Main Content:

Pagini: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 121

DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...

Răspuns: DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...
« Răspunde #420 : Ianuarie 06, 2012, 10:01:45 »

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/9998
Revoluționarul brașovean Sorin Boacă a intrat în cea de a 11-a zi de greva foamei, protest declanșat la domiciliu. Starea lui de sănătate s-a deteriorat rapid, iar ieri a fost luat de o mașină a Ambulanței și a fost dus la Spitalul Județean Brașov, nivelul glicemiei atingând nivelul critic – 64 mg/dl.

Boacă a intrat în greva foamei atât în semn de solidarizare cu președintele Asociației 21 Decembrie, Doru Mărieș, pentru respectarea Legii recunostintei, nr 341/2004 (referitoare la acordarea unor drepturi și compensații revoluționarilor), dar și pentru demiterea secretarului municipiului Brașov, fostul maior de Securitate Nicolae Paraschiv, care a făcut poliție politică.(...)

În acest context, este revoltător faptul că atât primarul George Scripcaru, cât și prefectul Ion Gonțea, care au atribuții în acest sens, îl mai mențin în funcția de secretar al municipiului pe fostul maior de securitate.

Mai mult, deputatul PDL Florin Postolachi, președinte al Asociației "15 noiembrie 1987" și coleg de partid cu Scripcaru și Gonțea, acceptă umilința de a-l vedea într-o poziție de demnitate publică pe unul dintre reprezentanții organului represiv al PCR, care au înăbușit revolta muncitorilor brașoveni.

Rămâne ca toți acești membri marcanți ai PDL să răspundă unei întrebări care le-a fost adresată public: care este interesul de a apăra un personaj care a făcut poliție politica?
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #421 : Ianuarie 06, 2012, 21:59:22 »

Cred ca aceasta greva ESTE INUTILA! Sorine ti-as sugera , pentru sanatatea ta  sa o incetezi. trebuie gasite alte forme de protest. Nu ei merita sacrificiul nostru ci marea masa a romanilor aflata in deriva si saracie. Atunci da...putem sa ne sacrificam si viata. pana atumnci....
Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
« Răspunde #422 : Ianuarie 10, 2012, 10:28:22 »

http://www.brasovultau.ro/Editorial-Maria-Petrascu-52663.html
Maria Petraşcu a fost colega noastră la ziarul Braşovul Tău. Iată unul dintre editorialele pe care Maria le-a scris pentru ziarul nostru:
Fraţilor secaţi fântânile!
Fraţilor, nu e de glumă, nu mai aveţi de ales! Secaţi repede făntânile dacă nu vreţi să ia Guvernul Boc şi pielea de pe voi, după ce v-a lăsat goi şi flămânzii în braţele ucigaşe ale crizei. Da, chiar nu e de glumă! Boc şi ai lui au decis ca agenţii economici, dar si persoanele fizice, care folosesc apă din făntâni sunt obligati să-si monteze apometru ca să nu mai consume apa lăsată de Dumnezeu, aşa, cu găleata ci doar cu eprubeta. In caz contrar, amenda este de până la 700 ron. Şi asta nu e tot, acelaşi Guvern vrea să ne mai jupoaie şi cu taxa pe canalizare şi apă de ploaie după o nouă formulă “scremută” probabil de un funcţionar constipat de pe la Finanţe unde, la fel de probabil, s-a dat “ordin de front” ca tot slujbaşul să vină cu noi idei fiscale care să ne ia pielea, fîşiuţă cu fîşiuţă. Asta, de-a doua, cică va fi calculată funcţie de mărimea acoperişului casei, sau blocului. Să te ţii păruieli între locatari! Da cine citeşte apometrele, că angajări nu se mai fac. Şi trebuie o armată de “cititori”, la câte fântăni sunt în ţara asta. Umblă un zvon că misiunea va fi încredinţată primarilor care, desigur, vor fi plătiţi în plus la salariu, săracii de săraci ce sunt ei, cu tot neamul lor! Şi, dacă nu secaţi făntânile, măcar otrăviţi-le fraţilor, ca pe vremuri, când dădeau peste noi turcii şi tătarii, când vin ăia să vă citească apometrele, apometru mamii lor de lăcuste grase şi nesătule !

http://www.brasovultau.ro/A-murit-Maria-Petrascu-52662.html
Presa braşoveană este în doliu după ce jurnalista  Maria Petraşcu s-a stins în această dimineaţă, în urma unui infarct care i-a fost fatal. Maria Petrașcu a fost o luptătoare anticomunistă convinsă şi a militat pentru curățenia din rândul mișcării revoluționarilor din Decembrie 1989. Ultima apariţie publică a Mariei Petraşcu a fost la comemorarea eroilor revoluţiei în 22 decembrie când membrii  Asociaţiei 21 Decembrie Braşov au fost agresaţi.

Apropiații Mariei spun că ziarista s-a supărat foarte mult, în ultima perioadă fiind tot mai închisă. Totul a culminat cu moartea ei, pricinuit de supărările din ultima perioadă. Maria Petraşcu a lucrat la Gazeta de Transilvania, România Liberă, TVS, Brașovul Tău și site-ul ziare.ro. Dumnezeu s-o odihnească în pace!

Ca o ironie a sorţii ultima postare a colegei noastre dragi pe pagina personală de socializare amintea de "sfârşitul lumii".

"E clar! La mine pe stradă, într-un mic cartier, pe Warthe, unde, când ninge, nu mai ai cum să treci de nămeţi şi unde nu intră nicio maşină de dezăpezire, azi, nu pot să cred, a venit una cu plug, de două ori. O dată dimneaţa, odată seara! Uauuu! Ori e sfârşitul lumii, ori băieţii au confundat strada! La noi nu stă niciun baştan! Ce bine ar fi să o mai confunde de câteva ori!
http://www.monitorulexpres.ro/?mod=ultima_ora&p=ultora_local&s_id=108330
Doliu în presa braşoveană
Maria Petraşcu a părăsit această lume

Autor: M.Ex, data: 10.01.2012, 37 accesări

Ziarista Maria Petraşcu a încetat din viaţă, în zorii acestei zile. Multpreaîncercată de punţile unei destin copleşitor, dar mereu hotărîtă să înfrunte tot ceea ce credea că-i este dat de îndurat, inima Mariei a cedat. Maria s-a născut într-un sat din Ţara Făgăraşului, în 18 septembrie 1953. Şi-a dedicat viaţa menirii de jurnalist şi familiei. Va fi condusă pe ultimul drum joi, la cimitirul din Livada Poştei, unde îşi va odihni veşnicia alături de soţul ei, Marius Petraşcu. Dumnezeu s-o odihnească
Memorat
  • judecator
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • cand eu am fost! voi unde erati?
  • Vezi Profilul
« Răspunde #423 : Ianuarie 10, 2012, 19:54:57 »

Text suspendat
« Ultima modificare: Ianuarie 10, 2012, 20:46:48 de către razvan »
Memorat

'Only the dead have see the end of war.' Plato'
« Răspunde #424 : Ianuarie 10, 2012, 19:59:43 »

În timpul regimului comunist, datorită atitudinii lor, soţilor Petraşcu li s-au deschis dosare de urmarire informativă, clasificate ca dosare de „siguranţă naţională” – respectiv 141953 (fond arhiva M.I.), dosar nr. 141953 şi 211012 – aşa cum reiese din Arhiva CNSAS. Maria Petraşcu s-a luptat să obţină dosarele, pe care le-a primit de la CNSAS în 18 august 2008, la patru ani după ce a depus cererea.
Memorat
  • judecator
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #425 : Ianuarie 10, 2012, 20:06:52 »

Text suspendat
« Ultima modificare: Ianuarie 10, 2012, 20:47:26 de către razvan »
Memorat

« Răspunde #426 : Ianuarie 10, 2012, 20:07:32 »

Ai de dat un raspuns!
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=147.msg66861#msg66861
Cine a dat petitia lui Preoteasa!
Memorat
« Răspunde #427 : Ianuarie 10, 2012, 20:10:00 »

Putina decenta, daca esti cu misie de la Maior sa îti fie rusine!
Rog adminstratorul sa stearga postarile unui neavenit, care nu are decenta macar azi!
Memorat
« Răspunde #428 : Ianuarie 10, 2012, 20:16:02 »

LUMINA PENTRU DRUMUL VESNICIEI!
Memorat
  • judecator
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #429 : Ianuarie 10, 2012, 20:16:48 »

Text suspendat
« Ultima modificare: Ianuarie 10, 2012, 20:47:59 de către razvan »
Memorat

« Răspunde #430 : Ianuarie 10, 2012, 20:22:25 »

O intrebare pentru un agramat platit care pina acum a dovedit ca este un impostor al revolutuiei:
Ai de dat un raspuns!
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=147.msg66861#msg66861
Cine a dat petitia lui Preoteasa!
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...
« Răspunde #431 : Ianuarie 10, 2012, 20:26:11 »

Tipic, reacţia unor făr de Dumnezeu; nu știu dacă te poți numi brașovean? Îmi lași proiecția unui agramat, un semi analfabet, care nu are nici cele mai elementare noțini de bună creștere sau bună cuvință. Ai comis sacrilegiul vieții tale. Să te ferească bunul Dumnezeu; vei plătii cu vărf si-ndesat, ți-o garantez, găgane. Chiar dacă ți-o fi fost cel mai mare dușman, n-ai dreptul să reacționezi în așa fel. Puțină decentă nu strică. Măcar puțină... Cer mult?
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
« Răspunde #432 : Ianuarie 10, 2012, 20:28:10 »

Noi trebuie sa si credem toti-analfabeti,alcoolici,care isi arunca laturile neputintei pe un forum, fata de o persoana care nu se mai poate apara!
Barbat te numesti, cind ataci o persoana moarta!
Javra din tine poate mîine moare, noi o sa scriem la fel depre tine!
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #433 : Ianuarie 10, 2012, 20:34:22 »

Cel mai nimerit în acest moment este un cordon sanitar; poate d-nul administrator IOSIF GHEORGHE ne poate ajuta în acest caz. Sa sperăm că da...
Normal s-ar împune o astfel de măsură. Normal...
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
« Răspunde #434 : Ianuarie 10, 2012, 20:36:46 »

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=ultima_ora&p=ultora_local&s_id=108330
Maria Petraşcu a părăsit această lume

Ziarista Maria Petraşcu a încetat din viaţă, în zorii acestei zile. Multpreaîncercată de punţile unui destin copleşitor, dar mereu hotărîtă să înfrunte tot ceea ce credea că-i este dat de îndurat, inima Mariei a cedat. Maria s-a născut la Ileni, ]n Ţara Făgăraşului, în 18 septembrie 1953. Şi-a dedicat viaţa menirii de jurnalist şi familiei. Va fi condusă pe ultimul drum joi, la ora 13.00, la cimitirul din Livada Poştei, unde îşi va odihni veşnicia alături de soţul ei, Marius Petraşcu. Priveghiul va avea loc miercuri, la ora 16.50, la capela cimitirului din Livada Poştei. Dumnezeu s-o odihnească !

• Mărturisirea Mariei Petraşcu

Sînt jurnalistă. Îmi fac meseria cu pasiune, aceeaşi ca şi atunci cînd am scris primul articol de ziar. Nu am obosit, nu m-am plictisit şi nu am abdicat de la principiile care guvernează aceasta profesie. Nu m-am îmbogăţit financiar ci doar spiritual. Nu regret şi nu voi regreta niciodata vila, maşina, conturile consistente din bănci pe care nu le am. Mă bucur ori de cîte ori pot schimba, prin ceea ce fac, puţin din multul şi greul angrenaj ruginit ce ţine în loc această ţară şi acest popor. Fiecare milimetru cucerit este pentru mine echivalent cu o mare şi muncita victorie! Din toate aceste motive şi din multe altele cred ca şi în breasla noastră, ce nu a putut scăpa de cancerul generalizat al corupţiei în care jurnaliştii adevăraţi sunt sufocaţi de cohortele de ziarişti “tastatură” – sau “tonomat”, dintre care unii au şi exerciţiul tristelor vremi trecute cînd scriau orice la comanda partidului comunist totalitar, trebuie sa se produca o schimbare majoră. Dar schimbarea aceasta, atît de necesară, trebuie să vină din interiorul breslei şi nu dinafara sa, şi nu impusă, ci asumată. Altfel ne paşte pericolul unei ruşinoase înregimentări forţate, politică şi economică, iar jurnaliştii vor ajunge să fie doar nişte biete şi jalnice prelungiri ale unor potentaţi ai zilei şi să ia poziţie de drepţi înainte să li se ordone acest lucru! Tinerii jurnaliştii pot aduce schimbarea! Cu condiţia să accepte apostolatul impus de profesia lor!

Palma care a lovit inima Mariei

• Supărările şi frămîntările din ultima vreme, mai ales incidentul a cărui victimă a fost împreumnă cu colegul ei, Ioan Demi, din Asociaţia 21 Decembrie Braşov, au grabit sfîrşitul Mariei. Maria Petraşcu s-a implicat în ultimii ani în mai multe demersuri jurnalistice pentru demascarea criminalilor şi impostorilor revoluţiei. Maria Petraşcu a primit mai multe premii pentru documentarele despre revoluţia la Braşov, în care a încercat să dezvăluie adevărul despre revoluţie şi vinovaţii pentru morţii din Braşov. La sfîrşitul anului trecut, în 22 decembrie, la comemorarea eroilor revoluţiei, Maria şi colegul său Ioan Demi, au fost agresaţi de oamenii lui Dorin Lazăr Maior, liderul Blocului Naţional al Revoluţionarilor. Jurnalista Maria Petraşcu a primit o palmă pe obrazul stîng de la ,,luptătorul remarcat al revoluţiei,, Demeter Bella, unul din susţinătorii lui Dorin Lazăr Maior. Deşi Maria Petraşcu şi Ioan Demi au depus cîte o plîngere la Secţia 1 de Poliţie, la adresa lui Bella Demeter, pentru lovire, şi la adresa lui Dorin Lazăr Maior, pentru instigare, cazul nu pare să fi fost luat în serios de autorităţile în drept să facă cercetare. Nici politicienii care îl sprijină pe Dorin Lazăr Maior nu s-au arătat indignaţi de gestul incalificabil. Maria Petraşcu a adresat o scrisoare deschisă, din partea Asociaţiei „21 Decembrie 1989” Braşov, prin care îi cere deputatului PSD Constantin Niţă sancţionarea lui Dorin Lazăr Maior pentru incidentul violent petrecut la ceremoniile de comemorare a eroilor din Decembrie ’89. Niţă a răspuns doar că nu are de gînd să ,,intre în polemică,, pe această temă cu Maria Petraşcu.
Memorat
Pagini: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 121
Schimbă forumul: