Main Content:

Pagini: 1 ... 2323 2324 [2325] 2326 2327 ... 4573

ANUNTURI

• oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #34860 : Octombrie 04, 2014, 10:43:42 »

unde este textul Memorandumului? Aia care au semnat PROTOCOLUL RUSINII pe cine reprezinta? Se incearca reducerea la tacere inainte de algeri. Cum e posibil ca o institutie sa ameninte persoane fizice in mod oficial? DE CE SANDA NU DA NUMELE CELOR 6?

Rătăcitule, probabil că răspunsul îl găseşti la ambasadele...
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34861 : Octombrie 04, 2014, 12:09:38 »

MIȘCAREA CIVICĂ REVOLUȚIA CURATA

COMUNICAT

Am luat cu surprindere cunoștință de comunicatul fostului SSPR și a domnului ADRIAN SANDA, într-o neprecedată acțiune de intimidare a revoluționarilor din ROMÂNIA.

Prin acest comunicat se încearcă revenirea la situația de dinainte de 1989, prin încercarea punerii pumnului în gura a celor care au opinii diferite de cele ale lui Sanda, și pompos și ilegitim denumite OFICIALE. O analiză a acestui comunicat, demonstrează fără echivoc următoarele:
1.   Se încearcă în mod public și fără nici un bun simț , măcar aparent, ȘANTAJAREA CELOR CARE NU SUNT SLUGILE PSD și ale SS ADRIAN SANDA.
2.   Nu se da numele grupului de 6 persoane, amenințate în mod direct prin acest comunicat, dar în același timp se încearcă acreditarea ideii confirm căreia ADRIAN SANDA are doar 6 opozanți și nu cvasitoatalitatea revoluționarilor din ROMÂNIA, așa cum este în realitate.
3.   Așa cum precizam la data de 23 septembrie 2014, la semnarea PROTOCOLULUI RUȘINII, de către persoane dubioase și care nu mai reprezintă pe nimeni în noua reașezare a MIȘCĂRII REVOLUTIONARE, NERECUNOSCUTĂ DE CĂTRE SANDA ȘI ACOLIȚII SĂI, secretarul de Stat se refugiază sub masca acestui act ILEGITIM în încercarile sale și ale acoliților de a nu aplica LEGEA CU CARACTER SPECIAL A RECUNOȘTINȚEI. Prin aceste manevre dolosive, Adrian Sanda și mafia gestionată în continuare de acesta, se opun în mod vădit aplicării principiilor unui stat de drept, aducând în continuare GRAVE ATINGERI securității naționale prin nerecunoașterea în fapt a sistemului STATULUI DE DREPT. Precizăm că aplicarea ciuntită și discriminatorie a oricărei legi, constituie atentat la Statul de Drept, pentru care în DECEMBRIE 89, unii dintre noi și/au pus viețile zălog.
4.   Acreditarea ideii cum că cei care nu sunt de acord cu opiniile SSPR și ale PSD în materie vor fi excluși din rândurile revoluționarilor, fără a exista nume, precizări legate de legalitatea sau ilegalitatea deținerii titlului de revoluționar, fără a exista CEL PUȚIN O SOLUȚIE LEGALĂ ȘI JUDECĂTOREASCĂ prin care să se demonstreze existența a cel puțin unui impostor, aduce grave atingeri IMAGINII MIȘCĂRII REVOLUȚIONARILOR, chiar din partea celor PLATIȚI DIN BANI PUBLICI să o apere, conform Legii proprii de funcționare a acestei instituții.
5.   Comunicatul publicat astăzi de ADRIAN SANDA, face referiri la un MEMORANDUM , al cărui conținut rămâne o enigmă, ceea ce contravine legislației în vigoare, și ne face să credem că este o minciună cu scopul de a calma sau a ține pe loc orice manifestare ostilă PSD pentru ca VICTOR VIOREL PONTA să aibă liniște în campania electorală ce tocmai a început.De fapt acesta este substratul comunicatului, care de fapt demonstrează în mod clar lipsa oricărei intenții de respectare și aplicare a LEGII nr 341.
6.   Adrian Sanda încearcă să acrediteze ideea ca tot ceea ce se vehiculează în spațiul public și nu are caracter oficial, este o minciună, uitând să precizeze faptul ca instituția pe care o conduce NU RESPECTĂ NICI O NORMĂ LEGALĂ în materie de comunicare, transparență decizională sau de altă natură. Astfel , o asemenea practică poate duce la orice fel de speculații din partea celor vizati, speculații neimputabile lr, în încercarea oamenilor de a afla ce este cu ei, dacă și cînd vor avea dreptul și posibilitatea EROII ÎN VIAȚĂ AI NEAMULUI să mai mănânce, să își mai cumpere medicamente, să mai respire, fiindu/le viciat dreptul la viață prin natura acestor practici.
În concluzie:
MIȘCAREA CIVICĂ REVOLUȚIA CURATĂ, organizație în curs de acreditare, numărând 15.234 de aderenți, revoluționari, militanți pentru mediu, profesori, medici, militanți anti partide politice, sciitori, jurnaliști, ofițeri ai Armatei și MAI, face următoarele precizări:
1.   COMUNICATUL SSPR reprezintă un act de amenințare la adresa întregii societăți civile , el fiind elaborat de către persoane lipsite de orice urmă de profesionalism, aflate în conflicte de tip mafiot și implicate în afaceri necurate, datorită tonului amenințător și de intimidare folosit.
2.    Acesta nu este un comportament firesc pentru o instituție publică, existând pericolul ca intreaga societate civilă să poată fi intimaidată și de de alte instituții publice, unele cu caracter represiv.
3.   Memorandumul nu este supus dezbaterii publice, astfel că el poate fi oricind contestat deoarece nu respectă condițiile de legalitate.
4.   Mișcarea Civică REVOLUȚIA CURATĂ va inainta Parchetului de pe Lângă Înalta Curte de Casație și Justiție plângeri penale împotriva numitului ADRIAN SANDA și a instituției pe care acesta o gestioneaza pentru săvârșirea infracțiunilor de șantaj, amenințare și transmitere de informații false prin omisiune.

PREȘEDINTE
Alex Oprea

Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #34862 : Octombrie 04, 2014, 12:11:06 »

Alex, nu fa pe prostul, ... ca nu tine. Sti foarte bine cei care sunt cei 6. Sti la fel de bine ca noi doi suntem parte dintre ei. Ce naiba te ascunzi dupa cires? Apropo, pana luni, am sa postez un raspuns din partea echipei mele. Ca de obicei, ... cu docomente.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34863 : Octombrie 04, 2014, 12:11:55 »

Memorandumul presupun ca are la baza textul protocolului. Cei care au semnat protocolul ii reprezinta pe membrii asociatiilor lor, intre limitele legale ale statutului fiecarei asociatii. Nu? Dar unde este amenintarea? Ca eu nu-mi dau seama. Amenintarea ca se va intampla ce daca nu ce?

aici e amenintare. dar va inteleg, continuati sa mintiti jucind de partea PSD, si a asa ziselor autoritati....

Precizările pe care vi le oferim sunt menite să înlăture informațiile eronate sau contrare. Ne dezicem de acțiunile și insistențele unui grup format din aproximativ 6 persoane, pasibili de răspundere și din disperare de cauză.
Pe de altă parte, sunt persoane care dezinformază și nu se simt deloc confortabil întrucât ori vor ieși din rândul revoluționarilor, pentru că nu au ce căuta acolo, ori/și vor răspunde sau răspund deja pentru încălcarea prevederilor legale. Le înțelegem disperarea, dar le punem în vedere că, înainte de a căuta ”nod în papură”, ar fi indicat să nu uite zicala: "vezi paiul din ochiul altuia, dar nu vezi barna din ochiul tau".
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34864 : Octombrie 04, 2014, 12:13:18 »

Alex, nu fa pe prostul, ... ca nu tine. Sti foarte bine cei care sunt cei 6. Sti la fel de bine ca noi doi suntem parte dintre ei. Ce naiba te ascunzi dupa cires? Apropo, pana luni, am sa postez un raspuns din partea echipei mele. Ca de obicei, ... cu docomente.

problema e ca nu suntem doar 6, tocmai aici e marea minciuna. adeziunile imi vin mereu, asa ca....suntem muuult mi multi. Vor intelege ca neaplicarea unei legi se pedepseste....
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34865 : Octombrie 04, 2014, 12:24:05 »

Memorandumul presupun ca are la baza textul protocolului. Cei care au semnat protocolul ii reprezinta pe membrii asociatiilor lor, intre limitele legale ale statutului fiecarei asociatii. Nu? Dar unde este amenintarea? Ca eu nu-mi dau seama. Amenintarea ca se va intampla ce daca nu ce?

aici e amenintare. dar va inteleg, continuati sa mintiti jucind de partea PSD, si a asa ziselor autoritati....

Precizările pe care vi le oferim sunt menite să înlăture informațiile eronate sau contrare. Ne dezicem de acțiunile și insistențele unui grup format din aproximativ 6 persoane, pasibili de răspundere și din disperare de cauză.
Pe de altă parte, sunt persoane care dezinformază și nu se simt deloc confortabil întrucât ori vor ieși din rândul revoluționarilor, pentru că nu au ce căuta acolo, ori/și vor răspunde sau răspund deja pentru încălcarea prevederilor legale. Le înțelegem disperarea, dar le punem în vedere că, înainte de a căuta ”nod în papură”, ar fi indicat să nu uite zicala: "vezi paiul din ochiul altuia, dar nu vezi barna din ochiul tau".

Allexperess, tocmai cand incoltise speranta in mine ca te vei indrepta si tu, ti-ai gasit sa dai cu mucii-n fasole?! Te plangi ca te ameninta o femeie? Desi nici gand sa te fi atins nici macar cu o floare, sfioas-o. Ia o pauza, respira adanc, mulge o oaie (un berbec, la laegere) si revino m calm, cu circuitele relaxate, sa nu m dai exit la asemenea aburatii!
Memorat
  • gogiie
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34866 : Octombrie 04, 2014, 12:27:31 »

AVIZ AMATORILOR DE SENZATII TARII COMUNICAT
http://www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=457
Reiterăm tuturor revoluționarilor că în data de 23.09.2014 s-a încheiat un Protocol între Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989, legal reprezentat de Adrian Sanda, în calitate de Secretar de Stat și Asociațiile de revoluționari întrunite în urma convocării Colegiului Revoluționarilor.
Conform Protocolului, Secretarul de Stat a fost împuternicit să încheie un Memorandum cu Primul Ministru, pentru punerea în aplicare a prevederilor acestuia. Totodată, se specifică: ”părțile semnatare ale prezentului protocol se obligă să colaboreze în vederea atingerii obiectivului propus și a realizării prevederilor convenite”.
Până la data de 03.10.2014 s-a redactat, s-a înaintat spre avizare și a fost avizat Memorandumul de către ministrii al căror aviz se impunea.
Luni, 06.10.2014 Memorandumul avizat va fi înaintat la Guvern pentru ședința de săptămâna viitoare.
Este pentru prima dată, de la suspendarea plăților, respectiv în ultimii 3 ani, când s-a încheiat un asemenea tip de Protocol și tot pentru prima dată când acest act se materializează.
Toate zvonurile care circulă în afara comunicatelor oficiale și orice îndemn la anumite acte sau fapte sunt de natură să prejudicieze imaginea adevăraților revoluționari în fața opinei publice, presei sau autorităților. Din aceste considerente, solicităm prudență și decență tuturor revoluționarilor, implicit Asociațiilor de revoluționari.

Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34867 : Octombrie 04, 2014, 12:51:38 »

Allexperess, tocmai cand incoltise speranta in mine ca te vei indrepta si tu, ti-ai gasit sa dai cu mucii-n fasole?! Te plangi ca te ameninta o femeie? Desi nici gand sa te fi atins nici macar cu o floare, sfioas-o. Ia o pauza, respira adanc, mulge o oaie (un berbec, la laegere) si revino m calm, cu circuitele relaxate, sa nu m dai exit la asemenea aburatii!

care femeie. eu simt amenintarea unei institutii....a SSPR, asa ceva nu se face in romania anului 2014
Memorat
  • emirad
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34868 : Octombrie 04, 2014, 12:58:18 »

Măi sfătoșilor și orgolioșilor...
   Ascultați aici un punct de vedere:...
   Comunicatul este în esență corect...Este adevărat că în ultimele trei alineate - care sunt neimportante vis-a-vis de esența comunicatului, cuprinsă în primele cinci alineate - autorul se cam bagă în seamă și simte nevoia să se războiască cu șase!!! (o armată întreagă) revoluționari, cu care ar fi avut oarece contre cine știe când și unde...Acest lucru nu se face într-un comunicat, dar acesta este doar un aspect formal, care nu afectează fondul problemei...
   Fondul chestiunii este corect precizat în comunicat și adevărat în fapt: este pentru prima oară în ultimii trei ani când se încheie un protocol cu puterea în care se discută despre prinderea în noul buget a indemnizațiilor noastre...
  Niște orgolioși (până acum s-au autoidentificat doi dintrei ei, Alexpress1 și thunder66) au sărit repede la gâtul semnatarilor comunicatului cu tot felul de comunicări și păreri idioate, doar pentru a-și peria propriul orgoliu...
  Pe unul dintre ei, pentru a-l mai băga în seamă de-acuma încolo, îl invit să publice, de urgență, pe acest forum, o listă cu cel puțin 1523 (10%) din cei 15234 de aderenți ai Mișcării Civice Revoluția Curată, pentru că eu nu am văzut decât un singur nume: Alex Oprea.
  Și ca să vă expun părerea mea până la capăt despre comunicat, ceea ce s-a întâmplat este corect și de lăudat. Trebuie așteptată reacția guvernului după discutarea memorandumului de săptămâna următoare și funcție de rezultat trebuie acționat.
Memorat

Doamne ajută!
  • Kobra 22
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34869 : Octombrie 04, 2014, 13:19:13 »

Respect opinia d-tale.
      Insa, vrem-nu-vrem, ne place-ori-nu, cel putin pina la alte modificari - "vom merge" impreuna cu  fostii detinuti politici.
      Si, daca lucrurile vor decurge pe voia miilor de revi, acestia vor merge alaturi mai ceva ca la fostele defilari de 1 Mai si 23 August...in urale si sunet de fanfare...
      Sa nu-mi zici pe nume, de n-o fi asa...

Aşa o fi domnule Pitca, dar am o nelămurire.
       Poţi să stai la masă cu cel care te-a scuipat pe obraz şi nu recunoaşte acest lucru ?

.......................
      Daca "problema" se va rezolva, si daca se va rezolva cum am zis eu mai sus, o sa ramii uimit, foarte uimit, chiar extrem de uimit de citi vor putea sa stea la masa cu cei de care zici d-ta...
       Si, im plus, se prea poate ca cei de care zic eu - sa se lase inca o data scuipati - de catre cei de care zici d-ta...pentru ca cei de care zici d-ta s-ar putea sa nu accepte sa mai stea la masa cu noi...daca noi vom continua asa...Si asta, poate, incepind chiar de azi...
       Ori, asta, pe linga cei doi scuipati - poate insemna si o palma zdravana...
       Desi va fi o palma data simbolic - va durea mai tare ca orice...pentru ca, in toata lumea civilizata, fostii detinuti politici romani(si cei oarecum asimilati lor) sint mult (dar mult de tot) mai bine vazuti decit revolutionarii romani (poti sa ma crezi pe cuvint - desi nu pare, chiar si opinia publica din Romania ii vede fostii detinuti politici cu "ochi mult mai buni" decit pe revolutionari)...Si, daca fostii detinuti politici ne vor trage palma respectiva cu tam-tamul corespunzator, va fi o palma care va anula toate eforturile celor care le mai fac pentru revolutionari...Desigur, in masura in care mai face cineva vreun efort pentru rezolvarea "problemei revolutionarilor"...
       Ce spun eu aici pare doar un scenariu...dar este un scenariu ce poate deveni realitate oricind...

Să înţelegem domnule Pitca, că evenimentele din Decembrie 89, au o importanţă mai mică şi acei români care au murit pentru LIBERTATE şi DEMNITATE NAŢIONALĂ, au murit pentru ca această categorie socială să ne acuze pentru neâmplinirile lor?

Să înţeleg domnule Pitca faptul că, cel care a făcut politică liberală sau ţărănistă de la acea vreme şi a fost aruncat în beciurile puşcăriilor are o mai mare importanţă faţă de cel care nu a avut culoare politică în Decembrie 1989 şi s-a ridicat împotriva sistemului totalitar cu întreaga societate civilă din România ?

Cine a ridicat piatra să lovească primul domnule Pitca ?

Noi revoluţionarii, care ne-am pierdut prietenii, fraţii, părinţii, în REVOLUŢIA din DECEMBRIE 1989, sau cel care conduce această asociaţie, permiţându-şi să acuze Parlamentul României pentru emiterea LEGii RECUNOŞTINŢEI, lege reparatorie pentru cei care s-au implicat şi şi-au riscat viaţa, libertatea şi sănătatea lor, şi familiilor acestora ?

Ce facem domnule Pitca, ne ascundem după cireş şi asistăm pasivi la mazilirea noastră în favoarea altor categorii sociale care pretind că li se cuvine totul, iar noi să pierim aşa cum doresc exponenţii comunismului cu faţă umană ?

Stăm cuminţi să ne dea şi nouă ceva acest guvern criminal care ne-a hotărât moartea ?

Revoluţionarii adevăraţi pe care îi cunosc, nu vor sta cu mâinile încrucişate.

Aşteptăm momentul prielnic pentru a determina autorităţile româneşti să revină la forma iniţială a Legii 341/2004 şi repunerea în drepturile prevăzute de aceasta, pe toţi cei merituoşi.

Consider un abuz grosolan şi criminal gestul Guvernului României de a ne elimina de la plata indemnizaţiei prevăzută de legea mai sus amintită, timp de 3 ani consecutiv.
[/b][/size][/font] [/b]
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #34870 : Octombrie 04, 2014, 13:22:06 »

Stimabile emirad, avand in vedere ca NU este prezentat nici un nume si nici localizarea geaografica a celor 6 persoane, avand in vedere ca am postat pe sait-ul propriu mai multe materiale referitoare la dl. Adrian Sanda, ultimul fiind acesta, http://www.revolutialugojana.org/articol/nepasare-ordin-de-partid-sau-favorizarea-infractorului.html pot sa cred ca una dintre ele sunt eu. La fel de bine, pot sa ma insel, dar atata timp cat persoanele NU sunt date cu nume si prenume, poate fi oricine care a dezvaluit ceva ce nu ar trebui la adresa SS-ului.
Memorat
  • emirad
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34871 : Octombrie 04, 2014, 14:35:16 »

Stimabile emirad, avand in vedere ca NU este prezentat nici un nume si nici localizarea geaografica a celor 6 persoane, avand in vedere ca am postat pe sait-ul propriu mai multe materiale referitoare la dl. Adrian Sanda, ultimul fiind acesta, http://www.revolutialugojana.org/articol/nepasare-ordin-de-partid-sau-favorizarea-infractorului.html pot sa cred ca una dintre ele sunt eu. La fel de bine, pot sa ma insel, dar atata timp cat persoanele NU sunt date cu nume si prenume, poate fi oricine care a dezvaluit ceva ce nu ar trebui la adresa SS-ului.

Prietene, tocmai de-aia...că nu s-a dat niciun nume...Lasă-i în mă-sa și să așteptăm reacția guvernului...Ce atâta tărăboi și contracomunicate și rahaturi de doi lei și cu eficiență zero...Eu de-aia am spus că astea sunt făcute doar pentru perierea unor orgolii...
Memorat

Doamne ajută!
« Răspunde #34872 : Octombrie 04, 2014, 15:39:52 »

Acum am vazut acest fragment. Disputa daca e sau nu amenintare, cand de fapt e o atentionare intr-o informare, nu ma priveste in mod direct. Doar ca eu nu vad nicio amenintare, altii vad. Chestiune de perspectiva.
Eu am semnalat aparitia comunicatului, atat.
Problema cu mintitul si jucatul de partea PSD si a asa-ziselor autoritati (fostul SSPR) ma priveste in mod direct. Trecand peste cat de mult ma intelege Alex...  Grin
Te rog, Alex, sa-mi spui clar, negru pe alb, in ce privinta am mintit. Apoi discutam si cum e cu jucatul de o parte sau alta. Ori nu mi te adresai?

Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34873 : Octombrie 04, 2014, 18:14:46 »

Respect opinia d-tale.
      Insa, vrem-nu-vrem, ne place-ori-nu, cel putin pina la alte modificari - "vom merge" impreuna cu  fostii detinuti politici.
      Si, daca lucrurile vor decurge pe voia miilor de revi, acestia vor merge alaturi mai ceva ca la fostele defilari de 1 Mai si 23 August...in urale si sunet de fanfare...
      Sa nu-mi zici pe nume, de n-o fi asa...

Aşa o fi domnule Pitca, dar am o nelămurire.
       Poţi să stai la masă cu cel care te-a scuipat pe obraz şi nu recunoaşte acest lucru ?

.......................
      Daca "problema" se va rezolva, si daca se va rezolva cum am zis eu mai sus, o sa ramii uimit, foarte uimit, chiar extrem de uimit de citi vor putea sa stea la masa cu cei de care zici d-ta...
       Si, im plus, se prea poate ca cei de care zic eu - sa se lase inca o data scuipati - de catre cei de care zici d-ta...pentru ca cei de care zici d-ta s-ar putea sa nu accepte sa mai stea la masa cu noi...daca noi vom continua asa...Si asta, poate, incepind chiar de azi...
       Ori, asta, pe linga cei doi scuipati - poate insemna si o palma zdravana...
       Desi va fi o palma data simbolic - va durea mai tare ca orice...pentru ca, in toata lumea civilizata, fostii detinuti politici romani(si cei oarecum asimilati lor) sint mult (dar mult de tot) mai bine vazuti decit revolutionarii romani (poti sa ma crezi pe cuvint - desi nu pare, chiar si opinia publica din Romania ii vede fostii detinuti politici cu "ochi mult mai buni" decit pe revolutionari)...Si, daca fostii detinuti politici ne vor trage palma respectiva cu tam-tamul corespunzator, va fi o palma care va anula toate eforturile celor care le mai fac pentru revolutionari...Desigur, in masura in care mai face cineva vreun efort pentru rezolvarea "problemei revolutionarilor"...
       Ce spun eu aici pare doar un scenariu...dar este un scenariu ce poate deveni realitate oricind...

Să înţelegem domnule Pitca, că evenimentele din Decembrie 89, au o importanţă mai mică şi acei români care au murit pentru LIBERTATE şi DEMNITATE NAŢIONALĂ, au murit pentru ca această categorie socială să ne acuze pentru neâmplinirile lor?

Să înţeleg domnule Pitca faptul că, cel care a făcut politică liberală sau ţărănistă de la acea vreme şi a fost aruncat în beciurile puşcăriilor are o mai mare importanţă faţă de cel care nu a avut culoare politică în Decembrie 1989 şi s-a ridicat împotriva sistemului totalitar cu întreaga societate civilă din România ?

Cine a ridicat piatra să lovească primul domnule Pitca ?

Noi revoluţionarii, care ne-am pierdut prietenii, fraţii, părinţii, în REVOLUŢIA din DECEMBRIE 1989, sau cel care conduce această asociaţie, permiţându-şi să acuze Parlamentul României pentru emiterea LEGii RECUNOŞTINŢEI, lege reparatorie pentru cei care s-au implicat şi şi-au riscat viaţa, libertatea şi sănătatea lor, şi familiilor acestora ?

Ce facem domnule Pitca, ne ascundem după cireş şi asistăm pasivi la mazilirea noastră în favoarea altor categorii sociale care pretind că li se cuvine totul, iar noi să pierim aşa cum doresc exponenţii comunismului cu faţă umană ?

Stăm cuminţi să ne dea şi nouă ceva acest guvern criminal care ne-a hotărât moartea ?

Aşteptăm momentul prielnic pentru a determina autorităţile româneşti să revină la forma iniţială a Legii 341/2004 şi repunerea în drepturile prevăzute de aceasta, pe toţi cei merituoşi.

Consider un abuz grosolan şi criminal gestul Guvernului României de a ne elimina de la plata indemnizaţiei prevăzută de legea mai sus amintită, timp de 3 ani consecutiv.
[/b][/size][/font] [/b]
să le luăm pe rând:
1. "vrem-nu-vrem, ne place-ori-nu, cel putin pina la alte modificari - "vom merge" impreuna cu  fostii detinuti politici." a zis dl Pica
  REIAU un comentariu
"nu se va ocupa de revolutionari" ...DEOCAMDATĂ !!
  căci, aşa cum A DOVEDIT vvPinocchio de "N" ori, este f. posibil să urmeze nişte "mici" modificări pe ici pe colo prin părţile esenţiale. chiar dacă obişnueşte să le facă "cu paşi mărunţi" PROCEDURA a devenit "clasică" şi, pentru cineva ATENT foarte PREVIZIBILĂ, în cazul de fată: 1. schimbarea numelui; 2. scimbarea atribuţiilor; 3. "inventarea" unui nou "post" ( pentru un duşman vizibil şi f. vocal al revilor: B. O. ) iar pasul nr. 4 ÎŢI LAS PLĂCEREA DE A-L INTUI !!!!
iar colegului “alex s” care m-a întrebat:
“Alex63...pct 4 sa fie incercarea de a-l mazili pe Dl Sanda ?” că: “probabil.   dar asta NU AR SCHIMBA NIMIC CU ADEVĂRAT IMPORTANT.   numirea lui O. B. ar fi semnalul pentru atingerea scopului final: punctul 5. iar ăsta mă îngrijorează ( nici nu e nevoie să îl scriem: îl cunoaştem cu toţii, A FOST "SEMNALAT" de mult timp şi de mulţi colegi )”
2. ”Si, daca fostii detinuti politici ne vor trage palma respectiva cu tam-tamul corespunzator, va fi o palma care va anula toate eforturile celor care le mai fac pentru revolutionari." păi nu spuneai matale că sunt băieţi buni, că ... şi ...? Ca să nu mai vorbesc despre ceea ce ar putea urmări vvp ( citeşte încă o dată pct. 1;
3. colegul "kobra" a spus:
"acei români care au murit pentru LIBERTATE şi DEMNITATE NAŢIONALĂ, au murit pentru ca această categorie socială să ne acuze pentru neâmplinirile lor?" GREŞIT. DOAR  U N  S I N G U R  fost deţ. pol A AVUT ACEST TUPEU: O. B. cunosc mulţi foşti deţinuţi politic CU MULT BUN SIMŢ ŞI MĂSURĂ. acest individ ÎI FACE DE RUŞINE ( parcă ar fi un preş de-al nostru, că tot aşa fac şi ăştia: gură mare, multă ŞI PROASTĂ)
4. pentru mai multe detalii citiţi postările mele "opiniile lui B.O. fată de revoluţie şi revoluţionari"
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
« Răspunde #34874 : Octombrie 04, 2014, 21:25:23 »

1. Să înţelegem domnule Pitca, că evenimentele din Decembrie 89, au o importanţă mai mică şi acei români care au murit pentru LIBERTATE şi DEMNITATE NAŢIONALĂ, au murit pentru ca această categorie socială să ne acuze pentru neâmplinirile lor?

2. Să înţeleg domnule Pitca faptul că, cel care a făcut politică liberală sau ţărănistă de la acea vreme şi a fost aruncat în beciurile puşcăriilor are o mai mare importanţă faţă de cel care nu a avut culoare politică în Decembrie 1989 şi s-a ridicat împotriva sistemului totalitar cu întreaga societate civilă din România ?

3. Cine a ridicat piatra să lovească primul domnule Pitca ?

4. Noi revoluţionarii, care ne-am pierdut prietenii, fraţii, părinţii, în REVOLUŢIA din DECEMBRIE 1989, sau cel care conduce această asociaţie, permiţându-şi să acuze Parlamentul României pentru emiterea LEGii RECUNOŞTINŢEI, lege reparatorie pentru cei care s-au implicat şi şi-au riscat viaţa, libertatea şi sănătatea lor, şi familiilor acestora ?

5. Ce facem domnule Pitca, ne ascundem după cireş şi asistăm pasivi la mazilirea noastră în favoarea altor categorii sociale care pretind că li se cuvine totul, iar noi să pierim aşa cum doresc exponenţii comunismului cu faţă umană ?

6. Stăm cuminţi să ne dea şi nouă ceva acest guvern criminal care ne-a hotărât moartea ?

[/b][/size][/font] [/b]
[/quote]
       ..........................
         @ "kobra 22"
         M-ai potopit cu intrebari, d-le Neata...
       Aproape ca nu stiu la care sa-ti raspund mai intii.
       Toate evenimentele din istorie au importanta lor, in contextul respectiv.
       Problema noastra este ca "...acei români care au murit pentru LIBERTATE şi DEMNITATE NAŢIONALĂ" au murit pentru niste idei generoase, pentru unele elemente fundamentale; pe cind noi, azi, ne gilcevim in principal pentru drepturi...
       De fapt, d-le Neata, fara a fi un repros personal, de cei cazuti in decembrie 1989 ne reamintim ocazional si mai mult pentru a ne sustine revendicarile. In plus, este o certitudine, niciodata dupa decembrie 1989 cei care am contribuit la revolutie nu ne-am mai ridicat la inaltimea acelor momente, si cu atit mai putin la inaltimea sacrificiului celor care nu mai sint...
       Oricit am cauta tapi ispasitori, vina pentru situatia in care ne aflam ne apartine intr-o proportie covirsitoare. Atunci cind ne-a fost bine si banutii intrau in conturi nu prea ne-a preocupat viitorul; iar posibilitatea de a ajunge in situatia de azi nici nu intra in discutie.
       Din experianta proprie, stiu ca peste 80% dintre revolutionarii care au facut parte dintr-o asociatie - s-au inscris acolo doar pentru a obtine patalamaua aducatoare de recompense "revolutionare"; cine doreste sa faca o analiza a fenomenului, va descoperi cele trei principale "cicluri organizatorice" ale revolutionarilor, functie de aparitia ori modificarea unor legi prin care se acordau diverse recompense:
     - perioada 1990-1992;
     - perioada 1995-1997;
     - perioada 2004.
       Intre aceste "cicluri" principale, revolutionarii s-au "organizat ori dezorganizat" doar in functie de orgolii si interese personale.
       Unirea asociatiilor in structuri nationale s-a realizat doar aparent pentru apararea si infaptuirea "idealurilor revolutiei"...In fapt, respectivele structuri s-au constituit doar ca si anexe ale diferitelor formatiuni politice, practic - azi - existind doar pe hirtie.
       Desi in toate documentele de infiintare a oricarei asociatii revolutionare pe primul plan erau trecute "idealurile revolutiei", nicio asociatie nu a militat concret pentru infaptuirea acestora.
       Asa sind lucrurile, d-le Neata, din prea-plinul nostru revolutionar nu a rezultat ceea ce trebuia: vinovatii pentru crimele din decembrie 1989 nu prea au fost pedepsiti, iar evenimentele de atunci - ca si succesiunea acestora - a ramas un mister chiar si azi.
      D-le Neata, ma intrebi cine a ridicat primul piatra...
      De fapt, imi pare ca d-ta, in principal, ii reprosezi d-lui O. Bjoza urmatoarele:
      "... Este o rusine. Parlamentul Romaniei in anul 2004, prin acea "Lege a recunostintei", pe care eu o numesc a nerusinarii parlamentare, a ignorantei, ne-a adus cele mai grave ofense, cele mai grosolane jigniri posibile, adica sa fiu si mai concret, noua ni s-au luat pamanturile si casele, iar celor din decembrie 1989 li s-au dat. Vreau sa fiu foarte clar si in aceasta privinta, nu am absolut nimic impotriva adevaratilor revolutionari din decembrie 1989...."
      Daca analizam fara patima acest paragraf, avind vaga impresie ca te vei supara pe mine, eu voi spune ca d-l Bjoza are dreptate in tot ceea ce a afirmat, mai ales daca tinem cont de perioada cind a facut respectivele declaratii.
      Concret:
    - pina mai ieri, pentru un an de puscarie executat in conditiile regimului comunist - un fost detinut politic primea (referindu-ma doar la supravietuitori si la indemnizatia reparatorie) 250 lei/luna;
    - pentru citeva zile (in marea majoritate a cazurilor - nici macar atit) de revolutie, un "luptator" primea circa 2200 lei/luna; daca luptatorul era si pensionar, suma se ridica la circa 3200 lei/luna;
    - "angajindu-se" sa plateasca acesti bani, clasa politica a dorit doar mituirea revolutionarilor pentru ca acestia sa nu faca prea mare zarva in legatura cu dezastrul ce avea sa urmeze; totul sub masca unei asa-zise "recunostinte" a poporului roman; cu toata sinceritatea, pe popor nu l-a intrebat nimeni in aceasta problema, de unde si imaginea noastra in ochii opiniei publice...
    - intr-adevar, fostilor detinuti politici li s-au luat multe: case, paminturi, ani din viata, li s-au distrus familiile...
    - revolutionarilor, intr-adevar, li s-au dat cite 10.000 m.p. de teren agricol si cite 500 de m.p. de teren intravilan; celor care nu aveau o locuinta li se facilita obtinerea uneia cu chirie; asemenea au posibilitatea obtinerii unor credite cu dobinda subventionata plus o seama de alte drepturi pe care le stiti mai bine ca mine; Faptul ca multi revolutionari nu au reusit sa-si valorifice drepturile, ori ca unii, mai iuti de picior, si le-au valorificat pe toate - este o alta poveste.
    - in declaratia sa, d-l Bjoza a subliniat ca nu are niciun repros de facut revolutionarilor cu adevarat remarcati.
      Ori, d-le Neata, asta spun si eu, tocmai asta sustii si subliniezi si d-ta, asta a remarcat si d-l Bjoza:
    - impostorii sa fie pusi la locul lor, iar cei cu adevarat remarcati sa fie pusi in drepturi.
      In ceea priveste..."pititul pe dupa cires"...
      D-le Neata, de mult timp ciresul nu mai exista, iar noi am ramas in curul gol...si ne aflam in situatia asta tocmai datorita pasivitatii noastre din ultimii 25 de ani; am asistat pasivi la tot dezastrul post-decembrist, desi geme tara de asociatii revolutionare care lupta (sanchi!) pentru "apararea idealurilor revolutiei"; ori asta nu putea ramine fara urmari asupra "situtiei revolutionarilor".
      Imi mai spui de "abuz grosolan şi criminal al Guvernului României"...ai dreptate, insa asta se intimpla pe fondul a tot ceea ce eu am aratat mai sus, fara a avea pretentia ca "am epuizat subiectul".
      "Abuzul grosolan si criminal al Guvernului Romaniei", din pacate, nu se va opri...cel putin atita timp cit noi nu ne vom trezi si vom continua sa baltim in pasivitatea de care am vorbit mai sus.
      Altfel, ma bucura faptul ca mai sint citiva revolutionari care nu accepta sa stea cu miinile incrucisate...dar unde este unitatea si (mai ales) solidaritatea care ar trebui sa ne caracterizeze PE TOTI? Cit timp se va actiona izolat, fara amploare, fara idei clare, cu parere de rau spun, nu se vor obtine rezultate. Indiferent cita patima ori entuziasm se va pune "la bataie"...
      La final, iti pun si eu o intrebare, d-le Neata:
    - Daca in locul unei liste cu drepturi, o lista lunga cit toate literele alfabetului, cu drepturi de care azi nu prea mai ai parte, in locul acestei liste, deci - ti s-ar fi oferit doar medalia "Victoria Revolutiei" si reala recunostinta si gratitudine a poporului roman - te-ai fi considerat mai putin revolutionar?
      .....................
      "P.S."
       D-le Neata, m-ar bucura daca nu ai privi la modul personal cele scrise de mine. Stiu ca revii sint total lipsiti de interes fata de astfel "analize" si - cu rare exceptii - deloc interesati sa-si apere cu competenta drepturile. Iar mie, de multe ori, imi place sa vorbesc cu mine insumi...

Memorat
Pagini: 1 ... 2323 2324 [2325] 2326 2327 ... 4573
Schimbă forumul: