Main Content:

Pagini: 1 ... 4519 4520 [4521] 4522 4523 ... 4572

ANUNTURI

• ANTON
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #67800 : Aprilie 25, 2020, 12:46:16 »

Dle NVal,așa este,am fost un critic al lui Fesan și, nu numai al lui.(și voi mai fi,dacă voi avea motive și disponibilitate).Eu îl cunosc pe Fesan f bine,puțini îl cunosc așa cum îl cunosc eu !.Îmi rezerv dreptul de a spune oricând, și atât cât vreau ,despre oricine,cu asumarea responsabilității.Avantajele democrației.

Traiti cu partenerul o viata,nu ajungeti sa-l cunoasteti pana moare.
Dar cu Fesan, sa fim seriosi, prietenia este una echidistant este alta.

http://www.sspr.gov.ro/docs/comunicate/Rezultatul%20selec%C5%A3iei%2012.05.2020.pdf
 din tabel la nr.12 poate va spune Puiu cine este si ne lamuriti si pe noi. Nu Fesane ?

Daca nu am postat nu a fost cazul nu si ca am fost plecat
 Sanatate Puiule !!!!!!!!!!!!
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67801 : Aprilie 25, 2020, 17:29:36 »

Deci,o chichiță trebuie neaparat să  găsești,maestre NVal.Nici de provocat nu mă poți provoca .De câțiva ani buni,nu mai votez cu nimeni.Consider TOATĂ clasa politică compromisă. Și da,am fost membru la PNL SIBIU(cel adevărat,nu cel corcit).Acum nu mai am culoare politică.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #67802 : Aprilie 27, 2020, 09:22:51 »

Constat ca oamenii, revolutionarii trec cu usurinta peste primul om aflat in carantina impuscat de Politia Romana.
S-a intamplat astazi, miercuri, 22 aprilie, in Bucuresti, Capitala Romaniei democrate, membra a NATO, a UE etc.

Politia l-a impuscat pe Alexandru Gazdac, protestatar si jurnalist din Bucuresti
                         www.youtube.com/watch?v=T1TWdhUlD6o

Politia n-a mai comunicat nimic suplimentar, nici Parchetul. S-a asternut linistea. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe Alexandru Gazdac.
Memorat
« Răspunde #67803 : Aprilie 27, 2020, 09:27:39 »

In timp ce politia impusca un fost protestatar si jurnalist cu probleme de sanatate pentru ca agita o foarfeca pe casa scarii blocului in care locuia, nu avea ochi si pentru un cetatean care isi etala arsenalul de arme de foc de acasa. Omul a tras si cateva focuri de dragul prietenilor sai in live-ul pe care l-a realizat, dar la Politia Romana tot nu s-a auzit. Poate ca e mai bine - cine stie ce macel ar fi iesit.

Arsenalul de acasa in vreme de pandemie  -  www.youtube.com/watch?v=kQxPOZhhdh8.
Memorat
« Răspunde #67804 : Aprilie 28, 2020, 19:10:25 »

Doamnelor, domnilor revolutionari, ATENTIE!
Tradarea nationala ca politica de stat a fost aprobata tacit!

Memorat
« Răspunde #67805 : Aprilie 28, 2020, 19:16:48 »

Brasov
www.facebook.com/photo.php?fbid=3748910435183811&set=gm.10158134598550692&type=3&theater&ifg=1
Marti, 28 aprilie 2020

Horatiu Felix Balazs
Daca mai tine mult starea de "urgenta" cine stie ce surprize mai avem : Legea privind autonomia “Ținutului Secuiesc” a fost adoptată pe 23 aprilie de Camera Deputaților prin “aprobare tacită”!
Camera Deputaților a înaintat-o la Senat să se voteze și acolo. Este incredibil. Deputații au profitat de prevederea potrivit căreia dacă un proiect de lege nu se dezbate timp de 45 zile, acesta se adoptă automat prin “aprobare” tacită.Teritoriul regiunii autonome cuprinde, potrivit propunerii legislative, judeţele Covasna şi Harghita, precum şi scaunul istoric Mureş, care aparţine judeţului Mureş. Iniţiativa precizează că scaunele sunt teritorii tradiţionale secuieşti: Scaunul Kezdi, cu reşedinţa la Târgu Secuiesc Scaunul Orbai, cu reşedinţa la Covasna. Scaunul Sepsi, cu reşedinţa la reşedinţa la Sfântul Gheorghe Scaunul Ciuc, cu reşedinţa la Miercurea Ciuc Scaunul Odorhei, cu reşedinţa la Odorheiul Secuiesc Scaunul Gheorgheni, cu reşedinţa la Gheorgheni Scaunul Mureş, cu preşedinţa la Tîrgu Mureş Scaunul Micloşoara-Brăduţ, cu reşedinţa la Baraolt.Articolul 10 al proiectului privind autonomia Ţinutului Secuiesc prevede că limba maghiară are „acelaşi statut ca şi limba oficială a statului”.

Memorat
« Răspunde #67806 : Aprilie 28, 2020, 21:04:26 »

Presedintele Johannis - daca vom fi cuminti, ne va fi bine - www.youtube.com/watch?v=3cmoUgYySno.

Memorat
« Răspunde #67807 : Mai 01, 2020, 17:21:11 »

Numai pentru cei care au curajul sa-si asume libertatea!
Pentru cei care atacă acest doctor renumit din SUA, cu articole din Wikipedia, dar scrise de un cont fals (cum ar spune unii care postează împotriva acestui videoclip), îi anunț să nu se mai obosească săl posteze, îl au chiar aici.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rashid_Buttar… Pe cei care văd acest videoclip, și articolul de pe Wikipedia, îi anunț că și ei pot scrie orice articol pe wikipedia, tot ce le trece prin cap, GRATUIT. Însă, ce fundamental la articolul scris pe wikipedia despre acest doctor? Vedem ca este un articol scris de o persoană anonimă, care a blocat posibilitatea ca cineva să editeze informațiile din acest articol, despre acest doctor, Rashid Buttar, care dă de pamânt cu Gates Persoana care a scris articolul este logată cu acest cont. https://en.m.wikipedia.org/wiki/User:Aralin Cine ar bloca accesul la editările articolului? Doar o persoană care denigrează și nu vrea ca adevărul să fie relatat. Click si pe acest link, este la fel de interesant.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=234129824327865&id=1042338062478350.
Sursa: Facebook, www.facebook.com/1042338062478350/videos/257017582158517/?v=257017582158517.

Dr. Rashid Buttar dă de pământ cu Fauci, Gates și OMS
www.facebook.com/portalulrevolutieiromane/?modal=admin_todo_tour
« Ultima modificare: Mai 02, 2020, 07:31:49 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #67808 : Mai 02, 2020, 07:37:40 »

Presedintele Romaniei acuza Ungaria ca incearca ruperea Ardealuli de tara
www.youtube.com/watch?v=D_3wslNWTP8

Declaratia de presa de miercuri, 29 aprilie 2020, a presedintelui Romaniei, Werner Klaus Johannis:
"Este incredibil, dragi români, ce înțelegeri se fac în Parlament! PSD, ajutat de UDMR, a trecut o lege care acordă autonomie largă Ținutului Secuiesc. În timp ce ne luptăm cu pandemia, marele PSD se luptă în birourile secrete din Parlament ca să dea Ardealul ungurilor. E inacceptabil și, cât timp voi fi eu Președintele României, o asemenea lege nu va trece. Jó napot kívánok, Marcel Ciolacu! Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orbán, în schimbul acestei înțelegeri?"
Memorat
« Răspunde #67809 : Mai 03, 2020, 23:31:53 »

In conditiile actuale, de suspendare a drepturilor omului in Romania, ma asteptam ca de Ziua Mondiala a Libertatii Presei - sarbatorita ieri - sa avem discutii aprinse pe aceasta tema pe Forum, sau cel putin in grupurile revolutionarilor de pe Facebook. Nimic insa. Luptatorii pentru eliberarea Romaniei de sub dictatura comunista par impacati cu situatia actuala, in asa masura incat nu s-au sinchisit sa deschida macar o discutie.

www.coronapress.ro/articol/58855?fbclid=IwAR0lp1UdHOTAhsYdIdOkEn_-jQ0B5E0DJkn-kuntF41JbLoC8-UsNirvzZk
Duminica, 3 mai 2020

3 mai - Ziua Mondială a Libertăţii Presei

În fiecare an, la data de 3 mai, în întreaga lume este marcată Ziua Mondială a Libertăţii Presei. Ziua a fost proclamată de către Adunarea Generală a ONU, în anul 1993, în urma unei recomandări adoptate în cadrul celei de-a XXVI-a sesiuni a Conferinţei Generale a UNESCO, din anul 1991. În fiecare an, la 3 mai, sunt marcate principiile fundamentale ale libertăţii presei şi este adus un omagiu jurnaliştilor care şi-au pierdut viaţa în timpul exercitării profesiei. Ziua mondială a libertăţii presei aduce în atenţia publică importanţa şi necesitatea respectării libertăţii de exprimare, conform articolului 19 din Declaraţia Universală a Drepturilor Omului: "Orice om are dreptul la libertatea exprimării opiniilor; acest drept include libertatea de a avea opinii fără imixtiune din afară, precum şi libertatea de a căuta, de a primi şi de a răspândi informaţii şi idei prin orice mijloace şi independent de frontierele de stat", dar şi ca răspuns la o chemare a jurnaliştilor africani, care, în 1991, a condus la Declaraţia Windhoek privind pluralismul şi independenţa mijloacelor de informare în masă.

În 2020, tema campaniei mondiale pe care UNESCO o lansează pe canalele media şi social media, pune accentul pe "Jurnalismul fără teamă sau favoruri" într-un peisaj mediatic din ce în ce mai complex. În condiţiile create de pandemia COVID-19, UNESCO recomandă ca marcarea Zilei mondiale a libertăţii presei la nivel naţional şi la nivel local, în întreaga lume, să se desfăşoare sub formă de dezbateri şi ateliere online.

Mesajul premierului Ludovic Orban cu prilejul Zilei Mondiale a Libertăţii Presei
,,Ziua Mondială a Libertăţii Presei este sărbătorită anul acesta într-un context marcat de urgenţa unor măsuri în plan sanitar, social şi economic, care amplifică nevoia de informare a oamenilor.
Trecem, de mai multe săptămâni, România şi alte ţări din întreaga lume, printr-o perioadă marcată de emoţiile şi îngrijorările legate de pandemia de coronavirus şi efectele ei, dar şi de volumul de informaţii şi opinii expuse pe această temă. Presa, vectorul principal al acestor informaţii către cetăţeni, este şi ea angrenată în acţiunea globală împotriva unui virus care pune în pericol sănătatea a milioane de oameni şi care ne-a schimbat viaţa radical. De la primele ştiri despre apariţia noului coronavirus, jurnaliştii au relatat despre eforturile medicilor din prima linie, au transmis către populaţie mesajele autorităţilor privind măsurile de protecţie sanitară necesare şi au adus în atenţie aşteptările oamenilor. De aceea, este firesc să le mulţumim pentru munca lor, cu atât mai mult în această perioadă în care informarea publicului este vitală pentru siguranţa sanitară.
Guvernul, ministerele şi toate instituţiile publice abilitate comunică în mod constant şi transparent toate deciziile luate pentru combaterea răspândirii virusului şi protejarea sănătăţii cetăţenilor, iar industria mass-media şi jurnaliştii au un rol esenţial pentru ca informaţia să ajungă rapid, clar şi nedistorsionată la publicul larg. Ne preocupă în acelaşi timp constrângerile economice cu care se confruntă acum mass-media şi jurnaliştii. Am decis, în acest sens, în cadrul Guvernului să demarăm o campanie de informare a publicului pe care o vom susţine şi în sprijinul industriei media, fără a afecta în vreun fel independenţa presei.
Apreciez şi înţeleg activitatea de jurnalist, eu însumi cochetând cu această profesie la început de carieră. Sunt un susţinător ferm al libertăţii de exprimare, al libertăţii presei, ca garanţie a oricărei democraţii funcţionale. Consider însă la fel de important dreptul cetăţenilor de a fi corect informaţi şi resping orice formă de răspândire de ştiri false în numele libertăţii de exprimare. Calitatea informaţiei şi adevărul trebuie să primeze în spaţiul mediatic, în sprijinul interesului public.
Dreptul jurnaliştilor de a relata liber este garantat în România şi aşa vă asigur că va rămâne!
Astăzi, de Ziua Mondială a Libertăţii Presei, evocăm cu tristeţe situaţii din diferite părţi ale lumii în care presa continuă să fie cenzurată, jurnaliştii hărţuiţi, arestaţi sau chiar ucişi şi ne dorim ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple niciunde.
Cu respect pentru munca lor, le doresc tuturor oamenilor de presă succes şi încredere în puterea adevărului!"
D.R.
Memorat
« Răspunde #67810 : Mai 04, 2020, 00:03:08 »

Dincolo de declaratiile si manevrele politicienilor, iata ce se intampla in realitate.

https://m.luju.ro/jurnalistii-de-marca-sunt-concediati-sorina-matei-si-andrei-badin-doi-dintre-ziartistii-critici-la-adresa-regimului-iohannis-si-guvernului-orban-s-au-trezit-cu-contractele-reziliate-jurnalismul-vocile-critice-supravegherea-puterii-oricarei-puteri-trebuie?fbclid=IwAR0WKB7zv-7gK1HlPKplg0rVIoC9HvfASkGn-wvIf4D4kR7XQzF1TzSRWQk
Luni, 4 mai 2020

JURNALISTII DE MARCA SUNT CONCEDIATI – Sorina Matei si Andrei Badin, doi dintre ziartistii critici la adresa regimului Iohannis si a Guvernului Orban, s-au trezit cu contractele reziliate: “Jurnalismul, vocile critice, supravegherea puterii, oricarei puteri trebuie sa dispara. Sa fie liniste, sa nu mai deranjeze nimeni, sa nu mai afle publicul nimic”. Incepe reducerea la tacere a ziaristilor incomozi?

Scris de: George TARATA

Doi dintre cei mai critici jurnalisti la adresa regimului Iohannis si Guvernului Orban au fost concediati. Ne referim la Sorina Matei (foto 1) si Andrei Badin (foto 2), ale caror contracte cu postul B1 TV au fost reziliate.

Anuntul a fost facut duminica, 3 mai 2020, de Sorina Matei, pe pagina sa de Facebook. Autoarea unor dezvaluiri grele inclusiv despre modul in care Guvernul PNL a gestionat pandemia de coronavirus, Sorina Matei a oferit un detaliu extrem de interesant despre momentul in care s-a decis rezilierea contractului sau. Mai exact, coincidenta, Sorina Matei dezvaluie ca B1 a intrerupt colaborarea la cateva ore dupa ce postul tv a aplicat la programul IMM Invest, prin care Guvernul Orban ofera fonduri garantate de stat companiilor. “Jurnalismul, vocile critice, supravegherea puterii, oricarei puteri, in capul lor trebuie sa dispara. Sa fie liniste, sa nu mai deranjeze nimeni, sa nu mai afle publicul nimic”, subliniaza Sorina Matei.

Iata anuntul Sorinei Matei:

“De Ziua Mondiala a Libertatii Presei cu care se impauneaza fals Guvernul Orban, va anunt eu, ca ei se feresc:
1. Televiziunea B1 tv a reziliat marti contactul meu si al lui Andrei Badin, fara nicio notificare si/sau discutie prealabile.
2. Tot marti, cu cateva ore inainte de reziliere, televiziunea B1 tv, pe profit- 2,3 milioane de euro in 2019, a aplicat la fonduri garantate de stat/Guvern prin IMM Invest.
3. Luni, inainte de aplicare, emisiunile noastre existau, marti – dupa aplicare n-au mai existat.
4. Totul a fost comunicat marti seara, dupa aplicare la IMM invest, si miercuri, prin email/trimis document si printr-un cerber al patronatului, fara ca patronatul sa-si asume sau sa comunice transparent decizia, in cazul subsemnatei. De altfel, si decizia este semnata prin imputernicit.
5. Joi, Guvernul a dat 40 de milioane de euro la presa, sub masca unei 'campanii de informare', cica sa 'sprijine jurnalistii' care in mintea lor trebuie sa se transforme in oficine de partid si ale Guvernului, fix ce nu are voie sa faca presa.
6. Dealurile Guvernului Orban sunt cu patronatele lacome, nicidecum pentru 'sprijinirea jurnalismului'. Jurnalismul, vocile critice, supravegherea puterii, oricarei puteri, in capul lor trebuie sa dispara. Sa fie liniste, sa nu mai deranjeze nimeni, sa nu mai afle publicul nimic.

Cam atat despre libertate de exprimare, puterea adevarului, presa – caine de paza al democratiei, watchdogul puterii, following the money, focusing on abuse of power, great business stories, watchdog in the corridors of power. Because this is investigative journalism”.

Memorat
« Răspunde #67811 : Mai 04, 2020, 19:25:28 »

Pentru a pastra oarecare coerenta a faptelor (in incurcatura pe care si-au autoadministrat-o politicienii), voi posta declaratia de presa de astazi a Presedintelui Romaniei, dar si sedinta Senatului in care s-a votat propunerea legislativa de autonomie a asa-zisului tinut secuiesc.

Sedinta Senatului Romaniei privind autonomia ungurilor - www.youtube.com/watch?v=7K32KKRzY7g
Ședința Senatului României, privind autonomia "ținutului secuiesc", din 29-04-2020. Toti senatorii de la UDMR au votat pentru autonomie si
IMPOTRIVA raportului de respingere al proiectului de lege pentru autonomie. PUTEREA ESTE ÎN MÂNILE ROMÂNILOR.
Guvernele trebuie să se teamă de popoarele lor, nu popoarele să se teamă de guvernele lor. Legitima Aparare · 29 aprilie la 16:50 ·

Memorat
« Răspunde #67812 : Mai 04, 2020, 19:31:58 »

Declarația de presă susținută de Președintele României, domnul Klaus Iohannis
www.presidency.ro/ro/media/declaratii-de-presa/declaratia-de-presa-sustinuta-de-presedintele-romaniei-domnul-klaus-iohannis1588592414
Luni, 4 mai 2020

Bună ziua!
Am finalizat întâlnirea pe care am avut-o cu Premierul și mai mulți miniștri și consilieri. Am analizat situația în care ne aflăm din punct de vedere epidemiologic și al situației stării de urgență.
Dați-mi voi să încep cu ceva legat de zilele care au trecut, weekendul de 1 mai. Am văzut cu toții că lucrurile au stat destul de bine și trebuie să spun: sunt foarte mulțumit de felul în care oamenii au reacționat la apelul autorităților. Au stat acasă și, chiar dacă a fost 1 mai, nu am avut încălcări semnificative ale regulilor, deci lucrurile au decurs bine.
Astăzi am analizat mai multe chestiuni și unele dintre deciziile pe care le-am luat cred că sunt de mare interes pentru publicul general.
În primul rând, starea de urgență nu va fi prelungită. Nu voi emite un nou decret pentru a prelungi starea de urgență și, în acest fel, data de 14 mai este ultima zi în care mai avem stare de urgență.
Începând din 15 mai, pentru a ține, evident, epidemia sub control, vom intra într-o așa-numită stare de alertă. Deci starea de urgență va fi înlocuită prin starea de alertă.
Această stare de alertă este prevăzută de legislația specifică care clarifică cum se acționează în situația unei epidemii și noi clar suntem, din păcate, încă într-o epidemie de COVID-19.
Situația nu s-a îmbunătățit încă. Deci, nu vreau să apară impresia că epidemia a trecut și suntem într-o normalitate. Din păcate, epidemia nu a trecut. Ați observat, cu siguranță, din comunicările publice că am avut și astăzi iarăși peste 300 de persoane care au fost testate pozitiv și, în acest fel, nu putem să spunem că boala a trecut. Însă, la un moment dat, trebuie să mergem mai departe și acest mai departe se concretizează în forma de organizată, trecând de la starea de urgență la stare de alertă.
Acum, câteva lucruri totuși se schimbă, dar, înainte să spun ce se relaxează, repet: epidemia nu a trecut! Trebuie să fim foarte responsabili și trebuie să avem foarte mare grijă în continuare!
În realitate, indiferent ce auziți la televizor, nu știe nimeni până când durează această epidemie și depinde de noi dacă aici, la noi, în România, o controlăm mai bine sau mai puțin bine.
Eu îmi doresc foarte mult să o controlăm bine, cu toții împreună, asta însemnând să respectăm indicațiile autorităților!
În primul rând, după 15 mai putem, în principiu, să ne mișcăm în interiorul localității unde avem treabă, dar este clar: nu e bine să exagerăm. Deplasările să se facă atunci când sunt necesare, dar nu va mai fi nevoie să declarăm în prealabil unde mergem.
Este un prim pas important. Mulți mă întreabă, și se întreabă: „bun, și ce se întâmplă mai departe?”, și vreau să spun din capul locului că așa-numita relaxare se va face pas cu pas. Un astfel de pas fiind, de regulă, cam de două săptămâni. Deci, unele măsuri le vom lua începând din 15 mai, dar următorul calup de măsuri de relaxare va veni probabil la începutul la iunie, pe urmă la mijlocul lui iunie, și așa mai departe.
Acum, din 15 mai, vom avea, de exemplu, la dispoziție iarăși saloanele de îngrijire personală, deci se vor redeschide saloanele de coafură, frizerie, și așa mai departe. De asemenea, din 15 mai, se vor redeschide cabinetele stomatologice. Tot din 15 mai se vor redeschide muzeele.
Dar toate, în condiții speciale de distanțare, în condiții de igienă, cu toții, repet, și o să o mai repet de câteva ori – cu toții vom purta mască de protecție când suntem în spații publice închise. De asemenea, când ne deplasăm cu transportul public în comun. Aceste lucruri rămân obligatorii.
Măsurile de relaxare de mișcare mai liberă, atenție, nu se aplică în localitățile care sunt în carantină! Deci, acolo unde localitatea este declarată în carantină, această relaxare nu va avea loc decât atunci când ni se spune de la experți că pericolul este diminuat.
Deplasările, în esență, vor fi restricționate pentru a pleca din localitate. Însă și aici sunt câteva excepții. Este voie să se plece din localitate, de exemplu, în interes de serviciu, pentru probleme medicale. Este posibil să se iasă, de exemplu, pentru sport individual, pentru mers cu bicicleta în afara localității sau altele. Deci, sporturile individuale vor fi permise - atenție, individuale!
Rămâne restricția că sunt interzise întâlnirile cu mai mult de 3 persoane. Asta se aplică, evident, și atunci când mergem să facem mișcare în aer liber.
Este încă un aspect destul de important pe care l-aș menționa pe scurt, care se referă la sportivi. Sportivii de performanță vor putea, în condiții foarte speciale, care vor fi detaliate de specialiști, să înceapă cantonamentele, dar nu vor începe competițiile sportive decât după o perioadă suficient de lungă de pregătire - deci, pentru, atenție, sportivii de performanță. Bazele sportive nu se redeschid pentru amatori – atenție, ca să nu fim greșit înțeleși. Deci, cantonamentele, dar numai în condiții speciale, pentru profesioniști.
În final, nu pot să nu menționez o temă pe care am adus-o în discuție săptămâna trecută și care a preocupat pe foarte mulți. Este chestiunea din Parlament care ține de autonomia teritoriului care este denumit în Transilvania Ținutul Secuiesc.
Am făcut atunci niște afirmații și sper să fi fost bine înțeles. Eu nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie maghiară. Îi cunosc pe mulți, am avut mulți colegi, am în continuare colegi, îi respect, marea majoritate sunt oameni de treabă, harnici, care își văd de ale lor. Problema pe care o am este cu politicienii, în special cu politicienii din PSD, care, culmea, au încercat să promoveze legislație care privește autonomia Ținutului Secuiesc.
Este surprinzător și, recunosc, pentru mine și cred că pentru mulți dintre dumneavoastră, supărător. Au încercat să se scoată pesediștii și după scurt timp au introdus legislația în Senat, unde au picat-o.
Dar iată că vin dovezi că nu a fost o chestiune singulară. Culmea, în Senat a trecut, tot tacit, o altă inițiativă a UDMR care, practic, se constituie într-un cod administrativ paralel cu cel existent deja, un fel de cod administrativ în varianta UDMR.
Acest cod administrativ introdus de UDMR în circuit parlamentar prevede, de exemplu, ce credeți, obligativitatea limbii maghiare în unele zone din Ardeal.
De data aceasta PSD nu poate să spună că nu a știut, fiindcă această inițiativă a trecut prin comisiile Senatului, unde membrii PSD au votat pentru.
Acum, probabil, după ce am arătat public ce se dorește iarăși din partea PSD, vor găsi o formă să voteze împotriva și acestei legi. Însă nu putem să ne facem că nu vedem cum PSD este evident în situația de a promova anumite acte administrative, legi, care vin să ducă la autonomia Ținutului Secuiesc, ori așa ceva este pur și simplu neconstituțional și nu voi tolera apariția unor astfel de legi.
Vă mulțumesc!
Memorat
« Răspunde #67813 : Mai 04, 2020, 21:33:20 »

In conditiile actuale, de suspendare a drepturilor omului in Romania, ma asteptam ca de Ziua Mondiala a Libertatii Presei - sarbatorita ieri - sa avem discutii aprinse pe aceasta tema pe Forum, sau cel putin in grupurile revolutionarilor de pe Facebook. Nimic insa. Luptatorii pentru eliberarea Romaniei de sub dictatura comunista par impacati cu situatia actuala, in asa masura incat nu s-au sinchisit sa deschida macar o discutie.

Nu numai ca se inchid conturi de Facebook, de YouTuve si bloguri care deranjeaza fie puterea locala, fie cea globala, dar sunt si sit-rui ale unor publicatii online care au fost suspendate, sau chiar inchise. Situatia este deosebit de grava si se agraveaza pe tip ce trece, mai ales daca populatia va continua sa taca.
Memorat
« Răspunde #67814 : Mai 04, 2020, 21:43:55 »

A fost inchisa publicatia Justitiarul.ro.

Albin Marinescu a distribuit un link.
 · 3 ore

Comunicat

După ce justitiarul.ro a fost închis abuziv și brutal de dictatura iohannistă, revista „Justițiarul” poate fi citită din nou la adresa https://www.justitiarul.press/. Serviciul de hosting este în străinătate, dar nu excludem posibilitatea ca ANCOM, la ordinul guwernerului Lucovid Orban, să interzică accesarea site-ului din România prin providerii de internet. Cei care se pricep la IT vor putea accesa site-ul în continuare prin server proxy sau folosirea unei conexiuni VPN. Arhiva publicației, conținând toate faptele de corupție comise de familia Iohannis de-a lungul a trei decenii se află în continuare pe site și există copii în mai multe exemplare de „backup” care se află la oameni de încredere, implicați și ei în lupta pentru neam și dreptate.

Nu am renunțat nici la demersurile în justiție pentru recuperarea site-ului justitiarul.ro și reactivarea acestuia. Avocații care s-au oferit să ne reprezinte vor deschide acțiune în instanță și vor depune plângere penală împotriva persoanelor care se fac vinovate de interzicerea publicației „Justițiarul” prin încălcarea mai multor legi, inclusiv a Constituției. Încheiem prin amintirea celor două devize ale revistei noastre: „Adevărul mai presus de teamă!” și „Decât o viață în genunchi, mai bine o moarte în picioare.”

Marius Albin Marinescu, fondator și redactor-șef al revistei „Justițiarul”

Memorat
Pagini: 1 ... 4519 4520 [4521] 4522 4523 ... 4572
Schimbă forumul: