Main Content:

Sondaj

Întrebare: Credeti ca e o idee buna ca toti utilizatorii sa poata adauga sondaje pe forum ?(Votare încheiata: Aprilie 01, 2009, 20:57:45 )

Da - 5 (71.4%)
Nu - 2 (28.6%)

Numărul votanţilor: 6

Pagini: [1] 2 3 ... 7

S-a adaugat posibilitatea de creere de sondaje pe forum!

• dorel
  • personaj de poveste
  • Administrator
  • Membru nou
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Optiunea poate fi activata doar pentru moderatori(anumiti membri cu drepturi speciale) sau pentru toti userii.
Va rugam sa votati !
« Ultima modificare: Martie 11, 2009, 21:04:33 de către dorel »
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: S-a adaugat posibilitatea de creere de sondaje pe forum!
« Răspunde #1 : Martie 11, 2009, 21:23:49 »

In mod normal forumul este deschis tuturor. Nu? atunci... am votat pentru  toti...
Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 11, 2009, 21:27:43 »

si eu votez pentru.
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 11, 2009, 21:39:08 »

Explicati-mi va rog rostul acestor sondaje...ele vor fi facute publice,sau vor fi utilizate doar in sensul acordarii de calificative unor membrii ai forumului(special revolutionari)...din cate am observat ne confruntam cu o avalansa de informatii pe care nici nu avem timp sa le evaluam corect,ca si schimbam subiectele,ceea ce ne face intr-un fel incoerenti si...daca doriti superficiali...si mai mult am constat ca nu se analizeaza in profunzime textul postat,ci de regula ne repezim asupra unor persoane fara a avea toate datele la andemana...de acord ca unii au facut greseli majore dar sunt totusi colegii nostrii...cred ca rufele trebuiesc spalate in familie...este un punct de vedere personal,si nu un atac in mod direct la vreuna din persoanele care posteaza aici...la buna vedere...
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 11, 2009, 21:52:19 »

...si nu voi vota intrebarea din acest asa zis sondaj,pentru ca cel care a postat-o face dupa cate observ o demarcare intre membrii acestui portal,si asupra dreptului la libera exprimare...faceti aceeasi greseala pe care o fac unii dintre colegii nostrii care se cred mai revolutionari decat ceilalti...e posibil ca unii sa fi riscat mai mult decat altii dar le reamintesc ca legea nu face astfel de delimitari,si ca fiecare acolo unde a fost a riscat luptand cu un regim care nu ar fi facut nici o deosebire daca ar fi revenit la putere...tot plutonul de executie ne-ar fi asteptat...
Memorat
« Răspunde #5 : Martie 11, 2009, 22:07:09 »

Noua posibilitate a fost creata ca urmare a unei cereri facute pe Forum de unul dintre membrii (nu precizez persoana pentru ca ar lua timp sa verific exactitatea informatiei) si nu are ca scop nici un fel de discriminare. Aveti propus un subiect pe care sa ne antrenam si, cred eu, nu este unul chiar lipsit de utilitate. Desigur, putem renunta la acesta posibiitate daca doriti.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Martie 11, 2009, 22:12:49 »

Dupa parerea mea aparitia unor sondaje de opinie pe portal nu vad de ce ar fi un lucru rau. E o facilitate in plus la care se poate participa sau nu dupa vointa fiecaruia. Se pot organiza si mai bine raspunsurile la unele intrebari puse de membri, chiar daca spre deosebire de raspunsul-text nu exista foarte multe nuante de gri ci doar cele din optiunile poll-ului.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 11, 2009, 22:18:59 »

...bun...explicati-mi utilitatea...vor fi sau nu facute publice sondajele?,caci daca nu nu le vad utilitatea,decat in interiorul forumului...cand am spus de discriminare ma refeream la modul in care a fost pusa intrebarea din sondajul de antrenament...este asa cum ati spus un subiect propus de unul dintre colegi si respect acesta cerere,dar...este doar punctul meu de vedere,si nu al majoritatii...
Memorat
« Răspunde #8 : Martie 11, 2009, 22:30:11 »

Si acest fapt poate fi dezbatut. Cred ca propunerea a fost motivata de utilitatea interna. Ar trebui cunoscuta si opinia celui care a facut propunerea. Cred ca-i apartine d-lui Rinelus, dar nu sunt sigur.
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 11, 2009, 22:30:53 »

Optiunea poate fi activata doar pentru moderatori(anumiti membri cu drepturi speciale) sau pentru toti userii....scuzati-mi infantilitatea,exista membrii cu drepturi speciale,pe acest forum?Atunci noi ce mai cautam aici...suntem se pare de rang inferior...
Memorat
  • dorel
  • personaj de poveste
  • Administrator
  • Membru nou
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 11, 2009, 23:00:59 »

...scuzati-mi infantilitatea,exista membrii cu drepturi speciale,pe acest forum?Atunci noi ce mai cautam aici...suntem se pare de rang inferior...

Da, exista. Eu, pe partea tehnica, Dl. Iosif, pe partea administrativa.
La ritmul in care creste acest forum, se va impune foarte curand prezenta unor moderatori. Asta, bineinteles, daca se doreste ca forumul sa mearga "ca uns".
Daca vrei sa te informezi despre necesitatea si rolul moderatorilor pe forumuri sunt destule surse de informatie pe internet.
Un exemplu concret de pe acest forum este optiunea "Raportează la moderator" - îţi permite sa raportezi mesajele abuzive, indecente, înjurioase sau pur şi simplu cele care sunt scrise într-un forum greşit, către staff-ul forumului.

Asta nu inseamna ca ceilalti membri de pe acest forum sunt "de rang inferior".

Acest sondaj, asa cum a spus si Dl. Iosif, este unul "de antrenament". Cat despre sondajele din viitor, acestea pot avea orice utilitate doreste utilizatorul. Pot fi legate de revolutionari sau nu. Poti adauga un sondaj cu "Culoarea ta preferata", "V-a placut emisiunea lui Mircea Badea de aseara","Aveti caine sau pisica ?" etc.
Daca acest lucru este permis tuturor utilizatorilor, iti poti da seama din exemplele (intetionat hilare) de mai sus ce s-ar putea intampla. De aceea consider ca anumite facilitati oferite de forum trebuie sa fie limitate, pentru a nu risca un haos general.

Gandeste-te cum ar fi daca toti userii ar avea si dreptul de a sterge mesajele altor utilizatori ...

« Ultima modificare: Martie 11, 2009, 23:08:37 de către dorel »
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 11, 2009, 23:17:33 »

Mesajul postat nu se referea la domniile voastre...sau cel putin nu asta reiesea...eu am inteles cu totul altceva de aceea am si reactionat...desigur este necesara prezenta unor moderatori...si asta se intampla pentru ca mesajele nu sunt insotite de explicatiile de rigoare,domnule dorel...acel doremifasollasi mi s-a parut...inoportun...si nu doresc sa particip la nici un fel de mani****re...acum sunt lamurit,multumesc pentru explicatii,o seara placuta va doresc...

Editat de Dorel :

Acel doremifasollasi era un user obisnuit (adica un utilizator cu drepturi de utilizare normale, spre deosebire de acesta care are drepturi de administrator) creat de mine pentru a face teste daca Dvs., utilizatorii puteti sa creati sondaje noi. Nu ma asteptam ca activitatea la acea ora sa fie atat de mare pe forum, intentionand sa sterg acel cont dupa terminarea testelor (lucru pe care l-am facut apoi). Imi cer scuze daca numele ales a creat confuzie, am inceput cu do din obisnuinta, si atata inspiratie am mai avut la ora respectiva.

Cu stima,
Dorel
« Ultima modificare: Martie 12, 2009, 02:30:37 de către dorel »
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #12 : Martie 11, 2009, 23:24:51 »

...bun...explicati-mi utilitatea...vor fi sau nu facute publice sondajele?,caci daca nu nu le vad utilitatea,decat in interiorul forumului...cand am spus de discriminare ma refeream la modul in care a fost pusa intrebarea din sondajul de antrenament...este asa cum ati spus un subiect propus de unul dintre colegi si respect acesta cerere,dar...este doar punctul meu de vedere,si nu al majoritatii...

Trei exemple:
1) ridica cineva aici problema daca suntem de acord sa primeasca indemnizatii copiii revolutionarilor; si incepem sa raspundem: eu sunt, eu nu sunt, printre alte raspunsuri cu cu totul alt subiect. Daca e facut un sondaj cu intrebarea asta, e mai simplu sa vezi cati sunt si cati nu.
2) vrea sa stie cineva de ce sprijin se bucura printre noi urmatorii: Fesan, Cirlan, Maior; ii pui in lista si fiecare spune cu cine e de acord.
3) vrem sa vedem care e parerea membrilor forumului: sa ne dam numele real, au ba? Intrebi asta pe poll.
4) la ce data sa se intalneasca cei care infiinteaza noua asociatie; decat sa stea cineva sa ia pixul si sa-i noteze pe toti, mai bine pune in sondaj.
etc (astea-s exemple asa, care mi-au trecut prin cap)

Desigur ca sondajele trebuie sa fie publice. Desigur ca poll-urile nu fac decat sa ia un puls si pot fi manipulatorii, daca ne lasam influentati de ele, si nu sunt statistic reprezentative; nu trebuie nici luate foarte in serios, ca nu facem stiinta cu ele, plus ca voturile pot fi pacalite, dar eu le gasesc utile ca prezinta slab o tendinta si uneori pot organiza informatia mai bine (nu neaparat pe exemplele date de mine). In fine, mai sunt utile si ca distractie si ca sa mai intre lumea pe forum. Una peste alta, de fapt intrebarea este 'De ce nu?'. Cine stabileste intrebarile si cine are dreptul sa raspunda poate fi o chestie cu discriminari, in general adminii de site stabilesc intrebarile si raspund membrii sau toti eventualii vizitatori, oricum ar fi nu vad de ce sa nu existe sondaje, mie mai curand nu mi se par credibile, nu inutile.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 11, 2009, 23:44:10 »

...si nu voi vota intrebarea din acest asa zis sondaj,pentru ca cel care a postat-o face dupa cate observ o demarcare intre membrii acestui portal,si asupra dreptului la libera exprimare...faceti aceeasi greseala pe care o fac unii dintre colegii nostrii care se cred mai revolutionari decat ceilalti...e posibil ca unii sa fi riscat mai mult decat altii dar le reamintesc ca legea nu face astfel de delimitari,si ca fiecare acolo unde a fost a riscat luptand cu un regim care nu ar fi facut nici o deosebire daca ar fi revenit la putere...tot plutonul de executie ne-ar fi asteptat...

Domnule Gally,v-am citat pe dumneavoastra pentru raspunsul pe care doresc sa-l dau in legatura cu sondajul, deoarece subliniati niste lucruri interesante.
In opinia mea:
1-Demarcarea intre membrii forumului este folositoare noua tuturor.Cineva trebue sa raspunde de buna functionare a forumului si in acelasi timp sa aiba puteri de interventie in anumite cazuri.
2-Cititi cu atentie legea 341/2004 si veti constata ca nu toti revolutionarii sunt apreciati la fel.Eroii Martiri au un statut;Ranitii pe diferite grade de invaliditate alt statut,Retinutii altul,iar Luptatorii(la care cred ca va referiti mai mult)sunt diferentiati in doua categorii:REMARCATI si PARTICIPANTI.Eu zic ca este buna aceasta departajare deoarece nu am avut toti aceiasi implicare in revolutie.Deci si recompensele materiale si morale trebuie sa fie diferentiate in functie de aportul fiecarui.Si in comunism se facea distinctie intre persoane si implicarea lor in anumite activitati.Asa este normal.
3-In legatura cu sondajul:Eu sunt de acord,si votez  pentru toti userii.[/b][/color]
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 12, 2009, 00:01:51 »

domnilor colegi,reactia mea s-a datorat faptului ca apare ca din senin o propunere de sondaj pe forum fara explicatia de rigoare...nu sunt impotriva acestor sondaje,desi am experienta acestora prin implicarea directa in fiecare din scrutinurile electorale din 90 si pana in prezent si cunosc si partile mai putin curate ale acestor sondaje...modul in care a fost adus la cunostiinta membrilor forumului a avut,sa zicem unele inadvertente...da, legea face diferentieri,dar eu ma refeream la toti colegii care scriu pe acest portal,indiferent de calitatea obtinuta de legea 341,sau 42...sper ca am lamurit acest subiect,pentru ca altele sunt prioritatile...cu respect
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 7
Schimbă forumul: