Main Content:

Pagini: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 104

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

• plici
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Re: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #570 : Februarie 25, 2010, 12:25:28 »

M-am interesat de ce atata ura manifestata de Sucuturdean impotriva lui Fesan Puiu Nicolae. Revolutionarul Fesan Puiu Nicolae recunoaste meritele fiecaruia in parte si am gasit acestea:

Multumesc  tuturor sibienilor pentru tot ce au facut în acele zile fierbinti pentru curajul deosebit de care au dat dovada.

NIMIC  NU NE MAI PUTEA INTOARCE DIN DRUM

In decembrie 1989 aveam varsta de 36 dc ani, totul mi se parea posibil chiar şi visele, oricât de ireale, pareau ca pot deveni  realitate. Nimic nu mi se părea prea greu, credcam ca pot sa transform lumea, ca fiecare om rau va fi transformat într-un om bun. Starea emotionala în care ma aflam nu putea decât să-mi  dea putcere pentru a face ceeace am făcut atunci.
Am aflat despre evenimentele de la Timişoara de la sotia mea Elenea, în data de 17 decembrie 1989, am luat copiii si i-am dus la ţara, dupa care m-am dus acasă la Schneider Gustav in Agarbiciu să hotărâm impreuna cu Cosma Ioan si Grommes Martin ce sa facem în legatura cu Tnnişoara. Dupa multe discutii am hotărât să mergem la Timişoara, dar soţia mea când a aflat vestea a spus: "de ce nu faceţi voi ce fac cei din Timisoara la noi in Sibiu ; e uşor să strigi unde sunt 100.000 de oameni pe strada – jos Ceauşescu". Ne-a dat mult de gândit aceasta interventie a sotiei mele. Toate planurile noastre s-au dus, ne-am apucat din nou sa facem planuri cum sa actionam. Greu foarte greu, fiecare a avut misiunea lui. Curând mi-am dat seama că nu se poate, totul nu este aşa de simplu cum am crezut, viaţa are uneori reguli absurde dar urmate de mai toti, iar visele ramâneau doar vise. M-am întrebat atunci: "Ce rost am eu dacă nu pot schimba nimic? Penru ce să exist daca lumea e la fel si fără mine". Eram disperat, nimeni nu mă întelegea, nimeni nu mă asculta, toti fugcau de mine ca de un ciumat şi spuneau că se va vorbi la timpul trecut despre mine. Am luat de acasa o carte în care era poezia "Un rasunet" de Andrei Muresanu, m-am dus la IUPS unde eram maistru la secţia l00 si am chemat niste tinere muncitoare pentru a scrie primele doua strofe si ultima, după care am adunat toti  muncitorii si am început sa discutam despre evenimentele de la Timisoara.  Dupa ce s-au mai obisnuit cu discutia le-am comunicat că am cântecul, "Deşteaptă-te romane" scris pe 250 de fluturaşi si mai multe slogane pe care sa le ştim pcntru a doua zi. Am făcut planuri cum  sa actionăm atunci când vom fi prinsi de fortele de represiune. A venit directorul întreprinderii cu secretara de partid si dupa mai multe discuţii tot nu  ne-au putut lamuri să ne vedem de treabă. "Imi pare rau, dar cred ca vă vad pentru ultima oara în viată, cu astia nu-i de joacă" a spus directorul Tănase Sergiu.
In diminea zilei de 21 decembrie 1989 ora 7:45, eram în fata magazinului "Dumbrava" conform planului pe care l-am făcut în noaptea de 20 decembrie. De multe ori am impresia că eu nu am fost acolo, ca totul este doar un vis si toate acestea din cauza celor care povestesc mai bine decat  mine ce am facut noi atunci. Acesti privitori sau raspândaci ştiu mai bine decat noi ce am facut si ce-i mai trist, unii care au acitonat împotriva revolutiei fiind arestati si dusi la bazinul UM 01512 pretind acum ca ei sunt marii eroi ai acelor zile fierbinti. Daca au putut toata viaţa lor sa fie niste unelte ale regimului securisto-comunist, nu le este greu să-şi continue denigrările si acuzcle asupra oamenilor care le-au schimbat viaţa. Este adevarat, cand traieşti eşti foarte contestat, dar adevărul este unul singur. Dupa 30 de minuie de aşteptare, din aproximativ 80 de persoane pe care le-am asteptat,  au venit doar 18 si eram disperat ca nu va iesi nimic. Am plecat prin magazinul Dumbrava să văd unde sunt colegii mei, aşa l-am întalnit pe loan Oana, el era pe scările magazinulul Dumbrava cu nişte cetateni de la Telefoane, Balanţa şi Universitate. La ora 8:30, dupa ce am facut un scurt plan de actiune, 28 de sibieni am început să cântam "Desteaptă-te române;" iar apoi să strigăm slogane împotriva dictaiturii ceauşiste şi de solidaritate cu Timişoara. De pe hotelul Continental se filma,  Bulancia  Dragos a tras de cablurile troleelor şi le-a oprit. Lupea lon îi chema sa vina alaturi de noi pe cei care priveau, dar am rămas singuri, toţi ne aplaudau. Am văzut atunci pe margine  miliţieni în civil pe care îi cunoşteam bine. Au venit forţele de represiune şi pot spune ca atunci am trăit cele mai dramatice clipe din viaţa mea, bataia a fost sora cu moartea. Pe Oana Ioan l-au arestat, noi am fugit care pe unde am putut dupa tratamentul aplicat de scutieri. Ajuns în faţa Farmaciei 24, am întâlnit un om in varsta care ne ruga să luăm doliu pentru copiii care au murit la Timişoara. Am plecat cu încă 12 colegi în Piaţa Mare pentru că nu mai aveam cale de întoarcere. Nimic nu ne mai putea întoarce din drum. Ajunşi în Piaţa Mare nu am apucat bine să cântam, ca au apărut două autoturisme ARO unul albastru, unul gri 1 SB  1425 şi o Dacia 1 SB 3634. Militieni din ARO albastru au arcstat trei cetateni, lar noi am reuşit sa scapăm fugind spre cofelăria Perla. Atunci s-a întâmplat un lucru exiraordinar, toata multimea care privea la acţiunile noastre, s-a aruncat asupra Daciei care a demarat in vitcza iar autoturismul de teren 1 SB 1425 a fost întors cu roţile în sus în uralele celor prezenţi. Eu am luat şoferul masinii rasturnate si cu încă un cetăţean l-am dus la familia Rusu din Piata Mare nr. 14. Când m-am intors o tânară s-a apropiat de autoturism si incerca sa-i dea foc, dar motorina nu se aprindea, atunci si-a luat fularul care era din material sintetic şi dupa ce i-a dat foc l-a aruncat pe patura din spate. Mulţimea s-a solidarizat cu noi, am cântat "Deşteapta-te române","Hora Unirii" şi s-au strigat lozinci anticeausiste şi anticomuniste, aproximativ o orâ şi 10 minute am fost stăpanii pietei. La ora 10:20 au aparut 120 de elevi militari de la UM 01512. S-au desfasurat pe două rânduri cu fata spre cofetaria "Perla" - muzeul Brukenthal la aproximadv 10-15 m de statuia lui Gheorghe Lazăr. Colegii m-au rugat sa merg la ofiterul care-i comanda şi sa discut cu dânsul pentru a nu tragc in  noi. Am plecat cu braţele ridicale de la Cofetaria "Perla" si ajuns la acest ofiţer l-am rugat "nu trageţi", dar nu am mai apucat sa zic nimic că în acel moment am simţit ţeava rece a pistolului mitralieră la tâmpla stangă si amenintarea "la primul pas eşti mort." Am auzil comanda "foc" si 120 de elevii militari au tras în plan vertical cate un sector, adică 30 de cartuşe de război fiecare. M-am aplecat si am luat un tub si am vazut că este muniţie de război. In acest timp am văzut în stanga mea, cum de pe soclul statuii lui Gheorghe Lazar a plecat un cetatean cu cartela de paine în mână spre un grup dc oameni îmbracati in uniforme militare kaki, albastre si civili. Unul dintre acestia l-a împuscat mortal la ora 10'25 pe Mititel loan si a ranit alţi doi cetăteni. Piata era înconjurata de militari si cadre militare de la toate armele. Dar mulţimea nu a părasit piata. Vroiam o piaţa liberă de comunism. Au venit pompierii şi ne-au udat, ne-au dat lacrimogene. Fumigene, petarde, dar noi nu am părăsit piaţa, Scandam lozinci până când au vcnit şi blindatele şi am văzut că în timp ce strigam "armata e cu noi" cei care erau pe blindate ridicau mânile in sus in  ritmul în care strigam noi. Am înţeles că sunt si ei de panea noastrâ, dar nu au ce face, ordinul e ordin. In Jurul orei 11 am plecat cu totii la Judet pcntru a discuta cu Nicu Ceauşescu. Am fomat un grup si impreuna am strigat "sa mcrgem la Judet" şi am vazut că lumea vine cu noi. Am luat toata mulţimea dc pe str, N. Bălcescu alturi de noi, nu am devastat magazine si nu am spart nimic, revoluţionarii erau pasnici. Ajunşi în fata facultătii de peB-dul Victoriei, am fost întâmpinati de oamenii în albastru cu câni, lacrimogene, fumigene şi petarde, am ajuns la Consiliul Judetean. Nu a avut loc nici un dialog, dar a mai fast rănit un cetăţean. Am plccat să scoatem întreprinderile in stradă pc B-dul 23 August - Spital - Gară - str, N. Teclu - Drapelul Roşu - Indcpcndcnta, unde ni s-a alaturat un mare număr de oameni, La Gară şi la Independenta au fost date jos pancardele comuniste. Am ajuns in Piata Mare în jurul orei 12:20, piata era ocupata de militari si tehnica de luptă din dotare a celor care erau acolo. Am manifestat paşnic am mers la Judeţ acum eram cateva mii de oameni, apoi, am plecat la Militie să ne cerem arestatii. Ajunsi la blocul "plombă" de lângă Holel Continental, am fost din nou şi pentru ultima dată întâmpinati dc soldati care ne-au dat gaze lacrimogene, fumigene şi petarde. Am ajuns în sfârşit la Militie, in fata Securitătii erau sefii cu pistoale mitraliera. Au spus ca au eliberat arestatii si cei  7 oameni care au controlat subsolul nu au gasit nimic. Manifestatiile au continuat pe toate strazile Sibiului: B-dul Victoriei, B-dul M. Viteazul, str. Rahova, str, Semaforului,  str. Ştefan cel Mare. Până la viaduct am avut în fata noastră o maşina de Millţie de la Circulatie. La biserica de pe Ştefan cel Mare preotul a ţinut o scurtă slujba si s-au dat doi prapori revolutionarilor. Seara au fost incendiate mai multe maşini in apropierea Militiei  si s-a tras din nou in revolutionari. A mai cazut un martir si sase raniti. Manifestatiile au continuat pe strazile orasului pâna noaptea târziu, Consiliui Judejean, Catedrală,  Piaţa Mare, Militie. Bilantul accstei zile era de 2 morti şi 9 raniti.
In dimineaţa ziiei de 22 deccmbrie, întreprindcrile au ieşlt organizat la manifesiatie. La ora 10, la Casa de Cultura a Sindicatelor se ţine un miting, undc vorbesc liber revolutionarii: Sucuturdean Nicolae, Maxim Aurel, preotul Streza Nicolae, care a dat citire unui manifest împotriva regimului cerând armatei să nu se impiice într-un conflict intern. Au mai vorbit prof. Marginean, Ion Ungureanu şi Mihon Cunstantin, care a invitat cîte 10 persoane din fiecare întreprindere să faca parte din Forumul Democratic al jud. Sibiu. Când se întâmplau toate acestea,  N. Ceausescu mai era la putere, iar forţele de represiune erau gata de atac. La ora 12: 10, pe străzile oraşului Sibiu a început măcelul. Se trăgea de peste tot. Sibiul era sub teroare.
 Eu am plecat cu inca 2 colegi revolutionari la Consiliul Judetean, Nicu Ceausescu nu mai era in cladire, am ocupat un birou si am luat legatura cu Timisoara si Bucuresti prin amabilitatea d-nei Marinciu Iuliana telefonista Judetului. Fortele de represiune  au venit in trei randuri peste noi si pana la urma am am fost eliminati din Consiliul Judetean, in urma unui tratament  de care nu mai vreau sa am parte.
   Bilanţul acelor zile 99 de morţi si peste 274 de răniti. Oraşul Martir Sibiu este pe primul loc în tară ca număr de victime raportat la populatie. Peste 680 de persoane închise la UM 01512, bănuite de a fi actionat împotriva revoluţiei.
Care este de fapt adevărul?
Il vom afla vreodală?
Mulţi îl stiu, dar nu-l vor spune. 
Cine are grijă de urmasii celor care s-au jertfit atunci pe altarul libertătii?
Nimeni!
          Cine are grijă de bâtrânii rămaşi fără sprijin? 
Cine are grija de copiii ramasi fara parinti.
Noi?
Pe nimeni nu intereseaza si ninieni nu-i ajuta cu nimic, familile celor ucişi  in revoluţie sufera, iar altii profită cum nu s-a mai întâlnit pâna acum. Drama acelor oameni nu este înteleasa de marea masă care, desi a participat în acelc zile la revoluţie, nu le-a trait asa cum le-au trait cei pentru care nu mai sunt sărbatori, cei care au suferit atunci sufera si azi. Ei au ramas îndoliati pe veci, iar cei care au fost ucişi sunt condamnati la uitare.
Dragi sibieni, sa fim alături de cei ce isi plâng eroii si care nu se mai bucura   de sarbatori, iar pe cei ce s-au jertfit  pe altarul libertati sa-i înâlţăm la nemurire. Poate  cand trcem pe langa  monumentul eroilor, vom pune o floare sau o lumânare celor care ne-au scapat de noaptea totalitarismului.                         
Acestea sunt doar câteva momente din acele zile fierbinţi trăite de mine pâna la fuga lui Ceauşescu.
Au fost alaturi de mine la magazinul "Dumbrava": Cosma loan Oprea, Grommes Martin, Lupea loan, Szasz Tiberiu, Ţabrea Elena, Popa Pavel, Pârvu Aurelian, Bulancia Dragoş, Oana loan, Hanea Mircea, Vasiu Marius, Dan Bărbos, Opriş loan, Bârza Doina, Giurcă loan, Filimon loan, Coriaclu Aurel, Banciu Dumitru, Vintilă Vasile, Moga Teodor, Bischin Ioan, Hodină Victor, Costea Vasile. Au mai fost o studentă, electronistul statiei de amplificare de la Balanta şi încă doi cetăteni ale căror nume nu le-am reţinut. Multumesc  tuturor sibienilor pentru tot ce au facut în acele zile fierbinti pentru curajul deosebit de care au dat dovada.

Puiu Nicolae Fesan.
Memorat

presedinte la Partidu Unitati Libertati Absolute (singuru partid vertical)
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #571 : Februarie 25, 2010, 13:17:52 »

Fesane,cunosc trei nick-uri de-ale tale.De aceia ma adresez tie direct.Eu nu urasc pe nimeni,absolut pe nimeni.Incearca sa fi mai rezervat.Sti bine ca nu sunt omul care sa poata fi doborat asa de usor.Nu ma bag in zonele unde eu nu am fost la revolutie,las pe altii care stiu mai bine,fa si tu la fel.Dar unde eu am fost,am strans dovezi clare.Sa lasam dovezile din timpul revolutiei sa vorbeasca despre fiecare.Te rog sa ma crezi ca dispun de multe dovezi in favoarea mea,de asemenea am dovezi pro si contra pentru multi participanti la revolutia din Sibiu..Inca nu le pot face publice,si nici nu am interes sa le fac publice.Incearca sa nu mai intrii pe aceiasi fregventa cu mine.e mai bine sa ne vedem fiecare de treaba lui.
In alta ordine de idei,de cand si cu ce drept ma incurci in obtinerea biletelor CFR pe anul 2010.Daca nu le gasesc in scurt timp la SSPR,pregateste-te de o notificare.Ti-ai batut destul joc de mine.AJUNGE!
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #572 : Februarie 25, 2010, 16:27:16 »

Solidari cu Doru Mărieş!
23 februarie 2010 — noiigolanisibiu
În semn de solidaritate cu Doru Mărieş, “Noii Golani” Sibiu au plasat mesajul:
http://noiigolanisibiu.wordpress.com/2010/02/23/solidari-cu-doru-maries/
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #573 : Februarie 25, 2010, 16:56:54 »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #575 : Februarie 25, 2010, 21:24:45 »
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #577 : Februarie 25, 2010, 21:36:26 »

DOMNILOR  NIK  SI  PLICI

DEDICATIA CARE URMEAZA ESTE  COMPOZITIA UNUI SIBIAK

http://www.youtube.com/watch?v=WTa4tnyg0PY&feature=related
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #578 : Martie 04, 2010, 17:03:50 »

Un punct de vedere,
12. Frunza Marcela(IP 62.152.178.225)
eu eram vanzatoare la Mag Dumbrava si la ora 9,10 erau in fata intrarii dinspre Teatru, un tip cu barba care locuia prin Vasile Aaron pe care l-a lovit scutierii impreuna cu o domnisoara Mimi de la Cooperativa Progresu, nu mai stiu cum o chema de familie, domnul cu palarie mai in varsta care a devenit primar, cred ca Dl Maxim daca nu gresesc, iar la 9,35 au venit decoratori cu lozincile depozitate, am auzit la magazinul din pasaj si un grup de tipi care strigau lozinci impotriva lui Ceausescu. Am citit ce a scris Dl Fesan in 100% despre demonstartia de la Dumbrava. Nu au fost atatea persoane. Apoi, colege de-ale noastre din Magazin, vanzatoare, le spunea militzienilor care-i urmareau pe demonstranti unde s-au ascuns acestia. Acesta este adevarul si sa stiti ca toata scena s-a filmat de la un geam din cladirea Teatrului si civili care faceau poze de pe strada si de la etajul 1 unde lucram eu. Acesta ne-a cerut sa mergem disciplinate la lucru ca derbedeii vor fi adrestati, ca sunt un grup de protest religios pocait. Si a mai fost un domn cu o Dacie 1100 alba si albastru care a parcat masina chiar in intersectie si care avea o geaca de blugi bleu si care a participat si dansul la demonstratie si pe care l-au tarat cei cu caini catre duba cu militieni. Asa cum se explica in 100% sibiu, este exagerat, ianfara de aceste persoane pe care eu si alti colegi le-am vazut. Si pe Dl. cu barba cu geaca neagra, zicea o colega ca il striga Dl Margineanu de la raionul de stofe, (el este insa din pacate in lumea celor drepti), BOZI sau cam asa ceva si era lovit in cap, ca ii curgea sange. Noi am vazut de acolo de sus totul asa cum s-a intamplat. Ce am mai citit prin ziare este minciuna. Si eu am vazut un manifest de acela pe un fond inchis, cred negru care era lipit la noi in statia de troleibus, si era unul numai pe jumatate rupt la intrarea in Mag Dumbrava pe 19 decembrie la intrarea de langa Casa Modei, dar care cand au venit femeile de serviciu, l-au spalat jos. Acolo scria de demonstatie la Magazinul Dumbrava. Asta este adevarul domnilor jurnalisti. (12:09:02)
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #579 : Martie 04, 2010, 17:07:31 »
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #580 : Martie 05, 2010, 10:01:46 »

buna ziua tuturor....sunt de acord cu ce a spus Tudor....asa multe minciuni se spun acum...de te doare capul....nu inteleg de ce vor uniii sa minta in halul asta....asa multe minciuni am auzit si in zilele comemorarii de mi e rusine mie de rusinera lor...nu am stiut ca datorita nevestei dl. Fesan a inceput revolutia...chit ca nu o cunosc, dar ar merita certificat cu merite deosebite, pentru ca si a indemnat sotul sa inceapa revolutia la Sibiu,care, nu ar fi stiut ce sa faca...s ar fi dus la Timisoara, si poate acolo, ar fi fost ranit, sau mai grav,  altfel cred ca ar fi fost liniste si pace, nu ar mai fi murit nimeni, nu ar mai fi fost raniti....si noi ceilalti am fi vazut revolutia la tv. 
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #581 : Martie 05, 2010, 10:27:06 »

Salut IULIANA!Intra pe lincul de mai jos,sa te vezi in actiune impreuna cu tinerii.Regret ca nu am putut sa fiu si eu prezent.
http://www.antena1sibiu.ro/stiri/in-memoria-eroilor_26391.html
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #582 : Martie 05, 2010, 10:50:46 »

E fb ca tinerii fac asemenea manifestatii. Am observat pe portal ca la Sb e o colaborare f stransa intre "grupul de actiune" "Noii golani" si revolutionari. Pacat de debutul cuvantarii, datorat datorita, dar dna imi place ca atitudine si costumatie.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #583 : Martie 05, 2010, 11:28:01 »

E fb ca tinerii fac asemenea manifestatii. Am observat pe portal ca la Sb e o colaborare f stransa intre "grupul de actiune" "Noii golani" si revolutionari. Pacat de debutul cuvantarii, datorat datorita, dar dna imi place ca atitudine si costumatie.
Da.La Sibiu este colaborare si ajutor reciproc intre O PARTE a revolutionarilor si grupul de actiune "Noii Golani".
Sunt convins ca pe doamna IULIA ati avut ocazia sa o vedeti si in alte imprejurari.Este f. activa.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #584 : Martie 05, 2010, 12:24:25 »

ai dreptate dl. Bambilici,dar nu am pregatit un discurs, eu eram invitata la actiune, era actiunea studentiilor, si credeam ca ei vor vorbi...in plus de asta, era un frig de ti capau pietrele....eram foarte suparata ca nu puteam sa aprind flacara de la monumentul eroilor revolutiei de la Casa de Cultura, caci primaria doar in 22 dec. aprinde flacara...dar stiam de unde se da drumul la gaz, si pana la urma am reusit...pacat ca nu este si restul discursului care a fost mai bun...asa am patit si la o manifestare din p ta Univesitatii din Bucuresti, invitati de dl Doru Maries....am ajuns langa scena si m am trezit ridicata pe scena si cu migrofonul in mana...dar atunci cred ca nu am facut greseli....orcum eu sunt pictor  si revolutionar...dar o sa mi perfectez si arta oratoriei....va doresc numai bine...intro lume plina de succesuri...
Memorat
Pagini: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 104
Schimbă forumul: