Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 7

TERORISMUL BRASOVEAN (Dec. 1989)

Răspuns: TERORISMUL BRASOVEAN (Dec. 1989)
« Răspunde #30 : Septembrie 16, 2012, 10:16:14 »

Dan Voinea: Nu au existat terorişti în dosarele Revoluţiei

Fostul procuror militar Dan Voinea, cel care s-a ocupat de dosarele Revolutiei, a declarat ca nu au existat teroristi in dosarele pe care le-a instrumentat.

"N-au existat teroristi, in dosarele pe care le-am trimis in instanta, sunt peste 35 de dosare care au luat calea justitiei si in care justitia a condamnat(...) S-a demonstrat in mod concret ca nu au existat teroristi, pentru ca s-a ajuns la autorul fizic al represiunii, la tragatori, acolo au fost identificati tragatorii pentru fiecare victima. In dosarele care au ramas, in proportie de 80% au fost identificati tragatorii, deci cei care se fac efectiv vinovati de uciderea, ranirea, arestarea pe nedrept a mii de romani", spune Dan Voinea intr-un interviu pentru RFI.

Dan Voinea mai crede si ca cei care au preluat puterea la Revolutie au ordonat uciderea sotilor Ceausescu pentru a nu exista un "proces al comunismului".

"Stanculescu si cei care au preluat puterea atunci, ma refer la Ion Iliescu, Petre Roman, Brucan, Gelu Voican Voiculescu, grupul acela de putere, ulterior am aflat si eu ca au hotarat eliminarea fizica a sotilor Ceausescu. Ei au fost sacrificati, tocmai pentru a nu avea loc un proces al comunismului si pentru a salva administratia comunista, care, dupa cum vedeti, a durat si dureaza si in prezent", a mai spus Voinea.

Totodata, fostul magistrat militar a aratat ca nu exista niciun element care sa dovedeasca faptul ca generalul Vasile Milea, gasit mort la Revolutie, s-ar fi sinucis, dand de inteles ca acesta a fost asasinat.   

Guvernul a hotarat declasificarea ultimelor documente din dosarul Revolutiei din decembrie 1989, care aveau calificativul secrete de stat, secret si strict secret. Bineinteles ca decizia a starnit numeroase reactii.

Astfel, pe de o parte revolutionarii saluta initiativa Guvernului considerand ca reprezinta un pas inainte in aflarea adevarului cu ceea ce s-a intamplat in decembrie 1989.

De partea cealalta, Ion Iliescu, fost presedinte al Romaniei, spune ca nu intelege de ce Guvernul a luat aceasta decizie, pentru ca, afirma el, cei interesati in cercetarea Revolutiei au avut si inainte acces la toate documentele.
"Eu nu cred ca cei care cercetau evenimentele ca atare au avut dificultati de acces la documentele necesare. A fost comisia senatoriala care a putut apela la orice si la oameni si la documente de la Armata si de la toate institutiile. Si procuratura cand a avut nevoie sa faca anchete a avut acces", a declarat Ion Iliescu pentru Ziare.com.
"Maries este un impostor, un infractor el insusi, vorbeste in numele revolutionarilor fara sa aiba calitatea de revolutionar, conduce o Asocietie din care nu face parte. Ea a fost constituita de cei care au fost in noaptea de 21 decembrie pe baricade, iar el nu a fost acolo. Este un impostor care isi face din toata aceasta actiune o platforma proprie. Nici nu stiu de cine este finantat in tot ceea ce face.

Este un tip obscur si suspect si este pacat ca este luat in seama. El ar trebui ignorat de institutii pentru ca nu are niciun fel de calitate sa vorbeasca nici in numele revolutiei, nici in numele revolutionarilor, nici in numele Asociatiei de revolutionari pentru ca nu are niciun fel de calitate. Si vad ca toti stau si il asculta in loc sa ii inchida toate usile in nas pentru ca este un impostor", a mai spus Ion Iliescu.

In opinia fostului presedinte, decizia Guvernului de a declasifica dosarele revolutiei reprezinta o diversiune menita sa distraga atentia de la problemele cu care se confrunta societattea.

"Cred ca nu este altceva decat o diversiune pentru ca sunt mult mai presante problemele oamenilor si astfel Guvernul a vrut sa faca o diversiune", a conchis Ion Iliescu.

Si fostul director al Institutului pentru Investigarea Crimelor Comunismului, istoricul Marius Oprea, critica masura anuntata privind declasificarea dosarelor Revolutiei, sustinand ca aceasta este una strict politica si, oricum, tardiva.

"Nu am nicio indoiala ca si aceasta masura este una strict politica, o perdea de fum. Se declasifica acum cand din punct de vedere penal nu se mai poate face nimic impotriva celor vinovati", a declarat Marius Oprea, marti, la Realitatea FM.

"Noi doar vrem sa avem aceste documente pentru a putea proba crima din decembrie, pentru a ne putea apara la CEDO, in dosarul pe care l-am deschis impotriva statului roman si, bineinteles, pentru a nu disparea aceste documente, a fost principalul obiectiv pentru a nu disparea aceste documente din dosar", a spus presedintele Asociatiei 21 Decembrie, Teodor Maries, la Radio Romania Actualitati.

Teodor Maries a solicitat declasificarea acestor dosare in nenumarate randuri si a dat statul in judecata la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, pentru tergiversarea solutionarii dosarului Revolutiei.

Declasificarea actelor din dosarul Revolutiei a inceput la cererea Parchetului General, in urma demersurilor facute de Asociatia 21 Decembrie 1989.

Agentul guvernamental al Romaniei la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Razvan Horatiu Radu, a spus ca Executivul si-a facut apararile la CEDO in dosarul Revolutiei, acum asteapta punctul de vedere al Asociatiei 21 Decembrie, care a cerut mai multe termene.

Razvan Horatiu Radu a tinut insa sa precizeze ca aceasta cauza, care se afla pe rolul Curtii Europene a Drepturilor Omului, "nu vine sa solutioneze nici adevarul despre Revolutie, nu vine sa ne lamureasca nici cu privire la care au fost teoristii din zilele respective, daca ei au existat sau nu. Nu, cauza de la Curtea Europeana a Drepturilor Omului se refera doar la modul cum autoritatile interne au anchetat evenimentele din perioada respectiva, mai ales cele la care se refera reclamantii din dosarele care sunt pe rol".

Voinea: Documentele declasificate vor lamuri implicarea lui Iliescu la Revolutie

Si generalul Dan Voinea, procurorul care s-a ocupat timp de multi ani de dosarele Revolutiei, este multumit de hotararea luata de Executiv de a declasifica dosarele Revolutiei.

El spune ca astfel vor putea fi elucidate multe mistere ale acestui eveniment iar victimelor li se va face dreptate.

"Documentele declasificate sunt probe importante pentru a stabili cu certitudine ce forte au fost implicate in decembrie 1989 impotriva manifestantilor anticomunisti. Sunt probele scrise, care emana de la institutiile statului implicate in aceasta represiune. Ele erau foarte necesare. Este meritul actualei guvernari ca a decis declasificarea lor pentru a stabili o data pentru totdeauna adevarul", a declarat Voinea intr-o interventie la Realitatea FM.

Potrivit generalului, in aceste jurnale de lupta declasificate marti "scrie foarte clar cine a dat ordinul, cine l-a primit, unde au fost dislocate fortele de represiune" iar aceste informatii vor fi folosite pentru a se identifica cei raspunzatori.

"Ele au fost tinute secrete pentru ca o buna parte din cei implicati in represiune au facut parte din structurile de putere post-decembriste si nu au avut niciun interes ca sa desecretizeze aceste documente. Vor fi afectati in masura in care vor fi trasi la raspundere penala. (...)Probabil ca aceste documente vor aduce lamuriri cu privire la gradul de implicare a domnului Iliescu (...) desi ordinele se dau pe linie militara, nu civila. O sa vedem cine a dat ordin, in numele cui, cine le-a primit? Pe linie militara trebuie judecate in primul rand", a mai explicat Dan Voinea.

Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Decembrie 17, 2012, 22:55:55 »

Azi, mâine și comemorarea brașoveană. Între timp un linck care este bine realizat, chiar obiectiv, cu detașarea timpului scurs. Se dau multe răspunsuri, dar se mai pot formula unele bazate pe probe existente. O soluție ar fi desecretizarea arhivelor ce conțin documente referitoare la evenimente. Poate în viitor se v-a găsi un compromis. Cine știe?

http://www.dailymotion.com/video/xvzsi8_revolutia-romana-dec-1989-cine-au-fost-teroristii-tvr-16-dec-2012_shortfilms#.UM9qY6wksQ4
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Decembrie 17, 2012, 22:58:46 »
Memorat

« Răspunde #33 : Decembrie 29, 2012, 13:53:10 »

Scheianule tu ai inteles cine a facut declaratia impotriva lui Dan Iosif si Gelu Voican Voiculescu? Am scos fragmentu de pe prima pagina a declaratiei de martor si l-am pus aici ca sa descifram numele.
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Decembrie 29, 2012, 15:35:01 »

Servus! Sărbători fericite!
N-am nici cea mai mică idee la ce faci referire; declarație de martor? Dă-mi te rog detalii suplimentare...
Ești în Brașov? Ce noutăți la cald ai despre ALRUE Bv? Mi-au parvenit ceva informații pe care le consider făcând parte din categoria zvonuri și intoxicări. Să fie așa?
Memorat

• scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Decembrie 29, 2012, 19:25:20 »

Scuză-mă, acum am înțeles despre ce faci vorbire. Persoana care a declarat se numește Georgescu Florin Sorin. A fost un mare scandal. Ai ceva detalii despre afacerea respectivă la următoarele link-ri:
http://www.ziare.com/articole/tvr+reportaj+revolutie
http://www.ziare.com/politica/senat/senatorii-s-au-certat-pe-reportaje-despre-revolutie-prezentate-la-tvr-1098233
http://www.ziare.com/politica/senat/gelu-voican-voiculescu-audiat-in-senat-din-cauza-unui-material-difuzat-de-tvr-1093684
http://www.ziare.com/politica/revolutia/de-la-cititori-nu-ne-furati-revolutia-de-dragul-lui-iliescu-1063175
După cum vezi te-am gratulat cu cele găsite. Acum este rândul tău, sau ai uitat principiul capitalist?
Memorat

« Răspunde #36 : Decembrie 29, 2012, 23:51:40 »

Aha! Multumesc. Ma achit de datorie da da niste detalii. Ce te inereseaza? Zi ce crezi ca e zvonistica si intoxicare si verific. Eu nu am auzit nimic numa constat ca Maior e de partea politicienilor de tot si ca se fereste sa mearga in public intre revolutionari. Daca sta ascuns Basescu, de ce sa nu stea si Maior? Adica politicienii din tara asta se vor ascunde totdeauna de romani pentru ca-i fura, ii inseala si ii tradeaza. Stiu ca romanii stiu si ei si deaia stau ascunsi. Asa si Maior, e constient ca in cateva luni de cand a ajuns mahar in Pesede si-a cheltuit tot capitalu strans cu protestele impotriva lui Basescu. La Brasov nu a fost la comemorari ca a zis ca trebe sa participe la Bucuresti, da nici acolo nu a fost printre revolutionari. Cred ca a inteles ca o sa-l huiduie chiar cei din Benere. E un derbedeu politic si un impostor, nu un revolutionar. Zi ce vrei sa sti ca sa-ti spun sau sa ma interesez.
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Decembrie 30, 2012, 12:16:38 »

Ce s-a întâmplat cu asociația? Cine o reprezintă la nivel de conducere în diferitele ocazii ce s-au ivit și probabil se vor ivii? Din câte am înțeles este vorba de o schimbare a conducerii. Prin anumite cercuri se vorbește de o așa zisă cosmetizare fără tam-tam. S-au luat anumite decizii și acum stau în expectativă sau s-a pus batista pe țambal din nou?
Memorat

• valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Decembrie 30, 2012, 13:51:18 »

Chiar acum m-am întors de la Brașov. Am petrecut Crăciunul acasă la ai mei, la bunică-mea în spiritul datinilor creștine specific brașovene. Dacă brașoveanu’ se ferește să-ți dea răspunsuri concrete sau probabil nu mai are acces la anumite informații datorită faptului că este plecat cu munca pe afară, am s-o fac eu. Maior este paria pe plan local, cum de altfel și cei care au fost tovarășii lui de potlogării. Nu știu dacă ai observat că foștii locotenenți s-au dat la fund. Prin anumite medii se vorbește că o condamnare la detenție v-a rezolva situația penibilă instaurată de câțiva ani, iar cuantumul acesteia este destul de consistent. Conducerea asociației înființată în ’90 s-a dezis de afacerea certificatelor false și-a existenței impostorilor în rândul membrilor acesteia. N-a prea avut efectul scontat datorită faptului că ancheta procuraturii este în curs încă, iar parchetul deține probe clare, veridice, împotriva celor ce se fac vinovați de anumite penale. Lumea bună afirmă că se v-a lăsa cu ani grei de pușcărie. Este foarte complex dosarul și majoritatea probelor sunt tari de tot. S-au turnat între ei pentru a diminua responsabilitatea gravă a celor descoperite. Este de tot râsul ce se întâmplă. Vor fi mari surprize.
Se pare că anumite servicii s-au implicat prin furnizarea unor dovezi de necontestat.
Pe de altă parte bandiții de la 21 BV fac recrutări la greu din rândul lor. Semi și trompeta erau foarte mulțumiți că nu le-au tras-o originalii cu ocazia comemorării. Erau foarte satisfăcuți că au fost cele mai frumoase comemorări din ultimi ani. Este adevărat, deoarece n-au participat „interlopii”. Sunt inocenți dacă au avut această impresie. De fapt ce să le ceri, la fel de limitați și marginali.
Doresc să lase impresia că ei n-au avut nici o contribuție la starea de fapt din Brașov. Se înșelă amarnic. Brașovenii nu uită; oricum au statul dead alive.
Am râs de m-am cocoșat, la un vin fiert unde m-am întâlnit cu doi dintre cei reali de la asociație.
Semi, m-ai nou, a făcut o adresă prin care cere să-i confirme dacă unii dintre cei pe care a pus el ochii să-i racoleze m-ai fac parte din ALRUE, pe motiv că el nu vrea să numească membri în conducerea fantomei 21, ce sunt doriți de Maior. De râsul curului; tupeu mai jegos n-am întâlnit.
Nu-mi mulțumii scheiene, majoritatea celor narate, mi-au fost dezvăluite de cei doi care îți transmit cele bune și sărbători fericite. Eu mai adaug în schimb sănătate și bunăstare.
De bine, domnul meu!
Memorat

In Good We Trust
« Răspunde #39 : Decembrie 30, 2012, 19:48:52 »

FIINDCA ESTI GOLAN, O SA-TI RASPUND CA LA UN TIRTAN, DACA ADEVARATII LA TINE SUNT LUMEA INTERLOPA, ATITEA PARALE FACI. CIT DESPRE NOI RESPECTAM SI FACEM ALIANTE CU TOTI REVI ADEVARATI, NU RACOLAM SI NU COLINDAM PE NIMENI, IAR TU CURULE SCUTURATE CA NOI NU AVEM NEVOIE DE ORIGINALI, ADICA DE FRAIERI SMECHERITI PE TRASEU, DUTE SI TE IMPARTASESTE SA NU DAI IN DOAMNE FERSTE!
Memorat
« Răspunde #40 : Decembrie 30, 2012, 20:00:30 »

MELEACA, DACA TOT AI VENIT LA BUNI LA BRASOV CONTEAZA SI PE MINE, POATE SCHIMBAM O VORBA DOUA SI-TI PROMIT CA O SA-TI ARAT ORGANIGRAMA ASOCIATIEI, DESI CURIOSII MOR REPEDE, O SA VEZI MULTE PERSOANE DRAGI TIE, IAR ALTE PERSONALITATI ASTEAPTA LA INSCRIERE. CINE STIE POATE PINA PLECI DE LA BUNI SCRI SI TU O ADEZIUNE!
Memorat
« Răspunde #41 : Decembrie 30, 2012, 20:29:04 »

BINECUVINTAREA VINE DOAR PRIN CAINTA, FITI BUNI SI NOI O SA FIM APROAPE DE VOI, IMPREUNA SPRE LUMINA, CREDINTA, DREPTATE SI ADEVAR!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Decembrie 31, 2012, 01:05:36 »

Mi-au dat lacrimile...
Memorat
« Răspunde #43 : Decembrie 31, 2012, 19:03:14 »

MULTI ANI CU SANATATE!!!!
Memorat
« Răspunde #44 : Februarie 01, 2013, 00:18:33 »

Ceva cam fara legatura cu subiectul da nu chiar. Cei informati stiu de ce.
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 7
Schimbă forumul: