Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 13

sondaj -pro sau contra -Doru Maries aflat in greva foamei !

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: sondaj -pro sau contra -Doru Maries aflat in greva foamei !
« Răspunde #15 : August 21, 2009, 19:07:28 »

Pe forumul asoc 21 se solicita prezenta celor care postam pe acest portal alaturi de Doru.
Deoarece  am inca serioase indoile vizavi de intreaga lui actiune am ales sa nu merg in fata Palatului Cotroceni.
Cind vor fi cinstiti si vor raspunde intrebarilor pe care le-am adresat atunci imi voi schimba parerea.Pina atunci...totul e....

Mai fac o ultima incercare...
Deoarece nu ma pot loga pe forumul asociatiei imi permit sa va repet aici aceleasi vechi intrebari :
1.care sint termenele prescriptiei raspunderii penale
2.cum poate fi intrerupt cursul prescriptiei penale
3 care fapte sint imprescriptibile
4.cei care au fost trimisi pina acum in instanta de catre generalul Voinea la ce fapte au fost incadrati:prescriptibile sau imprescriptibile
5.daca va referiti la incadrarea la infratiuni contra umanitatii.....e de discutat...

Va rog sa imi precizati sau mai bine zis sa citati fragmente din postarile mele unde va jignesc sau scuip pe covorul dvs..
Eu v-am adresat politicos citeva intrebari..atit..nici nu erati obligati sa imi raspundeti....sau victoria voastra sta chiar in evitarea acestor raspunsuri?

P.S. a-- pentru cine nu stie va rog sa-l rugati pe Doru sa-si aminteasca cu cine a formulat sesizarea penala pentru a intrerupe prescrierea ....
     b--eu ma duceam la asoc 21 dec inca de cind era Aferaritei..apoi Calancea...s-a lucrat la publicarea unui ziar impreuna cu vaduvele si copiii urmasi...s-au facut niste emisiuni tv ..persoanjele de azi nu erau pe acolo..la ei revolutia a inceput mai tirziu..

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : August 21, 2009, 20:07:01 »

Cred ca era mai bine sa puneti toate datele, adica sa c/p textele de pe site-ul lor, ca sa nu lasati loc de confuzii. Sunt putini cei care intra pe site-ul 21 si f putini cei care intra regulat. Eu intru mai des decand s-a apucat Maries de greva foamei. Apropo, cred ca o face pe bune. Am trecut pe la epicentrul cucuvelei de doua ori pana acum dar nu l-am gasit acolo. Asta nu inseamna ca-i aprob pe cei care vb de mimarea grevei foamei. De nesimtiti nu ducem liplsa. Cred ca Maries o face pe bune si tocmai din cauza asta trebuie sa se protejeze. N-o sa stea ziua sub soarele dogorator de la Cotroceni ca nu-i copil sa nu-si dea seama ca ar risca prea mult.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : August 21, 2009, 20:16:55 »

Pe nea basca revolutionarul cred ca l-a deranjat ce a copiat el la "Posted: Tue Aug 18, 2009 4:59 pm" doamna Marilena. Fac eu c/p:

Ce frumos se dau unii uta-uta

Pe Portalul rusinii scrie...

"Propun care cei care isi exprima un punct de vedere si voteaza ca sint sau nu de acord cu acest demers a lui Doru sa posteze numele si prenumele,calitatea din legea 341 si asociatia din care face parte.
Din cite am inteles eu Doru a inceput acest disperat demers de greva a foamei pentru ca doreste desecretizarea dosarelor revolutiei si conservarea actelor pentru istorie.Daca sint eu informata corect el nu este parte vatamata in dosarul instrumentat pina de curind de gen.Voinea.Pentru ca din conferinta de presa pe care a avut-o la sediul asoc.21 dec.eu personal nu am inteles exact pozitia lor.Doresc doar desecretizarea....conservarea.....pastrarea tuturor actelor,sau sustin si partile vatamate?Pentru ca nu as vrea sa cred ca ele sint putin mani****te in tot acest demers care are in opinia mea un alt scop si sper o alta finalitate.Daca se doreste a se scoate ''castanele'' din foc cu mina partilor vatamate..atunci cred ca nu se joaca cinstit.Mi-am format aceasta parere pentru ca nu am vazut ,nu am auzit pe nimeni altcineva in afara lui DOru Maries sa-si exprime o parere,un punct de vedere,o dorinta...Chiar nimeni din asociatia aia nu stie sa vorbeasca cu presa?
Repet ,eu,Manea Marilena,urmas de erou-martir,sustin demersul lui Doru si chiar de la infiintarea acestui portal am laudat tenacitatea de care da dovada pentru ca istoria sa fie scrisa asa cum a fost.
Dar de aici si pina la a nu fi informata corect cu demrsurile pe care cei de la asoc 21 dec le fac in numele nostru,pt ca ei reprezinta partile vatamate,pe toate indirect,nu doar pe cele care au sesizat CEDO...e cale lunga."

ca mai apoi pe site-ul nostru sa faca un comentariu lingusitor...

"Ma solidarizez cu Doru Maries in actiunile de mai jos:

- Desecretizarea tuturor documentelor din perioada decembrie 1989-iunie 1990

- Conservarea actelor şi lucrărilor efectuate în dosarul 97/P/1990 (dosarul Revoluţiei)

Starea de sanatate a lui se deterioreaza cu fiecare ora care trece.
Sa-i fie RUSINE presedintelui Basescu pentru felul in care il trateaza pe Doru…de fapt ,pe noi toti ne trateaza cu indiferenta."
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : August 21, 2009, 20:38:28 »

Eu intotdeauna mi-am exprimat public sustinerea fata de Doru Maries vizavi de lupta lui pt desecretizarea dosarului revolutiei...si fac asta de multi ani...sesizarea penala prin care a fost intrerupta prescriptia s-a facut in prezenta mea ,avind si eu la acea vreme o mica contributie la formularea respectiva.
Ceea ce eu inca nu inteleg este ca desi se stie faptul ca va interveni cit de curind prescrierea raspunderii penale se continua cu aceasta dezimformare.
Altfel nu inteleg de ce  evita constant sa raspunda intrebarilor puse de mine atit pe acest forum cit si pe forumul asociatiei lor.Ba mai mult..de cite ori incerc sa postez,ei sterg postarile.Iti dai seama cu cita incrincenare pastreaza ei anumite secrete?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : August 21, 2009, 20:50:38 »

Imi dau seama doamna. Vor ca ceea ce spun ei sa fie luat drept litera de lege, sa nu fie pus nimic la indoiala. Foarte exact: sa fie laudati tot timpul, sa primeasca felicitari, sa fie in centrul atentiei si admirati. E interzis sa ai indoieli si ai iesit in afara legii daca esti de alta parere. Aici e problema lor, pentru ca in centrul atentiei sunt prin mai multe actiuni, pe care le stim cu totii, iar ultima, a presedintelui lor, e sustinuta de multi dintre colegii de pe portal, deci nu duc lipsa de atentie si sustinere, dar nu accepta ca ceilalti sa gandeasca cu capul lor. Doamna Marilena, de ati gandit bine sau nu, nu conteaza, problema lor e ca se simt jigniti si de nuante. Asa fac cu toti. Daca se aminteste de cineva mai celebru decat Maries, devine principalul lor dusman si-l executa fara sa stea pe ganduri. Daca s-a vb pe portal de MM, basca proletra comenteaza asa: "Iar pentru cei ce vor sa vada cu ochii lor macabra prestatie a celor doi: http://193.186.33.83/webcast/WebPlayer2.php?file=rtmp://perthro.tvr.ro/rec/DATA-2009-06-17-3-25.flv&name=Atunci%20%C5%9Fi%20acum". Am vazut inregistrarea emisiunii cu MM si Iliescu si nu am avut deloc impresia ca Marian Munteanu a vorbit prosti sau ca ar fi trecut de partea cucuvelei kgb si m-am intrebat de ce vb asa basca? Nu exista alta explicatie decat cea data de mine. Pentru ei 21 e cea mai tare asociatie, Maries cel mai tare lider si ei cei mai tari revolutionari. Altceva nu conteaza si nu exista. Adica sunt plini de ei. Nu vb de asta ca sa-i atac, ci ca sa intelegeti de ce se comporta astfel. Daca vreti sa fiti ok cu ei, bagati ceva temenele, lesinati de admiratie macar o data la doua luni si deveniti valabila.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : August 21, 2009, 21:05:33 »

Vp lor, chiar sub ce a scris basca, a afirmat ca "ce ajunge la noi se publica". Sigur ca da, dar daca respecta despre ce am vb mai sus. Problema aflarii adevarului despre dec `89 o considera adjudecata exclusiv de catre 21. http://asociatia21decembrie.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=4&postdays=0&postorder=asc&start=150:
"Doamna Marilena, nu este nevoie să purtaţi grija altora, fiecare petent a fost informat despre şansa de a căpăta ceva în urma acestei acţiuni.
Iar avocaţii au procent din câşig, dacă există.
În concluzie, petenţii, nu pierd nimic, dar câştigă dacă au argumente".
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : August 21, 2009, 21:17:03 »

Cica petentii nu pierd nimic daca nu cistiga,dar avocatii sint dispusi sa nu cistige nimic?
Da problema nu asa se pune:partile civile vor cistiga cu siguranta cite ceva,numai ca cererile se sustin cu probe certe si concludente iar cum eu cunosc familiile urmase care s-au alaturat asoc 21 stiu ca nu au probe in afara certificatului de deces si citeva chitante cu care pot proba cheltuieli de inmorminatare....nu vreau sa intru in amanunte pentru ca aceste amanunte nu vor mai conta,va interveni prescrierea.

P.S. Cit le place si cum se freaca acum pe burta pentru ca sint bagatti in seama...altfel cine naiba le citeste lor forumul?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : August 21, 2009, 21:35:48 »

Exact. Ati observat ca, dupa ce va baga in corzi:
"Doamna Marilena, nu este nevoie să purtaţi grija altora, fiecare petent a fost informat despre şansa de a căpăta ceva în urma acestei acţiuni.
Iar avocaţii au procent din câşig, dacă există.
În concluzie, petenţii, nu pierd nimic, dar câştigă dacă au argumente",
Vp de la 21, Carmen, o pune asa:

"Pentru Marilena

Nu aţi fost atacată, vi s-a răspuns la insinuările dumneavoastră.
Despre stadiu procesului de la CEDO s-au dat informaţii la fiecare etapă şi eram în general atacaţi sau se punea la îndoială ce spuneam.
Parte în acest proces sunt cei care au dorit să fie alături de noi.
Iar dvs. nu aţi foat intrestă în acest sens, la începutul demersurilor, şi aceasta se dovedeşte prin faptul că un grup de văduve ni s-au alăturat şi au părăsit asociatia dvs. pentru a nu le pune piedici.
De pe portal am fost practic alungaţi, datorită poziţiei noastre, şi de aceea nu vă putem răspunde acolo.

Şi nu mi se pare normal să mutăm bâlciul contrelor pe comentariile de pe site".

Au vb asa ("Şi nu mi se pare normal să mutăm bâlciul contrelor pe comentariile de pe site") ca sa se scoata. Au dat explicatia cea mai convenabila lor: pe portal ne certam, ne paruim, vb urat. Observati? Pe portal e "balciul contrelor", pe site 21 "comentarii"! Alta lume, alt nivel! Vb Ea si cu El! Adica niste personalitati, nu? Din cand in cand, se scapa si recunosc. De ex, dupa ce au primit o limba asa cum le place:
"Dragilor !
Sunt bucuroasa ca, in sfarsit, datorita rabdarii voastre-Dorotheea si Aetziu- am reusit sa-mi fac contul pe Forumul nostru(apartenenta ,la mine e de suflet, nu de acte, adica DE FACTO nu doar DE NOMINE)!
Astazi, am obosit "uncind " la cont, mai vorbim alta data.
Ana" (Posted: Sun Aug 16, 2009 9:25 pm Post subject: Bine(desi greu )v-am gasit ! )  Felicitari , voua, ca m-ati aj http://asociatia21decembrie.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=44,
Vp devine sincera si recunoaste ca... marog:
"Bine ai venit!
Aştepăm comentariile ! Că m-am săturat să vorbesc singură !".
Am bolduit ca sa vedeti cat de mare le e disperarea.
Memorat
« Răspunde #23 : August 21, 2009, 21:51:32 »

Nu au cum sa pretinda si nici nu pot spera la respect din partea celor care navigheaza pe portal, sau sunt membrii ai acestui forum, daca ei au un subiect creat special pentru a-i jigni, "Pentru Raspandacii de pe Portal". E rusinos ce fac si ma mir ca domnul Presedintre Maries nu le-a dat peste degetele care au tastat un asemenea afront gratuit, facut special pentru a genera si mentine o stare de dihonie intre revolutionarii care au obiceiul sa navigheze pe Internet. Probabil ca e adevarat faptul ca presedintele lor nu foloseste computerul, altfel, daca ar sti ce fac cei doi pe site-ul oficial al Asociatiei "21 Decembrie 1989 Bucuresti", discreditandu-l, le-ar interzice accesul si ar numi alt administrator, unul adevarat, care sa stie ce inseamna respectul pentru vizitatori si membri.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #24 : August 22, 2009, 00:26:05 »

Cica petentii nu pierd nimic daca nu cistiga,dar avocatii sint dispusi sa nu cistige nimic?
Da problema nu asa se pune:partile civile vor cistiga cu siguranta cite ceva,numai ca cererile se sustin cu probe certe si concludente iar cum eu cunosc familiile urmase care s-au alaturat asoc 21 stiu ca nu au probe in afara certificatului de deces si citeva chitante cu care pot proba cheltuieli de inmorminatare....nu vreau sa intru in amanunte pentru ca aceste amanunte nu vor mai conta,va interveni prescrierea.

P.S. Cit le place si cum se freaca acum pe burta pentru ca sint bagatti in seama...altfel cine naiba le citeste lor forumul?
Daca nu gresesc, dupa calculul meu, din cate am inteles de la Voinea, prescrierea (pentru faptele grave prescriptibile, nu despre cele imprescriptibile - Voinea ar putea sa dea mai multe amanunte decat oricine altcineva privind numele implicate in faptele neprescriptibile) ar urma sa aiba loc in iunie 2011 (1989+15+7.5). Raspunsul privind imprescriptibilitatea si prescriptilbilitatea, asociate cu termenii temporali aferenti cred ca poate fi obtinut nu neaparat dintr-un raspuns al Asociatiei 21 Decembrie, ci de la orice jurist cu experienta.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : August 22, 2009, 07:20:46 »

Exact Iulian.Deci,crezi ca poate fi posibil ca un proces sa fie judecat in timpul care a mai ramas?Exclus asa ceva.....
La Cluj numai audierea reclamantilor si a martorilor lor a durat aproape 2 ani.Iar la Cluj au fost 26 de morti si citeva zeci de raniti.
In dosarul de la Bucuresti nici nu s-a incheiat rechizitoriul..apoi sa-l trimita in instanta......din punctul meu de vedere,care as putea fi un beneficiar al acestor despagubiri,nu prea mai sint sanse.
Cit priveste aspectul cu desecretizarea si conservarea actelor din dosarul Revolutiei din dec 1989 sint de acord si sustin acest demers a lui Doru.
Numai ca uitindu-ma pe pozele afisate zilnic de la locul protestului observ ca starea lui de sanatate e din ce in ce mai subreda.Nu-l pot sfatui in nici un fel,e o decizie personala,dar ma rog doar sa nu i se intimple ceva f grav.
Tony are in felul lui dreptate,ar putea fi sustinut de mult mai multi decit se vad in acele poze.Membrii asoc 21 dec unde sint? Unde sint copiii revolutiei?unde sint acele vaduve care s-au alaturat lui DOru la asoc 21 dec?unde e Costin? parca era nedeslipit de Doru in ultimii 2 ani....
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : August 22, 2009, 07:53:16 »

Stimati colegi,vreau sa va spun ca in zilele noastre,cu democratie originala,trebuiesc folosite anumite tehnici pentru a putea avea o anumita reusita in lupta cu autoritatile statului,care nu doresc intotdeauna adevarul,asa cum al dorim unii dintre noi.Exemple sunt multe,dar ma opresc la cazul lui Doru Maries.El a avut aprobare de protest abia dupa 17 zile de la inregistrarea cererii,pana atunci a facut greva foamei in acel loc asumandusi niste riscuri in plus.Iar cand a primit aprobare,a primito doar pentru el.Deci, de aceia sunt asa putini in jurul lui,si se schimba tot timpul,altfel i-ar aresta autoritatile.O siguranta mai mare ar fi avut in cazul in care revolutionarii s-au fi solidarizat in masa cu actiunea lui Maries,in acest caz se forta mana autoritatilor,si actiunea lui Maries era mai aproape de reusita.Dar cum multi dintre revolutionari asteapta ca alti sa se sacrifice pentru ei,nu au sarit cu totii la unison alaturi de Maries.Asta e parerea mea.

Eu ma voi stradui sa-mi fac timp saptamina viitoare si sa ajug sa stau alaturi de Maries macar doua ore.Sper totusi ca pana voi ajunge eu la Bucuresti,actiunea lui Maries sa ia sfirsit,si autoritatile sa-i aprobe solicitarile.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : August 22, 2009, 10:49:27 »

Hai sa vedem cine ar putea fi disponibil pentru o solidarizare prin participare nemijlocita.
Impostorii nu, stie toata lumea de ce. Dosarele copiate la cedo si ajunse la 21, le da cosmaruri si insomnii pt ca pot contine dovezi ale imposturii lor.
Indemnizatii carora le intra lunar in cont banutii sau le suna la poarta postasul s-ai revigoreze cu aprox un salariu mediu pe economie, cu anumite exceptii, nici ei.
S-o luam altfel atunci.
Luptatorii? Sunt plecati pe frontul obtinerii prescimbarii sau al drepturilor, cei care au deja noul certificat.
Retinutii? Idem.
Ranitii? Tot cam asa.
Urmasii? Vedeti si voi cati au pus umarul la actiunea de la cedo.
Eroii, Dumnezeu sa-i ierte, sunt singurii care au dat tot ce au putut, chiar si viata. Si sa nu uitam ca cei care mai lupta pentru adevar si dreptate o fac tocmai pentru ca ei si-au dat viata. Altfel, povestea cu revolutia era trecuta demult in debaraua cu amintiri a istoriei.
Deci cine? Cei cativa care au mai dat dovada de caposenie, sa fie clar. Adica nu prea multi. Mai precis putini, putini domnilor indemnizati.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : August 26, 2009, 19:51:14 »

Starea de sanatate a lui Doru e din ce in ce mai grava.
Din pacate,presedintele Basescu nici nu-l baga in seama.
Nici nu stiu ce sa mai zic.Nu vreau sa insist spunind ca ar trebui sa inceteze pt ca isi va distruge sanatatea ,nu vreau nici eu,asa cum zicea si Iosif ,sa fiu interpretata gresit..dar ma doare pe de o parte  sa-l vad in starea asta si ma revolta indiferenta autoritatilor.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : August 27, 2009, 22:09:45 »

Starea de sanatate a lui Doru e din ce in ce mai grava.
Din pacate,presedintele Basescu nici nu-l baga in seama.
Nici nu stiu ce sa mai zic.Nu vreau sa insist spunind ca ar trebui sa inceteze pt ca isi va distruge sanatatea ,nu vreau nici eu,asa cum zicea si Iosif ,sa fiu interpretata gresit..dar ma doare pe de o parte  sa-l vad in starea asta si ma revolta indiferenta autoritatilor.

A inceput sa-i fie din in ce mai rau.Asa am auzit..Din pacate nici un semn de atentie din partea Presedintelui...
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 13
Schimbă forumul: