Main Content:

Pagini: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 158

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

IPS Teofan la Mănăstirea Brâncoveni - 16 August 2011 - www.youtube.com/watch?v=xzfMRV56gwE. O predica memorabila a IPS Teofan la praznuirea Sfinţilor Brâncoveni ce a avut loc la ctitoria acestora din judeţul Olt - Mănăstirea Brâncoveni - pe data de 16 August 2011. Pentru a asculta şi predica IPS Irineu, vizitaţi http://www.ortodoxmedia.com.

Memorat

Multumiri minunatei doamne Elena Murariu... https://www.facebook.com/constantin.brancoveanu.iconografie
Memorat

IARTA-MA DOAMNE CA EU NU AM MAI MULTE NIKNAME-URI SA POT POZA CU O CONDUITA BUNA IAR CIND TREBUIE SA FIU JOSNIC SA AM ALTE INDENTITATI! EU SUNT ASA CUM SUNT SI INDIFERENT DE ZILE, DE SARBATOARE, SPUN CE GINDESC, CHIAR DACA DE MULTE ORI MAI SI GRESESC! DAR NU MA ASCUND PT CA STIU CA TU ESTI BUN SI IUBITOR DE OAMENI !!!!
Memorat

Las impresia ca as avea nevoie de asa ceva ca sa-ti sanctionez mizeriile? Mai viziteaza inca o data topicul dedicate lui Liviu Babes, ca sa-ti dai seama ca prefacatoria acesta iti este inutila. Mai bine te-ai ruga sa te ierte Dumnezeu ca ai complotat impotriva revolutionarilor. E milostiv, nu-ti rata sansa.
Memorat

Doamna Marilena Rotaru a publicat pe pagina sa de Facebook, o rugaciune catre Sfintii Martiri Brancoveni si o serie de icoane dedicate lor, foarte itneresante si foarte reusite, ale Elenei Murariu.
Memorat

Rugăciune din Acatist către Sfinții Martiri Brâncoveni

O, Sfinților martiri Brâncoveni, care, prin înțelepte osteneli, comoară sfintei și dreptei credințe până în sfârșit o ați păzit, și de la Împăratul slavei, Hristos Dumnezeu, nevestejită cunună mucenicească ați primit! Ce graiuri vom îndrăzni a vă aduce noi, nevrednicii, prin care să lăudăm mult-râvnitoarea voastră viață, de buni iconomi și credincioase slugi ale Preasfintei Treimi, precum și sfârșitul vostru vitejesc, de adevărați eroi ai Ortodoxiei, prin care v-ați făcut priveliște de multă mirare oamenilor și îngerilor? Cu adevărat ar trebui mai degrabă să iubim noi tăcerea, ca unii ce suntem îngreuiați de multe, mari, grele, și nepocăite păcate, și nimic bun nu aflăm întru noi, care să ne apropie de evlavioasele voastre lucrări și de sfintele voastre virtuți, și să ne dea o cuvioasă îndrazneală, spre a îndrepta către voi, cu bună nădejde, smerita noastră rugăciune. Dar unde și către cine vom putea alerga, dacă nu către Atotputernicul și Atotștiutorul Dumnezeu, Cel minunat întru Sfinții Săi, și către voi, ca și către aceia care, călătoria vieții prin valea ispitirii și a plângerii acestui veac înșelător bine săvârșind, ca aurul trecut prin foc de șapte ori v-ați lămurit, și ați ajuns lăcașuri sfințite, în care Tatăl, Fiul, și Sfântul Duh Dumnezeu s-au sălășluit. O, fericiților, sfinților, și bunilor biruitori mucenici Brâncoveni! Căutați dintru înălțimea slavei cereștilor voastre lăcașuri către noi, care în tot ceasul în nenumărate chipuri ne primejduim, și care pentru multa noastră lenevie și mândrie, covârșiți de boli, pagube, necazuri, și de înfricoșate și negândite nevoi, mai mult decât toți, după dumnezeiasca dreptate, am ajuns ticaloșiti și asupriți. Dar cum oare s-ar fi putut să nu ajungem până aici? Voi, întru atâta desfătare și avuție pământească aflându-vă, în toata viața voastră dorirea nestricăcioaselor bogății ale harului neîncetat ați avut, iar noi, deși din mila proniei dumnezeiești săraci și strâmtorați fiind, cuvioasa neiubire de agoniseală defăimând, frumusețile mincinoase și stricăcioase ale acestui veac trufaș și nestatornic pururea râvnind, mai mult decât femeia cea gârbovă de ele ne-am pironit, iar cugetarea către cele cerești cu totul o am nimicit. Voi, socotind toată slava veacului de acum ca pe un fum, o umbră, și o nălucire de vis amăgitor, stăpânirea domnească, multa avere, sănătatea, și însăși viața voastră, pe toate gunoaie le-ați socotit, ca pe Hristos în veci să-L dobândiți; iar noi, de bună voie, și de nimeni siliți, prin lăcomie materialnică în prăpastia iubirii de plăceri de care rușine este a și grăi ne-am prăvălit, și mai mult decât necredincioșii și rău credincioșii iubind prostia și nerușinarea patimilor ne-am păgânizat. Pentru aceasta, în loc să ajungem, după cuvântul Stăpânului, sarea pământului și lumina lumii, pentru noi se hulește tot mai mult între neamuri numele cel preasfânt și de mare cuviință al lui Dumnezeu Cel Unul, Singur Adevărat, și în Treime închinat. Ce răspuns vom da oare Înfricoșatului, Dreptului, și Nemitarnicului Judecător, căci știm prea bine ca de neînlăturat este pentru fiecare dintre noi moartea, judecata, hotărârea, și dreapta răsplătire, pentru cele care cu gândul, cu cuvântul, și cu fapta am lucrat, și pentru ce la chinurile cele veșnice nicicând cugetând, în primejdia de a ajunge în ele mai jos decât cei care pe Dumnezeu nu l-au cunoscut din dobitocească înțelegere ne aflăm, după cum Sfântului Macarie cel Mare i s-a descoperit.
 Nu ne lăsați să ne netrebnicim mai mult și stăviliți alunecarea noastră spre robia lumii, a trupului, și a diavolului, prin sfintele și pururea primitele voastre rugăciuni, o, preafericiților martiri, rugătorilor fierbinte către Dumnezeu pentru toată lumea, pentru Ortodoxie, pentru țară și neamul vostru, pentru toți cei ce aleargă către voi cu credință tare și umilință nefățarnică. Mijlociți pentru noi toate cele bune și de folos pentru luminarea ochilor minților și inimilor noastre celor întunecate de grija vieții de acum, râvna aprinsă și neostoită pentru fapta bună ce v-a însuflețit pe voi, dobândirea întru cunoștiință a mărgăritarului celui de mult preț al binecinstitoarei și lucrătoarei prin dragoste credințe, prețuirea lui mai mult decât lumina ochilor și decât viața această vremelnică, până la suflarea noastră cea mai de pe urmă. Plecați spre milă și îndurare pe milostivul și iubitorul de oameni Dumnezeu, să ne cheme la El pe toți, să ne deschidă ușa luminii Sale spre a ne trezi cu un ceas mai devreme, ca să voim să lucrăm în via și pe ogorul Lui, răscumpărând vremea trecută, pe care rău am cheltuit-o fiind întunecați de neștiință și biruiți de urâte gânduri și de patimi de necinste.
 Cereți pentru noi și statornicia neclintită și tăria de diamant ce ați avut până ce v-ați dat sufletele voastre, curățite prin botezul sângelui, mai strălucitoare decât razele soarelui în mâinile Ziditorului tuturor. Ca astfel, învrednicindu-ne și noi părții celei de-a dreapta, dimpreună cu voi și cu toți sfinții care I-au bineplăcut Lui de la începutul veacurilor, să-L slăvim pe Dumnezeul vieții noastre, pe Tatăl, pe Fiul, și pe Sfântul Duh, în nespusa fericire a Împărăției Sale, în vecii vecilor. Amin.

MR - www.facebook.com/marilena.rotaru.16/posts/709595872446390:0

Memorat

Vizitati http://constantinbrancoveanu.ro

Memorat

Las impresia ca as avea nevoie de asa ceva ca sa-ti sanctionez mizeriile? Mai viziteaza inca o data topicul dedicate lui Liviu Babes, ca sa-ti dai seama ca prefacatoria acesta iti este inutila. Mai bine te-ai ruga sa te ierte Dumnezeu ca ai complotat impotriva revolutionarilor. E milostiv, nu-ti rata sansa.

TU CHIAR NU AI NICI UN DUMNEZEU?! SE PARE CA NU ! MARE PACAT, CIT DESPRE IERTARE MA ROG SI PT TINE !

http://www.infobrasov.net/content/reportaj_60123_A-10-a-zi-de-greva-foamei-pentru-Sorin-Boaca.html
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Mai fariseule, dupa ce-l ataci pe admin pe un topic rezervat religiei, tot tu sari cu gura? Esti baut de dimineata de-ti exhibit in halul acesta oftica si ticalosia? Ia tasteaza unde anume te rogi? Pe vreo terasa din BMV, pt ca obs ca nu esti la Biserica la Sf Slujba de Duminica. Pana revin la pc, muta discutia de aici si am sa trec sa-ti m trag cateva smchii. Mai ia una in avans: iar te-a prins adminul cu minciuna, de aceea ai reactionat atat de prosteste probabil.
Formidabil!  Boacana nu are numai aspect de bruta, chiar e o bruta!
Memorat

MINUNCIUNA E DE PARTEA VOSTRA, DOI TREI PATRU INTR-UNU! EU NU AM ATACAT PE NIMENI, SE VEDE DIN POSTARI, ALTII S-AU SESIZAT, CA ASA SUNT EI ! EU CE SA VA FAC!
Memorat

Baieti, canon. Mi-ati stricat dimineata de duminica. Asculta fiecare de trei ori asta:

https://www.facebook.com/photo.php?v=807413242623374&set=vb.100000641167060&type=2&theater

si pe urma mai stam de vorba. Pe alt topic.

In privinta religiei, avem cu totii noroc, vorba unui parinte batran, ca Dumnezeu are cu adevarat treaba, nu baga in seama prostiile noastre marunte...
Memorat

CANON SA FIE !
INTR-ADEVAR DUMNEZEU NU BAGA IN SEAMA PROSTIILE MARUNTE, DAR BAGA IN SEAMA CIND ATACI SI LOVESTI NEVINOVATI, SAU VINOVATI INCHIPUITI DE UNII.
PARCA AI FI ECHIPA NR 2, INTERVENTIE SUPTILA, SARITI CU TOTI! POATE MI SE PARE MIE ! SA NE FEREASCA DUMNEZEU DE NOROCUL DIAVOLESC , CA NOROCUL VINE DE LA DIAVOL SORINA!
CANON SA FIE !
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Mai Boacana, mai bruta, pai nu tu ai scuipat in cele sfinte de aici? Oamenii vb frumos de martirii ro de acum 300 de ani, pe care-i omagiau de ziua lor din calendarul ortodox, cand ai aparut tu din negura vagaunii tale de impielitat si ai murdarit totul cu raspunsul #1352. Daca chiar te impungea sarsaila sa blasfemiezi, macar puteai sa ataci in alta parte, pe alt topic. Dar tu, ca un impielitat ce esti, chiar la cele sfinte reactionezi m rau. Si acum de ce te superi? Ca ai primit ce meriti? Daca as fi fost in locul adminului, de mult ai fi avut noada rupta de la sutul pe cre l-ai fi primit de la mine ca sa zbori de pe forum.
Gata! Mutam pe un topic al BMV-istilor, sa se manjeasca intre ei, nu aici, pe un topic religios, chiar daca e facut de amicul vostru, cu nasul in suflet ca si voi, Sucudinturdean.
Memorat

AMENINTARI SI IAR AMENINTARI! ASTA-I MESERIA DE BAZA! PUTETI SA MA BANATI CIND VRETI,EU NU AM NIMIC DE IMPARTIT CU NIMENI, CU ATIT MAI PUTIN CU VOI !
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Hai, nu te m smiorca, smiorca, pt ca e evident ca adminul aplica alta tactica cu voi. Va lasa sa va dati singuri in stamba, deci nu va baneaza, nu te m vaicarii atat! M-am apucat de salubrizat acest topic, pri urmare am mutat discutiile pe topical dedicate mizeriilor voastre din BMV, "cine sunt ei? Demi.Petrascu.si Boanca ce au facut la revolutie?", la http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=525.105. Mars acolo!
Memorat
Pagini: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 158
Schimbă forumul: