Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8

Incepe sa miste ceva - justitia a inceput sa se miste

• alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Incepe sa miste ceva - justitia a inceput sa se miste
« Răspunde #15 : Noiembrie 16, 2016, 23:12:17 »

Cred ca autoritatile nu au inteles bine , s-a deschis dosarul revolutiei ca sa condamnam Revolutionarii sau cei care au tras in noi ?...bineinteles , sa condamnam nedreptatile , abuzurile , indreptate impotriva revolutionarilor , dar prima data sa vedem cine a tras in noi , ptr-ca criminalii acum jubileaza .
Memorat
« Răspunde #16 : Noiembrie 16, 2016, 23:23:13 »

Cred ca autoritatile nu au inteles bine , s-a deschis dosarul revolutiei ca sa condamnam Revolutionarii sau cei care au tras in noi ?...bineinteles , sa condamnam nedreptatile , abuzurile , indreptate impotriva revolutionarilor , dar prima data sa vedem cine a tras in noi , ptr-ca criminalii acum jubileaza .

Autoritatile nu doar ca au inteles, au stiut din start scopul redeschiderii acestui dosar, care in nici un caz nu a fost cel 'trambitat', adica aflarea adevarului.
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Noiembrie 16, 2016, 23:32:53 »

Autoritatile nu doar ca au inteles, au stiut din start scopul redeschiderii acestui dosar, care in nici un caz nu a fost cel 'trambitat', adica aflarea adevarului.

...CORECT .
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Noiembrie 16, 2016, 23:42:47 »

Ancheta nu are legatura cu dosarul revolutiei. Dosarul revolutiei este instrumentat de catre Parchetul militar, adica de procurori militari - nu stiu in ce instanta va ajunge respectivul dosar dupa terminarea cercetarilor (instanta civila sau militara), dar asta este alta discutie care nu are legatura cu ancheta care se desfasoara in acest moment.
In momentul actual se cerceteaza obtinerea certificatelor de revolutionari cu rol determinant in localitatile in care pana pe data de 22 decembrie nu s-a intamplat nimic. Se cerceteaza cum au ajuns anumite orase sa faca parte din categoria categoria de localitatilor in care au rezultat persoane ucise, ranite sau retinute, pana la fuga dictatorului.
Mai precis cum au fost promovate (cine le-a promovat), si cine a decis includerea acestora in randul localitatilor in care au rezultat... etc.
Dupa ce vor fi identificate persoanele responsabile, si daca se va demonstra ca... atunci respectivele persoane vor ajunge in instante, unde se va stabili daca sunt vinovate (sau nu), se vor aplica pedepse celor gasiti vinovati, si... va fi sesizat DNA-ul pentru a ancheta persoanele care au obtinut certificatele respective.
Repet, din ceea ce am inteles (s-ar putea sa ma insel) este vorba de cum s-a ajuns ca anumite orase (unde nu s-a intamplat nimic ) sa faca parte din categosria localitatilor...
Apoi se va merge mai departe, catre asociatii (presedinti de asociatii), persoane (care au dat ceva ca sa obtine certificat), dar asta este treaba DNA-ului.
Memorat

THE TRUTH IS OUT HERE - TRUST NO ONE
« Răspunde #19 : Noiembrie 16, 2016, 23:56:43 »

Ancheta nu are legatura cu dosarul revolutiei. Dosarul revolutiei este instrumentat de catre Parchetul militar, adica de procurori militari - nu stiu in ce instanta va ajunge respectivul dosar dupa terminarea cercetarilor (instanta civila sau militara), dar asta este alta discutie care nu are legatura cu ancheta care se desfasoara in acest moment.
In momentul actual se cerceteaza obtinerea certificatelor de revolutionari cu rol determinant in localitatile in care pana pe data de 22 decembrie nu s-a intamplat nimic. Se cerceteaza cum au ajuns anumite orase sa faca parte din categoria categoria de localitatilor in care au rezultat persoane ucise, ranite sau retinute, pana la fuga dictatorului.
Mai precis cum au fost promovate (cine le-a promovat), si cine a decis includerea acestora in randul localitatilor in care au rezultat... etc.
Dupa ce vor fi identificate persoanele responsabile, si daca se va demonstra ca... atunci respectivele persoane vor ajunge in instante, unde se va stabili daca sunt vinovate (sau nu), se vor aplica pedepse celor gasiti vinovati, si... va fi sesizat DNA-ul pentru a ancheta persoanele care au obtinut certificatele respective.
Repet, din ceea ce am inteles (s-ar putea sa ma insel) este vorba de cum s-a ajuns ca anumite orase (unde nu s-a intamplat nimic ) sa faca parte din categosria localitatilor...
Apoi se va merge mai departe, catre asociatii (presedinti de asociatii), persoane (care au dat ceva ca sa obtine certificat), dar asta este treaba DNA-ului.

A Parchetului, cred, ..... "DANA" parca are alte atributiuni, de care ar trebui sa se ocupe in timp util...nu dupa nu stiu cati ani !!!
Memorat
  • Lugojanca
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Noiembrie 16, 2016, 23:58:01 »

Ia sa vedeţi voi, oameni buni, ce merite o sa-si atribuie botanistul alex preş  ! Sa vedeti voi ca va spune ca numai datorită  lui si "Aliantei civice fantoma..." bla-bla si radioului lui s-a pus Parchetul in miscare ! Ha ha ha
Memorat
« Răspunde #21 : Noiembrie 17, 2016, 00:13:29 »

Ia sa vedeţi voi, oameni buni, ce merite o sa-si atribuie botanistul alex preş  ! Sa vedeti voi ca va spune ca numai datorită  lui si "Aliantei civice fantoma..." bla-bla si radioului lui s-a pus Parchetul in miscare ! Ha ha ha

CINE IL CREDE IN CONTINUARE...ARE TOT DREPTUL SA O FACA...TRAIM IN DEMOCRATIE..."DIN GRESEALA IN GRESEALA...SPRE 'VICTORIA' FINALA..."
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Noiembrie 17, 2016, 00:25:12 »

Au fost depuse multe plangeri, singurele plangeri de catre cineva de pe portal nu mai postea de mult timp
Deci dinte cei de pe potal-forum n-a facut nici-o plangere,ada ca.........,
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Noiembrie 17, 2016, 03:13:50 »

Asa ca... ce doriti sa spuneti?
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Noiembrie 17, 2016, 06:43:51 »

Asa ca si eu as putea spune  c-am facut si-am dres dar de facut n-am facut cruce la doua paie.
De la a spune la a face este distanta mare.Cine crede cade in acelas pacat ca al celui care minte.
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Noiembrie 17, 2016, 07:31:10 »

Au fost depuse multe plangeri, singurele plangeri de catre cineva de pe portal nu mai postea de mult timp

Ce vorbesti neica; sunt multi care au facut plangereprintre care si eu,asa ca daca nu ai facut  tu nu a facut nimeni?
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • La intalnirea cu destinul nu poti spune absent!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Noiembrie 17, 2016, 08:40:08 »

Ce am postat pe "Cotidianul" drept comentariu la articolul legat de "Mafia Securistilor":

Alexandru Chis

Domnule Dan Voinea dumneavoastra sunteti cel care a trenat lucrurile pentru ca fiind implicat in "Procesul Ceausestilor" ati avut tot interesul sa eludati adevarata implicare a celor care au preluat puterea dupa fuga dictatorului. Colonelul Ioan Nicolescu, cd-tul UM 01065 Popest-Negoiesti i-a inaintat presedintelui Basescu un memoriu, prin 2007, in care recunoaste explicit contributia sa si a unitatii militare care a condus-o (o unitate de elita, specializata in lupte de strada si antitero) la preluarea puterii de catre Iliescu, Nicolaescu & Co si ce rol a avut, atit la revolutie cit si la Mineriada din 1990. In plus, eu personal v-am inaintat un material in care un prim procuror militar confirma in scris ce sarcina a avut in ziua de 22.12.1989 cind trebuia sa insoteasca UM 01065 in marsul acesteia catre Bucuresti. Poate ca acum, dupa 27 de ani, alti procurori militari tineri care nu au fost implicati in evenimentele din Decembrie 1989 si nu au facut parte din conducerile Parchetelor Militare in ultii 20 de ani, deci care nu au contribuit la eludarea adevarului despre Revolutie, sa preia studierea documentelor, atitea cite au mai ramas si nu au fost distruse. De 10 ani incerc sa determin Parchetul Militar sa recunoasca actiunea de represiune din dimineata zilei de 22.12.1989 din fata Uzinei "1Mai" Ploiesti, dat toate Parchetele Militare - dar absolut toate! - dau acelasi verdict: "Faptele s-au prescris", desi eu am solicitat, inclusiv Instantei de Judecata, sa se recunoasca faptele si ca aceasta agresiune a fortelor de represiune impotriva muncitorilor de la Uzina "1Mai" Ploiesti a avut loc. Mai grav este faptul ca fostii procurori militari Doana si Vasilache, din Ploiersti, desi stiau precis ce s-a intimplat atinci, in dimineata zilei de 22.12.1989, au refuzat sa confirme agresiunea si sa elibereze un document in acest sens, chiar daca au avut functii importante in Parchetul Militar de pe linfa ICCJ. Mai sunteti convins ca eu mai cred ca se va elucida ceva?
Memorat
« Răspunde #27 : Noiembrie 17, 2016, 11:10:23 »

Fac parte din grupul celor 6 care au depus documente si marturie  deschizand prezentul dosar . TOTI SUNTEM MEMBRII A_I PREZENTULUI PORTAL >
Memorat
« Răspunde #28 : Noiembrie 17, 2016, 11:34:06 »

Kostas eu am depus plangere  si in urma cu 5 zile am primit raspuns de la d-na procuror D.L. si care preciza; Din examinarea continutului plangerii formulate nu rezulta indicii in sensul efectuarii de cercetari privind savarsirea de fapte care s-ar circumscrie elementului material al infractiunii de abuz in serviciu prev de art 246 din C.pen.1968..... In consecinta se va dispune clasarea urmaririi penale  Si dupa cum stiti alti procurorii aresteaza pe cei de la SSPR in frunte cu SANDA .Cum putem comenta Huh
Memorat
« Răspunde #29 : Noiembrie 17, 2016, 11:57:54 »

Kostas eu am depus plangere  si in urma cu 5 zile am primit raspuns de la d-na procuror D.L. si care preciza; Din examinarea continutului plangerii formulate nu rezulta indicii in sensul efectuarii de cercetari privind savarsirea de fapte care s-ar circumscrie elementului material al infractiunii de abuz in serviciu prev de art 246 din C.pen.1968..... In consecinta se va dispune clasarea urmaririi penale  Si dupa cum stiti alti procurorii aresteaza pe cei de la SSPR in frunte cu SANDA .Cum putem comenta Huh
Plangerea fara DOVEZI si documente ...si nu interpretari ....este POVESTE .In cazul nostru ....dupa depunerea plangerii  investigatorii s-au deplasat in orasele de domiciliu pentru suplimentarea la detaliu a dovezilor.A urmat monitorizarea din martie si pana acum si interdictia de a da detalii publice . Efectele sunt cele care se vad .DECI........SE POATE .
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8
Schimbă forumul: