Main Content:

Pagini: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 121

DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...

Răspuns: DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...
« Răspunde #1215 : Septembrie 16, 2014, 14:58:34 »

Cît pe aci sa ratez Cheesy

ASOCIAȚIA  LUPTĂTORILOR, RĂNIŢILOR ŞI URMAŞII EROILOR
„BRAȘOV DECEMBRIE 1989”

Mun. Brașov, str. Gheorghe Barițiu nr.1, tel / fax: 0268-410212
Președinte Vasile Mardare – tel: 0723363552

COMUNICAT

Asociația Luptătorilor, Răniților și Urmașii Eroilor “Brașov-Decembrie 1989” în calitate de reprezentanţi ai revoluţionarilor din Decembrie 1989, an în care în România a fost răsturnat regimul totalitar-comunist al lui Nicolae Ceauşescu, suntem determinaţi de actuala situaţie socială, politică şi economică din România să participăm la o adunare publică de protest ce se va desfăşura în data de 17.09.2014, între orele 1000-1400, în zona Parcului Kiseleff, între Bd. Kiseleff şi Bd. Aviatorilor.

Tematica:
        Sub pretextul masurilor impuse de criza economica ce a afectat România, prin Art. 18 din Legea 283/14.11.2011, ce reglementeaza restrangerea unor drepturi fundamentale, prevederile Articolul 4 alin. (4) din Legea 341/2004 nu se acordă.”

Aceste prevederi au fost prelungite prin Art. 9 din OUG nr. 84/12.12.2012 pentru anul 2013 şi prin  Art. 6 din OG nr. 29/2013 pentru anul 2014.
        Având în vedere faptul că în mod oficial România se află în creştere economică, aşa cum a declarat dl. Prim ministru Victor Ponta încă din anul 2013, argumentul avut în vedere privind decizia suspendării indemnizaţiei şi în anul 2014, nu se mai justifică.

Solicităm respectarea prevederilor Legii nr. 341/2004, repunerea în plată a indemnizaţiilor reparatorii şi cuprinderea sumelor necesare în proiectul de buget pentru anul 2015 .
        Nici după 25 de ani de la VICTORIA REVOLUȚIEI ROMÂNE DIN DECEMBRIE 1989 nu vom renunţa la idealurile noastre: libertate, democraţie, bunăstare, respectarea legilor, precum şi o viaţă decentă pentru fiecare dintre noi, având ca model valorile civilizaţiei europene din care acum facem parte.

Președinte,
                                Vasile Mardare

BRAȘOV, 15 septembrie 2014

Ce efect fîs v-a avea? Poate culoarea rosie v-a face diferenta Cheesy
        NU VA FI !!....................PUR SI SIMPLU NU SE VA INTAMPLA !....SE VOR INTAMPLA ALTELE !
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1216 : Septembrie 16, 2014, 18:38:32 »

Nu va mai avea loc protestul de la Bucuresti al brasovenilor? Ce informatii ai, domnule Burada, pentru ca eu nu stiu nimic in acest sens.
Memorat
« Răspunde #1217 : Septembrie 16, 2014, 19:20:59 »

Nu va mai avea loc protestul de la Bucuresti al brasovenilor? Ce informatii ai, domnule Burada, pentru ca eu nu stiu nimic in acest sens.
      Pur si simplu....lasand la o parte detaliilepe care brasovenii ar trebui sa le cunoasca.

PENTRU CA ESTE INUTIL......PENTRU CA NU MAI ESTE NEVOIE.....PENTRU CA S-A TERMINAT !!....pENTRU CA SI EXCESUL DE ZEL DUPA FURTUNA POATE DAUNA. oRICUM .....CEI CE DORESC CURATENIA POATE NU TOTALA DAR NESPERAT DE DURA POT FI MULTUMITI !....URMEAZA "NECESARELE FORMALITATI "....cUTITELE IN SPATE (CU PROBE.....MAI TARZIU PE 49)
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1218 : Septembrie 16, 2014, 23:19:09 »

Am informatii contrare. Din nefericire cred tot mai mult ca au avut dreptate cei care a scris ca va ocupati cu manipularea noastra. Chiar imi pare rau sa constat si eu acelasi lucru.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1219 : Septembrie 17, 2014, 10:38:17 »

O dedicatie pt Voica, o fiinta feminine sensibila, care s-a indragostit de noul animal politic al Ro, de Johannis din Hermanstadt, asa cum Maria Petrascu se indragostise, in urma cu vreo opt ani, de animalul politic cu numele stupid Basescu.

Cu aceeasi pretuire si dorinta de a-i face un serviciu care s-o scuteasca m tarziu, dupa alegeri, de oprobiul public.

Memorat
« Răspunde #1220 : Septembrie 17, 2014, 14:51:33 »

PMP-istii basbocudristi au trecut sub acoperire. Oare îi desconsira careva?

PS. De aproape o ora rîd. Nu ma pot abtine Grin Grin

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1221 : Septembrie 17, 2014, 17:17:52 »

Vezi ce patesc daca stau la lins basu`?!
Te rog sa te opresti. Umatoarea ora rad eu!
... Cretinoizii!
Memorat
« Răspunde #1222 : Septembrie 18, 2014, 04:18:31 »

Vezi ce patesc daca stau la lins basu`?!
Te rog sa te opresti. Umatoarea ora rad eu!
... Cretinoizii!

Grin Grin Grin Grin Grin
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1223 : Septembrie 18, 2014, 08:29:02 »

Razi tu, razi, dar nu-i rasul tau. In timp ce mie-mi faci o caricatura (ok, no problem), sefii tai, din microaso BMV-ista, sunt chiar ei niste caricaturi. Nu stiu cum a facut rost Kronstadt de poza, dar daca singuri, singurei si-au postat pe undeva imaginea care-i arata dezgoliti, in sensul de asa cum sunt, niste caricaturi de oameni, atunci Micro 21 din BMV chiar e condusa de doi boi.
Memorat
« Răspunde #1224 : Noiembrie 14, 2014, 17:53:30 »

Am primit doua comunicate de la ALRUE "Brasov Decembrie 1989".

„BRAȘOV DECEMBRIE 1989”
Mun. Brașov, str. Gheorghe Barițiu nr.1, tel/fax: 0268-410212
Presedinte Vasile Mardare , Tel: 0723363552

COMUNICAT

Consiliul Director al Asociaţiei Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşii Eroilor „Braşov Decembrie 1989” aduce la cunoştinţa posesorilor titlurilor conferite prin Legea nr. 341/2004, care nu realizează nici un venit, să se prezinte la Cabinetele Medicilor de Familie şi la Casa de Asigurări de Sănătate a Judeţului Braşov pentru a fi luaţi în evidenţă.
        Documente necesare: Certificatul doveditor al titlului acordat conform Legii nr. 341/2004, B.I. / C.I.

Preşedinte,
                                                                               Vasile Mardare

Braşov, 13 noiembrie 2014

„BRAȘOV DECEMBRIE 1989”
Mun. Brașov, str. Gheorghe Barițiu nr.1, tel/fax: 0268-410212
Presedinte Vasile Mardare , Tel: 0723363552

COMUNICAT

Mâine se împlinesc 27 de ani de la Revolta anticomunista a muncitorilor brasoveni, astfel ziua de 15 noiembrie 1987 a devenit debutul acţiunilor care, la 14 decembrie 1989, la Iaşi, la 15 decembrie 1989, la Timişoara, iar la 21-22 decembrie 1989, la Braşov, Bucureşti,  apoi în toată ţara, au desăvârşit prăbuşirea regimului comunist în România.
        Consiliul Director al Asociaţiei Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşii Eroilor „Braşov Decembrie 1989” transmite omagiul nostru curajului muncitorilor din Braşov si mamelor, soţiilor, fiilor, fiicelor, surorilor care au fost alături de ei în perioada de oprelişte,  între anii 1987 şi 1989, până la Victoria Revoluţiei  Române din Decembrie 1989.

Preşedinte,
                                                                               Vasile Mardare

Braşov, 14 noiembrie 2014
Memorat
« Răspunde #1225 : Noiembrie 14, 2014, 18:26:19 »

Discutam de falsi revolutionari si de impostori dar nimeni nu comenteaza .De ce domnilor de la Brasov?

Cautand ceva pe acest topic, am dat peste reprosul dumneavoastra. Raspunsul este simplu: comentam cand putem si, in special, cand avem argumente si probe, altfel totul poate fi pus pe seama unor interese mai putin onorabile. Cand le-am avut, am discutat subiectul (si nu numai eu), iata doua postari de la www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=92.1875:

Din surse institutionale - CJPBv - la Brasov s-a reusit dovedirea oficiala, in Justitie, a impostorilor. Bercea Ion Marian si Deia Ion Marius au fost condamnati in dosarul penale 943/197/2012, urmand sa faca un an si o luna de inchisoare si sa restituie statului - CJPBv - suma de 14342 lei fiecare.
Memorat
« Răspunde #1226 : Noiembrie 14, 2014, 18:28:52 »

A doua e de la pagina urmatoare - www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=92.1890.

www.monitorfg.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=7283:impostori-cu-certificate-de-revoluionari&catid=43:tiri-locale&Itemid=29
Marti, 2 septembrie 2014

Impostori cu certificate de revoluţionari

Primii revoluţionari de Braşov condamnaţi pentru certificate false de Curtea de Apel Braşov Bercea Marian şi Deia Marius condamnaţi la cîte un an şi o lună de închisoare, cu suspendare, şi la o perioadă de supraveghere de doi ani, pentru înşelăciune şi uz de fals în obţinerea titlurilor de „Luptător în Revoluţie“ şi a banilor aferenţi Cei doi sînt acuzaţi şi în dosarul interlopilor din Făgăraş

Şi la 20 ani de la evenimentele din Decembrie 1989 au mai apărut persoane care au dobîndit certificate de revoluţionar beneficiind de toate facilităţile oferite de lege. Peste 10.000 de români deţin astfel de titluri deşi mulţi dintre ei la evenimentele din Decembrie 1989 erau copii şi de 3 sau 4 ani. Oamenii legii încearcă să-i dovedească pe impostori şi să le retragă aceste titluri. Curtea de Apel Braşov a condamnat doi „Luptători în Revoluţia din Decembrie 1989“, membri ai Asociaţiei Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşii Eroilor „Braşov 21 Decembrie 1989“, la cîte un an şi o lună de închisoare cu suspendare şi la o perioadă de supraveghere de doi ani, pentru înşelăciune şi uz de fals în obţinerea certificatelor de revoluţionar. Este primul dosar în care o instanţă braşoveană dovedeşte că doi impostori au fost obţinut ilegal certificate de revoluţuinari şi îi condamnă pe Bercea Ioan Marian, din Zărneşti, şi Diea Ion Marius, din Sohodol-Bran, pentru că s-au folosit de falsuri pentru a obţine aceste titluri şi banii din recompensele prevăzute de legea „Recunoştinţei“. Sentinţa pronunţată de Curtea de Apel Braşov în dosarul 943/197/2012 la data de 19 august 2014 îi obligă acum pe cei doi profitori să plătească şi cîte 14.342 lei către Casa Judeţeană de Pensii Braşov, reprezentînd sumele încasate ilegal. Sentinţa Curţii de Apel Braşov este definitivă.

Prima instanţă le-a dat dreptate

Sentinţa pronunţată de Curtea de Apel a desfiinţat decizia primei instanţe, de la Judecătoria Braşov, care îi achitase pe cei doi. Procurorii au reuşit însă să demonstreze foarte clar activitatea infracţională a lui Bercea şi Diea pe baza dovezilor. „Rejudecînd cauza, în baza art. 244 alin. 1 şi 2 Cod penal, cu aplicarea art. 5 Cod penal, condamnă pe inculpaţii Bercea Ioan Marian şi Diea Ion Marius la pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvîrşirea infracţiunii de înşelăciune. În baza art. 323 Cod penal, cu aplicarea art. 5 Cod penal, condamnă pe aceeiaşi inculpaţi la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvîrşirea infracţiunii de uz de fals. În baza art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal, aplică pedeapsa cea mai grea, de 1 an închisoare, la care adaugă un spor de 1 lună închisoare, rezultînd pedeapsa principală de 1 an şi 1 lună închisoare. În baza art. 91 din Codul penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe durata termenului de supraveghere de 2 ani“, se precizează în sentinţa Curţii de Apel.

Falsuri pe bandă rulantă

Cei doi „revoluţionari“ au fost acuzaţi de procurori că au falsificat o gramadă de documente din dosarul pe baza căruia au obţinut certificatele de ,,Luptător în Revoluţie“. Judecătorii au reţinut, printre altele, că au existat mari nereguli la înregistrarea dosarelor celor doi la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor (SSPR), dar şi la preschimbarea certificatelor de revoluţionar. Astfel, Curtea a reţinut că nici timbrul sec aplicat pe adeverinţele primite de cei doi de la SSPR nu conţineau textul folosit de această instituţie, „România, Decembrie 1989, Legea Recunoştinţei nr. 341/2004“, ci un alt text: „Guvernul României - Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor“. Ambele adeverinţe focosite de inculpaţi prezentau ştersături în dreptul numelor, fapt demonstrat de expertizele depuse la dosar de procurori. Mai mult, în motivarea sentinţei se spune că la numerele la care au fost înregistrate dosarele celor doi la SSPR figurau numele altor persoane care depuseseră dosare de preschimbare a certificatelor de revoluţionar. Curtea a mai reţinut şi faptul că ei au folosit adeverinţe falsificate încă din 1990 pentru a dovedi prezenţa lor printre revoluţionarii din decembrie 1989, aceste adeverinţe fiind falsificate pe un copiator color, după cum a reieşit la expertize. Mai mult, angajaţii de la SSPR nu ar fi verificat dosarele celor doi şi le-au introdus pur şi simplu numele pe lista tehnoredactată în 26 aprilie 2010 înaintată Comisiei Parlamentare privind Revoluţia din Decembrie 1989, dar şi pe lista înregistrată la SSPR, pe baza căreia cei doi au primit certificatele de ,,Luptător în Revoluţie“. Toate acestea, dar şi alte falsuri şi aranjamente puse la cale de Bercea Ioan Marian şi Diea Ion Marius au condus procurorii şi judecătorii la concluzia că s-au bucurat şi de complicitatea unor angajaţi din interiorul SSPR pentru a pune măna pe certificatele aducătoare de bani şi alte beneficii.

Dau banii înapoi

Chiar dacă au scăpat de puşcărie, conform sentinţei Curţii de Apel, cei doi vor trebui ca pe timpul celor doi ani de supraveghere „să se prezinte la Serviciul de probaţiune de pe lîngă Tribunalul Braşov, la datele fixate; să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea lor; să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; să comunice schimbarea locului de muncă; să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lor de existenţă“. În plus cei doi vor trebui să presteze „muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, într-o entitate din comunitate care va fi decisă de consilierul de probaţiune“. Dacă pe parcursul perioadei de supraveghere cei doi vor încălca măsurile de supraveghere instanţa va revoca suspendarea, iar cei doi vor merge la închisoare pentru a executa pedepsele decise de instanţă. În plus, Curtea de Apel a decis şi anularea tuturor documentelor pe baza cărora cei doi au primit certificate de luptător în Revoluţie şi i-a obligat să plătească cîte 14.342 lei Casei Judeţene de Pensii Braşov, ca despăgubiri civile.

Implicaţi şi în dosarul interlopilor de la Făgăraş

Cei doi impostori au fost implicaţi şi în dosarul interlopilor de la Făgăraş cînd au fost încarceraţi. Bercea Ion Marian şi Deia Ion Marius au fost acuzaţi de ,,aderare la un grup infracţional, constituit în scopul săvîrşirii infracţiunii de şantaj şi trafic de droguri" şi ,,şantaj" şi trimişi în judecată în stare de arest preventiv la data de 7 august 2013.
Memorat
« Răspunde #1227 : Noiembrie 24, 2014, 15:19:55 »

Sesizez conducerea Asociatiei Pentru Adevarul Revolutiei ca n-a lamurit situatia asociatiei pentru a asigura reluarea activitatii ei nici pana in prezent si, iata, deja ne aflam in ultima saptamana a lunii Noiembrie. Solicit pe aceasta cale programarea unei sedinte cat mai grabnic, la care sa fie invitati toti membrii fondatori ai asociatiei, pana la sfarsitul saptamanii fiind timp suficient pentru convocarea lor. Trebuie sa tina seama ca pana la aniversarea Revolutiei si comemorarea eroilor-martir ai Brasovului a ramas mai putin de o luna de zile.
Memorat
« Răspunde #1228 : Decembrie 02, 2014, 18:41:41 »

În partea veche a cetatii sunt altfel de traditii. Junii comemoreaza ziua republicii prin depunerea unor coroane la monumentul din P-ta Prundului. Desigur cutuma a ramas, însa data era alta. Parca era mai bine pe 10 mai.

http://www.youtube.com/watch?v=hLRa801C_FI
Memorat
« Răspunde #1229 : Decembrie 09, 2014, 15:59:43 »

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18787694-scrisoarea-deschisa-unei-mame-carei-copil-murit-revolutie-numele-libertatii-cistigate-singele-fiului-meu-brasovul-trebuie-aiba-monument-dedicat-eroilor.htm

Scrisoarea deschisa a unei mame al carei copil a murit la Revolutie: In numele libertatii castigate si cu sangele fiului meu, Brasovul trebuie sa aiba un monument dedicat eroilor

"S-a lasat in acesti 25 de ani linistea grea a lasitatii si dezonoarei peste procesele care ar fi trebuit sa pedepseasca vinovatii. (...) Eroii nostri de la Brasov nu au parte nici macar de un monument care, cu demnitate, sa vorbeasca prin mesajul artei despre sacrificiul lor. Sa aminteasca generatiilor care acum cresc in libertate, despre cei care au murit pentru acest drept democratic", scrie Elena Vlase, al carui baiat, Nicusor Vlase, a fost ucis la Revolutie. Intr-o scrisoare deschisa adresata premierului Ponta, presedintelui Basescu si presedintelui ales Iohannis, mama eroului martir spune ca "Brasovul-oras martir trebuie sa aiba un monument dedicat eroilor".

Citeste mai jos scrisoarea deschisa primita astazi la adresa redactiei de la Elena Vlase, mama eroului martir Nicusor Vlase:

“Scrisoare deschisa adresata

Premierului Romaniei, Victor Ponta - Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 -
Presedintelui Romaniei - Traian Basescu
Presedintelui ales al Romaniei - Klaus Iohannis
Consiliului Local Brasov
Consiliului Judetean Brasov

Brasovul datoreaza eroilor din 1989 un monument al demnitatii

Copilul meu odihneste de 25 de ani sub cruce. Il plang si ma rog pentru ca gestul lui sa nu fi fost zadarnicie, intr-o tara care nu-si respecta eroii. Viata fiului meu a fost secerata in decembrie ’89 la Brasov, de gloantele unui dusman nepedepsit vreodata. Fiul meu, Nicusor Vlase, la fel ca toti eroii care au scris cu sangele lor istoria acestei tari, si-a jertfit tineretea si visurile pentru libertatea Romaniei si daramarea regimului totalitar.

In 22 decembrie ’89 a plecat de acasa plin de curaj si speranta sa lupte cu mainile goale pentru viitorul acestei tari. Nu s-a mai intors niciodata. De atunci am continuat cu lupta lui, in numele lui. O lupta pe care am dus-o timp de 25 de ani pentru aflarea adevarului. O lupta pe care am dus-o timp de 25 de ani pentru a face dreptate fiului meu, pentru a-i aduce demnitatea la care are dreptul dincolo de mormant.

Energia si toate resursele mele au fost puse in slujba acestei lupte. Dar, dupa 25 de ani, adevarul pare tot mai adanc ingropat. Intr-un loc mai intunecat decat mormintele eroilor. S-a lasat in acesti 25 de ani linistea grea a lasitatii si dezonoarei peste procesele care ar fi trebuit sa pedepseasca vinovatii. Iar hartiile unei complicitati criminale care nasc tot mai multi falsi luptatori risca sa ingroape in uitare pana si mormintele eroilor nostri.

Privesc cu mahnire spre cimitirul eroilor din Brasov. Va rog si pe dv. sa va gasiti ragazul s-o faceti. Macar pentru o clipa. Eroii nostri de la Brasov nu au parte nici macar de un monument care, cu demnitate, sa vorbeasca prin mesajul artei despre sacrificiul lor. Sa aminteasca generatiilor care acum cresc in libertate, despre cei care au murit pentru acest drept democratic.

Energia si resursele mele au secat in lunga si disperata lupta pe care am dus-o pentru toate aceste reparatii morale. Minime reparatii morale, fata de maretia gestului lor. In urma cu mai bine de 20 de ani m-am luptat chiar si pentru ca locul cimitirului eroilor revolutiei sa fie in centrul Brasovului, acolo unde au fost doborati majoritatea celor care au aparat cu piepturile lor nevoia de libertate. A fost o batalie grea pe care am dus-o aproape singura cu autoritatile si mentalitatea. Pana la urma, am reusit, iar locul eroilor este acolo unde merita povestea lor de viata.

Dar monumentul promis sa strajuiasca mormintele, monumentul pentru care s-au strans bani la tot felul de foruri si asociatii de luptatori si s-au cheltuit apoi la limita penalului, monumentul pentru care s-au facut declaratii politice sortite din fasa esecului, monumentul folosit ca pretext pentru discursuri meschine si mercantile, n-a fost ridicat niciodata. Nici macar aprobat in vreo forma onorabila de proiect. Acum, la 25 de ani de la Revolutie, acest monument ramane o grea datorie neimplinita fata de gestul suprem al celor care odihnesc aproape uitati sub crucile albe.

De aceea, acum, in anul 2014, va cer sa ascultati glasul unei mame care de 25 de ani vegheaza mormantul fiului ei martir: in numele libertatii castigate si cu sangele fiului meu, in numele dreptatii si in numele datoriei morale, Brasovul-oras martir trebuie sa aiba un monument dedicat eroilor. E datoria noastra de oameni, datoria noastra de beneficiari ai libertatii castigate in 1989 prin sange, este datoria celor care astazi se bucura de functii publice intr-o societate libera cladita pe sacrificiul fiului meu si al celorlalti ca el.

Brasovul datoreaza eroilor din Decembrie 1989 un monument al demnitatii, iar conducatorii acestei tari datoreaza Brasovului sprijin pentru acest nobil demers.

Elena Vlase, mama eroului martir Nicusor Vlase”

Uciderea oamenilor in timpul Revolutiei din 1989 nu se prescrie

Nicolae si Elena Vlase au castigat in 2011 la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) un proces intentat statului roman, alaturi de Asociatia 21 decembrie 1989 si Teodor Maries, legat de ancheta in "Dosarul Revolutiei", dupa cum a relatat Mediafax. CEDO a stabilit atunci ca statul roman sa acorde despagubiri de 15.000 de euro catre Nicolae si Elena Vlase, pentru incalcarea articolului 2 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului, referitor la dreptul la viata.

Nicusor Vlase, fiul celor doi, a fost ucis la Brasov in decembrie 1989 la varsta de 19 ani, in cadrul unei manifestatii anticomuniste reprimate de fortele de ordine. Parintii sai au sesizat la CEDO lipsa unei anchete eficiente si tergiversarea finalizarii sale in dosarul reprimarii Revolutiei din decembrie 1989.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului arata in decizia din 2011 ca ancheta in cazul mortii lui Nicusor Vlase a fost lasata in asteptare peste 20 de ani, ca autoritatile au clasificat nejustificat anumite informatii esentiale drept "secret" sau "strict secret" si ca parintii victimei nu au fost tinuti la curent cu mersul anchetei sau cu inchiderea sa.

Memorat
Pagini: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 121
Schimbă forumul: