Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 13

sondaj -pro sau contra -Doru Maries aflat in greva foamei !

• vamesu_2
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

propun un sondaj pe Portalul Revolutiei, cine este pro sau contra actiunii lui Doru Maries, presedintele Asociatiei 21Decembrie 1989 Bucuresti..

cine doreste sa-i posteze ce parere are si daca este DA  sau NU pentru acest protest.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: sondaj -pro sau contra -Doru Maries aflat in greva foamei !
« Răspunde #1 : August 18, 2009, 07:30:33 »

Propun care cei care isi exprima un punct de vedere si voteaza ca sint sau nu de acord cu acest demers a lui Doru sa posteze numele si prenumele,calitatea din legea 341 si asociatia din care face parte.
Din cite am inteles eu Doru a inceput acest disperat demers de greva a foamei pentru ca doreste desecretizarea dosarelor revolutiei si conservarea actelor pentru istorie.Daca sint eu informata corect el nu este parte vatamata in dosarul instrumentat pina de curind de gen.Voinea.Pentru ca din conferinta de presa pe care a avut-o la sediul asoc.21 dec.eu personal nu am inteles exact pozitia lor.Doresc doar desecretizarea....conservarea.....pastrarea tuturor actelor,sau sustin si partile vatamate?Pentru ca nu as vrea sa cred ca ele sint putin manipulate in tot acest demers care are in opinia mea un alt scop si sper o alta finalitate.Daca se doreste a se scoate ''castanele'' din foc cu mina partilor vatamate..atunci cred ca nu se joaca cinstit.Mi-am format aceasta parere pentru ca nu am vazut ,nu am auzit pe nimeni altcineva in afara lui DOru Maries sa-si exprime o parere,un punct de vedere,o dorinta...Chiar nimeni din asociatia aia nu stie sa vorbeasca cu presa?
Repet ,eu,Manea Marilena,urmas de erou-martir,sustin demersul lui Doru si chiar de la infiintarea acestui portal am laudat tenacitatea de care da dovada pentru ca istoria sa fie scrisa asa cum a fost.
Dar de aici si pina  la a nu fi informata corect cu demrsurile pe care cei de la asoc 21 dec le fac in numele nostru,pt ca ei reprezinta partile vatamate,pe toate indirect,nu doar pe cele care au sesizat CEDO...e cale lunga.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : August 18, 2009, 20:29:03 »

Parerea mea este ca demersurile lui Maries sunt evident in sprijinul victimelor, oricum am privi lucrurile. Trebuie vizionate cu atentie filmultele de la conferinta de presa pentru a intelege complet gestul lui Maries si ce vrea sau poate CEDO. Daca demersul lui Maries reuseste (trebuie sa se intample asta, nu cred ca statul roman se va pune de-a curmezisul, altfel sunt greu de calculat consecintele la nivel european), dosarul Revolutiei va ajunge la CEDO in integralitatea lui, asa cum a fost cerut. CEDO va da verdictul asupra modului in care statul roman l-a gestionat. Chiar si numai acest aspect este in sprijinul victimelor, indiferent din ce asociatie fac ele parte. Deci, chiar daca Maries nu e parte vatamata si chiar daca nici unul dintre membrii asociatiei nu ar fi persoana vatamata, ba chiar si daca Maries n-ar avea nici un sprijin intern, actionand din initiativa personala necontestata, ca lider legal al organizatiei, demersul, asa cum a fost el facut de Asociatia 21 Decembrie si acceptat si continuat de CEDO, ajuta toate partile vatamate in Revolutie. Dar, mai mult, Maries pune la dispozitia publicului (presei) dosarul. Asta inseamna ca orice persoana vatamata, chiar daca nu a facut parte din Asociatia 21 Decembrie sau nu a depus cerere la CEDO, va putea beneficia de acces la dosar si va putea intreprinde demersuri proprii, pe langa faptul ca, finalmente, va beneficia de consecinta de fond a CEDO (de exemplu obligarea statului roman sa finalizeze corect dosarul; din punctul meu de vedere, asta nu implica vreo diferentiere intre victime, fiindca este vorba de unul si acelasi dosar, care se refera la toate victimele Revolutiei).
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 18, 2009, 21:53:31 »

Nu doresc sa te contrazic Iulian.Reciti postarile mele inca de la infiintarea portalului ,si veti observa ca eu l-am sustinut si admirat intotdeauna pe DOru Maries pentru tenacitatea si incapatinarea lui in aflarea adevarului din dec 1989.
De aceea si acum mi-am declarat sustinerea fata de protestul lui,chiar daca a ales una din cele mai dure forme,aceea de greva a foamei.
Eu nu am fost contactata pina acum de cineva din asociatia 21 dec si intrebata daca ma alatur demersului intreprins la CEDO.Deci niciodata nu mi-am exprimat dezaprobarea pt un aemenea demers.Cum sa fiu impotriva unui asemenea demers? Eu sint urmas,sint parte vatamata in dosarul revolutiei de la Bucuresti si m-am constituit parte civila in acest dosar inca din 1990.Nu numai ca sint de acord cu acest proces dar intotdeauna am sustinut ca noi,partile vatamate, nu am despagubite conform legii si ca legea 42 nu este o lege care acorda depagubiri morale si materiale ,acest lucru il face doar instanta,si legea 42 este doar o lege de cinstire a eroismului.
Ce am facut in schimb in tot acest timp a fost altceva:mi-am pus si am pus anumite intrebari? Am facut acest lucru public si nu intr-un birou la o cafea si linga o scrumiera.
Imi doresc din tot sufletul ca acest demers sa aiba o finalitate dar ca un licentiat in drept nu pot sa fac abstractie de anumite articole ale codului penal,indiferent ca vorbim de vechiul sau de noul cod aprobat.Cititi cu atentie incadrarea faptelor si prescriptia raspunderii penale.
''Orb nu e cel care nu vede ,ci cel care se face ca nu vede''.
Eu nu pot fi ''oarba''.
E laudabil demersul asociatiei,pot fi beneficiara acestor despagubiri,dar dupa parerea mea s-a  facut putin cam tirziu.
Dar daca oamenilor le-au fost explicate toate aceste lucruri este treaba fiecaruia ce crede si pe cine crede.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : August 18, 2009, 22:06:05 »

Nu cred ca judecatorii CEDO nu si-ar pune intrebarea daca nu cumva a  fost urmarita prescrierea.
Memorat

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 18, 2009, 23:20:09 »

Domnule Iulian, cu regret, esti naiv. Si eu sunt de multe ori. Se pare ca se poate supravietui inca cu defectul acesta, dar nu e o afacere.
Doamna Marilena, sfatul pe care l-am dat interlocutorului dvs, pe o pagina anterioara, e valabil si pentru dumneavoastra. Cei de la 21 nu va "iarta" decat pentru a va jigni mai tare. Dl Nastasache nu a inteles si contiua sa-i curteze. E in regula, e optiunea lui. Dumneavoastra insa sunteti prea veche pe forumul acesta, ati facut prea multe pentru informarea noastra, ati ajutat prea multi oameni care v-au solicitat sprijinul ca sa nu imi para rau de felul in care va trateaza. Parerea mea e ca gresiti la fel ca si dl Nastasache. Nu sunt presedinte de asociatie ca sa stiu toate motivatiile dvs., poate sunteti corect motivata dar imi scapa mie anumite aspecte. Daca e asa si, prin urmare, merita, succes!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 18, 2009, 23:28:32 »

Fiind in greva foamei si eu ma solidarizez cu Doru Maries. Nu stiu daca declaratia aceasta conteaza, daca ajuta cu ceva. Dar o fac pentru ca e normal sa fi de partea celui care face un gest disperat de protest. Nu pot face mai mult pentru el (inafara de a-i atrage atentia ca-si risca serios sanatatea) pentru ca am propriile mele indoieli in privnta formei de protest, a locului protestului, a persoanei careia se adreseaza si pun punct pentru ca nu vreau sa fiu inteles gresit.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 18, 2009, 23:45:47 »

Mostra de comportament pe mult autolaudatul forum de pe site-ul asociatiei domnului Maries.

Ce frumos se dau unii uta-uta

Pe Portalul rusinii scrie...

"Propun care cei care isi exprima un punct de vedere si voteaza ca sint sau nu de acord cu acest demers a lui Doru sa posteze numele si prenumele,calitatea din legea 341 si asociatia din care face parte.
Din cite am inteles eu Doru a inceput acest disperat demers de greva a foamei pentru ca doreste desecretizarea dosarelor revolutiei si conservarea actelor pentru istorie.Daca sint eu informata corect el nu este parte vatamata in dosarul instrumentat pina de curind de gen.Voinea.Pentru ca din conferinta de presa pe care a avut-o la sediul asoc.21 dec.eu personal nu am inteles exact pozitia lor.Doresc doar desecretizarea....conservarea.....pastrarea tuturor actelor,sau sustin si partile vatamate?Pentru ca nu as vrea sa cred ca ele sint putin mani****te in tot acest demers care are in opinia mea un alt scop si sper o alta finalitate.Daca se doreste a se scoate ''castanele'' din foc cu mina partilor vatamate..atunci cred ca nu se joaca cinstit.Mi-am format aceasta parere pentru ca nu am vazut ,nu am auzit pe nimeni altcineva in afara lui DOru Maries sa-si exprime o parere,un punct de vedere,o dorinta...Chiar nimeni din asociatia aia nu stie sa vorbeasca cu presa?
Repet ,eu,Manea Marilena,urmas de erou-martir,sustin demersul lui Doru si chiar de la infiintarea acestui portal am laudat tenacitatea de care da dovada pentru ca istoria sa fie scrisa asa cum a fost.
Dar de aici si pina la a nu fi informata corect cu demrsurile pe care cei de la asoc 21 dec le fac in numele nostru,pt ca ei reprezinta partile vatamate,pe toate indirect,nu doar pe cele care au sesizat CEDO...e cale lunga."

ca mai apoi pe site-ul nostru sa faca un comentariu lingusitor...

"Ma solidarizez cu Doru Maries in actiunile de mai jos:

- Desecretizarea tuturor documentelor din perioada decembrie 1989-iunie 1990

- Conservarea actelor şi lucrărilor efectuate în dosarul 97/P/1990 (dosarul Revoluţiei)

Starea de sanatate a lui se deterioreaza cu fiecare ora care trece.
Sa-i fie RUSINE presedintelui Basescu pentru felul in care il trateaza pe Doru…de fapt ,pe noi toti ne trateaza cu indiferenta."

Cele de mai sus sunt scrise de adminul, adica "celebrul" aetziu de pe forumul acesta, sotul sotiei sale ca sa spun asa. http://asociatia21decembrie.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=4&start=150 Comportamentul lor poate fi rezumat, la figurativ, astfel: o "fecioara", batraioara bine, in calduri, care abia asteapta si ea, frematand, o mangaiere ca, apoi, sa te scuipe imediat, dispretuitor si plina de reprosuri privind gestul tau tandru sau omenos. Daca va plac parasutele, nu aveti decat sa va aruncati in golul acestei relatii nefiresti.
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 19, 2009, 07:10:58 »

Fiind in greva foamei si eu ma solidarizez cu Doru Maries. Nu stiu daca declaratia aceasta conteaza, daca ajuta cu ceva. Dar o fac pentru ca e normal sa fi de partea celui care face un gest disperat de protest. Nu pot face mai mult pentru el (inafara de a-i atrage atentia ca-si risca serios sanatatea) pentru ca am propriile mele indoieli in privnta formei de protest, a locului protestului, a persoanei careia se adreseaza si pun punct pentru ca nu vreau sa fiu inteles gresit.
Wink
Domnule Nor,ati luat o atitudine de diplomat fata da actiunile domnului Maries.Spuneti va rog mai direct,si pe intelesul meu.Va solidarizati cu domnul Maries,doar ca este in greva foamei si sinteti ingrijorat de sanatatea  dinsului,sau va solidarizati cu:
 Smiley

- Conservarea actelor şi lucrărilor efectuate în dosarul 97/P/1990 (dosarul Revoluţiei)

- Medierea preşedintelui României între Asociaţia 21 DECEMBRIE, ca reclamantă la CEDO, şi Guvernul României, în vederea respectării deciziilor CEDO de către Statul Român.
 Wink
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 19, 2009, 07:21:32 »

Mi-ar place sa cred ca nu sint naiva.Doream doar sa precizez ca si eu consider ca partile vatamate au dreptul la despagubiri..ca demersul asociatiei 21 este unul de bun augur,numai ca nu mai e timp pentru un asemenea proces.Pentru faptele pentru care ar fi incadrati cei care se fac vinovati cei care au dat ordin sa se traga intervine prescriptia.(a se citi termenele raspunderii penale din codul penal).Iar pentru fapte imprescriptibile...am un mare semn de intrebare daca criminali vor fi incadrati la asemenea fapte.Nici la Timisoara,Cluj,Sibiu nu au fost altfel de incadrari juridice ,decit cele care in curind se vor prescrie.Asta e parerea mea pe care mi-am exprimat-o pe acest portal fata de actiunea lui Doru Maries.
Daca am gresit sau nu cu ceva,imi cer scuze.
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : August 19, 2009, 07:31:15 »

Solidaritate cu Doru Mărieş
Postat la data de August 16th, 2009
de catre george in categoria Parteneri

solidaritate greva foamei doru maries Din data de 3 august, preşedintele Asociaţiei 21 DECEMBRIE 1989 a ales să intre în greva foamei. Solicitările sunt:

- Medierea preşedintelui României între Asociaţia 21 DECEMBRIE, ca reclamantă la CEDO, şi Guvernul României, în vederea respectării deciziilor CEDO de către Statul Român.

Cu protestul lui Doru Mărieş s-au solidarizat până acum public Alianţa Civică şi Federatia ,,Solidaritatea Virgil  Sahleanu” a Metalurgistilor din Romania. Cei care doresc să îşi exprime susţinerea faţă de această acţiune de protest o pot face semnând, în nume propriu sau a unei organizaţii aici sau pe emailul asociatiei (asoc21decembrie@yahoo.com).

Grin
Sucuturdean Nicolae said,
in August 16th, 2009 at 9:34 am

Ma solidarizez cu Doru Maries in aciunile de mai jos:
 Grin
Marilena said,
in August 16th, 2009 at 4:09 pm

Ma solidarizez cu Doru Maries in aciunile de mai jos:

Cit priveste despagubirea victimelor revolutiei sper doar ca l-i s-au explicat corect cam cit va dura procesul si cu ce probe isi pot sustine cererile de despagubire.Altfel…vor obtine :mai nimic.
 Grin
Iulian Nastasache said,
in August 16th, 2009 at 6:19 pm

Ma solidarizez cu Doru Maries in actiunile de mai jos:

Grin
Ana Ciucan Tutuianu said,
in August 16th, 2009 at 8:30 pm

Sunt solidara cu Teodor Maries in
sustinerea obligativitatii urmatoarelor
solicitari:
1.desecretizarea integrala a dosarelor Revolutiei si Mineriadei;
2.accesul neingradit si neintarziat , neconditionat ,la aceste documente.
Solidaritatea mea cu T.M., insa, nu exclude profunda mea ingrijorare , in privinta sanatatii lui, care este grav amenintata de aceasta actiune curajoasa.
Ana Ciucan Tutuianu
 Grin
temerarious carpathian said,
in August 16th, 2009 at 8:36 pm

Fratilor,sint alaturi de voi!Incercati sa deschideti o lista pentru semnaturi,si in alta parte.Aici nu-i destul de frecventat site-ul.
Bafta!!!
 Grin
mihnea said,
in August 16th, 2009 at 9:10 pm

Ma solidarezez cu Doru si il sustin in tot ce si-a propus.

Mihnea P
 Grin
Noii Golani solidari cu Doru Maries said,
in August 16th, 2009 at 9:29 pm

[...] speranta este tot in revolutionarii care au supravietuit acelor evenimente. Tot ei sunt gata sa plateasca prin greva foamei dorinta de a sti cine a tras in fratii lor, eroii nostri. Minimul pe are il putem face este sa ne [...]
Intreg articolul aici:
http://www.noiigolani.ro/blog/2009/08/16/fii-solidar-pentru-adevar/
 Grin
Alexandru Binescu said,
in August 16th, 2009 at 9:42 pm

Ma solidarizez cu Doru Maries pentru solicitarile de jos:
 Grin
Iuliana si Vasile Molnar said,
in August 16th, 2009 at 9:54 pm

Stimatà doamnà,
Và multumim pentru cà ne-ati informat de actiunea Dlui Maries, suntem cu toatà inima alàturi de dânsul. Pàrintele a citit mesajul în bisericà ieri si l-a transmis si Parohiilor românesti din Geneva si Freiburg (Germania). De asemenea l-a trimis prin fax mai multor institutii europene din Strasbourg: CEDO, Consiliului Europei, Reprezentantei Române de pe lângà Consiliul Europei, Consulatului României din Strasbourg.
Dorim din suflet ca actiunea Dlui Màries sà reuseascà.
Và dorim toate cele bune
Cu multà stimà
Iuliana si Vasile Molnar
 Grin
Tony Bedros said,
in August 16th, 2009 at 9:58 pm

DORU MARIES este primul……

fiecare membru al Asociatiei este ” DORU MARIES ‘’si pe rad o sa-i lom locul cand EL nu o sa mai poata rezista datorita acestui Protest….

” Mai bine Golan decat activist.
” Mai bine mort decat comunis,
Libertatea nu ne-o poate lua nimeni..
Pentru dreptate se lupta …
Carmen Alexandrescu said,
in August 16th, 2009 at 10:07 pm
 Grin
Multumim familiei Molnar pentru ajutorul neconditionat pe care ni l-a acordat de cate ori a fost necesr.
În plus, mesajul este trimis prin intermediul doamnei Ana. De asemenea, multumiri.
 Grin
George Simion said,
in August 17th, 2009 at 9:04 am

Sunt solidar cu Doru Maries in actiunea sa.
George Simion, masterand anul II Istoria comunismului in Romania
 Grin
Ana Ciucan Tutuianu said,
in August 17th, 2009 at 9:20 am
 Grin
Mi-am declarat deja, solidaritatea cu actiunea lui Doru;dar, din moment ce apare aceasta rubrica goala, sub numele meu(probabil, prima incercare nereusita de-a scrie), nu vad de ce nu as repetacele spuse:
Da, sunt solidara cu actiunea lui Doru si il sustin , deoarece lupta lui curajoasa este lupta pentru
triumful ADEVARULUI si a NORMALITATII ,
este, ar trebui sa fie, lupta noastra, a tuturor .
Ii doresc -doar- ca acest sacrificiu, sa nu-i deterioreze ireversibil, sanatatea !
A.C.T.
 Grin
Dobrin Sebastian said,
in August 17th, 2009 at 10:52 am

Grin
Cosmyn said,
in August 17th, 2009 at 12:39 pm

Sustinere si din partea mea….si este pacat ca trebuie sa se ajunga la lucruri asa drastice pentru a se afla adevarul pe care toti meritam sa-l aflam din trecutul nostru recent….Sper ca acest gest extrem sa nu-i aduca probleme de sanatate mari si ca “prealuminatii” nostri conducatori ne vor lumina si pe noi cu ceea ce a fost cu adevarat la revolutie…sa aflam si noi care sunt toti responsabilii acelor carnagii…si pe cine acopera acesti “bravi” conducatori…

Respect ,stima si onoare pentru tot ceea ce faci!!!Si inca o data sper sa n-ai probleme de sanatate in urma acestei incercari radicale de a-i face pe politicieni sa ne spuna adevarul!!!!
 Grin
cristina said,
in August 17th, 2009 at 2:44 pm

Suntem alaturi de tine ,idealurile tale fiind comune cu ale noastre .Cristi si Cristina Adam
 Grin
camelia valuch said,
in August 17th, 2009 at 3:04 pm

inca o sustinere, astept insa ceva mai de amploare, bine pus la punct.
Cred ca ce face domul Doru Maries e bine, insa nu e asta solutia.
Romania inseamna mai mult decat o singura persoana.
 Grin
Poenaru Oana said,
in August 17th, 2009 at 5:35 pm

Poenaru Oana Catalina, anul IV, Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti
 Grin
Catalin said,
in August 17th, 2009 at 8:14 pm

Ma solidarizez cu dumneavoastra domnule Doru Maries in actiunile de mai jos :
1. desecretizarea tuturor documentelor din perioada decembrie 1989-iunie 1990.
2. conservarea actelor si lucrarilor efectuate in dosarul 97/1990 [Dosarul Revolutiei ]
3. medierea presedintelui Romaniei intre Ascciatia 21 Decembrie 1989 ca reclamanta la CEDO si Guvernul Romaniei in vederea respectarii deciziilor CEDO de catre Statul Roman.

Doamne ajuta !!!
 Grin
OldKnight said,
in August 17th, 2009 at 8:32 pm

Grupul de initiativa “Ro1918″ solidarizeaza cu Doru Maries pentru solicitarile de mai jos :

- Medierea preşedintelui României între Asociaţia 21 DECEMBRIE, ca reclamantă la CEDO, şi Guvernul României, în vederea respectării deciziilor CEDO de către Statul Român
 Grin
Căliman Ștefan said,
in August 17th, 2009 at 9:19 pm

Grin
Rizea Sergiu said,
in August 18th, 2009 at 12:18 am

Sunt solidar cu Doru Maries in actiunea sa. Rizea Sergiu . Sibiu
Olevschi Alexandru said,
in August 18th, 2009 at 9:09 am

Toata lumea tre sa fie de acord, ca adevarul trebuie sa fie pus in capul mesei dupa aia se rezolva toate.
 Grin
D.Tudor said,
in August 18th, 2009 at 1:37 pm

Sunt solidar cu actiunea lui Teodor Maries, dar in acelasi timp regret ca s-a ajuns pana la aceasta ultima forma de protest pentru restabilirea adevarului istoric. Dreptul la adevar despre evenimentele din perioada decembrie 1989-iunie 1990 este un drept al fiecarui roman si o indatorire a celor care reprezinta Romania, inclusiv cea a presedintelui actual al Romaniei.
Este o mare rusine pentru toti cei care au ocupat si mai detin inca functii importante in politica postdecembrista a Romaniei, faptul ca nu au reusit sa inscrie Romania printre tarile cu un sistem justitiar sanatos. Coruptia, nepotismul si politica de clan neo-comunista (mascata sub diferite forme noi de asa-zise partide social/democratice) s-au accentuat, in loc sa dispara definitiv de pe firmamentul politicii de forta romanesti, asa cum au cerut si sperat, atat revolutionarii din decembrie 1989 cat si protestatarii din Piata Universitatii 1990.
Domnilor Magistrati, Domnule Presedinte al Romaniei, aveti ocazia, acum in ceasul al 12-lea, sa aratati ca va pasa de aceasta Tara si de cetatenii ei. Altfel, veti ramane o RUSINE a istoriei acestei Tari.
 Grin
Marilena said,
in August 18th, 2009 at 4:34 pm

Starea de sanatate a lui se deterioreaza cu fiecare ora care trece.
Sa-i fie RUSINE presedintelui Basescu pentru felul in care il trateaza pe Doru…de fapt ,pe noi toti ne trateaza cu indiferenta.
 Grin
iluc ionut said,
in August 18th, 2009 at 8:20 pm

ILUC IONUT BOTOSANI
http://www.asociatia21decembrie.ro/?p=3363
http://www.revolutie89.info/
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 19, 2009, 08:45:24 »

Alianţa Civică îşi manifesta solidaritatea cu Teodor Mărieş
Postat la data de August 13th, 2009
de catre carmen21 in categoria Comunicate

Radio Europa Liberă, 14.08.2009: ALIANTA CIVICA isi exprima revolta ca, dupa aproape doua decenii de la Revolutie, TEODOR MARIES , presedintele Asociatiei “21 Decembrie 1989″ Bucuresti, este nevoit sa recurga la greva foamei (a 10-a zi ), pentru a “aminti “autoritatilor ca desecretizarea dosarului 97/P/1990 si respectarea deciziei CEDO referitoare la accesul neingradit la dosarele Revolutiei si ale Mineriadei, sunt obligatii. In consecinta, Romania trebuie sa puna imediat in aplicare aceste hotarari CEDO, fiind executorii.

ALIANTA CIVICA este solidara cu protestul lui TEODOR MARIES dar, in acelasi timp, isi manifesta profunda ingrijorare fata de starea sanatatii acestuia.

ALIANTA CIVICA solicita autoritatilor sa-si faca neintarziat datoria,asa cum statutul unui stat european o impune, stiut fiind ca apartenenta la Uniunea Europeana si la valorile europene implica nu doar drepturi, ci si obligatii.

Comunicatul integral al Alianţei Civice:

ALIANTA CIVICA  isi exprima  revolta ca,  dupa aproape doua decenii de la Revolutie,  TEODOR MARIES , presedintele Asociatiei “21 Decembrie 1989 ” Bucuresti, este nevoit sa recurga la greva foamei-a 10-a zi-, pentru a “aminti “autoritatilor ca :

-desecretizarea  dosarului 97/P/1990 si

- respectarea deciziei CEDO  referitoare la accesul neingradit la  dosarele Revolutiei si ale Mineriadei,sunt    obligatorii .

Prin  statutul asumat de catre ROMANIA  ca tara membra a Uniunii Europene ,punerea de acord a legilatiei  tarii noastre cu aceea a tarilor membre UE a devenit fapt,deci e lege.

ALIANTA CIVICA este solidara cu protestul lui TEODOR MARIES dar, in acelasi timp, isi manifesta  profunda ingrijorare fata de  starea sanatatii  acestuia.

ALIANTA CIVICA  solicita autoritatilor sa-si faca datoria,asa cum statutul unui stat  european  o impune, stiut fiind  ca  apartenenta la Uniunea Europeana implica nu doar drepturi, ci si obligatii.

ALIANTA CIVICA
 Grin
http://www.asociatia21decembrie.ro/?p=3292
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12 : August 19, 2009, 08:48:33 »

Federatia ,,Solidaritatea Virgil Sahleanu” a Metalurgistilor din Romania solicita medierea presedintelui
Postat la data de August 15th, 2009
de catre george in categoria Comunicate

Federatia ,,Solidaritatea Virgil  Sahleanu” a Metalurgistilor din Romania

afiliata la

Confederatia Sindicatelor Democratice din Romania

Catre,

Presedentia Romaniei

Excelentei sale Presedintelui Romaniei Traian Basescu

Federatia ,,Solidaritatea Virgil  Sahleanu” a Metalurgistilor din Romania,  se solidarizeaza cu protestul d-lui Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie si consideram ca probleme  ca:

-          desecretizarea tuturor documentelor care conţin informaţii despre Revoluţia din 1989 şi Mineriada din 1990;

-          punerea la dispoziţia Asociatiei,  a  dosarelor  Revoluţiei din 1989 şi Mineriadei din 1990;

-          medierea şefului statului în conflictul dintre Asociaţie şi Executiv şi Consiliul Superior al Magistraturii, care nu respectă dispoziţia Curţii Europene,

sunt cereri  motivate  si  constituie  primul pas care  trebuie sa il faca Romania, pe calea reformei, deoarece revolutia si mineriada au fost primi pasi ai Romaniei spre Adevar, Dreptate si Libertate.

Sa nu uitam faptul ca in cele doua dosare  se afla inainte de toate un  volum urias de munca, concretizat prin marturii si documente care nu reprezinta altceva decat istoria recenta a Romaniei  si care astfel s-ar putea pierde.

Dand  curs solicitarilor, veti dovedi  ca aveti vointa politica  de a face  un act de dreptate istorica.

Federatia ,,Solidaritatea Virgil  Sahleanu” a Metalurgistilor din Romania

Biroul  Executiv

Ioan  Ion

Diaconu Ilinca

Berigic Ioan
http://www.asociatia21decembrie.ro/?p=3347
 Grin
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : August 19, 2009, 09:28:48 »

[...] Dl Nastasache nu a inteles si contiua sa-i curteze. [...]
Cei care cred ca as curta pe cineva se inseala. N-am nici un motiv sa curtez pe absolut  nimeni. Fac numai ce-mi dicteaza constiinta. 
Memorat

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : August 21, 2009, 02:32:33 »

Wink
Domnule Nor,ati luat o atitudine de diplomat fata da actiunile domnului Maries.Spuneti va rog mai direct,si pe intelesul meu.Va solidarizati cu domnul Maries,doar ca este in greva foamei si sinteti ingrijorat de sanatatea  dinsului,sau va solidarizati cu:
 Smiley

Wink
Pe intelesul dvs, pe langa cele spuse cu acea ocazie. Chiar daca am unele indoieli in privinta lui Maries, nu pot sa nu-i recunosc meritele si e cazul si de aceasta data. Nu ma apuc sa-i fac declaratii pe site. Nu l-as ajuta cu nimic, sunt sigur. Actiunea are o miza pra mare ca sa ne jucam de-a solidaritatea. Sa vedem cum va evolua situatia. Sunt convins ca va veni momentul sa ne demonstram cu adevarat atasamentul fata de valorile noastre specifice. Atunci se va cerne graul de neghina. Si va veni inevitabil. Il veti recunoaste prin faptul ca va cere o jertfa din partea fiecaruia. Nu stiu in ce va cnsta, dar asa merg aceste lucruri.
Am vazut mai tarziu apelul, altfel raspundeam din timp.
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 13
Schimbă forumul: