Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 476

CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI

• grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI
« Răspunde #30 : Octombrie 11, 2011, 14:51:01 »

Revin cu salutul cordial catre toti!

Mihai (ai legatura cu unul dintre ranitii braileni?) ma poti contacta pe adresa de e:maill si ne putem fixa o zi pentru a ne intalni. Iti promit ca voi pastra secretul intalnirii si convorbirii noastre daca tu nu-ti dai acordul sa fac ceva public.

Dle Iosif
 Raspunsul la toate acele intrebari ar fi urmatorul:
 Propunerea a venit de la unul dintre liderii formatori de opinie in randul revolutionarilor braileni dar si de la alti cativa revolutionari necuprinsi in vreo asociatie. Discutiile s-au purta, se pare, in spatele usilor inchise si nu s-a vrut nicicum anularea indemnizatiilor la toti revolutionarii. Ca a iesit o alta forma, ca s-au inflamat spiritele... mai este si rezultatul "mancarimii la limba"  csre ne caracterizeaza pe noi revolutionarii ( multi inca nu stiu  sau au uitat de bunul simt in formulele de adresare, au impresia ca sunt Alfa si Omega, etc, etc- asta ca sa spunem lucrurilor pe nume!). Nu ne putem tine gura si sa nu gasim mereu un motiv de galceava in asa fel incat presa sa fie prima care aude si mai apoi multimea de revolutionari imprastiata prin toate ungherele tarii.
Imediat ce voi gasi noutati mai multe decat cele explicitate aici voi interveni iarasi.

Va doresc liniste in suflete la toti!
Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Octombrie 11, 2011, 15:15:33 »

atat avramescu st. cat si sregaru lucian gabriel expresedinte eurozna s-e cred ca sunt anti revolutionari.despre galateanul stegaru ne asteptam dar dupa cum se vede mai are rude si-n tara.
Memorat
« Răspunde #32 : Octombrie 11, 2011, 16:45:20 »

Am sa va contactez cit de curind Domnule Grig.Aveti dreptate dar numai 20%

Cu respect
                      MIHAI
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Octombrie 12, 2011, 13:14:51 »

Dle  Dorel Haraga
Am informatii pretioase ca dvs.  ati putea posta pe forum  care a fost pretul vanzarii (Lui Avramaescu de la Braila) si a functiei obtinute. Cum trei artizani braileni, mai putin Gabi Damaroiu (asa sustin cunostintele mele!)mu scot o vorba despre cele intamplate, va rugam sa ne spuneti dvs , cat mai corect, ceea ce stiti.
Cu stima !

Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Octombrie 12, 2011, 13:30:54 »

Daca dl Haraga ne spune, e ok. Daca nu stie, sau nu vrea, sau nu are curajul, propun sa modificam putin chestionarul adminului si sa-l publicam in presa tiparita din Braila. Intrebati pt toti presii de aso brailene. Are adminul curajul sa bage portalul la inaintare? Dar dv, aveti curajul sa-l publicati? Daca nu, no problem, vb cu altcineva s-o faca.
Memorat
« Răspunde #35 : Noiembrie 07, 2011, 20:44:18 »

Acum câteva minute am primit un telefon de la un prieten bun.
Știind că sunt revoluționar și mă interesează îndeaproape soarta revilor,  prietenul mi-a comunicat cu titlu de noutate următoarele:

Astăzi 07.11.2011 a avut loc Ședința Comisiei Buget Finanțe a Camerei Deputaților.
În cadrul ședinței, deși reprezentanții  PSD  au lipsit, s-au discutat și s-au votat AMENDAMENTELE LA LEGEA BUGETULUI PE ANUL 2012.
Amendamentele au fost transmise de la GUVERN și AU FOST VOTATE DE reprezentanții PDL.
COMISIA(mai exact deputații PDL majoritari)  A VALIDAT AMENDAMENTELE AȘA CUM AU FOST TRANSMISE DE GUVERN.
Prin aceste amendamente se validează conținutul „STRATEGIEI FISCAL BUGETARĂ PE PERIOADA 2012-2014” cu privire la REVOLUŢIONARI respectiv:

„…..3.2.2.3.2. Politica în domeniul asistenţei sociale

1. Finanţarea prestaţiilor de asistenţă socială, a pensiilor pentru agricultori şi a celorlalte
indemnizaţii reparatorii, precum şi a programelor de interes naţional
Programul are în vedere susţinerea măsurilor de protecţie a familiei şi copilului, a persoanelor cu handicap, a persoanelor vârstnice, a celor provenite din medii defavorizate şi a tuturor celor care se află în risc de sărăcie şi excluziune socială, finanţarea pensiilor pentru agricultori, acordarea diverselor categorii de drepturi reparatorii: veterani de război, persoane persecutate sau deportate din motive politice sau etnice, eroi şi urmaşi ai eroilor revoluţiei…….”

Iată cum PDL-ul, prin iniţiativa GUVERNULUI ( respectiv a SSPR-ului)  A EXCLUS DE LA BUGETARE CATEGORIA DE LUPTĂTORI REMARCAŢI PRIN FAPTE DEOSEBITE.

Iată cum, DEPUTAŢII PDL mambri ai Comisiei de Buget Finanţe a Camerei Deputaţilor au înţeles să aplice Legea 341/2004, și să RESPECTE REVOLUŢIA ŞI REVOLUŢIONARII.

Cineva spunea acum câtva timp că „ AM FĂCUT O REVOLUŢIE, AM CÂŞTIGAT PUTEREA DE A FACE BINE ŢĂRII ŞI POPORULUI, AM DAT / NE-A FOST LUATĂ ACEASTĂ PUTERE ŞI  ACUM , ÎN NUMELE REVOLUŢIEI „ALEŞII”  DISTRUG ROMÂNIA ŞI POPORUL ROMÂN”.

Iată cum ne/vă apără interesele TOV. SS COSTIN G.!
Sau, s-ar putea ca în acest mod să scape individul DE RĂSPUNDERE ÎN FAŢA CELOR CE „L-AU MANDATA ŞI AU ÎNCHEIAT CU EL CONTRACTE RDE REPREZENTARE”.

OARE PENTRU „BINELE” ACESTUI  INDIVID, SUNT SACRIFICAŢI EROII ÎN VIAŢĂ AI REVOLUŢIEI ROMÂNE?

Sper din tot sufletul ca vestea proastă pe care v-o dau să fie doar o glumă proastă făcută de un prieten ce şi-a dorit să râdă un pic pe seama noastră, a revoluţionarilor.

Vom vedea zilele următoare.

Cu părere de rău pentru vestea proastă,

Dorel HARAGA
Memorat
« Răspunde #36 : Noiembrie 07, 2011, 20:49:59 »

Știind că sunt revoluționar și mă interesează îndeaproape soarta revilor,  prietenul mi-a comunicat cu titlu de noutate următoarele:

Astăzi 07.11.2011 a avut loc Ședința Comisiei Buget Finanțe a Camerei Deputaților.
În cadrul ședinței, deși reprezentanții  PSD  au lipsit, s-au discutat și s-au votat AMENDAMENTELE LA LEGEA BUGETULUI PE ANUL 2012.
Amendamentele au fost transmise de la GUVERN și AU FOST VOTATE DE reprezentanții PDL.
COMISIA(mai exact deputații PDL majoritari)  A VALIDAT AMENDAMENTELE AȘA CUM AU FOST TRANSMISE DE GUVERN.
Prin aceste amendamente se validează conținutul „STRATEGIEI FISCAL BUGETARĂ PE PERIOADA 2012-2014” cu privire la REVOLUŢIONARI respectiv:

1. Finanţarea prestaţiilor de asistenţă socială, a pensiilor pentru agricultori şi a celorlalte
Programul are în vedere susţinerea măsurilor de protecţie a familiei şi copilului, a persoanelor cu handicap, a persoanelor vârstnice, a celor provenite din medii defavorizate şi a tuturor celor care se află în risc de sărăcie şi excluziune socială, finanţarea pensiilor pentru agricultori, acordarea diverselor categorii de drepturi reparatorii: veterani de război, persoane persecutate sau deportate din motive politice sau etnice, eroi şi urmaşi ai eroilor revoluţiei…….”

Iată cum PDL-ul, prin iniţiativa GUVERNULUI ( respectiv a SSPR-ului)  A EXCLUS DE LA BUGETARE CATEGORIA DE LUPTĂTORI REMARCAŢI PRIN FAPTE DEOSEBITE.

Iată cum, DEPUTAŢII PDL mambri ai Comisiei de Buget Finanţe a Camerei Deputaţilor au înţeles să aplice Legea 341/2004, și să RESPECTE REVOLUŢIA ŞI REVOLUŢIONARII.

Cineva spunea acum câtva timp că „ AM FĂCUT O REVOLUŢIE, AM CÂŞTIGAT PUTEREA DE A FACE BINE ŢĂRII ŞI POPORULUI, AM DAT / NE-A FOST LUATĂ ACEASTĂ PUTERE ŞI  ACUM , ÎN NUMELE REVOLUŢIEI „ALEŞII”  DISTRUG ROMÂNIA ŞI POPORUL ROMÂN”.

Sau, s-ar putea ca în acest mod să scape individul DE RĂSPUNDERE ÎN FAŢA CELOR CE „L-AU MANDATA ŞI AU ÎNCHEIAT CU EL CONTRACTE RDE REPREZENTARE”.

OARE PENTRU „BINELE” ACESTUI  INDIVID, SUNT SACRIFICAŢI EROII ÎN VIAŢĂ AI REVOLUŢIEI ROMÂNE?

Sper din tot sufletul ca vestea proastă pe care v-o dau să fie doar o glumă proastă făcută de un prieten ce şi-a dorit să râdă un pic pe seama noastră, a revoluţionarilor.

Dorel HARAGA

Am afirmat azi ca bugetul va fii o mare surpriza, vom vedea acum motivarea lui Costin& comp!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Noiembrie 07, 2011, 22:02:17 »

Dorel HARAGA

Nu cumva esti in eroare ? Azi comisia de buget-finante nu s-a intrunit..iar proiectul de buget intii trebuie aprobat de guvern si apoi trimis parlamentului...ce amendamente sa discute daca inca nici nu pe masa proiectul de buget pe anul 2012?
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Noiembrie 07, 2011, 22:16:16 »

Doru,cred ca nu e cazul sa faci publice pe portal toate aberatiile pe care unul sau altul ti le spune la ureche.Cu o asemenea informatie chiar nu e de joaca.Cum poti sa crezi asa ceva? Tu stii mersul unui proiect de buget...intii trebuie aprobat de guvern si apoi se depune la parlament...se fac amendamente pe marginea lui,se discuta in comisii,se aproba sau nu si apoi votul in plen.......Ce s-a discutat azi in comisii daca n-a fost inca aprobat de guvern? Deocamdata nu aruncati cu laturi in Costin..vom vedea ce va iesi...se va folosi sintagma''salariul mediu brut sau cistig salarial mediu brut''?
Memorat
« Răspunde #39 : Noiembrie 07, 2011, 22:57:31 »

MARILENA

ȘTIU FOARTE BINE CE VORBESC ȘI SCRIU PE FORUM.

DE CÂT TIMP NE CUNOAȘTEM, CRED CĂ AI AVUT OCAZIA SĂ-ȚI

DAI SEAMA CĂ NU VORBESC AIUREA.

PROIECTUL DE AMENDAMENT DISCUTAT ȘI VOTAT AZI ÎN COMISIA

DE BUGET FINANȚE A CAMEREI, A FOST CEL TRANSMIS DE GUVERN

SE PUPĂ EXACT CU PREVEDERILE STRATEGIEI FISCALE EMISĂ DE GUV.

ACUM CÂTEVA LUNI.

TE VEI CONVINGE CĂ NU MINT.

DACĂ A FOST O GLUMĂ PROASTĂ, NE VOM CONVINGE ZILELE VIITOARE.

ȘTIREA ESTE PREA IMPORTANTĂ CA SĂ O TRECEM CU VEDEREA.

EU PERSONAL DORESC SĂ NU FIE REALĂ.

DAR DACĂ ESTE REALĂ ȘI NU V-AȘ FI PUS ÎN TEMĂ,

NU CREZI CĂ AȘ FI AVUT MIUSTRĂRI DE CONȘTIINȚĂ?

PREFER SĂ MĂ JUDECAȚI GREȘIT ȘI SĂ SUFĂR BLAMUL VOSTRU,

DECÂT SĂ ȘTIU CĂ AM PUTUT SĂ TRAG UN SEMNAL DE ALARMĂ ȘI NU AM FĂCUT-O.

NOTĂ:

DUPĂ POSTEREA INIȚIALĂ, MI-A FOST ATACAT COMP.

A TREBUIT SĂ APELEZ LA UN PRIETEN PENTRU A CONTINUA DIALOGUL CU VOI.

DACĂ INFORMAȚIA NU AR FI FOST REALĂ, AR FI AVUT VREUN SENS SĂ-MI FIE

ATACAT COMPUTERUL?

ORICUM, ÎN CÂTEVA ZILE VOM AFLA ADEVĂRUL.
Memorat
« Răspunde #40 : Noiembrie 08, 2011, 11:39:02 »

Ar mai fi o problemă,

Dacă în textul LEGII BUGETULUI PE 2012 vor fi utilizați NUMAI termenii „eroi şi urmaşi ai eroilor revoluţiei”, aşa cum sunt folosiţi în „STRATEGIA FISCAL BUGETARĂ PE PERIOADA 2012-2014” cu privire la REVOLUŢIONARI în secţiunea „3.2.2.3.2. Politica în domeniul asistenţei sociale”,

În textu Legii 341/2004 sunt definite categoriile de persoane îndreptăţite a primi drepturi băneşti cu numele:

1.   LUPTĂTOR PENTRU VICTORIA REVOLUŢIEI – REMARCAT PRIN FAPTE DEOSEBITE,
2.   LUPTĂTOR RĂNIT,
3.   LUPTĂTOR REŢINUT,
4.   EROU MARTIR,
5.   URMAŞ DE EROU MARTIR.

Rog să observaţi faptul că în cele două Acte Normative, sunt folosiţi TERMENI DIFERIŢI pentru a defini CATEGORIILE DE BENEFICIARI DE DREPTURI FINANCIARE.

În aceste condiţii, ORICE CONTABIL ( ORDONATOR DE CREDIT) ,CARE ÎŞI DESFĂŞOARĂ ACTIVITAQTEA UZÂND LEGEA BUGETULUI, VA REFUZA SĂ FACĂ PLĂŢILE CĂTRE „LUPTĂTORII. …. REMARCAŢI, RĂNIŢI ŞI REŢINUŢI, PE MOTIVUL INEXISTENŢEI FIZICE A CATEGORIIILOR DE BENEFICIARI DE DREPTURI ÎN CADRUL LEGII BUCETULUI.
Memorat
  • TATA
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Noiembrie 08, 2011, 12:17:36 »

Premierul Emil Boc le-a prezentat deputaţilor democrat-liberali proiectul de buget pe 2012 şi unele măsuri de ajustare
Luni, 07 Noiembrie 2011 19:29

Discuţiile purtate luni, la Camera Deputaţilor, între premierul Emil Boc, preşedintele PDL, şi deputaţii democrat-liberalii s-au axat pe proiectul de buget pe anul 2012, dar şi pe anumite măsuri de ajustare pe care Guvernul intenţionează să le aplice începând de anul viitor

"A fost o discuţie mult mai aplecată pe viitorul proiect de buget cu necesitatea unor modificări legislative care vot trebui aduse într-o Ordonanţă care e în dezbatere la Comisia de buget acum în aşa fel încât bugetul să ajungă în Parlament până în 24-25 noiembrie şi apoi să terminăm până la sfârşitul anului", a declarat Mircea Toader pentru AGERPRES.

Cât priveşte comunicarea de către premier a unor măsuri de ajustare a bugetului pe anul viitor prin eliminarea unor facilităţi acordate până acum unor categorii de persoane, respectiv revoluţionarii, Mircea Toader a spus că parte dintre ei vor rămâne cu aceleaşi drepturi.

" La revoluţionari nu este niciun fel de... Rămân cu aceleaşi drepturi absolut toţi care au suferit deces în familie, moarte în Revoluţie, cei cu grad de invaliditate, răniţi. Singura categorie care nu va beneficia pentru anul viitor sunt aceia care şi-au câştigat pe bază de martori certificarea că au fost şi ei în Revoluţie", a mai declarat Toader.

În context, a mai spus liderul deputaţilor democrat-liberali, preşedintele PDL a fost întrebat de modul cum decurg discuţiile în cadrul Coaliţiei pe marginea unor teme precum comasarea alegerilor.

"Bugetul e buget şi legislaţia privind comasarea şi alegerile parlamentare reprezintă o chestiune separată", a declarat liderul grupului PDL din Cameră.

Mesajul premierului legat de alte priorităţi legislative, a mai spus Toader, a fost acela ca mai întâi să se adopte legislaţia privind alegerile şi comasarea acestora şi apoi să fie abordate chestiunile legate de revizuirea Constituţiei şi reorganizarea administrativ-teritorială.

La rândul său, deputatul Marius Spânu, secretar al grupului PDL din Cameră, a declarat că în privinţa bugetului, premierul le-a prezentat deputaţilor democrat-liberali principalii parametrii macroeconomici pe care a fost construit bugetul în contextul situaţiei europene şi măsurile pe care Guvernul intenţionează să le ia în sensul ajustării acestuia.

"Ne-a prezentat viziunea pe care o are Guvernul, cea de prudenţă, şi în acelaşi timp o serie de măsuri care vor fi luate împreună cu legea bugetului legate de anumite, să spunem, ajustări ale unor drepturi care au fost obţinute în decursul acestor 20 de ani, multe din ele, pentru marea majoritate a populaţiei României, profund imorale. Pentru acest lucru va trebui să modificăm nişte legi", a declarat Marius Spânu pentru AGERPRES.

Deputatul PDL a dat ca exemplu "indemnizaţiile revoluţionarilor".

"S-a făcut un calcul şi s-a spus: toţi cei care au răniţi, urmaşi cu handicap chiar dacă au fost răniţi şi şi-au revenit toţi îşi vor păstra acea indemnizaţie care înseamnă 2700 de lei. Dar, ceilalţi, care din 2002 au venit şi s-au declarat eroi cu merite deosebite şi apoi au început să primească, nu li se vor lua înapoi case, terenuri, scutiri de impozite şi aşa mai departe, dar li se va lua această indemnizaţie. (...) Totuşi, la 20 de ani de la Revoluţie să primeşti aproape 30 de milioane de lei vechi pe lună nu mi se pare nici moral, nici nimic altceva", a mai afirmat Marius Spânu.

O altă măsură care vizează ajustarea bugetului va fi legată de nivelarea facilităţilor legate de gratuitatea la călătoriile cu trenul, astfel încât numărul acestor călătorii să fie acelaşi pentru toate categoriile de pensionari, indiferent că aceştia sunt foşti CFR-işti sau magistraţi sau alţii, a mai declarat Marius Spânu. AGERPRES

SURSA: http://www.agerpres.ro/media/index.php/politic/item/90502-Premierul-Emil-Boc-lea-prezentat-deputatilor-democratliberali-proiectul-de-buget-pe-2012-si-unele-masuri-de-ajustare.html
Memorat

STIU CA SUNT PROST DAR CIND MA UIT IN JUR PRIND CURAJ
« Răspunde #42 : Noiembrie 08, 2011, 12:44:36 »

Avem confirmarea inutilitatii masurilor de austeritate adoptate de Guvern in ultimii ani
Uncategorized 28 October, 2011

Declaratiile guvernantilor nostri din ultimele zile, pe fondul dezbaterilor de la nivel european privind situatia Greciei in particular si cea a Uniunii in general, ne arata foarte clar cam cum este situatia si in Romania.
Avem confirmarea oficială a ceea ce știam deja cu toții și fiecare român simțea pe propria piele de mult, doar puterea încerca să ascundă prin propagandă mincinoasă: anume că economia românească este la pământ.
Înțelegem astăzi că sacrificiul românilor a fost zadarnic. Dacă România este într-o situație extrem de delicată și nu a putut evita declinul, nu putut să iasă din impasul economic, atunci la ce au folosit tăierile brutale de salarii?
Practic, politica de austeritate și de împrumuturi a fost inutilă, a fost o opțiune total eronată, ale cărei costuri le plătește acum populația.
Până nu de mult guvernantii ne explicau ce bine a procedat guvernul Boc atunci când a luat măsuri de austeritate, cât de bine stă România în raport cu alte state europene, cărora le-ar putea da lecții, cum ne-am salvat noi tăind salarii și dând afară bugetari. Acum aflăm de fapt că aceste măsuri n-au dus nicăieri, ci doar au nenorocit și sărăcit o grămadă de oameni.
Degeaba se plâng guvernantii și dau vină pe Grecia. Faptul că nimeni nu mai are încredere în România acum este perfect justificat. Când tu spui în programul de guvernare şi în toate declaraţiile că vei privatiza şi vei restructura întreprinderi şi nu faci aceste lucruri, cineva te penalizează. Când spui că vrei să aduci investitori în energie şi de trei ani baţi pasul pe loc, cineva notează şi te penalizează. Când spui la construcţia bugetului în 2009 că mergi pe o creştere economică de 2% şi în final economia a bifat o cădere de 7,1%, atunci toţi te vor privi cu rezervă când vii cu noi indicatori macroeconomici.
Când spui că vrei să faci parteneriate public-private pentru anumite lucrări de infrastructură sau proiecte majore şi nici după trei ani nu a început niciun proiect, atunci niciun investitor nu te va lua în serios.
Cine răspunde totuși pentru toate aceastea. Adică trecem încă o dată peste toate minciunile, acceptăm încă o dată să mai „strângem cureaua” în timp ce pentru clientela politică se găsesc bani, așteptăm până în ceasul al 12-lea să vedem România în faliment cu această putere.
Nu există altă cale de ieșire decât schimbarea puterii și schimbarea în totalitate a manierei de a trata și privi problemele economice.

SURSA: http://rares-manescu.ro/?p=2390
Memorat
  • temesan
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Noiembrie 08, 2011, 13:15:38 »

Hai Costine....sa vad cum ii mai prostesti pe prosti si acum...
Oricum ti-ai facut datoria...le-ai luat banii,le-ai dat certificate..si tu si Maior,Cuteanu si toti marii smecheri...Acu,de le ia guvernul indemnizatia,nu mai e treaba ta...poti sa-ti dai si demisia pentru a le demonstra ca esti alaturi de ei...tu pe un munte de bani,iei cu certificatul.
Distractie maxima...devine chiar interesant.
Memorat
« Răspunde #44 : Noiembrie 08, 2011, 13:34:22 »

Hai Costine....sa vad cum ii mai prostesti pe prosti si acum...
Oricum ti-ai facut datoria...le-ai luat banii,le-ai dat certificate..si tu si Maior,Cuteanu si toti marii smecheri...Acu,de le ia guvernul indemnizatia,nu mai e treaba ta...poti sa-ti dai si demisia pentru a le demonstra ca esti alaturi de ei...tu pe un munte de bani,iei cu certificatul.
Distractie maxima...devine chiar interesant.

Lipseste Perju, probabil va posta niste "cintece bisericesti" pentru linistea revolutionarilor si Sucurdean niste rugaciuni pe la " va rataciti" Cheesy
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 476
Schimbă forumul: