Main Content:

Sondaj

Întrebare: Credeti ca e o idee buna ca toti utilizatorii sa poata adauga sondaje pe forum ?(Votare încheiata: Aprilie 01, 2009, 20:57:45 )

Da - 5 (71.4%)
Nu - 2 (28.6%)

Numărul votanţilor: 6

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7

S-a adaugat posibilitatea de creere de sondaje pe forum!

• scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
Răspuns: S-a adaugat posibilitatea de creere de sondaje pe forum!
« Răspunde #15 : Martie 12, 2009, 17:56:39 »

Ziua buna!
Ptr d-nul Dorel: Din cate-mi amintesc la inceputurile portalului aveam posibilitatea de-a corecta propiile noastre postari, ma refer la optiunea prin care puteai interveni in a corecta anumite greseli de exprimare sau postare (ortografie) Doresc daca este posibil, de-a reintroduce in setariile acestui forum aceasta optiune; am evita pe viitor diferite neintelegeri si chiar anumite interpretari, rau voitoare, cate o data. Anticipate multumiri!
O alta tema spre studiu, ar fii creerea unei camere de dialog on line si just in time (conferinte); audio si eventual video. Cred, dupa parerea mea, ca exprimarea-n scris a anumitor postari acide, chiar revoltatoare, se va diminua, "beligeranti" avand posibilitatea si oportunitatea de-a se trata in "direct".
De bine, domnul meu!
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
  • theos
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 13, 2009, 09:19:53 »

dinnou, da! sunt de acord
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 13, 2009, 23:19:12 »

Domnule Iosif, va multumesc, pentru creierea posibilitatii de sondaj, eu fiind cel sau unul din cei care au solicitat acest lucru. Consider ca toti membrii forumului trebuie sa aiba posibilitatea de a face sondaje, indiferent daca acestia au sau nu calitati speciale.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 14, 2009, 15:40:22 »

Nu stiu de ce nu se inghesuie nimeni pe aici ca sa voteze da sau nu pentru sondaje, sa-si spuna parerea despre cum ar trebui realizata aceasta optiune. Sincer cred ca ar putea fi rezolvarea la rece a unor probleme ridicate de revolutionari, sau evitatrea unor discutii sterile, iscate pe marginea unor teme care de altfel se discuta pe subiectele forumurilor acestui portal. Nu odata sau iscat discutii care au degenerat in scandalagisme greu de calificat. Vad prin aceasta optiune, posibilitatea unui rezultat, prompt si la obiect, fara a divaga pe diverse teme, neducand discutia de baza intr-o alta directie decat cea dorita de initiator, pot da cateva exemple care sau intamplat de curand:
  1. Modificarea Legii 341/2004, privind alocarea unei indemnizatii fara limita de varsta pentru copii Urmasi(tot ce s-a discutat pe marginea acestui subiect se putea rezolva mai simplu cu un vot pro sau contra, fara sa se ajunga la ce s-a ajuns in final)
  2. Programul candidatului pentru functia de Secretar de Stat a dl. Dorin Marian Cirlan. (evident fara acea paranteza cu " va place sau nu")
     Aceasta optiune ne mai da posibilitatea adoptarii sau nu a unor .... ceva .... care poate fi mai usor de aflat printr-un sondaj. Deci mi se pare o "chestie" destul de importanta pentru noi cei care suntem membrii ai acestui portal. Deci exprimati-va parerile sau voturile, pro sau contra, simtiti nevoia unui comentariu, faceti-l, care este problema?
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 14, 2009, 20:28:08 »

Domnule Dorel (personaj de poveste) pentru ca am facut cunostinta cu aceasta optiune, as putea sa-mi exprim o parere, doua:
  1. "Opţiuni de vot:(1 ... n). Numărul maxim de voturi per utilizator." As prefera sa fie standard, un singur vot per utilizator, asta pentru corectitudine.
  2. "Permite utilizatorilor să schimbe votul." As prefera corectitudinea de la Sah: "Piesa atinsa trebuie mutata."
  3. As mai avea ceva bombanituri referitoare la suspendarea si modificarea sondajului, dar ma abtin ca nu stiu inca cu ce se mananca  Cheesy
Memorat
  • gigel
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 23, 2009, 19:04:28 »

Acesta este un test.

Editat de Dorel : Am fost nevoit sa creez acest cont de user - fara drepturi de administrare - pentru a putea testa anumite facilitati.
« Ultima modificare: Aprilie 23, 2009, 19:37:01 de către dorel »
Memorat

Cu mai putine drepturi, mereu acelasi ... Dorel.
  • gigel
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 23, 2009, 19:15:16 »

Ptr d-nul Dorel: Din cate-mi amintesc la inceputurile portalului aveam posibilitatea de-a corecta propiile noastre postari, ma refer la optiunea prin care puteai interveni in a corecta anumite greseli de exprimare sau postare (ortografie) Doresc daca este posibil, de-a reintroduce in setariile acestui forum aceasta optiune; am evita pe viitor diferite neintelegeri si chiar anumite interpretari, rau voitoare, cate o data. Anticipate multumiri!

Stimate domnule Scheianu,

A fost activata optiunea ca utilizatorii sa isi poata edita mesajele proprii.
Imi cer scuze pentru perioada relativ lunga de realizare, dar personal nu sunt foarte activ pe acest forum, deorece ma ocup strict de partea tehnica. Legat de acest fapt, voi aduce anumite precizari in postul urmator.

Cu stima,

Memorat

• gigel
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 23, 2009, 19:21:46 »

Ptr d-nul Dorel: O alta tema spre studiu, ar fii creerea unei camere de dialog on line si just in time (conferinte); audio si eventual video. Cred, dupa parerea mea, ca exprimarea-n scris a anumitor postari acide, chiar revoltatoare, se va diminua, "beligeranti" avand posibilitatea si oportunitatea de-a se trata in "direct".

Solutia propusa de catre Dvs (care depaseste partea de text, un chat online, si trece pe partea multimedia - audio/video) necesita timp si (destul de multi) bani pentru implementare. Desi, bineinteles, nu este decizia mea - personal nu cred ca aceasta modalitate va fi folosita suficient de eficient (ca numar de persoane/timp petrecut online/etc) ca sa justifice investitia.
Memorat

• gigel
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 23, 2009, 19:35:01 »

Domnule Dorel (personaj de poveste) pentru ca am facut cunostinta cu aceasta optiune, as putea sa-mi exprim o parere, doua:
  1. "Opţiuni de vot:(1 ... n). Numărul maxim de voturi per utilizator." As prefera sa fie standard, un singur vot per utilizator, asta pentru corectitudine.
  2. "Permite utilizatorilor să schimbe votul." As prefera corectitudinea de la Sah: "Piesa atinsa trebuie mutata."
  3. As mai avea ceva bombanituri referitoare la suspendarea si modificarea sondajului, dar ma abtin ca nu stiu inca cu ce se mananca  Cheesy

In acest moment toti membrii forumului pot adauga sondaje. Optiunile mentionate de dumneavoastra nu pot fi dezactivate global, ramane la latitudinea autorului sondajului cum foloseste respectivele optiuni.

O solutie posibila dpdv tehnic (pe care o recomand calduros) este ca doar anumite grupuri de utilizatori sa poata crea sondaje, de ex. <Moderatorii>. Se presupune ca acestia sunt membri de incredere ai forumului, care au anumite drepturi de administrare.
Memorat

• dorel
  • personaj de poveste
  • Administrator
  • Membru nou
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Aprilie 23, 2009, 19:42:51 »

Am creat un nou topic pentru a putea urmari mai usor doleantele dumneavoastra legate de partea tehnica a forumului. Il puteti accesa aici : http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=224.0.
Memorat
  • nico68
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 28, 2009, 13:53:52 »

:-XDA
Memorat

08
« Răspunde #26 : Iunie 28, 2009, 17:37:29 »

Pro-banare!
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Iunie 28, 2009, 17:52:45 »

Sunt pentru banarea lui mercurie!
Memorat
  • vamesu_2
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : August 18, 2009, 06:53:24 »

Salut tuturor...

DL.IOSIF ....daca tot se poate  creea si '' sondaje '', va rog sa publicati un sondaj in care sa aiba posibilitatea fiecare persoana sa-si exprime parerea si sa aprobe sau nu ...actiunea lui Doru Mariesi de la Asociatia 21 dec.89'buc....
Sunt sigur ca sunteti la curent cu aceasta actiune si ca atare este onorabil sa faceti un sondaj...!!!

as dorii un raspuns din partea dumneavoastra..
cu multumiri..'' vamesul_2''
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Re: S-a adaugat posibilitatea de creere de sondaje pe forum!
« Răspunde #29 : Ianuarie 27, 2010, 10:39:25 »

Votul prin corespondenţă, o cale deschisă pentru fraudă ianuarie 27, 2010
Înscris în: politica românească — mariusmioc @ 8:00 am
Tags: alegeri, Traian Băsescu, vot prin corespondenţă

Preşedintele Traian Băsescu vrea să se introducă votul prin corespondenţă, anunţă agenţia Mediafax (linc). Motivaţia acestui tip de vot este faptul că pentru unii cetăţeni (cei de peste hotare sau cei care călătoresc în ziua alegerilor) este greu să se prezinte la secţiile de votare şi astfel ei şi-ar putea folosi mai lesne dreptul de vot.Votul prin corespondenţă există în unele ţări (SUA, de pildă), dar lipseşte în cele mai multe. Avantajul de a înlesni participarea la alegeri a unor cetăţeni este real. Dar există şi un dezavantaj – acest vot lasă deschise nişte posibilităţi de fraudă.

Una din problemele dezbătute de presă în legătură cu alegerile a fost mita electorală. Mi s-a părut o falsă problemă, fiindcă legea garantează secretul votului. Partidele au împărţit în campania electorală diferite daruri către alegători: umbrele, pelerine de ploaie, pixuri şi alte obiecte de valoare modică, dar nu au avut nici o modalitate eficace de control asupra felului cum votează alegătorii. Un cetăţean putea foarte bine să primească daruri de la un partid iar la alegeri să voteze cu alt partid. Nimeni nu-l putea verifica, nimeni nu putea şti cu cine a votat, nimeni nu putea lua măsuri contra sa dacă nu a votat “cum trebuie”.

La votul prin corespondenţă secretul votului nu mai poate fi asigurat. Partidele pot condiţiona acordarea de daruri către unii alegători de o cerere făcută de aceştia pentru a vota prin corespondenţă, iar cînd buletinul de vot e introdus în plic, nimeni nu poate şti dacă alegătorul însuşi l-a pus în plic sau un activist de partid, care a cumpărat respectivul buletin. Fenomenul cumpărării de voturi, nesemnificativ la momentul actual după părerea mea (se cumpără voturi prin făgăduieli electorale, dar asta e legal; mă refer la cumpărarea propriu-zisă: votezi cu partidul X, tu cetăţeanul Y primeşti cutare obiect sau sumă de bani), va lua amploare, căci va exista un mod de a verifica că investiţia a avut rezultate. Echipele de activişti de partid, care în campanie erau trimise să împartă tot felul de pomeni, vor putea primi acum sarcini precise: “în schimbul umbrelelor şi pelerinelor de ploaie pe care le-aţi primit vă întoarceţi cu un anumit număr de formulare de vot prin corespondenţă adunate”.

Mai apar şi alte probleme, mai mărunte, cum ar fi creşterea costurilor cu procesul electoral (trimiterea prin poştă a buletinelor de vot, iniţial de la comisia electorală către alegător iar apoi invers costă), posibilitatea ca unele voturi să se piardă la poştă, timpul necesar trimiterii prin poştă care ar face ca votarea să nu se poată desfăşura într-o singură zi. Există şi posibilitatea unor cereri false de vot prin corespondenţă în numele unor alegători despre care cei interesaţi ar şti că n-au intenţia să se prezinte la vot. Problema principală este însă neasigurarea secretului votului.

Ţinînd seama de aceste dezavantaje, propunerea preşedintelui Băsescu mi se pare inoportună
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7
Schimbă forumul: