Main Content:

Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 121

DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
Răspuns: DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...
« Răspunde #135 : Aprilie 14, 2010, 22:44:08 »

Acestea, din cate inteleg, sunt notite neoficiale - o analiza personala a cuiva, despre cum si ce s-a dat. Ar fi si mai interesante trimiterile la documente oficiale din care sa rezulte informatiile in cauza; intr-adevar, de ex. din fisierele care au fost disponibile la SSPR privind drepturile obtinute de revolutionari cf. L.42 nu rezulta ca Iulian Doftoreanu ar fi obtinut vreun teren pe undeva.
In aceeasi ordine de idei ar fi foarte utila o analiza comparativa a datelor de la SSPR vs. cele de la Casele de Pensii (toni a facut azi referire la unele discrepante)
Memorat

Perplex in forma continuata.
« Răspunde #136 : Aprilie 20, 2010, 22:34:32 »

Interesante liste, insa sunt multe inexactitati.
De exemplu, eu apar ca as fi primit teren in livada Ghimbav, fapt care nu este real.
Sau mai stii?
Ia sa verific ca poate mai am un teren si eu nu stiu. Grin
Si mai mult ca sigur, in aceeasi situatie este si Burlacu Mihai, care apare pe lista si nu are teren acolo.
Ai cercetat? Ai descoperit ca ai teren la Ghimbav sau nu? Poate ai aflat ca a fost si amanetat... Nu imi mai aduc aminte de ce am pus documentele astea aici, ca altu ar fi fost subiectu potrivit. Trebea sa car mobila cu carca ca sa iasa alcolu baut la intoarcere. E fain in Germania, da nu se compara cu bucuria de a fi acasa la mine. Sa ne ti la curent cu ce descoperi. Eu sant curios sa aflu ce s-a intamplat.
Memorat
« Răspunde #137 : Aprilie 20, 2010, 22:38:26 »

Acestea, din cate inteleg, sunt notite neoficiale - o analiza personala a cuiva, despre cum si ce s-a dat. Ar fi si mai interesante trimiterile la documente oficiale din care sa rezulte informatiile in cauza; intr-adevar, de ex. din fisierele care au fost disponibile la SSPR privind drepturile obtinute de revolutionari cf. L.42 nu rezulta ca Iulian Doftoreanu ar fi obtinut vreun teren pe undeva.
In aceeasi ordine de idei ar fi foarte utila o analiza comparativa a datelor de la SSPR vs. cele de la Casele de Pensii (toni a facut azi referire la unele discrepante)
Carnetu de pe care s-a scanat e al viceprimarului de atunci. Om important acum ca are functie la nivel national. Batranu e cinstit si nu poate fi suspectat de cotite prin notite modificate tendentios. Si-a notat din actele oficiale ale primariei de atunci. Deaia sant curios sa aflu ce descopera Doftoreanu.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #138 : Aprilie 21, 2010, 01:15:04 »

Un articol despre greva foamei de acum cativa ani a revolutionarilor din Brasov. E preluat de pe Softpedia.

83 de revolutionari brasoveni sunt in greva foamei
Ei isi exprima astfel nemultumirea de numirea lui Corneliu Turianu in functia de presedinte al CNSAS

Numarul revolutionarilor brasoveni aflati in greva foamei a ajuns astazi la 83, dupa ce celor aproximativ 50 de reprezentanti ai Consiliului de conducere al Asociatiei Luptatorilor, Ranitilor si Urmasii Eroilor "Brasov Decembrie 1989" li s-au alaturat cativa simpli membri din asociatie.

Cei peste 50 de lideri ai revolutionarilor brasoveni au amenintat inca de miercuri ca vor intra astazi in greva foamei, pentru a-si exprima nemultumirea fata de situatia in care se afla CNSAS si fata de numirea lui Corneliu Turianu in fruntea institutiei. Printre persoanele aflate in greva foamei se numara si presedintele Blocului National al Revolutionarilor, Dorin Lazar Maior, care a afirmat ca isi sustine colegii si ca exista si membri ai asociatiilor de revolutionari din Bucuresti, Cluj-Napoca si Targu-Mures care au intrat in greva foamei.

Acesta a precizat ca s-a recurs la "aceasta forma extrema de protest" ca urmare a celor intamplate la CNSAS.

"Ii sustinem pe colegii nostri si vom merge pana la capat in protestul nostru. Vom sprijini in mod deschis si fara rezerve aflarea adevarului. Se vede clar ca Romania este condusa din umbra, si nu de partidele politice. Domnului Ticu Dumitrescu i s-a facut o mare nedreptate", a afirmat Dorin Lazar Maior.

La randul sau, Marian Ambrozi, primul revolutionar brasovean care a intrat in greva foamei in urma cu aproape doua saptamani si miercuri a fost transportat la spital, a declarat ca nu intentioneaza sa renunte.

"Daca e nevoie ca cineva sa moara pentru ca cei din Bucuresti sa ne asculte doleantele, atunci sunt dispus sa ma sacrific. Insa nu vreau sa ma sinucid, de aceea stau sub supraveghere medicala", a declarat Ambrozi.

Reprezentantii revolutionarilor brasoveni s-au intalnit, miercuri, si cu prefectul de Brasov, Aurelian Danu, caruia i-au inmanat o scrisoare deschisa ce cuprinde principalele lor revendicari, printre care se afla: adoptarea Legii lustratiei, condamnarea ferma a fostului regim comunist, urgentarea demersurilor pentru aflarea adevarului istoric despre revolutia din 1989, urgentarea aplicarii prevederilor legii 341/ 2004.

Prefectul le-a promis revolutionarilor ca scrisoarea lor va fi transmisa secretarului de stat Petrisor Morar din cadrul Secretariatului de Stat pentru problemele revolutionarilor si Ministrului delegat pentru Relatia cu Parlamentul.

Revolutionarii brasoveni grupati in Asociatia Luptatorilor, Ranitilor si Urmasii Eroilor "Brasov Decembrie 1989" au amenintat ca vor intra de joi in greva foamei, nemultumiti, in principal, de numirea lui Corneliu Turianu in fruntea CNSAS.

"Este incredibil ce s-a intamplat prin hotararea de alegere in fruntea CNSAS a domnului Corneliu Turianu. Suntem profund nemultumiti si ne exprimam uimirea, stupefactia si tristetea si consideram ca este o eroare fundamentala cu ecou si pentru viata politica externa a Romaniei", a declarat, miercuri, vicepresedintele Blocului National al Revolutionarilor, Vasile Mardare.

Sase revolutionari brasoveni au intrat in greva foamei inca din 15 martie, reclamand "neaflarea adevarului despre revolutie" si cerand inca de atunci urgentarea numirii lui Ticu Dumitrescu in functia de presedinte al Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii, alaturi de Mircea Dinescu, in calitate de vicepresedinte.

Membrii Colegiului CNSAS l-au ales, marti, prin vot secret, pe fostul judecator Corneliu Turianu, propus de PD, in functia de presedinte al acestei institutii. Turianu a obtinut sase voturi, cu unul mai mult decat Ticu Dumitrescu.

Imediat dupa aflarea rezultatelor, Ticu Dumitrescu a plecat de la CNSAS si a anuntat ca va demisiona din Colegiu, acuzand ca rezultatul votului ar fi fost urmarea unei "lucraturi" politice, de care presedintele Traian Basescu nu ar fi strain. De asemenea, proaspatul vicepresedinte al institutiei, Dan Lazea, si-a depus demisia.

http://news.softpedia.com/news/83-de-revolutionari-brasoveni-sunt-in-greva-foamei-ro-20635.shtml
Memorat
« Răspunde #139 : Aprilie 21, 2010, 08:39:57 »

Carnetu de pe care s-a scanat e al viceprimarului de atunci. Om important acum ca are functie la nivel national. Batranu e cinstit si nu poate fi suspectat de cotite prin notite modificate tendentios. Si-a notat din actele oficiale ale primariei de atunci. Deaia sant curios sa aflu ce descopera Doftoreanu.
Sunt ferm convins ca batranu e cinstit si nu poate fi suspectat de cotite si ca atare cred ca ma duc saptamana asta pana la Ghimbav sa-mi iau terenul in posesie. Mare bucurie mi-a facut batranu sa-mi spuna ca am un teren de care nu stiam. Maaaare chef facem in familia Doftoreanu daca e asa.
Memorat

Blogul lui DOFTOREANU pe www.iuliandoftoreanu.blogspot.com
Blogul lui MAIOR pe www.maiorlazardorin.blogspot.com
Blogul ROMEXTERRA BANK pe www.mkbromexterra.wordpress.com
CREATORII DE IMAGINE - www.maroma.ro
FERMA LU'TATICU - www.facebook.com/FermaLuTaticu
EU - www.facebook.com/iuliandoftoreanu
« Răspunde #140 : Mai 12, 2010, 13:09:47 »

Au iesit pensionarii din Brasov la demonstratie. Va pun cateva poze facute la demonstratia de azi. Sint inca in strada. Parsivii de profesori tot nu au iesit. Ei sint niste finuti, cum sa iasa sa strige jos Basescu, jos Prefectu, jos Pedeleu? Lasii de profi ii lasa pe pensionari sa demonstreze in locu lor ca daca se schimba ceva vor profita si ei. Tot timpu am stiut ca moral sint nuli.
Memorat
« Răspunde #141 : Mai 12, 2010, 13:35:48 »

Ca sa nu uit va zic acum ceva. Sefa sindicatului profilor din Brasov e Ligia Mara, o profesoara care a ajuns vicepresedinte al FSLI in timpul guvernarii Boc. Si cred ca nu intamplator in perioada asta pentru ca e sectanta ca si premieru lu peste. Pai ce greva sa faca profa asta? O da cotita de cate ori poate iar sindicalistii ei sint destul de creduli ca sa puna botu. Sa-i vad luna viitoare cand isi vor ridica salariile cu minus 25 la suta daca o vor mai crede sau ii vor cere demisia. Da nu-i duce pe ei capu sa-i ceara demisia. Ei sint suparati pe guvern ca le taie salariile da nu reusesc, dupa atata amar de scoala facuta, sa faca legatura intre conducerea politica, lidera sindicatului si faptu ca nu au fost in stare sa faca o singura greva ca lumea in Brasov. Fimiu zice ca are cont pe Facebooc, sa intre acolo sa vada ce poza si-a tras profa (e alta gagica, tot blonda da tanara, deaia am pus amandoua pozele aici).
Memorat
« Răspunde #142 : Mai 12, 2010, 15:06:13 »

Jos Basescu! De azi asta-i noul slagar din Romania. Mai bine nu ar fi fost, ca daca nu se lasau dusi de nas de propaganda portocalie, Basescu ar fi ajuns dupa gratii inaintea lui Iliescu. Deci Jos Basescu! Da la Brasov va trebui strigat si Jos Scripcaru! Hotu hotilor Brasovului, capu mafiei din Brasov City, cum ii place sa americanizeze numele orasului. Vedeti saitu primariei daca nu ma credeti: http://www.brasovcity.ro/.

Jos Basescu! Jos Scripcaru!

Jos Piratu! Jos Primaru!
Memorat
« Răspunde #143 : Mai 12, 2010, 15:16:33 »

Poanta tare e alta si cred ca presa nu va scrie despre asta pentru ca tinerii astia nu au educatia necesara si habar nu au de figurile fostilor stapani ai orasului. La perete, langa Consiliu Judetean, era un grup de fosti activisti P.C.R., acum pensionari cu mama, mama ce mai pensii! Protestau si ei cu prezenta. Doar vreo doi pensionari obisnuiti i-au recunoscut, dar nu s-au luat de ei ca ziceau ca nui momentu. Uite-i trasi in poza.
Memorat
« Răspunde #144 : Mai 12, 2010, 15:23:13 »

Deci concluzia zilei la Brasov e:

Jos Basescu! Jos Scripcaru!

Jos Piratu! Jos Primaru!
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari...
« Răspunde #145 : Mai 12, 2010, 23:01:50 »

Poanta tare e alta si cred ca presa nu va scrie despre asta pentru ca tinerii astia nu au educatia necesara si habar nu au de figurile fostilor stapani ai orasului. La perete, langa Consiliu Judetean, era un grup de fosti activisti P.C.R., acum pensionari cu mama, mama ce mai pensii! Protestau si ei cu prezenta. Doar vreo doi pensionari obisnuiti i-au recunoscut, dar nu s-au luat de ei ca ziceau ca nui momentu. Uite-i trasi in poza.

Ce-ar fi daca ai indica si niste nume de fosti; eu unul, personal, n-am recunoscut pe nimeni...
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
« Răspunde #146 : Mai 14, 2010, 12:21:58 »

Scheianule tu esti dator deocamdata. Achita si mai negociem. Ca asa e in sport, sau cum zici tu, in occident:
Încã n-o meriti...
Mergem la schimb, dupã ce postezi documentul în facsimil; nu mai tine, serviciu contra serviciu.
P-aci asa se procedeazã, asta-i occidentul, ce sa-i faci
Memorat
« Răspunde #147 : Mai 16, 2010, 20:32:52 »

Daca vor sa faca economii bogatasii care ne conduc, sa retraga militarii romani din strainatate.
Dumnezeu să îl ierte, să îl odihnească, cu drepții să îl mântuiască pe Valerică Leu.

Militarul mort în Afganistan a fost înmormîntat cu onoruri militare

Valerică Leu, subofiţerul braşovean mort în Afganistan, a fost înmormîntat astăzi, la Cimitirul Municipal Braşov, cu onoruri militare. La ceremonie au participat Gabriel Oprea, ministrul Apărării Naţionale, Ion Gonţea, prefectul Braşovului şi George Scripcaru, primarul Braşovului. Sute de oameni s-au alăturat cortegiului şi l-au condus pe eroul Valerică Leu pe ultimul drum, majoritatea colegi de la Vînătorii de Munte Braşov, rude şi prieteni.
Ceremonia religioasă a început în jurul orei 13.30, la Biserica Sf. Ioan Botezătorul din cartierul Craiter, şi a ţinut circa două ore, fiind oficiată de un sobor de opt preoţi. La finalul ceremonie, ministrul Oprea a declarat că ar fi preferat să îi strîngă mîna bărbăteşte la întoarcerea din misiunea din Afganistan. De asemenea, Primarul George Scripcaru a spus că, săptămîna viitoare, va propune în şedinţa de Consiliu Local, să i se acorde lui Valerică Leu titlul de cetăţean de onoare a Braşovului.

de: M.G.
Memorat
« Răspunde #148 : Mai 16, 2010, 22:21:38 »

Daca a ajuns Puchianu sef la P.N.L. Brasov, inseamna ca orgaiztia de aici se va ocupa numa de furturi cel putin in urmatorii patru ani cat e mandatu.

Puchianu - patru ani la conducerea PNL Braşov
Ioan Dumitru Puchianu a cîştigat, potrivit aşteptărilor, alegerile din organizaţia Municipală a PNL, în urma scrutinului organizat sîmbătă la Teatrul Sică Alexandrescu.
Cu fostul preşedinte interimar au votat 66% dintre cei care şi-au exprimat opţiunea, 33% din voturi revenind celuilalt candidat, Lawrentzia Beatrice Denisa Vasilescu. Pentru Puchianu au votat 352 din cei 530 de membri care şi-au exprimat opţiunea, iar pentru Vasilescu, 171 de liberali. Şapte voturi au fost anulate. La vicepreşedinţi, pe primele două poziţii în ordinea numărului de voturi s-au aflat dr Marius Neculoiu şi consilierul local Adrian Atomei. Funcţii de vicepreşedinte al filialei municipale au mai ocupat Mariana Cîju, Adrian Popescu - Secele, Iulian Mara, Vasile Bran, Ciprian Pulbere şi Florin Teodorescu. În biroul de conducere au mai fost aleşi, ca membri, Radu Puşcariu, Crina Marinela Radu, Ciprian Bucur, Ioan Curecheriu, Cristian Macedonschi, Lawrentzia Beatrice Denisa Vasilescu, Ovidiu Sîrghie, Adrian Ticuşan, Ioan Cojocariu, Ioan Paraschiv şi Sorin Abagiu.
de: A.P.
Memorat
« Răspunde #149 : Mai 16, 2010, 22:26:16 »

Deci scoru e 66% la 33% intre Puchianu si Vasilescu, adica 352 contra 171 de voturi. Asta inseamna ca filiala asta e dominata baban de hamesiti dispusi la furt, tradare si minciuna, numai banu sa sara.
Memorat
Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 121
Schimbă forumul: