Main Content:

Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 4573

ANUNTURI

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #495 : Mai 26, 2009, 06:14:35 »

Revin:stie cineva programul de comemorare a Zilei Eroilor?Eu am sunat ieri pe la ora 16.30 la sspr si dupa ce am fost plimbata pe la vreo 4 interioare am primit urmatorul raspuns:inca nu-l stim.Reveniti miercuri pentru a vorbi cu domnul sef de cabinet Popescu.Tocmai miercuri va afla d-nul Popescu programul? M-a izbit in frunte cu asa o denumire pompoasa...sef de cabinet..numai sefi pe acolo?...dar oameni care muncesc nu sint prin sspr? Programul nu  ar trebui afisat pe site?Macar atit....
Rusine!!!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #496 : Mai 26, 2009, 06:23:55 »

Nu toti cei de acolo bat cimpii cind vorbesti cu ei..doar unii..multe persoane din cele pe care voi le contestati pe portal sint persoane despre care eu am o alta parere,adika f buna.
Memorat
« Răspunde #497 : Mai 26, 2009, 20:05:18 »

Asociatia PREZENT! si Pravalia Predania
Va invita la vernisajul expozitiei filatelice:

Exilul romanesc si lupta anticomunista

Sambata, 30 mai 2009, ora 17,
la Pravalia Predania (Bd. Tomis, nr 8, Piata Ovidiu) Constanta

Emisiunile filatelice ale exilului politic al diferitelor tari din Europa au constituit un mijloc de lupta impotriva comunismului inedit si extrem de eficient.
Din 1954 pana in 1969 prin stradania lui Traian Popescu au aparut 54 de emisiuni filatelice (vignete, timbre, colite, carnete, plicuri) ale “Romanilor liberi” -  denumire generica a exi¬lului romanesc anticomunist.
Timbrele au circulat in lumea intreaga, fiind aplicate pe plicuri pe langa francatura oficiala. Aceast fapt a starnit furia Securitatii, care se vedea pusa in imposibilitatea de a reactiona in fata unui asemenea mijloc de propa¬ganda si informare asupra starii de fapt din Romania.

Expozitia va fi deschisa publicului in perioada 30 mai - 28 iunie 2009

Pentru mai multe detalii contactati:
Asociatia PREZENT!
Costel Condurache – 0726.314.475; asociatiaprezent@yahoo.com
http://timbreanticomuniste.wordpress.com/
sau
Pravalia Predania
Mihai Gheorghilas - 0730.049.541; gheorghilas@pravaliapredania.ro
www.pravaliapredania.ro
Memorat
« Răspunde #498 : Mai 28, 2009, 14:40:08 »

Un anunt din partea Asociatiei Pentru Adevarul Revolutiei - APAR Brasov.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #499 : Mai 30, 2009, 07:55:01 »

Dintre toate institutiile aflate in subordinea guvernului numai site sspr nu e accesibil de peste 30 zile.
Eu am sesizat acest aspect.Daca am face fiecare acest lucru ..poate se mai misca ceva.Putin..macar cite putin..
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #500 : Mai 30, 2009, 14:24:51 »

Din fericire un urmas de erou-copil a citit acest portal si m-a abordat prin mesaj privat.Avea o nelamurire legata de aplicarea legii 341 si a sunat la sspr sa se informeze.Sii...ce credeti? Nu numai ca n-au stiut ce sa-i raspunda dar au indrumat-o gresit.
Sa va fie rusine !!Va bateti joc de noi!
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #501 : Mai 30, 2009, 14:35:39 »

Din fericire un urmas de erou-copil a citit acest portal si m-a abordat prin mesaj privat.Avea o nelamurire legata de aplicarea legii 341 si a sunat la sspr sa se informeze.Sii...ce credeti? Nu numai ca n-au stiut ce sa-i raspunda dar au indrumat-o gresit.
Sa va fie rusine !!Va bateti joc de noi!

Doamna Marilena !. Indrumarrea gresita e litera de capatai predilecta a SSPR !. La fel si mincuna paluzibila !.Rusinicaaaaa nu mai este de mult prezenta in aceasta institutie publica centrala !. Poti cere de la chel ...par ?.
Memorat
« Răspunde #502 : Iunie 03, 2009, 19:24:50 »

Condamnarea crimelor comunismului în România
şi aplicarea dreptului internaţional

Prezentare de carte şi dezbatere
Bucureşti, 11 Iunie 2009

Calea Victoriei, nr. 38-40, Sector 1, Bucureşti

Joi, 11 Iunie 2009

13:30 - 14:00   Sosirea şi înregistrarea participanţilor

14:00 - 14:15   Cuvinte de deschidere

Dr. Stefanie Ricarda Roos, Director, Programul Statul de Drept Europa de Sud Est, Konrad-Adenauer-Stiftung

Marius Oprea, Preşedinte, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România

14:15 - 14:30   Prezentarea volumului „Justiţia penală de tranziţie. De la Nürnberg la postcomunismul românesc” 

Prof. Univ. Dr. Cristian Pîrvulescu, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative

Prof. Univ. Dr. Iulia Motoc, membru Comitetul pentru Drepturile Omului; Facultatea de Ştiinţe Politice, Universitatea din Bucureşti

14:30 - 14:45   Cadrul legal pentru judecarea crimelor comunismului din România

Raluca Grosescu, Şef Serviciul documentare cercetare, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România

14:45 – 15:00   Soluţii juridice pentru judecarea crimelor comunismului în Europa de Est

Raluca Ursachi, drd. Université Paris I Panthéon Sorbonne

15:00 – 15:30   Discuţii

15:30 – 16:00   Aplicarea prevederilor dreptului internaţional în dreptul românesc, în contextul justiţiei de tranziţie

Prof. Univ. Dr. Iulia Motoc, membru Comitetul pentru Drepturile Omului; Facultatea de Ştiinţe Politice, Universitatea din Bucureşti

Discuţii

16:00 – 16:30      Pauză de cafea

16:30 - 17:00   Justiţia de tranziţie şi apărarea drepturilor omului – principiul neretroactivităţii legilor             

Asist. Univ. Daniela Deteşeanu, Facultatea de Drept, Catedra de Drept Public, Universitatea Bucureşti

Discuţii

17:00 - 18:00   Condamnarea crimelor regimului comunist din România

- Dezbatere deschisă cu experţi în domeniu -

Moderator: Raluca Ursachi, drd. Université Paris I Panthéon Sorbonne

Conf. Univ. Silvia Martiş, Universitatea Româno-Americana Bucuresti; membru So Just.
Valerian Stan, publicist, membru in Consiliul Director al Centrului pentru Resurse Juridice
Georgiana Iorgulescu, Director Executiv, Centrul de Resurse Juridice
Memorat
« Răspunde #503 : Iunie 04, 2009, 20:49:05 »

O intrebare venita pe adresa noastra din partea doamnei Manuela Husanu. Nu este membra a forumului. O puetm ajuta?

Va rog as dori sa stiu daca sotiile de revolutionari dupa decesul acestora beneficiaza de pensie de urmas dupa sot.
Multumesc anticipat!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #504 : Iunie 04, 2009, 20:58:23 »

Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani. In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, in conditiile de mai sus, dar cuantumul acesteia se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 0,6% pentru fiecare an de casatorie in minus.

De la regula de mai sus exista si situatii de exceptie:

Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel puţin 1 an.
Sotul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
Sotul supravietuitor care nu se incadreaza in nici una din situatiile descrise mai sus poate beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
Sotul supravietuitor care are in ingrijire la data decesului sustinatorului unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani beneficiaza de pensie de urmas pana la data implinirii de catre ultimul copil a varstei de 7 ani, in perioadele in care nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Pensia de urmas se calculeaza, dupa caz, din:

pensie pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul sustinatorul decedat
pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta si era in plata cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipata, pensie anticipata partiala sau ar fi avut dreptul, in conditiile legii, la una dintre aceste categorii de pensie
pensia de serviciu aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul sustinatorul decedat, daca este mai avantajoasa decat pensia pentru limita de varsta

Cuantumul pensiei de urmas se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:

pentru un singur urmas - 50%;
pentru 2 urmasi - 75%;
pentru 3 sau mai multi urmasi - 100%.
Cuantumul pensiei de urmas, in cazul orfanilor de ambii parinti, reprezinta insumarea drepturilor de urmas, calculate dupa fiecare parinte.

La cererea pentru acordarea pensiei de urmas trebuie sa fie atasate urmatoarele acte:

certificatul de deces (original si copie), cauza decesului pentru sustinatorul decedat care nu are calitatea de pensionar
adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
actul de identitate al solicitantului
carnet de munca (original si copie)
livret militar (original si copie)
acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
talonul de pensie al decedatului

Cererea de pensionare, impreuna cu actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de lege se depun la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului.

Dosarul pentru solicitarea pensiei de urmas se depune in termen de 90 de zile de la data decesului. In acest caz solicitantul va beneficia de pensie de urmas incepand cu luna urmatoare decesului in cazul in care sustinatorul decedat era pensionar la data decesului sau incepand cu data decesului in cazul in care sustinatorul decedat nu era pensionar la acea data.

Dosarul poate fi depus si dupa expirarea termenului de 90 de zile, insa in acest caz solicitantul va putea beneficia de pensie de urmas numai de la data depunerii cererii.

In cazul in care urmasul indeplineste conditiile prevazute de lege ulterior datei decesului sustinatorului asigurat, drepturile de pensie de urmas se acorda de la data indeplinirii conditiilor, daca cererea a fost depusa in termen de 90 de zile de la data indeplinirii conditiilor.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #505 : Iunie 04, 2009, 21:43:58 »

Am primit si eu o intrebare din partea unui urmas, poate are cineva un raspuns (nici ea nu e membru al forumului):
-------
Sunt urmas de erou martir in revolutia de la 1989. Parintii mei au divortat cand eu eram mica si ambii s-au recasatorit. Din casatoria tatalui meu, mort in revolutie, a rezultat inca un copil. Eu nu am fost contactata de nici un membru al familiei in acesti 20 de ani. Vreau sa stiu daca pot actiona in vreo directie ca sa mai primesc vreun drept in baza legii revolutionarilor.
-------
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #506 : Iunie 04, 2009, 21:55:34 »

Copiii eroului beneficieaza de aceleasi drepturi .
Memorat
« Răspunde #507 : Iunie 04, 2009, 21:57:04 »

Va multumesc doamna Marilena. Voi transmite raspunsul dumneavoastra. Si intrebarea pusa domnului Nastasache mi se pare interesanta. Va multumim si pentru raspunsul respectiv.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #508 : Iunie 04, 2009, 22:31:20 »

Copiii eroului beneficieaza de aceleasi drepturi .
Multumesc pentru raspuns. Insa cred ca vrea sa stie mai mult: ce trebuie sa faca, unde sa se duca, cu ce documente etc.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #509 : Iunie 04, 2009, 22:44:12 »

Am sa raspund cit de repede pot.Nu ma simt bine si nu pot sta mult pe scaun la calculator.Noapte buna!!!
Memorat
Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 4573
Schimbă forumul: