Main Content:

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11

ASTROLOGIE

Răspuns: ASTROLOGIE
« Răspunde #90 : Iunie 18, 2016, 18:16:10 »

Ar fi bine să aflăm care puteau fi opiniile lui Einstein dacă trăia în vremurile lui Zamolxe care a fost un profet al vremurilor sale și un mare vindecător. Legile lui Zamolxe afirmă clar că nu există timp și că manifestarea atenției cu intenție creează realitatea pe care o trăim (cu mult înaintea lui Einstein și a descoperirilor fizicii cuantice).

Omul poate spune, scrie orice.Dar sufletul sau se va mișcă conform a ce simte. Opiniile unui om cât este viața  de lunga se schimba, la fel ca istoria , ca o apa care se zbate de cele doua maluri.

Intre a fi și a nu fi Dumnezeu se afla cunoasterea . Adică acea încercare de a cuprinde necunoscutul.
Nici Einstein  nici un pastor , un pescar în fata adevărul nu sunt diferiți.  Numai ca au pretenția ca sunt.

Nu pun preț pe Einstein, mai mult decât pe o mama ce are grija de copii ei, de un tata ce muncește zilnic sa aibă ce pune pe masa copiilor.

Einstein , pana urma oricât de filozof ar fi un om , în veci nu se va compara cu MARILE NEBUN O SUNT,   fata de care mai de preț este tăcerea.
Astrologia nu-L desființează pe Dumnezeu, ci doar este o cale pentru a înțelege planul lui pentru noi, descris în relații matematice , astrologice și de divinație ( clar vedere) .

Ființă vie este Un transformator de energie divină , un aparat complex în care energia lui Dumnezeu viază.  

Fără aceasta orice ființă e moarta!
În funcție de perfecționarea ființei , Dumnezeu este mai vizibil, mai conștientizat.
Dumnezeu exista fie ca vrem , fie ca nu vrem. Depinde de noi ce facem cu El.
I-L vrem , sau î-L departăm.
Eu l-am cunoscut, cât mie mi-a fost posibil sa cunosc și sa înțeleg.  Nu e cazul sa fac abstracție de ce am simțit eu pentru ca așa a zis.....Einstein-iii...ii i.

Memorat
« Răspunde #91 : Iunie 18, 2016, 18:20:07 »

Ar fi bine să aflăm care puteau fi opiniile lui Einstein dacă trăia în vremurile lui Zamolxe care a fost un profet al vremurilor sale și un mare vindecător. Legile lui Zamolxe afirmă clar că nu există
Omul poate spune, scrie orice.Dar sufletul sau se va mișcă conform a ce simte. Opiniile unui om cât este viața  de lunga se schimba, la fel ca istoria , ca o apa care se zbate de cele doua maluri.

Intre a fi și a nu fi Dumnezeu se afla cunoasterea . Adică acea încercare de a cuprinde necunoscutul.
Nici Einstein  nici un pastor , un pescar în fata adevărul nu sunt diferiți.  Numai ca au pretenția ca sunt.

Nu pun preț pe Einstein, mai mult decât pe o mama ce are grija de copii ei, de un tata ce muncește zilnic sa aibă ce pune pe masa copiilor.

Einstein , pana urma oricât de filozof ar fi un om , în veci nu se va compara cu MARILE NECUNOSCUT,   fata de care mai de preț este tăcerea.
Astrologia nu-L desființează pe Dumnezeu, ci doar este o cale pentru a înțelege planul lui pentru noi, descris în relații matematice , astrologice și de divinație ( clar vedere) .

Ființă vie este Un transformator de energie divină , un aparat complex în care energia lui Dumnezeu viază.  

Fără aceasta orice ființă e moarta!
În funcție de perfecționarea ființei , Dumnezeu este mai vizibil, mai conștientizat.
Dumnezeu exista fie ca vrem , fie ca nu vrem. Depinde de noi ce facem cu El.
I-L vrem , sau î-L departăm.
Eu l-am cunoscut, cât mie mi-a fost posibil sa cunosc și sa înțeleg.  Nu e cazul sa fac abstracție de ce am simțit eu pentru ca așa a  spus ...
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #92 : Iunie 18, 2016, 18:44:22 »

Cei trei de care făceam vorbire sunt Zamolxe, Michel de Nostredame și Jules Gabriel Verne dar cu siguranță este posibil să mai fie mulți alții.
Memorat
« Răspunde #93 : Iunie 18, 2016, 19:22:34 »

Nu cumva afara de ......
ZAMOLXE ......MLCHELE de NOSTREDAME....JULES GABRIEL VERNE
se mai gaseau .....Vasile Emilian Cuteanu ....George Costin
Dorin Lazar Maior ..si ultimul pe lista ...Adrian Sanda ...LRD
CU DREPTURI  Depline !!!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #94 : Iunie 18, 2016, 19:41:18 »

Așa o fi..., numa că ăștia or fost lăsați să cutreiere numa-n vremurile ăstea..., să-i le-o facă la revi și p-ormă să-i bântuie...! Ș-apoi după unele curente astrofizice chestia asta se poate repeta și p-ormă iară și iară...!
Memorat
« Răspunde #95 : Iunie 18, 2016, 21:37:08 »

Nu am ajuns la calculator sa pot pune hărți astrologice. Și așa nu știu dacă am sa pot pentru ca am mai încercat.
Așa.
De I nu știu dacă ați observat, în timpul intrării în 22 dec 89,  structurile natale au fost modificate. DEFAPT. .
Va mai spun un secret
Ele se schimba zilnic.

Dar spre deosebire de cele zilnice , cea din 22 are o întindere în timp ce se întinde pe toată viața,  nu numai a definit personalitatea din 22!
PISIBIL ELE VOR TARA TIMPUL!

Acest lucru  a fost tradus pe harta cerului în conjuncția,  supwrconjunctia
Soare Uranus Neptun Saturn  Mercur   din 22 dec și tranzitul Lunii și Soarelui peste ele în ordine

URANUS~  REVOLUTIA
Neptun~ IDEALISMUL SI AMAGIREA
SATURN~ PUTEREA SI STABILIATATEA IN SCHIMBAREA PUTERII!

Mercur , Legitimarea schimbării.

Se spune...oricum  ar fi
Arhetipal
Cei care natal au fost configurați în momentul acela la anumite acțiuni de o anumita factura.
Nimeni singur nu era capabil sa fie la fel de bun de la început la sfârșit.
 Mercur a fost configurat figurat ca un ,,concurs de ștafeta ".

Chiar și cel mai bun de 17 dec 1989, nu putea ajunge singur in 30 când a fost atins NODUL NORD! SINCER. TOT A FOST BINE.

LUPTATORII DETERMINANTI,  REALI , DUPĂ STUDIU MEU, TREBUIE SA FIE CONSIDERATI, IN PRISMA ASTRELOR , PRIN ECHIVALENT CU REALITATEA DE DUPA  TEREN  ASTFEL:
1. IN LEGĂTURILE CU GRADELE ASTROLOGIE ALE ZILELOR REVOLUTIEI, PENTRU ACEEA ZI de 22 dec 89 în special, PRIN
RELAȚII ARMONIOASE DINTRE PLANETETELE CONFIGURATE SI HARTA ZILEI.
2. Îndeplinirea anumitor grade specifice pentru conducători,  luptători,  vizionari, transformatori spirituali.

DESIGUR S-AU  CONFIGURAT  SI ASPECTE CONTROVERSATE  DAR AU FOST INEVITABILE.
3. Predominanta celor valoroase ar trebui sa diferențieze luptători din Revoluție , în sensul evenimentelor Revolutiei.

4. Configurarea unor astfel de grade în planetele personale si asteroizi . Mai mult de 10 planete ar asigura existenta unui luptator real.
5. Configurarea de peste 15 ,cred ca ar asigura un determinant, cred ca în acest caz sunt importante planetele personale.
6.Cel puțin un grad special.

7. Nici gradele Asteroizilor  nu trebuie neglijațe , nici planetele transpersonale , dacă ajuta  cumulativ , ce frumos...și aici trebuie sa cumuleze apreciere.

Din cât am studiat , cei mai mulți îndeplinesc atât condițiile , din cei ce au fost trecuți la determinanți.
Și putem vedea ca ,,precum cer așa și pe pământ " rămâne în continuare valabila.

Ca au fost și profitori...

Nu uitați , după URANUS , A VENIT NEPTUN  IN TRAZITUL RAPID AL LUNII SI AL SOARELUI.!

Memorat
  • Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Iunie 19, 2016, 00:10:02 »

Ar fi bine să aflăm care puteau fi opiniile lui Einstein dacă trăia în vremurile lui Zamolxe care a fost un profet al vremurilor sale și un mare vindecător. Legile lui Zamolxe afirmă clar că nu există timp și că manifestarea atenției cu intenție creează realitatea pe care o trăim (cu mult înaintea lui Einstein și a descoperirilor fizicii cuantice).

Despre care Legi ale lui Zamolxe vorbiti domnule oleoleole? Cumva despre acelea primite de "Moise" al nostru (care se autodenumeste Remer Ra) si care pretinde ca s-a intalnit cu Zamolxe prin Bucegi, unde i-a si lasat mostenire legile respective (fara tablite)? Sa fim seriosi domnule oleoleole... omul acela (care o fi el sub pseudonimul acesta de Remer Ra, apropo mai e unul de isi spune Melfior Ra) face exercitii de imaginatie pe naivitatea oamenilor...
Aveti aici un articol care defineste foarte bine acest tip de "paranormali", ca sa spunem asa.
http://m.jurnalul.ro/special-jurnalul/reportaje/cum-i-au-stricat-dacii-casa-lui-doru-braia-paranormali-au-fost-escroci-sunt-inca-622372.html
Memorat

”Atâta timp cât nu încetezi să urci, treptele nu se vor termina; sub paşii tăi care urcă, ele se vor înmulţi la nesfârşit”
  • Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Iunie 19, 2016, 00:27:23 »

Despre care Legi ale lui Zamolxe vorbiti domnule oleoleole? Cumva despre acelea primite de "Moise" al nostru (care se autodenumeste Remer Ra) si care pretinde ca s-a intalnit cu Zamolxe prin Bucegi, unde i-a si lasat mostenire legile respective (fara tablite)? Sa fim seriosi domnule oleoleole... omul acela (care o fi el sub pseudonimul acesta de Remer Ra, apropo mai e unul de isi spune Melfior Ra) face exercitii de imaginatie pe naivitatea oamenilor...
Aveti aici un articol care defineste foarte bine acest tip de "paranormali", ca sa spunem asa.
http://m.jurnalul.ro/special-jurnalul/reportaje/cum-i-au-stricat-dacii-casa-lui-doru-braia-paranormali-au-fost-escroci-sunt-inca-622372.html

P.S. Revin cu o precizare: Nu ma intelegeti gresit domnule oleoleole, nu v-am inclus printre cei naivi pentru ca am sesizat tonul sugubat din postarile dvs.

Memorat

”Atâta timp cât nu încetezi să urci, treptele nu se vor termina; sub paşii tăi care urcă, ele se vor înmulţi la nesfârşit”
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #99 : Iunie 19, 2016, 09:03:37 »

Câteodată trebuie să fi în postura de șugubăț sau să alegi naivitatea.
Naivitatea este libertatea pe care o acorzi sinelui tău de a trăi o experiență și de a te bucura de ea fără prejudecățile din trecut.
    Un copil este naiv prin definiție, adică nu are toate constrângerile impuse de societate, morală, biserică. În naivitatea lui, un copil va spune mereu adevărul.
    Naivitatea este primul lucru pe care îl pierdem atunci când creștem și capătă o proastă reputație la adulți, o conotație negativă clară.
    Pană la urmă, în viață, lucrurile sunt cum sunt, ce putem schimba este modul în care le vedem.

Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Iunie 19, 2016, 09:15:08 »

Memorat
« Răspunde #101 : Iunie 19, 2016, 10:25:29 »

Naivitatea este libertatea pe care o acorzi sinelui tău de a trăi o experiență și de a te bucura de ea fără prejudecățile din trecut.
    Un copil este naiv prin definiție, adică nu are toate constrângerile impuse de societate, morală, biserică. În naivitatea lui, un copil va spune mereu adevărul.
    Naivitatea este primul lucru pe care îl pierdem atunci când creștem și capătă o proastă reputație la adulți, o conotație negativă clară.
    Pană la urmă, în viață, lucrurile sunt cum sunt, ce putem schimba este modul în care le vedem.

Naivitatea  copilului , consta în legăturile cât mai directe  pe care le face intre cauza și efect, dar și cât de puternic subiectivism aplică .

El spune adevărul pe care îl simte mai ușor decât  un adult care îl spune pe cel pe care vrea ca alții sa-L cunoască sau ceilalți îl  doresc.
 Atât timp cât intervine rațional  controlul în afirmații , adevărul este pervertit în ,,adevăruri".

Naivitatea este drumul cel nai scurt la adevăr.

De aceea cei care pierd acel gen de naivitate dau cel mai repede în  prostie sau răutate încrâncenată , numita de prea multe ori inteligență .

De aceea este preferabil un naiv , care  nu se ascunde , unui inteligent ticălos!

Așa numita inteligență ,  nu de  puține ori este însoțită  de ticăloșie.

De aceea și piere definitiv orice demers al  pretinsului  inteligent.

Un naiv ticălos este mai greu de legat oricât ai încearca.

De aceea nici nu ajungi la adevăr prin inteligenţă!

Însă   prin cunoașterea adevărului ajungi la inteligență.

Așa ca lăsați naivii sa afle adevărul, pentru a fi mai inteligenți.

Deci eliberează-te de tine ,adică de incredibila ta inteligenta și vei reuși să pricepi care este adevărul.

În fata ta este un câmp de cunoaștere atât de vast încât tu în toata  inteligenţa  ramai mereu tot mic,  oricum.

.... despre   naivitate.

Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #102 : Iunie 19, 2016, 10:56:11 »

Johann Wolfgang von Goethe spunea: ” Naivitatea este o purtare prin care nu bagi de seamă că vei fi judecat de alţii. ” si totusi…” Uneori, puţină naivitate ne uşurează frământările…” afirma Elizabeth Gaskell.

Din cuvintele lui Thomas Szasz: ” Prostul nu iartă niciodată; naivul iartă şi uită; înţeleptul iartă, dar nu uită. ”…..iar Anatole France spune….” Este bine pentru inimă să fie naivă, dar nu şi pentru minte. ”

Charles Lamb spune urmatoarele : ” Naivitatea este slăbiciunea omului matur, dar puterea copilului. ”

Janusz Korczak spune: ” În naivitatea noastră, ne temem de moarte, uitând că, de fapt, viaţa este un cortegiu neîntrerupt de momente care mor şi renasc. ”

Feodor Dostoievski: ” Oamenii, cât ar fi ei de răi, sunt adeseori mai naivi decât s-ar putea crede şi au o candoare pe care nimeni nu le-ar bănui-o. ”

Memorat
  • Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #103 : Iunie 19, 2016, 11:37:21 »

Naivitatea  copilului , consta în legăturile cât mai directe  pe care le face intre cauza și efect, dar și cât de puternic subiectivism aplică .
El spune adevărul pe care îl simte mai ușor decât  un adult care îl spune pe cel pe care vrea ca alții sa-L cunoască sau ceilalți îl  doresc.
Atât timp cât intervine rațional  controlul în afirmații , adevărul este pervertit în ,,adevăruri".
De aceea cei care pierd acel gen de naivitate dau cel mai repede în  prostie sau răutate încrâncenată , numita de prea multe ori inteligență .
De aceea este preferabil un naiv , care  nu se ascunde , unui inteligent ticălos!
Deci eliberează-te de tine ,adică de incredibila ta inteligenta și vei reuși să pricepi care este adevărul.
În fata ta este un câmp de cunoaștere atât de vast încât tu în toata  inteligenţa  ramai mereu tot mic,  oricum.
.... despre   naivitate.
Naivitatea e un lucru frumos in functie de contextul in care se manifesta, insa dvs. faceti niste afirmatii cel putin jenante (asta daca nu cumva sunt imprumutate de pe undeva).
Sa spuneti ca inteligenta este egala cu rautatea depaseste intelegerea mea.
Dvs. spuneti: "Așa numita inteligență,  nu de  puține ori este însoțită  de ticăloșie" - asta inseamna generalizare doamna. Dumneavoastra impartiti oamenii intre naivi si buni care "ar trebui" sa "sa fie lasati" sa afle adevarul (de la cine doar dvs. stiti) si inteligenti care "nu de putine ori" sunt ticalosi.
Pana aici am inteles vag ce vreti sa spuneti, mai departe am intrat in ceata... ce demers pierde pretinsul inteligent si cum e cu legatul naivului ticalos nu am inteles...
Oticum, de unde isi ia adevarul naivului pentru a deveni inteligent este "intrebarea intrebatoare".
Dar problema care o pusesem eu era cu totul alta: ce facem cu smecherii si profitorii (inteligenti sau nu) care profita de pe urma naivitatii oamenilor si cand spun naivitate ma refer la naivitatea provenita din lipsa de informatie in niciun caz la naivitatea provenita din candoare!

Memorat

• Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #104 : Iunie 19, 2016, 11:49:58 »

[author=Kafka link=topic=1374.msg213357#msg213357 date=1466329041]

.... despre   naivitate.
Naivitatea e un lucru frumos in functie de contextul in care se manifesta, insa dvs. faceti niste afirmatii cel putin jenante (asta daca nu cumva sunt imprumutate de pe undeva).
Sa spuneti ca inteligenta este egala cu rautatea depaseste intelegerea mea.
Dvs. spuneti: "Așa numita inteligență,  nu de  puține ori este însoțită  de ticăloșie" - asta inseamna generalizare doamna. Dumneavoastra impartiti oamenii intre naivi si buni care "ar trebui" sa "sa fie lasati" sa afle adevarul (de la cine doar dvs. stiti) si inteligenti care "nu de putine ori" sunt ticalosi.
Pana aici am inteles vag ce vreti sa spuneti, mai departe am intrat in ceata... ce demers pierde pretinsul inteligent si cum e cu legatul naivului ticalos nu am inteles...
Oticum, de unde isi ia adevarul naivul pentru a deveni inteligent este "intrebarea intrebatoare".
Dar problema care o pusesem eu era cu totul alta: ce facem cu smecherii si profitorii (inteligenti sau nu) care profita de pe urma naivitatii oamenilor si cand spun naivitate ma refer la naivitatea provenita din lipsa de informatie in niciun caz la naivitatea provenita din candoare!
Memorat

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
Schimbă forumul: