Main Content:

Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 104

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #75 : Februarie 10, 2008, 21:43:20 »

"REVOLUTIA SIBIU"89"...POZE.
Miting organizat impotriva dictaturii comuniste,inainte de fuga dictatorului Ceausescu Nicolae (22.12.1989.ora 9:45.)
Organizatori principali: Sucuturdean Nicolae>maistru ; Streza Nicolae>preot ; Maxim Aurel>fost detinut politic, Ajutati si de alti revolutionari !
« Ultima modificare: Mai 24, 2009, 00:14:46 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #76 : Februarie 11, 2008, 13:13:16 »

Bravo domnule Nicolae tineti-o tot asa,poate ii putem sensibiliza pe toti.
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #77 : Februarie 11, 2008, 15:48:35 »

in curand o sa scriu si eu despre revolutia din sibiu numai ca o sa incep cu activitatea unor persoane din 17 dec.o sa postez chiar si inregistrarea video care ti-am dato si tie dl. sucuturdean pusa pe c.d...ai dreptate totul trebuie sa se stie asacum a fost...am si multe fotografi..o sa le postez in curand...sa am un pic de timp liber...
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #78 : Februarie 11, 2008, 15:57:30 »

apropo, in fotografia de pe copertina casei de cultura. eram si eu, ai uitat sa spui acest lucru niculae,eram imbracata cu o geaca rosie,si in poza care ai postato aici eram in genunchi cand a inceput parintele strza sa spuna tatal nostru...dupa mine sa asezat in genuncgi toata lumea care era stransa in fata casei de cultura...sau aproape toata lumea...in tot cazul am fost singura femee care am tinut un discurs multimii de pe copertina casei de cultura  si daca iti aduci aminte si atunci am spus ca si acum...unitate...am spus multimii sa nu le fie frica si sa ramanem uniti , ca nu ne pot omori pe toti daca suntem uniti...
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #79 : Februarie 11, 2008, 16:36:02 »

IULIA,
1.-Eu am preluat din ziare reviste,documente,si declaratii personale la parchet.
2.-Citeste mai in urma si ai sa gasesti  numele tau acolo.
3.-Eu am specificat ca fiecare revolutionar (in special din Sibiu),sa vina cu cea ce stie,sau cea ce a facut la revolutie personal,si sa posteze !
(CITESTE MAI CU ATENTIE ) !
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #80 : Februarie 12, 2008, 11:19:29 »

Pt.Nicolae:Va rugam respectuos sa faceti si unele comentarii in dreptul fiecarui poze sa intelem si noi.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #81 : Februarie 17, 2008, 14:38:59 »

"REVOLUTIA SIBIU"89">POZE .
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #82 : Februarie 27, 2008, 19:49:13 »

PRELUARE- ZIUA> " SIBIU 89"
Capitolul "Morti si raniti" este legat de un altul, numit "Imobile distruse", de care ne vom ocupa in zilele viitoare. Cert este ca din documentele UM 01512, comandata de col. Aurel Dragomir, "capul" listei de patru a inculpatilor in acest dosar, reiese ca pana in 28.12.89 s-au tras 67.320 de cartuse calibrul 7,62 mm, gloantele sunt obisnuite, 44.800 cartuse de 7,62 mm pistol, 4400 cartuse 7,62 mm glont lung obisnuit, 13.200 cartuse 7,62 mm manevra si 2648 cartuse 7,62 mm. "Munitia a fost trasa impotriva unor "teroristi imaginari" fapt ce a adus grave consecinte, respectiv distrugerea de imobile si vieti omenesti".
Cat priveste masacrul, acesta a inceput dupa orele 12 ale zilei de 22.12.89, cand o parte din manifestantii instigati impotriva cadrelor MI au patruns cu forta in cladirea IMJ Sibiu, cei mai multi lucratori MI incercand sa se refugieze in curtea UM 01512, sarind peste gardul de plasa al unitatii intrucat la punctul de control nu se putea intra in unitatea militara din cauza unui grup masiv de demonstranti. Rechizitoriul confirma ca, in mod nejustificat, militarii MApN, care colaborasera perfect pana la acea ora cu cadrele MI, au deschis focul cu toate armele din dotare, inclusiv cu armament greu impotriva cladirii IMJ Sibiu si a lucratorilor MI. Col. Gheorghe Moise a recunoscut pe parcursul audierilor ca a tras personal cu un pistol mitraliera in aceasta conjunctura. Lista victimelor identificate cuprinde 31 de militari si MI si MApN.
Urmeaza ranitul Nicolae Cracea, care a fost impuscat de mitraliorul Orza dintr-un elicopter al armatei, la ordinul col. Dragomir, si care se va constitui parte civila.
Un alt caz "spectaculos" din acest capitol il reprezinta Daniela Darlescu, decedata atunci la varsta de 20 de ani si nepoata sa in varsta de 4 ani, Isabela. Daniela si Isabela se aflau in data de 23 decembrie '89, in jurul prazului, la masa, intr-un bloc din str. Negoveanu nr.1, apartament 16. Ele au fost impuscate dintr-un elicopter. Un glont a lovit-o pe Daniela direct in cap, iar Isabela a fost grav ranita in piept, abdomen si gat (dos. 663/P/90, conexat in dosarul "Sibiu '89")
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #83 : Martie 01, 2008, 22:47:33 »

(PRELUARE) MARTURII DIN SIBIU !
Sor-mea, in 22 decembrie, la ora 14, trebuia sa plece la serviciu, iara. Pleaca la 13 si 15 de acasa, si dupa 25 de minute da buzna inapoi, acasa, transfigurata!!! “Am vazut oameni morti, tipa ea, oameni morti, m-am apropiat de unu intins pe caldaram intr-o balta de sange, era imbracat civil, si sub trening avea haine militare, io nu ma mai duc la serviciu, am auzit impuscaturi…” Directorul spitalului unde lucra, Vicaş parcă îl chema, o murit în aceeaşi seară, din câte mai ţin minte. Împuşcat în cap, la sediul spitalului.
Cam in 20 minute după ce o venit sor-mea o inceput o canonada care o tinut pana dincolo de Craciun. Ne-am impodobit bradul pe impuscaturi, am auzit impuscaturi zi si noapte non stop, timp de mai multe zile, impucaturi cand te pishi la buda, cand te speli in lighean (nu aveam apa calda), cand te joci cu indienii (eram baietan pe vremea aia), cand te uiti la TV si il vezi pe Mircea Dinescu in pulover, cand ii auzi pe ai tai cum vb la telefon cu toti prekinii si neamurile, cand mananci, respiri, tai muraturile sau faci sarmalele cu inima cat un purice.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #84 : Martie 01, 2008, 22:57:53 »

(PRELUARE)
Începută la Timişoara, printr-o demonstraţie paşnică, reprimată brutal de autorităţi prin forţele de securitate, Revoluţia românilor s-a întins rapid în întreaga ţară. Armata a trecut de partea populaţiei. Pe străzile din Timişoara, Sibiu, Braşov, Bucureşti şi alte oraşe, numărul tinerilor morţi şi răniţi în lupta pentru libertate continuă să crească

Doamne, vino Doamne,
Să vezi ce-a mai rămas din oameni
Doamne, vino Doamne,

Nopţi lungi şi triste
Acasă mă gândesc
Şi pe voi acolo vă zăresc
Sunt nopţi pline de groază pentru mine, în război
Sunt nopţi de basm acolo la voi
Şi Doamne, pentru ce o viaţă de coşmar
Şi pentru cine se moare în zadar
Sunt nopţi pline de groază
Când teama mi-e să simt
Sunt nopţi de basm de care nu mai ştiu

Doamne, vino Doamne,
Doamne, vino Doamne,

De ce nu încetaţi acest cumplit război
De ce va gândiţi numai la voi
Şi nici nu vă pasă de mama care-şi plânge
Copilul său ucis ce zace-n bălţi de sânge
Şi nici nu vă pasă de cei ce nu mai sunt
De cei ce vă acuză de-acolo din mormânt

Doamne, vino Doamne,
Doamne, vino Doamne,
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #85 : Martie 08, 2008, 14:42:05 »

Preluare:
La 2 noaptea, vecina bate la uşă, înebunită: d-na Groparu, fuga în pivniţă, este un terorist pe bloc!!! Ne scoală mama pe mine şi sora, pune un ţol pe noi, şi ţuşti în pivniţă, unde deja stătea tot blocul!!! TOT BLOCUL STĂTEA ÎN PIVNIŢĂ, ÎMBRĂCAŢI ÎN SĂRĂCIA LOR, ÎN CĂMĂŞI DE NOAPTE ŞI PIJAMALE COAPTE, CĂ NICI PIJAMALE NU GĂSEAI DE CUMPĂRAT ÎN VREMEA AIA, bărbaţii la intrare cu lopeţi şi cozi de mătură ca să ne apere de terorişti, noi toţi, copiii şi femeile înghesuiţi în fundul beciului, tăcuţi, să nu se audă că suntema colo şi să nu ne omoare teroristu. Şi stăm ca proştii acolo, şi mai iese din când în când câte un barbat sa verifice ce si cum, si nu se întâmplă nimic, şi noi stăm acolo în frig vreo 2 ore, că era decembrie, vă repet, şi noaptea era frig, şi povestim înfricoşaţi tot felu ca să ne facem curaj, şi pe la 4 dimineaţa ne facem curaj şi urcăm sus, şi ăia de la etaju 4 nu vroiau să urce, şi i-am ţinut la noi până s-o făcut ziuă şi or avut curaj să urce, şi bag pixu, că asta am păţit noi, de revoluţie.
« Ultima modificare: Martie 08, 2008, 14:55:31 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #86 : Martie 08, 2008, 14:54:52 »

Preluare:
MesajTrimis: Mar, 05 12 2006 7:44 am    Titlul subiectului:     Răspunde cu citat (quote)
Oho parca a trecut un veac de atunci.

In Cisnadie(jud. Sibiu), orasul in care locuiam pe atunci, revolutia a inceput in 21 decembrie seara si nu cum se scrie prin raportul SRI. Stiu ca serbam ziua varului meu care venise la Cisnadie din Sibiu pentru orice eventualitate, impreuna cu verisoara mea si matusa. Unchiul meu era in capitan(parca) si se afla in Academia Militara(peste drum de sediul Militiei) asa ca eram destul de ingrijorati pentru el.
Si acum imi aduc aminte ca tortul era cu o glazura de cacao si o gramada de nuci pe el, dar nu cred ca am mai apucat sa il mancam pentru ca din strada au inceput sa se auda scandari. Si normal... toata lumea la fereastra sa vedem ce se intampla. Un imens miting Very Happy de maxim 100 de persoane mergea prin oras si scanda "Jos pantofarul","Jos dictatorul" etc. Tatal meu a iesit si s-a alaturat grupului. Putin inainte sa ajunga in zona noastra acestia au incendiat casa directoarei de la uzina de covoare(de ce? nu stiu nici in ziua de astazi). Matusa mea si un unchi al varului meu au plecat si ei sa il aduca inapoi pe taica-meu, dar ti-ai gasit! Intrase in el verva de revolutionar asa ca a continuat sa mearga cu grupul. Ajunsi in centrul orasului(in fata primariei) au scandat pasnic supravegheati de militieni si la un moment dat unul din grup a spart vitrina unui magazin. Nu stiu exact cand au dat foc la primarie si nici cand au intrat in sediul militiei(tatal meu se intorsese acasa) dar a doua zi am aflat ca doua persoane fusesera impuscate in piata alimentara a orasului ce se afla in imediata vecinatate a sediului militiei( din acesta au scos tot felul de documente afara si le-au dat foc). Si iarasi avem o contradictie cu raportul SRI: militienii au tras din turnul bisericii saseti deci nu aveau cum sa fie in legitima aparare si era destul de dificil sa ai o asemenea precizie cu pistolul Carpati. Cei doi milieni au fost judecati si condamnati la inchisoare dar dupa aceea au fost eliberati pe motiv de legitima aparare
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #87 : Martie 08, 2008, 23:50:37 »

LA MULTI ANI !
8 MARTIE 2008.
« Ultima modificare: Martie 08, 2008, 23:53:37 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #88 : Martie 09, 2008, 00:22:10 »

TOT BINELE DIN LUME,SA VA DEA DOMNUL  Grin

DATI CLIC PE POZA,SA VEDETI CEVA FRUMOS  Grin
« Ultima modificare: Martie 09, 2008, 00:24:16 de către Tudor »
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #89 : Martie 09, 2008, 00:52:10 »

CINE SUNT ÎNGERII?

Cuvântul “înger” derivă din grecescul “angelos” care înseamnă “mesager”. După cum ne sugerează şi numele lor, îngerii au rolul de a intermedia relaţia omului cu Dumnezeu, transmiţând mesajele de la Divinitate către om şi invers, de la om către Dumnezeu. Dar ei nu sunt doar nişte simpli mesageri în înţelesul strict al cuvântului ; ei au sarcina şi de a ne ghida şi susţine pe lungul drum al vieţii. Îngerii reflectă perfecţiunea divină: bunătate şi generozitate infinită, fiind capabili de o dragoste nelimitată şi beneficiind mereu de o mare fericire pe care doresc să o împărtăşească cu noi. Ei cunosc instantaneu consecinţele nenumărate ale unui principiu sau miile de faţete ale realităţii. Cunosc secretele naturii, stăpânesc legile care guvernează Universul, sunt păstrătorii unei ştiinţe foarte vaste şi a unei înţelepciuni infinite. Ei lucrează constant pentru binele omului, întotdeauna şi pretutindeni. Chiar dacă noi nu percepem prezenţa lor şi nu le acordăm nici un gând, îngerii veghează asupra noastră în orice clipă, ne ajută în momentele dificile şi ne apără de tot felul de pericole.

Îngerii se află pretutindeni: ei veghează asupra caselor, ne însoţesc în călătorii, sunt alături de persoanele care suferă şi care au nevoie de susţinere şi consolare în momentele de descurajare. Nefiind îngrădiţi de legile impuse de materie, ei se pot deplasa cu o viteză inimaginabilă pentru noi, care suntem constrânşi de legile spaţiului şi ale timpului ; este suficient să ne gândim la ei şi imediat sunt alături de noi, gata să ne ofere ajutorul lor preţios.
« Ultima modificare: Martie 09, 2008, 00:54:48 de către Tudor »
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 104
Schimbă forumul: