. Maior, ne-a declarat Doftoreanu l-a şantajat pe el şi pe alţii, cerîndu-le la fiecare câte 10 miliarde de lei vechi.
Eliberarea condiţionată îl obliga pe Maior să nu se apropie, printre alţii, nici de Doftoreanu, de familia acestuia, să nu încerce să comunice cu el direct sau indirect,etc.
Doftoreanu va sesiza instanţa. Iulian Doftoreanu ne-a declarat că va depune la instanţa care a decis eliberarea condiţionată a lui Maior şi care judecă procesul de şantaj o întâmpinare prin care va solicita suspendarea eliberării condiţionate a lui Maior şi rearestarea sa preventivă.
“ Maior şi oamenii lui au venit la mine la firmă şi preţ de un sfert de oră au strigat să fiu arestat, au ţipat cît îi ţinea gura tot felul de lucruri jignitoare şi ameninţătoare. Eu eram la firmă, chiar mă pregăteam să ies, dar am renunţat pentru că mă temeam că voi fi agresat. Erau şi angajaţii, care au auzit injuriile! Ce să mai zic de firmele vecine, au auzit toţi cum mă jignesc! Pot să mă aştept de acum şi eu şi familia mea şi la alte acte, mult mai violente, aşa cum s-a mai întâmplat! ”
Maior refuză să comenteze. Dorin Lazăr Maior, pe care l-am contactat, a refuzat categoric să discute cu noi. Ca şi altă dată acesta, deşi este persoană publică şi, în calitatea sa de conducător al “Asociaţiei Braşov Decembrie 89” este obligat, conform legii, să ofere informaţii privind acţiunile publice în care este implicată asociaţia nu a vrut să comenteze pe marginea acuzelor ce i se aduc. (Maria Petraşcu)
Memorat
« Răspunde #269 : Aprilie 22, 2009, 11:29:49 »

Buna dimineatea!
Tu nu vezi ca a mai fost postat aceelasi articol?
Memorat
Pagini: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 51
Schimbă forumul: