Main Content:

Pagini: 1 ... 3515 3516 [3517] 3518 3519 ... 4573

ANUNTURI

• alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #52740 : Septembrie 01, 2016, 13:14:30 »

Ministerul Apărării Naţionale  Comunicat de presă  Direcţia Informare şi Relaţii Publice
E-mail: presamapn@mapn.ro

Comunicat nr. 224
Data: 23.08.2016
Ceremonii militare pentru comemorarea eroilor din Primul Război Mondial

Cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la intrarea României în Primul Război Mondial, Ministerul Apărării Naţionale organizează acţiuni comemorative dedicate eroilor care au căzut în luptă sau în prizonierat în timpul acestei conflagraţii.

Ceremonii militare şi religioase în memoria celor peste 330.000 de militari care şi-au dat viaţa pentru ţară în acest război vor fi organizate pe întreg teritoriul naţional, conform următorului program:

•Vineri, 26 august, de la ora 10.00, vor avea loc în premieră, în 100 de cimitire sau monumente ale eroilor ceremonii de “Rostire solemnă a numelor eroilor căzuţi în Primul Război Mondial”. Personalităţi militare, ale vieţii culturale, politice şi sociale, militari răniţi în teatrele de operaţii, copii ai eroilor căzuţi în teatrele de operaţii, urmaşi ai eroilor căzuţi în Primul Război Mondial, cetăţeni vor da citire, succesiv, unor liste ce cuprind nume de eroi. Începând cu ora 17.45, o ceremonie similară se va desfăşura şi în Piaţa Tricolorului din Bucureşti (esplanada Palatului Cercului Militar Național).

•Sâmbătă, 27 august, la Curtea de Argeş vor fi organizate, de la ora 11.00, o ceremonie militară de depuneri de coroane de flori în Cimitirul Eroilor iar la ora 12.00 va fi depusă o candelă la mormântul Regelui Ferdinand I, urmată de o slujbă de pomenire, la Catedrală.

•Tot sâmbătă, de la ora 9.00, va avea o ceremonie şi la Fundata, în judeţul Braşov, la Monumentul dedicat primului ofiţer al armatei române căzut la datorie în Primul Război Mondial.

•De asemenea, de la ora 21.00, militarii Armatei României vor trece din nou Carpaţii, în mod simbolic. Efective de valoare pluton vor executa marşuri tactice pe principalele rute pe care, exact cu 100 de ani în urmă, ostaşii armatei noastre luau în stăpânire trecătorile Munţilor Carpaţi, pentru a permite trecerea efectivelor diviziilor române aflate în ofensivă.

•Duminică, 28 august, de la ora 12.30, o manifestare comemorativă va avea loc la Monumentul Ostaşului Necunoscut, din Parcul Carol, care va cuprinde, printre altele, o rugăciune de pomenire a eroilor, depunerea unei coroane de flori şi un moment prezentat de Asociaţia Tradiţii Militare.

•Luni, 29 august, la Palatul Cercului Militar Naţional se va desfăşura, de la ora 18.00, Masa rotundă cu tema ”Intrarea României în Primul Război Mondial şi consecinţele asupra conflagraţiei”, iar de la ora 20.00 un exerciţiu de mânuire a armamentului, de tip drill-team şi un concert de muzică de fanfară.

Ministerul Apărării Naţionale îi invită pe cetăţeni să asiste la toate aceste activităţi de comemorare a eroilor Primului Război Mondial.

* * *

România Întregită s-a clădit, în principal, prin sacrificiul ostaşilor, căzuţi pe câmpurile de bătălie din ţară sau pieriţi în prizonierat, eroi care au pus mai presus de propria lor viaţă binele naţiunii.

Peste 330.000 de militari români şi-au pierdut viaţa în urma acestei conflagraţii mondiale, iar aproximativ 76.000 au rămas invalizi. Acestora li se adaugă victimele din rândul populaţiei civile, răpuse de boli, foamete sau executate de trupele de ocupaţie.

Prin Hotărârea Guvernului României nr. 821/2015, cu modificările şi completările ulterioare, a fost aprobat Programul Naţional al manifestărilor prilejuite de aniversarea Centenarului Primului Război Mondial, iar la propunerea primului ministru, preşedintele României a acordat Înaltul Său Patronaj activităţilor.

Secţia Presă

A fost un razboi in care au murit multi oameni , dar nimeni nu a castigat intr-o maniera covarsitoare , mai ales ca Banatenii si cei din Transilvania au luptat de partea cealalta . Multi romani au murit in luptele cu bulgarii , rusii le-au promis munitie , dar rusnacul nu s-a tinut de cuvant . Romanii au trecut Carpatii , dar fara victorii rasunatoare , mai bine asa , altfel mureau si banateni si ardeleni .
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52741 : Septembrie 01, 2016, 13:44:10 »

Multi au crezut ca Maya a disparut si nu va mai posta sau ca cele postate de ea a fost un joc la cacealmae,multora nu le-a venit atunci a crede ca cele postate de Maya sunt date reale cum poate nici acum nu le vine a crede
Pe mine datele primite de la Maya mi-au fost de un real folos atunci si probabil imi vor fi si pe viitor.Ce pot spune in plus si sper ca Maya nu se va supara ca "vand din casa"este ca situatia la care a lucrat este atat de innaintata incat poate sa scoata la lumina pana si determinarile determinantilor din ori care localitate,balcon sau baricada
De ce n-a mai postat?pentru ca a schimbat stilul de munca dupa timpurile ce-au urmat sa vina si mai ales dupa sitiuatia actuala.Cred ca la sfarsitul situatiei multi nu vor mai avea puterea sa vorbeasca(scrie),bine-nteles daca au bun simt
Pana una-alta trebuie sa facem cum spune turcul"rabdare si tutun" si sa ne rugam pentru sanatatea Mayei

CHIPAILA, CUMVA IN ACELE ASA ZISE DATE ALE IMPOSTOAREI MAYA APARI SI TU CU POVESTILE TALE, ASA CUM SPUN DESPRE TINE GALATENII? IMPOSTORUL LA IMPOSTOR TRAGE, HAI LAS-O JOS CA MACANE!

22 seara taci ca oricum radem esti un ras , apropo ia povesteste cum il tucai la dos pe Bucur in 96 ... Iulia  stie ea ce spune despre radio apartament ... secatura iar te-am prins la minciunit, auzi la el liste facute Smiley))) lista pe care incerci sa ti-o insusesti e data de cineva de la interior ,cat despre filme , filmulete nu ma arde nu sunt cine ai spus , poti sa le dai unde vrei dar nu uita sa ceri si bistrii ca doar asa lucri , santajist ordinar basca impostor din spusele tale Smiley)))seara de 22 sa fii iubit oug 95 spune 12.09 ![/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/size][/color]

Nu ai inteles nimic, esti un timpit santajist Mihai. Mai bine spune tu cum racolai oameni prin Lugoj! CA AM INREGISTRARILE. pOATE MAINE SEARA LE AUZI PE RADIO, CA SA LAMURIM TREABA. iN 22 LA ORA 12 NOI CAM ERAM SATULI DE REVOLUTIE, CEEA CE NU STI E FAPTUL CA IN DUPA AMIAZA ZILEI DE 22 AM AJUNS IN cASA aRMATEI UNDE S-A FORMAT UN AL DOILEA COMITET. eU FACEAM DEJA PARTE DIN PRIMUL! Citeste presa ca gasesti pe net totul. In alta ordine de idei, impostura si nesimtire mta depaseste orice inchipuire. Ai noroc ca te ascunzi dupa nick name in incercarea ta disperata de a scapa de pirnaie, iar nu uita ca deja se stie cine si de ce posteaza. Maine seara poate fac prima parte cu impostorii de pe Portal ascunsi dupa nick. DEJA NOI SIBIENII NE-AM CAM SCIRBIT DE PALAVRAGISTI CA TINE. VA TREBUI SA DEMONSTREZI IN INSTANTA CU CE SI PE CINE AM SANTAJAT EU VREODATA IN VIATA. EU DACA AM SPUS CA II RUP CAPUL UNUIA, M-AM DUS SI AM FACUT-O. SCURT. ASA ITI ZIC SI TIE: TE LAS IN CUCUL GOL. NE VEDEM IN INSTANTA DON MIHAI.....
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52742 : Septembrie 01, 2016, 13:46:01 »

CUM BUNE SPUNE NEICA NIMENI! MERGETI MA LA MUNCA......CA TOATA VIATA ATI PALAVRAGIT FARA NICI UN SENS. MA REFER LA POSTACII DE SERVICIU CARE DESI PAR MULTI SUNT DOAR VREO TREI CU NUME DIFEERITE SA PARA MULTI!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52743 : Septembrie 01, 2016, 13:49:54 »

acea lista imi apartine mie. eu am facut-o cu sprijinul bazei de date complete pe care o detin!

https://www.youtube.com/watch?v=p8_lbHav9FQ
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52744 : Septembrie 01, 2016, 13:50:40 »

iN 96 97, 98 MA JUDECAM CU bUCUR PENTRU CA IL ACUZAM CA A FOST INFORMATOR AL SECURITATII! cIND AM CERUT INSTANTEI SA SOLICITE sri DACA bUCUR A FOST SAU NU OMUL SECURITATII, bUCUR SI-A RETRAS PLINGEREA! cU ALTE CUVINTE ERAM IN RAZBOI IDIOTULE DE MAYA-ALIAS MIHAI! Sau invers!La fel in razboi eram si cu MAIOR, DUTA, CURTA. Ii acuzam de minareli. Si totusi am devenit revo. Oare nu cumva daca astia aveau cu ce sa ma arda ma ardeau? In materie de determinant l-am injurat pe SANDA din prima zi DE MANDAT. mAI MULT, SUNT SINGURUL CARE A DECLANSAT IMPOTRIVA LUI SI A sspr TREI URMARIRI PENALE. totusi nu au reusit sa ma pice. OARE DE CE? Oare nu fiindca nu au ce imi face. Cind stiu ca sunt beton nu iert nimic. In octombrie primele retineri, cum am sttabilit. O zi buna LIMBRICULE!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52745 : Septembrie 01, 2016, 13:51:50 »

Olelele hai sa vedem ce a fost si in orasul tau inainte de 22? ce spui, ne pui niste probe?
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52746 : Septembrie 01, 2016, 14:11:37 »

Măi DiJeiule măi, măi caraghiosule de ipocrit care ești..., cu mult înainte să faci tu tragerea de noapte cu PSLul, schimbând unul după altul la obiective..., la Tîrgu-Mureș au căzut camarazi uciși, răniți, bătuți și reținuți...!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52747 : Septembrie 01, 2016, 14:26:07 »

...ANVERGURA...

Se fac pregătiri pentru un congres al pescarilor. Preşedintele:
- Trebuie să evităm situaţia din anii precedenţi, cînd, la masa festivă, după vodcă şi palincă, s-a început cu chestii răsuflate de genul: "am prins o ştiucă atîta, am prins un caras atîta, de 50 cm, de 70 cm, de 3 la 7 kg, etc"; sînt chestii jenante. Aştept propuneri în acest sens.
Unul propune să se dea angajamente scrise; şeful spune că asta s-a mai făcut şi nu s-a respectat, etc. Un alt tip zice:
- Domnilor, sînt chestii ce nu pot fi controlate, la un păhăruţ omul uită de toate angajamentele. Eu aş sugera să folosim nişte cătuşe, fiecare să avem pe tot timpul
mesei cătuşe la mîini şi astfel nu se mai poate arăta că a prins unul atîta sau atîta.
Se acceptă varianta ca fiind cea mai sigură. Au loc lucrările şi se ajunge la masa festivă: gustări, vodcă, măsline, mămăliguţă, palincă… Preşedintele tocmai vorbea:
- Am filat, am întins, a muşcat, am început să-l trag, l-am adus la mal, am luat minciogul şi l-am scos afară. Era, era (vizibil jenat de cătuşe, arăta cu mîinile depărtate, făcute căuş), avea un ochi uite atîta de mare!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52748 : Septembrie 01, 2016, 14:47:52 »

Olelele hai sa vedem ce a fost si in orasul tau inainte de 22? ce spui, ne pui niste probe?

Măi DiJeiule..., ipocrit ce ești..., ți-aș spune..., ți-aș arăta să vezi..., da'..., vezi tu măi DiJeiule..., nu meriți măi...!
Memorat
  • maya
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52749 : Septembrie 01, 2016, 15:30:14 »

Multi au crezut ca Maya a disparut si nu va mai posta sau ca cele postate de ea a fost un joc la cacealmae,multora nu le-a venit atunci a crede ca cele postate de Maya sunt date reale cum poate nici acum nu le vine a crede
Pe mine datele primite de la Maya mi-au fost de un real folos atunci si probabil imi vor fi si pe viitor.Ce pot spune in plus si sper ca Maya nu se va supara ca "vand din casa"este ca situatia la care a lucrat este atat de innaintata incat poate sa scoata la lumina pana si determinarile determinantilor din ori care localitate,balcon sau baricada
De ce n-a mai postat?pentru ca a schimbat stilul de munca dupa timpurile ce-au urmat sa vina si mai ales dupa sitiuatia actuala.Cred ca la sfarsitul situatiei multi nu vor mai avea puterea sa vorbeasca(scrie),bine-nteles daca au bun simt
Pana una-alta trebuie sa facem cum spune turcul"rabdare si tutun" si sa ne rugam pentru sanatatea Mayei

CHIPAILA, CUMVA IN ACELE ASA ZISE DATE ALE IMPOSTOAREI MAYA APARI SI TU CU POVESTILE TALE, ASA CUM SPUN DESPRE TINE GALATENII? IMPOSTORUL LA IMPOSTOR TRAGE, HAI LAS-O JOS CA MACANE!

22 seara taci ca oricum radem esti un ras , apropo ia povesteste cum il tucai la dos pe Bucur in 96 ... Iulia  stie ea ce spune despre radio apartament ... secatura iar te-am prins la minciunit, auzi la el liste facute Smiley))) lista pe care incerci sa ti-o insusesti e data de cineva de la interior ,cat despre filme , filmulete nu ma arde nu sunt cine ai spus , poti sa le dai unde vrei dar nu uita sa ceri si bistrii ca doar asa lucri , santajist ordinar basca impostor din spusele tale Smiley)))seara de 22 sa fii iubit oug 95 spune 12.09 ![/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/size][/color]

Nu ai inteles nimic, esti un timpit santajist Mihai. Mai bine spune tu cum racolai oameni prin Lugoj! CA AM INREGISTRARILE. pOATE MAINE SEARA LE AUZI PE RADIO, CA SA LAMURIM TREABA. iN 22 LA ORA 12 NOI CAM ERAM SATULI DE REVOLUTIE, CEEA CE NU STI E FAPTUL CA IN DUPA AMIAZA ZILEI DE 22 AM AJUNS IN cASA aRMATEI UNDE S-A FORMAT UN AL DOILEA COMITET. eU FACEAM DEJA PARTE DIN PRIMUL! Citeste presa ca gasesti pe net totul. In alta ordine de idei, impostura si nesimtire mta depaseste orice inchipuire. Ai noroc ca te ascunzi dupa nick name in incercarea ta disperata de a scapa de pirnaie, iar nu uita ca deja se stie cine si de ce posteaza. Maine seara poate fac prima parte cu impostorii de pe Portal ascunsi dupa nick. DEJA NOI SIBIENII NE-AM CAM SCIRBIT DE PALAVRAGISTI CA TINE. VA TREBUI SA DEMONSTREZI IN INSTANTA CU CE SI PE CINE AM SANTAJAT EU VREODATA IN VIATA. EU DACA AM SPUS CA II RUP CAPUL UNUIA, M-AM DUS SI AM FACUT-O. SCURT. ASA ITI ZIC SI TIE: TE LAS IN CUCUL GOL. NE VEDEM IN INSTANTA DON MIHAI.....

Smiley))))))
Ciocoflendere poti difuza ce vrei de la radio apartament , cat despre instanta cu siguranta vei ajunge in calitate de inculpat ... prin radio apartament ai pus in garda tovarasii tai mafioti , e ca si cum ai tinut de 6... cine ti-o zis ca sunt mihai(care mihai )si a batut joc de tine se vede ca are de cine .
Memorat
  • judecator
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • cand eu am fost! voi unde erati?
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52750 : Septembrie 01, 2016, 16:40:18 »

O SAPTAMANA A FOST LINISTE PE FORUM DAR IMI INTARESC VOINTA DE A SOLICITA IN CONTINUARE ADMINULUI BANAREA LUI ALEX OPREA AMENINTA IN CONTINUARE COLEGI FARA SUPORT ADMINE SE GOLESTE FORUMUL DIN CAUZA LUI BANEAZAL SAU VREI HOTARARE JUDECATOREASCA SAU CE MAI ASTEPTI!!!!!
Memorat

'Only the dead have see the end of war.' Plato'
« Răspunde #52751 : Septembrie 01, 2016, 17:33:04 »

judecator" Da ca te supară adevarul spus de Alex O poți sa nu mai postezi sa nu citești nu i bai  , dar sa ceri bararea lui nu i corect. Alex O e frustrat ca și mine  pe smecheri care au tras la banu revului" timp de 25 ani și încă trag
    pe combinagii de profesie ,las ca te rezolv eu tu da banu ca FRAIERU CARE A LUPTAT AN REVOLUȚIE POATE SA AȘTEPTE PANA MOARE AMIN
    CA SARE CALU ASTE E NU SE MAI POATE GATA
    OG 95 UN LOC MIȘTO DE COMBINĂRI
    MAI BĂGAM UN ORAȘ vine banu , mai trece un meltean un ape-vist. gărzi patriotice un baiat orientat (impostor) vine banu , pile relați. P.I.A.R adevărați LA COADA BA

Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52752 : Septembrie 01, 2016, 18:18:25 »

iN 96 97, 98 MA JUDECAM CU bUCUR PENTRU CA IL ACUZAM CA A FOST INFORMATOR AL SECURITATII! cIND AM CERUT INSTANTEI SA SOLICITE sri DACA bUCUR A FOST SAU NU OMUL SECURITATII, bUCUR SI-A RETRAS PLINGEREA! cU ALTE CUVINTE ERAM IN RAZBOI IDIOTULE DE MAYA-ALIAS MIHAI! Sau invers!La fel in razboi eram si cu MAIOR, DUTA, CURTA. Ii acuzam de minareli. Si totusi am devenit revo. Oare nu cumva daca astia aveau cu ce sa ma arda ma ardeau? In materie de determinant l-am injurat pe SANDA din prima zi DE MANDAT. mAI MULT, SUNT SINGURUL CARE A DECLANSAT IMPOTRIVA LUI SI A sspr TREI URMARIRI PENALE. totusi nu au reusit sa ma pice. OARE DE CE? Oare nu fiindca nu au ce imi face. Cind stiu ca sunt beton nu iert nimic. In octombrie primele retineri, cum am sttabilit. O zi buna LIMBRICULE!
Mai inpostorule ia spune cine tia dat aviz pe dosaru dela SSPR pentru obtinerea certificatului
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52753 : Septembrie 01, 2016, 21:37:39 »

Stau si ma minunez cum sunt unii!!!!
La-nceput,pasari neajutorate ca mai apoi dupa ce le-au cazut casul de la gura si-au invatat a ciripii si a-ncepe asi lua zboarul pe langa cuib cu stolul,a-nceput a face atata larma incat a pus in pericol tot zavoiul crezanduse pasari maiastre
Culmea este ca s-au dus timpul basmelor, pana si copiii zilelor noastre numai cred in pasari maiastre si-n astfel de personaje Dar ce ne facem unele persoane majore care inca se mai cred si mai cred in astfel de personaje
Ambele categorii de persoane sunt de plans si nici decum de ras si trebuiesc ajutate intr-un fel sau altul sa se simta-n lume pe care o viseza si-n care se cred
Aceasta trebuie facuta cu mare bagare de seama pentru ca poate fi molipsitor si nevindecabil
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52754 : Septembrie 01, 2016, 21:38:55 »

IMPOSTORII DE PE PORTAL IMPREUNA CA MAYA, AIAS mIHAI , RACOLATORUL DIN DOS NR 6770 p 2015, CA SA FIU MAI EXACT SUNT DISPERATI. Sa nu aiba cineva impresia ca daca a furat si a mintit un milimetru in dosarul sau de asa numit revolutionar va scapa.! Minciunile te ajung din urma! Disperarea IMPOSTORILOR, majoritari pe acest portal, motiv pentru care nu au curaj sa isi dea numele in clar, a atins deja paroxismul! SUNET DE CATUSE SI MAI ALES DE DAT TOTI BANII FURATI DE LA STAT SI DE LA MINE IMPLICIT, INAPOI! MAYA....zornaie tot mai tare. Ai santrajat oamenii si ai tinut revii in suspans laudindu-te ca lucrezi la nu stiu ce proiect. NU AI SPRIJINIT CU NIMIC ORGANELE DE ANCHETA, DOAR POVESTI. SINGURUL DENUNTATOR PE INFRACTIUNI DE SANTAJ, LUARE SI DARE DE MITA, TABERE FALSE SI BILETE CFR VINDUTE SUNT EU SI GRUPUL MEU MINUSCUL DAR HARNIC. Le multuimesc pe aceasta cale celor putini care au fost alaturi si care in continuare lupta pentru bagarea la pirnaie a mafiotilor in materie de revo, si ii asigur de reusita. Azi un prim succes......pe Parchet.....Incep arestarile preventive... Si atunci sunt curios daca vor mai fi postaci pe acest portal.....Mihai.....mihai....
Memorat
Pagini: 1 ... 3515 3516 [3517] 3518 3519 ... 4573
Schimbă forumul: