Main Content:

Pagini: 1 ... 3207 3208 [3209] 3210 3211 ... 4573

ANUNTURI

• Grasu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #48120 : Octombrie 28, 2015, 20:35:00 »

-OUG nr.95/2014 incalca si principiul constitutional potrivit caruia un drept social castigat nu mai poate fi retras.                                                                                
Prin Decizia CCR nr. 426 din 13 nov. 2003 publicata in Monitorul  Oficial  nr. 76 din 29 ianuarie 2004, CCR retine  „Acest principiu nu este formulat într-o dispoziţie expresă a Constituţiei, dar existenţa sa rezultă şi din prevederile art. 1 alin. (3) sau ale art. 47 alin. (1) din Constituţie.                                                                                                                        Potrivit art. 2 alin. (2) din Legea nr. 47/1992, republicată-Legea privind organizarea şi funcţionarea  Curţii Constituţionale- „Sunt neconstituţionale prevederile actelor (legilor, tratatelor internationale, regulamentelor Parlamentului si a ordonantelor Guvernului) care încalcă dispoziţiile sau principiile Constituţiei”.
Indemnizatia reparatorie lunara  prevazuta de Art. 4 din Legea nr. 341 / 2004 are un caracter „reparatoriu” (definit prin  insuşi textul legii) cat si „viager “ prin raportarea acesteia la „ câştigul salarial mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea Bugetului Asigurărilor Sociale de Stat şi aprobat prin legea bugetului  asigurărilor sociale de stat, aferent anului pentru care se face plata ” !

In concluzie, incepand cu 01.ianuarie.2012,  Guvernul Romaniei  incalca premeditat  art.1 alin.(3), art.1 alin.(5), art.20  si art.16 alin. (1)  si (2) din CONSTITUTIA  ROMANIEI, potrivit căruia ”nimeni nu este mai presus  de  lege” si face o „trecere silită în proprietate publică” a „bunului”, cu incalcarea prevederilor  art.44, art.47 si art. 115 din Constitutia Romaniei .

Memorat
  • Grasu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48121 : Octombrie 28, 2015, 20:37:50 »

Decizia CCR nr. 842 din 2 iunie 2009, publicata in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 464 din 6 iulie 2009;  si prin Decizia CCR nr. 984 din 30 iunie 2009, publicata in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 542 din 4 august 2009 si prin Decizia CCR nr. 989 din 30 iunie 2009, publicata in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 531 din 31 iulie 2009, Curtea Constitutionala  a stabilit ca „adoptarea ordonanţelor de urgenţă numai în scopul contracarării unei măsuri de politică legislativă în domeniul salarizării personalului din învăţământ adoptată de Parlament, INCALCẶ art. 1 alin. (4), art. 61 alin. (1), art. 115 alin. (4)”.
Memorat
  • Grasu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48122 : Octombrie 28, 2015, 20:40:33 »

Rezulta deci  ca Guvernul, cu ocazia adoptării OUG, pe langa respectarea conditiilor prevazute de art. 115 alin. (4) şi (6) din Constitutia Romaniei, trebuie sa tina cont si de dispozitiile constitutionale ale art. 61 alin. (1).                                         
Guvernul, prin adoptarea unei OUG, nu poate sa se opuna unei legi deja adoptate de Parlament.                                                                                                               O atare limitare a legiuitorului delegat rezulta chiar din insasi ratiunea existentei delegarii legislative

Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48123 : Octombrie 28, 2015, 22:48:12 »

-Prin Decizia CCR nr. 314/2014 publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 538 din 21 iulie 2014 ” indemnizaţia reparatorie prevăzută de art. 4 alin. (4) din Legea nr. 341/2004 este o creanţă asupra statului, garantată de art. 44 din Constituţie” In concluzie, DREPTURILE beneficiarilor Legii nr.341/2004 sunt conservate si puse in mod expres sub protectia codului civil si a codului penal.
-Urmare a publicarii OUG nr.95/2014 in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 969/30.12.2014, partea I, cu modificarile si completarile operate prin ORDONANTA GUVERNULUI Nr. 1/2015 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 44/19.01.2015, partea I, Guvernul Romaniei este obligat sa precizeze in scris si cu celeritate norma juridica, temeiul de drept, care ii permite modificarea unei LEGI ABROGATE- Legea nr. 42/1990, precum si norma juridica, temeiul de drept, care ii permite modificarea unei LEGI prin NORME ! In Concluzie :
Conform principiilor de drept, codului civil si a dispozitiilor art. 1 din Primul Protocol Aditional la Conventia pentru Apararea Drepturilor Omului si a Libertatilor Fundamentale, plata indemnizatiei reparatorii lunare Art. 4 din Legea nr. 341 / 2004 nu mai poate fi suprimata decat, eventual, pentru nerespectarea conditiilor cerute de legea in baza careia a fost acordata si nicidecum prin adoptarea unor dispoziţii ulterioare acesteia !   

Motivare princi[pala a aparitiei OUG 95 este clara: APLICAREA ERONATA A LEGII 341! Dar in loc sa raspunda vinovatii, raspund victimele, adica intr-un eventual mare proces, tragi la raspundere partile vatamate si nu infractorul....Aici e cheia....Grasule!
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48124 : Octombrie 29, 2015, 06:47:57 »

-Prin Decizia CCR nr. 314/2014 publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 538 din 21 iulie 2014 ” indemnizaţia reparatorie prevăzută de art. 4 alin. (4) din Legea nr. 341/2004 este o creanţă asupra statului, garantată de art. 44 din Constituţie” In concluzie, DREPTURILE beneficiarilor Legii nr.341/2004 sunt conservate si puse in mod expres sub protectia codului civil si a codului penal.
-Urmare a publicarii OUG nr.95/2014 in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 969/30.12.2014, partea I, cu modificarile si completarile operate prin ORDONANTA GUVERNULUI Nr. 1/2015 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 44/19.01.2015, partea I, Guvernul Romaniei este obligat sa precizeze in scris si cu celeritate norma juridica, temeiul de drept, care ii permite modificarea unei LEGI ABROGATE- Legea nr. 42/1990, precum si norma juridica, temeiul de drept, care ii permite modificarea unei LEGI prin NORME ! In Concluzie :
Conform principiilor de drept, codului civil si a dispozitiilor art. 1 din Primul Protocol Aditional la Conventia pentru Apararea Drepturilor Omului si a Libertatilor Fundamentale, plata indemnizatiei reparatorii lunare Art. 4 din Legea nr. 341 / 2004 nu mai poate fi suprimata decat, eventual, pentru nerespectarea conditiilor cerute de legea in baza careia a fost acordata si nicidecum prin adoptarea unor dispoziţii ulterioare acesteia !   

Motivare princi[pala a aparitiei OUG 95 este clara: APLICAREA ERONATA A LEGII 341! Dar in loc sa raspunda vinovatii, raspund victimele, adica intr-un eventual mare proces, tragi la raspundere partile vatamate si nu infractorul....Aici e cheia....Grasule!

AFARA CU TOTI "INFRACTORI" DIN LEGEA 341/2004
APLICAREA Art. 8/341/2004 VA FACE CURATENIE.LEGEA TREBUI APLICATA PENTRU TOTI,INDIFERENT DE CATEGORIA IN CARE SE INCADREAZA.(MARTIRI,URMASI DE MARTIRI, RANITI, RETINUTI, LUPTATORI)

“Art. 8/341/2004
De prevederile prezentei legi nu beneficiază persoanele, civili sau militari, care sunt dovedite a fi fost implicate în activităţile fostei securităţi ca poliţie politică, precum şi persoanele care au organizat, au acţionat, au instigat şi au luptat, sub orice formă, împotriva Revoluţiei.

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48125 : Octombrie 29, 2015, 07:58:57 »

Am primit corespondenta de la un fost membru al forumului. Ceea ce am primit e bine sa stie si altii, inclusiv secretariatul de stat (care stie, dar numai printr-un singur membru al lui). Urmeaza sa ma decid unde sa postez informatiile. Prima remarca, de la care sa plecam, este o observatie verificabila: in ultima vreme Brasovul a cam disparut din centrul atentiei noastre, adica dupa sedintele paralele ale B.N.R. (cele doua, asa-zisele scari A. si B.), fara ca motivele disputelor sa fi fost lamurite, adica totul a ramas in coada de peste si toata lumea tace.
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48126 : Octombrie 29, 2015, 15:33:54 »

DOMNULE ADMINISTRATOR VĂ RUGĂM SĂ ACTUALIZAŢI ORA FORUMULUI.

vă mulţumesc anticipat
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48127 : Octombrie 29, 2015, 17:29:20 »

MEA CULPA-2-

Urmare a publicarii listei cu revolutionarii avizati de CPRD,http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2015/sz1027.pdf, doresc sa imi cer scuze fata de urmatorii revolutionari cu rol determinant:
1. Dumitru Alexa
2. Moise Gheorghe
3. Dumitru Gheorghe
Din acest moment, constatind ca acesti oameni nu au fost contestati de nimeni din RESITA sau din alte localitati, acesti oameni sunt revolutionari vero, lucru constatat chiar de comisa Parlamentara. Mentionez ca toate datele care mi s-au comunicat despre acesti oameni din partea contestatarilor de pe la colturi si doar din gura, sunt falsuri grosolane. Mai mult, deoarce acestia nu i-au contestat pe resitenii amintiti, ceea ce rezulta din comunicatul CPRD, este foarte clar ca ceea ce se spune despre cei enumerati sunt simple birfe si zvonuri. Regret ca am dat crezare celor care au sustinut atit pe postul meu de radio cit si in mod public ca cei trei sunt falsi, si imi asum toate consecintele. Dovada ca din punctul meu de vedere am gresit este chiar faptul ca nici unul dintre cei trei nu a fost contestat de nimeni, iar in urma verificarilor nu exista nici o lingere la vre-un parchet impotriva acestora din partea celor care ii contestau in mod public din RESITA.
Alex Oprea
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48128 : Octombrie 29, 2015, 17:32:52 »

MEA CULPA-2-

Urmare a publicarii listei cu revolutionarii avizati de CPRD,http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2015/sz1027.pdf, doresc sa imi cer scuze fata de urmatorii revolutionari cu rol determinant:
1. Dumitru Alexa
2. Moise Gheorghe
3. Dumitru Gheorghe
Din acest moment, constatind ca acesti oameni nu au fost contestati de nimeni din RESITA sau din alte localitati, acesti oameni sunt revolutionari vero, lucru constatat chiar de comisa Parlamentara. Mentionez ca toate datele care mi s-au comunicat despre acesti oameni din partea contestatarilor de pe la colturi si doar din gura, sunt falsuri grosolane. Mai mult, deoarce acestia nu i-au contestat pe resitenii amintiti, ceea ce rezulta din comunicatul CPRD, este foarte clar ca ceea ce se spune despre cei enumerati sunt simple birfe si zvonuri. Regret ca am dat crezare celor care au sustinut atit pe postul meu de radio cit si in mod public ca cei trei sunt falsi, si imi asum toate consecintele. Dovada ca din punctul meu de vedere am gresit este chiar faptul ca nici unul dintre cei trei nu a fost contestat de nimeni, iar in urma verificarilor nu exista nici o plingere la vre-un parchet impotriva acestora din partea celor care ii contestau in mod public din RESITA.
Alex Oprea
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48129 : Octombrie 29, 2015, 18:40:15 »

INTERNATIONAL RADIO DEUTSCHLAND
20.00 ROMANIA CURATA
http://37.59.224.239:8200/listen.pls SAU http://myradiostream.com/internationalradio PENTRU DIRECT 0771742398
1. Se apropie haloweenul! Sunteti de acord cu aceasta sarbatoare de import? Veti sarbatori? De ce?
2. Grupul de contestatari ai asa zisilor falsi de la RESITA se dovedeste a nu fi depus nici o contestatie, doar vorbe. De ce credeti ca acestia doar au facut galagie si atit?
3. 10 MINUTE CU ANGELA DRAGAN despre inchiderea dosarului revolutiei.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48130 : Octombrie 29, 2015, 19:05:27 »

MEA CULPA-2-

...doresc sa imi cer scuze...nu exista nici o lingere la vre-un parchet...

Iată un DiJei, de râsu'-plânsu' care se autoculpabilizează(a nu știu câta oară) și se autodepășește emotiv când scrie textul...!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48131 : Octombrie 29, 2015, 19:16:17 »
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48132 : Octombrie 29, 2015, 19:31:03 »

MEA CULPA-2-

...Mai mult, deoarce acestia nu i-au contestat pe resitenii amintiti, ceea ce rezulta din comunicatul CPRD, este foarte clar ca ceea ce se spune despre cei enumerati sunt simple birfe si zvonuri. Regret ca am dat crezare celor care au sustinut atit pe postul meu de radio cit si in mod public ca cei trei sunt falsi, si imi asum toate consecintele. Dovada ca din punctul meu de vedere am gresit este chiar faptul ca nici unul dintre cei trei nu a fost contestat de nimeni, iar in urma verificarilor nu exista nici o lingere la vre-un parchet impotriva acestora din partea celor care ii contestau in mod public din RESITA.

...Astazi insa o noua dezamagire! A trecut gasca lui alexa anume cumnatul lui Moise. La obiectiv este trecut CJ Caras Severin, ceea ce este aberant. Moise la vremea aia habar nu avea nici unde e CJ ....Prietenii nostri din Resita vor depune contestatie, sunt sigur de asta. Daca nu o fac....atunci voi avea o mare dezamagire...

Cuuulcat..., dreeepți..., la colț marrrș...!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48133 : Octombrie 29, 2015, 20:02:59 »

Domnule Oleoleole, parcă țin minte că Alexpress1 pretindea că are dovezi incontestabile, documente și chiar constatări personale în problema respectivilor așa-ziși impostori. N-a susținut niciodată că se bazează doar pe vorbele altora. Te consult ca să nu mă apuc acum sa-i fac inventarul acuzațiilor postate, căci ar lua prea mult timp. Dacă e așa și așa cred că e, individul acesta se dovedește încă o dată a fi un măscărici care își bate joc de revoluționari.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48134 : Octombrie 29, 2015, 20:39:56 »

Da..., făcea pe deșteptu' cum face şi acum...! DiJeiu' atoateştiutor(mafalda cum ar spune chiar el) i-a făcut capul calendar lui Alexa(şi nouă) cu viziunile lui...! Acum se victimizează prin "mea culpa"..., dar degeaba va recidiva din nou spre bucuria laugh-emoticonului destinat special parcă pentru el...!
Memorat
Pagini: 1 ... 3207 3208 [3209] 3210 3211 ... 4573
Schimbă forumul: