Main Content:

Pagini: 1 ... 2318 2319 [2320] 2321 2322 ... 4573

ANUNTURI

• kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #34785 : Octombrie 02, 2014, 18:47:00 »

Este subsecretar de stat dar in curand va deveni secretar si ne va ura drum bun din lege,deci,va urma caci poveste continua
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34786 : Octombrie 02, 2014, 18:51:47 »

Decizia nr. 277/2014 privind numirea domnului Octav Bjoza în funcţia de subsecretar de stat la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989
Atenție! Acest document este in curs de procesare, textul poate suferi modificări odată cu publicarea in Lege5 a versiunii finale.
Decizia nr. 277/2014 privind numirea domnului Octav Bjoza în funcţia de subsecretar de stat la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989
În temeiul art. 15 lit. a) şi art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi al art. 8 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 563/2014 privind organizarea şi funcţionarea Secretariatului de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989,

prim-ministrul emite prezenta decizie.

Articol unic. -
Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, domnul Octav Bjoza se numeşte în funcţia de subsecretar de stat la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989.

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemnează:
Secretarul general al Guvernului,
Ion Moraru

Bucureşti, 1 octombrie 2014.
Nr. 277.

având în vedere părerea pe care o are dl. O. B. despre revoluţionari A DEVENIT EVIDENTĂ URMĂTOAREA "MIŞCARE" a lui vv pinocchio în ceea ce ne priveşte  Huh Huh
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
« Răspunde #34787 : Octombrie 02, 2014, 18:57:06 »

.......E PE SECTIUNEA "DETINUTI POLITICI"....EI AU CIORBA LOR ...NOI PE A NOASTRA CARE PUTE RAU.
                SA NU INVENINAM LUCRURILE MAI MULT DE CAT SUNT.
Memorat
« Răspunde #34788 : Octombrie 02, 2014, 18:58:55 »

Am zis of pentru ca nu stiu de ce nu functioneaza bine linkul...
aţi reuşit, în cele din urmă, să îl deschideţi ?
  mie îmi apare:

"Forbidden

You don't have permission to access /emonitornew/emonviewmof.php on this server."

dacă DA, vă rog să îmi spuneţi şi mie CUM ?
  mulţumesc anticipat

Da. Click pe linkul dat http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43MTUwMDcxNTE3MDYxRSszMA apoi selectati tot ce este in bara de sus si dati inca un enter.
Memorat
« Răspunde #34789 : Octombrie 02, 2014, 19:08:09 »

.......E PE SECTIUNEA "DETINUTI POLITICI"....EI AU CIORBA LOR ...NOI PE A NOASTRA CARE PUTE RAU.
                SA NU INVENINAM LUCRURILE MAI MULT DE CAT SUNT.

Dupa cum puteti citi aici http://afdpr.ro/octav-bjoza, dl Octav Bjoza
- în decembrie 1989, este ales cu unanimitate de voturi, de către salariaţii Electromontaj Braşov, preşedinte al Frontului Salvării Naţionale;
- este membru fondator şi vicepreşedinte al Asociaţiei pentru Adevărul Revoluţiei din Decembrie 1989 (APAR) din Braşov, înfiinţată la începutul anilor 1990;
- în Caietele Revoluţiei nr.4-5/2010, editate de Institutul Revoluţiei Române din Decembrie 1989, la  pagina 113 este consemnat: „Octav Bjoza este participant direct la Revoluţia din Decembrie 1989, fiind primul braşovean care a pătruns în sediul Securităţii Statului din Braşov;
- nu a colaborat cu Securitatea, în conformitate cu decizia nr.28/19.03.2002 dată de Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS);
- posedă decizia nr. 4264/27.11.2003, privind acordarea calităţii de luptător în rezistenţa anticomunistă;
- cetăţean de onoare al municipiului Braşov din anul 1999;
- DIPLOMĂ de excelenţă din partea prefectului judeţului Braşov – 2004;
- CAVALER AL CETĂŢII, declarat de presa braşoveană în anul 2006;
- MEMBRU DE ONOARE al ASOCIAŢIEI « 21 DECEMBRIE 1989 » – Bucureşti.

Deci o multime de legaturi pozitive cu Revolutia Romana. Presupun ca se poate astepta si cultiva o buna colaborare intre cele doua "departamente" (Revolutionari si fosti Detinuti), benefica ambelor.
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34790 : Octombrie 02, 2014, 19:10:24 »

Am zis of pentru ca nu stiu de ce nu functioneaza bine linkul...
aţi reuşit, în cele din urmă, să îl deschideţi ?
  mie îmi apare:

"Forbidden

You don't have permission to access /emonitornew/emonviewmof.php on this server."

dacă DA, vă rog să îmi spuneţi şi mie CUM ?
  mulţumesc anticipat

Da. Click pe linkul dat http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43MTUwMDcxNTE3MDYxRSszMA apoi selectati tot ce este in bara de sus si dati inca un enter.
  Mulţumesc frumos

un mic comentariu la "rezerva" celor de la
http://lege5.ro/Gratuit/gqydknrrgm/decizia-nr-277-2014-privind-numirea-domnului-octav-bjoza-in-functia-de-subsecretar-de-stat-la-secretariatul-de-stat-pentru-recunoasterea-meritelor-luptatorilor-impotriva-regimului-comunist-instaurat-i
care atenţionează: "Acest document este in curs de procesare, textul poate suferi modificări odată cu publicarea in Lege5 a versiunii finale." ESTE O AIUREALĂ
  Monitorul Oficial ESTE f. clar.
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
« Răspunde #34791 : Octombrie 02, 2014, 19:16:50 »

http://adevarul.ro/news/societate/impostorii-revolutiei-fata-martirii-comunismului-1_50ace7257c42d5a6638b8ab4/index.html

Între foştii deţinuţi politici şi revoluţionari nu există dialog, deşi cauza lor a fost comună. L-am întrebat pe Octav Bjoza de ce are „un dinte împotriva revoluţionarilor". „N-am un dinte, am chiar toată dantura. Nu vorbesc de cei care şi-au pierdut rudele sau au rămas invalizi, ci de impostorii şi de foştii securişti care dau lecţii de democraţie şi vor să spună adevărul despre Revoluţie. E păcat, că timpul trece, oamenii uită şi lichelele prind glas. Ştiţi cât e indemnizaţia medie de fost deţinut politic? 450 de lei. A revoluţionarilor - de 2.400 de lei. Ştiţi ce am pierdut noi? Tot! Tinereţe, sănătate, libertate, agoniseală. Ce au pierdut ei? Nimic". Un caz concret de revoluţionar controversat a fost prezentat în urmă cu câteva zile de „Adevărul": tot la Braşov, Emil Ivaşcu a tras după oameni nevinovaţi. Azi are „merite deosebite" şi este plătit de la buget. Cifre, bani, calcule În România mai trăiesc 3.500 de foşti deţinuţi din motive politice. Sunt în vârstă şi bolnavi, drept pentru care clasa politică nu poate miza prea mult pe ei în vederea viitoarelor alegeri. E greu să-i scoţi din case la mitinguri, e greu să-i manevrezi partinic, căci sunt oameni pe care suferinţele de acum o jumătate de secol i-au îndârjit. Într-un cuvânt, nu reprezintă o masă de manevră pentru politicieni. De aceea, nici beneficiile de care se bucură nu sunt precum cele ale revoluţionarilor, tagmă pe care, cu mici excepţii, Puterea şi Opoziţia şi-o împart după bunul plac. Diferenţele dintre cei care au făcut puşcărie politică şi cei care se numesc revoluţionari se măsoară în indemnizaţii. Regimul taxelor şi impozitelor şi pensiile de urmaş sunt tot în favoarea revoluţionarilor. „Dumitru Moldovan, un ţăran din Lisa, care a luat cinci gloanţe în trup şi a făcut 12 ani de temniţă, ia 2.400 de lei pe lună, cât un om care a fost pe stradă la Revoluţie. Calculul e simplu: un an de puşcărie - 200 de lei pe lună. Respect revoluţionarii de la Timişoara, Bucureşti şi alte câteva oraşe. Dar cum să spui tu, Ion Iliescu, că eşti revoluţionar? Este o măgărie ordinară, o sfidare şi o jignire. După ce ai mâncat zeci de ani pâinea albă a partidului comunist, tu vii să-ţi ceri drepturile de revoluţionar?", strigă Bjoza.

Memorat
« Răspunde #34792 : Octombrie 02, 2014, 19:41:27 »

http://adevarul.ro/news/societate/impostorii-revolutiei-fata-martirii-comunismului-1_50ace7257c42d5a6638b8ab4/index.html

Între foştii deţinuţi politici şi revoluţionari nu există dialog, deşi cauza lor a fost comună. L-am întrebat pe Octav Bjoza de ce are „un dinte împotriva revoluţionarilor". „N-am un dinte, am chiar toată dantura. Nu vorbesc de cei care şi-au pierdut rudele sau au rămas invalizi, ci de impostorii şi de foştii securişti care dau lecţii de democraţie şi vor să spună adevărul despre Revoluţie. E păcat, că timpul trece, oamenii uită şi lichelele prind glas. Ştiţi cât e indemnizaţia medie de fost deţinut politic? 450 de lei. A revoluţionarilor - de 2.400 de lei. Ştiţi ce am pierdut noi? Tot! Tinereţe, sănătate, libertate, agoniseală. Ce au pierdut ei? Nimic". Un caz concret de revoluţionar controversat a fost prezentat în urmă cu câteva zile de „Adevărul": tot la Braşov, Emil Ivaşcu a tras după oameni nevinovaţi. Azi are „merite deosebite" şi este plătit de la buget. Cifre, bani, calcule În România mai trăiesc 3.500 de foşti deţinuţi din motive politice. Sunt în vârstă şi bolnavi, drept pentru care clasa politică nu poate miza prea mult pe ei în vederea viitoarelor alegeri. E greu să-i scoţi din case la mitinguri, e greu să-i manevrezi partinic, căci sunt oameni pe care suferinţele de acum o jumătate de secol i-au îndârjit. Într-un cuvânt, nu reprezintă o masă de manevră pentru politicieni. De aceea, nici beneficiile de care se bucură nu sunt precum cele ale revoluţionarilor, tagmă pe care, cu mici excepţii, Puterea şi Opoziţia şi-o împart după bunul plac. Diferenţele dintre cei care au făcut puşcărie politică şi cei care se numesc revoluţionari se măsoară în indemnizaţii. Regimul taxelor şi impozitelor şi pensiile de urmaş sunt tot în favoarea revoluţionarilor. „Dumitru Moldovan, un ţăran din Lisa, care a luat cinci gloanţe în trup şi a făcut 12 ani de temniţă, ia 2.400 de lei pe lună, cât un om care a fost pe stradă la Revoluţie. Calculul e simplu: un an de puşcărie - 200 de lei pe lună. Respect revoluţionarii de la Timişoara, Bucureşti şi alte câteva oraşe. Dar cum să spui tu, Ion Iliescu, că eşti revoluţionar? Este o măgărie ordinară, o sfidare şi o jignire. După ce ai mâncat zeci de ani pâinea albă a partidului comunist, tu vii să-ţi ceri drepturile de revoluţionar?", strigă Bjoza.

Textul citat incepe cu o idee preconceputa si artificial generalizata a ziaristului: Între foştii deţinuţi politici şi revoluţionari nu există dialog, deşi cauza lor a fost comună.

Dl Bjoza spune ca el este, de fapt, impotriva impostorilor si a fostilor securisti. Si dv la fel, nu?
Toata discutia despre indemnizatie este prezentata nenuantat. El se refera la cei care nu merita aceasta distinctie si totusi o au. Si la felul in care au fost manipulati revolutionarii de catre politicieni (atat din Putere cat si din Opozitie) cu ajutorul indemnizatiilor. Lucru pe care il cam stiti si dv, nu?
"Respect revoluţionarii de la Timişoara, Bucureşti şi alte câteva oraşe." Desigur, pe cei autentici. Ca si dv, nu?
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34793 : Octombrie 02, 2014, 19:43:02 »

COMPLETARE:
"Dacă aceste certificate s-ar da pe drept, nu cred că ar rămâne nici 10% din cei care se dau drept revoluţionari”, a spus Bjoza.
   sursa:
http://www.amosnews.ro/arhiva/lista-falsilor-revolutionari-din-brasov-15-12-2006

IMPORTANT
  poate se găseşte cineva SĂ ÎI EXPLICE acestui om că "un om care a fost pe stradă la Revoluţie" NU PRIMEŞTE NIMIC, aşa cum TOT  N I M I C  "primeşte", DE TREI ANI, şi fraierul care în decembrie ŞI-A RISCAT VIAŢA LUI ŞI A TUTUROR NEAMURILOR SALE iar dânsul AR TREBUI SĂ ŞTIE ASTA ca unul care este "primul braşovean care a pătruns în sediul Securităţii Statului din Braşov" !!!
Memorat

• Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34794 : Octombrie 02, 2014, 19:54:11 »

căutând "opiniile" d-lui O.B. despre noi ..... mi s-a facut rău.
  dacă vreţi să vedeţi singuri:
http://stirile.rol.ro/print/revolutia-mai-profitabila-ca-rezistenta-anticomunista-98985.html,
  apăsaţi tastele Ctrl şi F şi, în căsuţa din partea stângă de jos a paginii sctieţi Octav Bjoza

vă veţi îngrozi de ce frustrări are domnul în cap
Memorat

• Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34795 : Octombrie 02, 2014, 20:00:55 »

mai vreţi?
iată ce îi scrie un coleg:

"Domnului Octav Bjoza, Presedintele AFDPR – Filiala Brasov.

Stimate domnule Bjoza.

Încă de la începutul acestei epistole,am să vă citez din interviul dat de dumneavoastră pe vlad-mihai.blogspot.com/‎ROMÂNIA TREZEŞTE-TE “Parlamentul României în anul 2004, prin acea “Lege a recunştintei”, pe care eu o numesc a neruşinării parlamentare, a ignoranţei, ne-a adus cele mai grave ofense, cele mai grosolane jigniri posibile, adică să fiu şi mai concret, nouă ni s-au luat pământurile şi casele, iar celor din decembrie 1989 li s-au dat. Vreau să fiu foarte clar şi în această privinţă, nu am absolut nimic împotriva adevaraţilor revoluţionari din decembrie 1989. Sau şi mai mult, împotriva martirilor şi a urmaşilor acestora, ci impotriva falşilor “revoluţionari”.
Este foarte adevarat domnule Bjoza,privind afirmaţiile făcute de domnia voastră.
Legea “recunoştinţei” este una a “neruşinării parlamentare” cum bine afirmaţi dar, vin şi vă întreb : Oare cui se adresează această lege a ” neruşinării ” ?
După toate cunoştinţele mele umile în dreptul civil, această lege 341/2004, a fost emisă de către Parlamentul României prin membrii aleşi de cetăţenii acestui popor greu încercat, din care faceţi şi dumneavoastră parte, pentru cei care au avut curajul prin sacrificiul lor, să schimbe regimul comunist din România.
Să vii dupa 24 de ani de la evenimentele sângeroase din Decembrie 1989, să-ţi arogi dreptul de a insulta şi jigni pe cei ce nu mai sunt în viaţă sau mai trăiesc datorită divinităţii prin aceste afirmaţii calomnioase, acest fapt depăşeşte cu mult limita legală.
Să vii să faci afirmaţia că domniilor voastre v-au fost luate casele şi pământurile şi au fost date revoluţionarilor, această afirmaţie calomnioasă intră sub incidenţa noului Cod Penal.
Să te referi la întreaga mişcare revoluţionară ca şi cum am fi toţi nişte infractori, iar domniile voastre martirii neamului românesc, acest lucru nu pot sa-l accept.
Eu nu aduc jigniri şi nu bagatelizez suferinţa miilor de deţinuţi politici din vechiul regim.
Mă înclin cu pioşenie şi respect în faţa suferintelor fizice şi materiale suportate de către deţinuţii politici din România.
REVOLUŢIONARII DIN DECEMBRIE 1989, au făcut ceeace nu a-ţi putut domniile voastre, prin suferinţa a zecilor de ani să faceţi şi anume: SCHIMBAREA SISTEMULUI DE GUVERNARE A STATULUI ROMÂN.
Revoluţionarii au contribuit decisiv la Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 prin sacrificiul lor, încununând cu succes, toate acţiunile eşuate ale deţinutilor politici din România şi nu numai.
Astăzi, când vă scriu această scrisoare, domnia voastră se poate mândri cu această calitate oficială de Preşedinte AFDPR – Filiala Braşov.
Vă solicit stimate domnule Bjoza, să raspundeţi la urmatoarea întrebare : Dacă Revoluţia din Decembrie 1989, nu avea un final fericit şi sistemul aservit lui Ceauşescu înăbuşea prin vărsare de sânge toate manifestările de stradă ale românilor dornici de liberate, vă mai aflaţi în postura de acuzator al Mişcării Revoluţionare ? Unde a-ţi fi fost domnia voastră în acel context ?
Este adevărat faptul că, printre revoluţionarii autentici din Decembrie 1989, s-au strecurat şi mulţi “impostori” precum şi persoane care au fost de partea celor care au asuprit acest popor zeci de ani la rând, dar acest lucru se datorează faptului că această Lege 341/2004 nu a fost finalizată la timp.
Acest lucru a lăsat portiţe juridice ca cei menţionati mai sus, să fie introduşi de către acei politicieni aleşi cu interese electorale.
Dar mai este adevărat şi faptul ca revoluţionarii au fost deposedaţi “legal “ prin capcana financiară a “indemnizaţiei reparatorii” de casele pe care le-au primit din vechiul regim şi au dorit să le cumpere prin împrumuturi bancare.
Cât despre terenuri, ar trebui să vă informaţi înainte de a face afirmaţii calomnioase la adresa revoluţionarilor.
Aceştia nu au primit aproape NIMIC din prevederile Legii RECUNOSTINŢEI 341/2004.
Totul a fost doar o capcană bine gandită de cei pe care i-am dat jos de la guvernare în 1989, dar care s-au reinventat şi au devenit peste noapte mari “democraţi” dându-ne lecţii despre democraţie.
Închei această scrisoare cu solicitarea expresă, ca domnia voastră să vă cereţi scuze public, faţă de afirmaţiile calomnioase şi jignitoare aduse revoluţionarilor autentici din Decembrie 1989.
 24 Mar 2014
Cu stimă
Neaţă Gheorghe

Memorat

• alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34796 : Octombrie 02, 2014, 20:20:51 »

D-le Bjoza , o singura intrebare va pun ...de ce fostii detinuti politici nu trebuie sa dea declaratie pe propria raspundere ca nu au colaborat cu securitatea ? daca nu eram noi, voi detinutii politici nu primeati niciun ban .
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI, "opiniile lui B.O. fată de revoluţie şi revoluţionari"
« Răspunde #34797 : Octombrie 02, 2014, 20:55:29 »

cu riscul de a-mi pune portalul în cap continui "prezentarea opiniilor lui B.O. fată de revoluţie şi revoluţionari"

eu NU SPUN NIMIC ÎN PLUS !!  postez ceea ce ACESTA A SPUS, cu diverse ocazii, DESPRE NOI.

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&a=citeste&p=actualitate&s_id=35257
 „De fapt, nici n-a fost o singură listă, au fost trei. A fost o listă a celor 88 de ofiţeri de Securitate şi a celor 95 de informatori care s-au ocupat de mine şi de ceilalţi membri ai organizaţiei subversive «Garda Tineretului Român», apoi cea a aşa-zişilor «luptători cu merite deosebite», care pretind certificate de revoluţionar şi avantajele materiale care decurg din acesta, şi cărora eu le contest dreptul moral de a se intitula revoluţionari“, a rememorat Octav Bjoza o serie de articole publicate în Monitorul Expres. „Toate trei sînt liste incomplete, din lipsă de timp şi mai ales de mijloace pentru a accesa toate informaţiile. Mai ales ultima listă ar putea fi mult mai complexă. Este aproape o pură întîmplare că am menţionat doar acele nume, dar acestea sînt cele pe care am reuşit să le verific“, a explicat Bjoza.
„Nimeni nu le putea interzice tuturor acestora dreptul de a participa la Revoluţie. Dar atît şi nimic mai mult! Este jenant ca după ce ai servit zeci de ani, sub diverse forme, un partid criminal şi ilegitim, să ajungi în cîteva zile să devii un aprig anticomunist şi să ceri un certificat de luptător cu incredibile avantaje materiale. Poate în sinea lor, n-au fost niciodată comunişti, dar ar trebui să aibă un minim bun-simţ să nu apară lîngă cei care au suferit o viaţă, sau lîngă cei răniţi, sau lîngă cei care şi-au pierdut tatăl sau soţul sau copilul“,

Revoluţionar, fără certificat

În zilele de 21-22 decembrie 1989 a participat la evenimente în faţa Judeţenei PCR şi în sediul Securităţii Braşov. „Împreună cu reprezentanţii Întreprinderii regionale de Electricitate, trebuia să asigurăm furnizarea energiei electrice, mai ales pe timp de noapte“, explică Bjoza. „Din acest motiv, am primit directive din ambele puncte de comandă de la Braşov, care ne spuneau ce obiective trebuie să supraveghem, pentru că se iscase acea isterie a teroriştilor“, continuă el. A fost ales de muncitori preşedinte al Frontului Salvării Naţionale din cadrul Electromontaj Braşov, iar timp de mai mulţi ani, a făcut parte din Asociaţia pentru Adevărul Revoluţiei, ocazie cu care a contribuit la colectarea de declaraţii, mărturii, fotografii, pentru a afla măcar o părticică din adevărul anilor de teroare. Unele dintre aceste documente şi materiale i-au fost furnizate şi generalului Dan Voinea, procuror militar, cel care instrumentează dosarul Revoluţiei de la Braşov. În luna decembrie 2006, Octav Bjoza a fost invitat la o întrevedere cu Dan Voinea, tocmai pe această temă. Posedă permis de cercetător în arhivele CNSAS (numărul 3.179) şi în arhivele unor penitenciare din ţară.

http://www.expresmagazin.ro/manifest-disperat-al-presedintelui-asociatiei-fostilor-detinuti-politici-octav-bjoza-trezeste-te-politician-roman-si-scoateti-palaria-cand-treci-prin/
"Manifest disperat al președintelui Asociației Foștilor Deținuți politici, Octav Bjoza"
.............................
"Ştiaţi că indemnizaţia medie lunară a unui revoluţionar aflat în plată (10.187 persoane în luna decembrie 2013), este de 1.525 lei, în timp ce a unui fost deţinut politic sau deportat este de 442 lei, adică de 3,5 ori mai mică? ianuarie 2014" 
( probabil că ĂSTA E MOTIVUL REAL CARE ÎL MACINĂ LA FICAŢI )

ataşat aveţi scrisoarea AFDPR din feb. 2014. Citiţi vă rog pag. 2
Memorat

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34798 : Octombrie 02, 2014, 21:15:42 »

D-le Bjoza , o singura intrebare va pun ...de ce fostii detinuti politici nu trebuie sa dea declaratie pe propria raspundere ca nu au colaborat cu securitatea ? daca nu eram noi, voi detinutii politici nu primeati niciun ban .

Raspunsul e simplu, dar ma mir ca nu-l cunosti: pentru ca majoritatea au dat declaratii de colaborare. Atentie! Nu-i acuz ca ar fi fost colaboratori, pt ca acele declaratii le-au fost impuse, adica n-au devenit automat colaboratori, iti explic doar de ce nu li se cere "sa dea declaratie pe propria raspundere ca nu au colaborat cu securitatea". O asemenea declaratie i-ar exclude pe foarte multi din lege si i-ar transforma in colaboratori ai secu, tocmai pe ei, cei mai prigoniti dintre ro. Si te m asigur de faptul ca un nr ff mic dinte ei ar declara ceva fals, deci nu au nici pe departe porocentul pe care-l au revi in privinta declaratiilor false.
Sa facem ceea ce e normal si se asteapta de la noi. Sa le recunoastem meritele. Sa-i stimam si sa-i primim cu respect in cadrul institutiei. Si sa speram ca si ei (dar nu ei, pt ca e vb m mult de seful lor, nu de majoritatea) isi vor corecta atitudinea fata de noi. Sa speram ca in secretariat vor intalni oameni care sa-i ajute in acest sens. Pt noi va fi un examen felul in care vom sti sa-i primim si sa convietuim cu ei, la fel cum va fi si pt ei. Propun sa fim civilizati si sa le recunoastem suferinta, varsta si demnitatea.
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34799 : Octombrie 02, 2014, 21:20:21 »

Bambilici , aici am vrut sa ajung , eu cunosteam raspunsul . Ii inteleg ca au suferit , dar sa taca din gura , sa nu se lege de noi .
Memorat
Pagini: 1 ... 2318 2319 [2320] 2321 2322 ... 4573
Schimbă forumul: