Main Content:

Pagini: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 132

ALTE DISCUTII

Răspuns: ALTE DISCUTII
« Răspunde #285 : Ianuarie 16, 2009, 14:51:55 »

Nu omule, nu am treaba cu tine. Am citit si eu forumu si nu imi amintesc sa te mai fi intrebat careva cum o mai duci. Stai linistit ca nu e un apropo cu gand ascuns. Bine ca santeti sanatosi. Eu am trecut scurt la pranz si acum ma intorc sa sap la un sant. Pe zapada ca la Brasov a inceput sa ninga. Sa fi sanatos.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #286 : Ianuarie 16, 2009, 14:58:05 »

Mai bine ar fi dat stirea ca saptamana viitoare judecatorii de la Haga se vor pronunta in procesul pe care l-am intentat Ucrainei in problema Canalului Bastroe. Sa vedem ce vor decide judecatorii si cine va invinge, dreptatea sau influentele politice si oculte?
Memorat
« Răspunde #287 : Ianuarie 16, 2009, 15:13:43 »

http://www.ziare.com/Un_deputat_evreu_compara_Israelul_cu_nazistii-618173.html
Un om deosebit, care rupe tacerea si recunoaste...o istorie personala si o istorie a unui popor, care nu pot fi folosite pentru a acoperi "pacatele" aceluiasi popor.
http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-01-16&id=19405
Oficial ONU: Israelul a tras obuze cu fosfor asupra complexului ONU din orasul Gaza
Memorat
« Răspunde #288 : Ianuarie 16, 2009, 18:59:42 »

http://www.ziare.com/Verdict_Haga__Romania_va_putea_incepe_exploatarea_hidrocarburilor_din_zona-618311.html
Romania va putea incepe sa exploateze hidrocarburile din zona bazinului Marii Negre aflata in litigiu cu Ucraina, dupa anuntarea deciziei CIJ, a declarat agentul Romaniei la Haga, Bogdan Aurescu.

Miza diferendului este, potrivit lui Aurescu, in primul rand politica. "Solutia CIJ va pune capat unui diferend complex cu Ucraina, care dureaza de peste 40 de ani", a declarat vineri Aurescu, dupa ce Curtea Internationala de Justitie anuntase ca deliberarile pentru delimitarea platoului continental din Marea Neagra s-au incheiat, hotararea urmand sa fie anuntata la 3 februarie.

"Procesul mai are si o miza concreta, platoul continental, dar si una economica, resursele de hidrocarburi", a spus oficialul roman, implicat de sapte ani in demersul de delimitare a platoului maritim.

In ceea ce priveste avantajul concret pe care Romania il va avea de pe urma solutionarii acestei dispute, Aurescu a aratat ca acesta consta in posibilitatea de a "trece la exploatarea hidrocarburilor din acea zona a bazinului Marii Negre, blocate pana in momentul unei decizii din partea CIJ".

Zona in disputa are resurse subterane de 100 de miliarde de metri cubi de gaz si 10 milioane de tone de petrol, iar exploatarea acestora ar oferi Romaniei 18 ani de independenta energetica, potrivit expertilor.

"Efectul acestei decizii asupra relatiei bilaterale cu Ucraina va fi unul pozitiv, care va duce la eliminarea unei probleme ce nu a putut fi rezolvata pana in prezent si se afla pe agenda bilaterala de foarte multa vreme", a declarat Aurescu.

"In al doilea rand va duce, speram noi, la contaminarea pozitiva si a altor pobleme care se gasesc pe agenda bilaterala. In al treilea rand, speram ca solutionarea acestui proces va da un semnal pozitiv si pe plan regional, cu privire la modul in care doua state vecine reusesc sa isi solutioneze diferendele", a mai explicat Aurescu.

"Obiectivul nostru a fost solutionarea corecta si echitabila a diferendului, in conformitate cu dreptul international si cu jurisprudenta CIJ", a spus Aurescu, care considera ca "argumentele Romaniei au fost solide, variate, bazate pe mijloace de proba, iar multe nici macar nu au fost contestate de partea ucraineana".

Delegatia Romaniei care va participa la ceremonia de pronuntare a deciziei la Haga va fi condusa de agentul Romaniei, Bogdan Aurescu, iar din echipa vor face parte si directorul MAE Cosmin Dinescu, co-agent al Romaniei, si Calin Fabian, ambasador al Romaniei la Haga si cel de al doilea co-agent al tarii noastre.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #289 : Ianuarie 16, 2009, 19:39:09 »

Multumesc pentru stirea aceasta www.ziare.com/Verdict_Haga__Romania_va_putea_incepe_exploatarea_hidrocarburilor_din_zona-618311.html
dar cred ca trebuie sa asteptam totusi verdictul. Hai Romania!
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #290 : Ianuarie 16, 2009, 20:13:22 »

Sincer? Nu ma incalzeste cu nimic, tot baietii destepti vor avea de castigat, iar noi vom plati in continuare preturi cat mai mari, si nu uitati, ca situatia se datoreaza unui "tip" pe nume "TAPUL" care cand s-a vazut presedinte a semnat ca primarul, renuntarea la pretentiile pe care le aveam vis-a-vis  de teritoriile romanesti luate prin tratatul R-M, si implicit asupra pretentiilor la platoul Marii Negre.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #291 : Ianuarie 16, 2009, 22:50:42 »

Si la modul simbolic, aceasta victorie in justitie conteaza.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #293 : Ianuarie 17, 2009, 11:01:05 »

http://www.ziare.com/Un_deputat_evreu_compara_Israelul_cu_nazistii-618173.html
Un om deosebit, care rupe tacerea si recunoaste...o istorie personala si o istorie a unui popor, care nu pot fi folosite pentru a acoperi "pacatele" aceluiasi popor.
http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-01-16&id=19405
Oficial ONU: Israelul a tras obuze cu fosfor asupra complexului ONU din orasul Gaza
Extraordinar omu tau Kronstadt. Chiar daca se supara Rinelus ca iar copiem articole eu tot pun textu si fotografia evreului din Anglia ca merita. Deaia nu trebe judecat un popor intreg ci numa indivizii luati in parte. Omu asta a avut curaj ca am vazut ca si la Londra s-au gasit evreii sa faca demonstratii pro macel.

Un deputat evreu compara Israelul cu nazistii

Gerald Kaufman, deputat evreu din Marea Britanie, a declarat joi in Camera Comunelor ca ofensiva israeliana din Fasia Gaza poate fi comparata cu actiunile nazistilor din timpul Holocaustului.

Mai mult, deputatul laburist (foto) a cerut aplicarea unui embargou asupra vanzarii de arme Israelului, sustinand ca statul israelian exploateaza sentimentul de vina al opiniei publice mondiale in privinta evenimentelor sangeroase din timpul celui de Al Doilea Razboi Mondial, scrie Haaretz.

In acelasi sens, el incrimineaza actiunile israeliene intreprinse impotriva palestinienilor din Fasia Gaza, carora nu le gaseste nicio justificare.

Kaufman, care este un frecvent critic al Israelului, sustine ca afirmatiile autoritatilor israeliene potrivit carora numeroase victime palestiniene erau militanti "este deja un raspuns al nazistilor".

"Daca judecam asa, evreii care se luptau sa supravietuiasca in ghetourile din Varsovia ar fi putut fi calificati de nazisti drept militanti", a declarat el.

Kaufman nu s-a sfiit sa faca referire in acest context la propria sa familie. "Bunica mea zacea bolnava la pat in momentul in care nazistii au ajuns in orasul ei natal. A fost ucisa in pat de catre un militar german", a mai spus acesta in sedinta Camerei Comunelor.

"Moartea bunicii mele nu trebuie folosita pentru a servi drept justificare soldatilor israelieni care omoara bunicile palestinienilor din Fasia Gaza", a adaugat el.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #294 : Ianuarie 17, 2009, 11:44:19 »

Super tare, omul este demn, constient si "sinucigas", daca te uiti atent la el seamana cu mine, poate suntem rude mai sti, iar dupa idei gandim la fel, sau cel putin vedem aceleasi lucruri, nu m-am suparat, este de politica externa, nu putem altfel, eu ma supar pe cele care privesc lucrurile pe care le traim zi de zi acilea, la noi, si la care suntem nepasatori, lipsiti de reactie, inerti, morti.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #295 : Ianuarie 17, 2009, 12:14:19 »

Ma bucur ca nu te superi. De multe ori as vrea sa ii iau langa mine pe toti revolutionarii si poate ca pe toti oamenii ca sa le citesc sau sa citim impreuna cate un articol sau cate o carte sau sa vedem un film care mi se pare important de vazut. Asa sant eu. Si apoi nu sant chiar asa de tupeist incat sa ma cred mai tare in comentarii decat unu de meserie. Deaia am apucatura asta de a va arata direct texte si fotografii. Am impresia ca multi nu mai dau clic pe adrese asa cum nu dau pe fotografii. Trec mai departe si zic ca sant la curent cu ce scrie pe forum si ca au scapat ieftin ca nu le-a luat mult timp ca sa fie la zi cu ce se intampla aici. Daca arat ditect textu sau imaginea am impresia ca am sanse mai mari sa le atrag atentia asupra lor camarazilor nostrii din 89.
Acuma vreau sa va arand "Cantarea Americii" si cum dau ei limbi conducatorului iubit.
La a doua fotografie textu de pe Yahoo! e: An undated picture produced by Michael Cramer uses an image of President-elect Barack Obama by U.S. artist Shepard Fairey (bottom) and an original photograph by Reuters photographer Jim Young (top) to produce a composite of the two individual images (right) that shows how Fairey may have been inspired by the Reuters photograph. Although unconfirmed directly by the artist, many blogs are reporting that the artist based his iconic image on the original Reuters photograph.
REUTERS/Michael Cramer (UNITED STATES)
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #296 : Ianuarie 17, 2009, 12:53:58 »

Pe mine ma socheaza stilu asta marsav al politicii celor mai "glorioase" democratii (SUA Israel) de a face cele mai murdare treburi in perioada de plecare a vechiului presedinte american si venirea urmatorului. Dupa doua mandate inecate in sange de irakieni si afgani da si de americani (11 septembrie) junioru Bush isi incheie cariera politica lasand evreii sa macelareasca arabii din Gaza. Fac pariu ca dupa ce o sa le bage groaza in oase omorand si schilodind in masa palestinienii o sa-l aduca pe Obama cu "Hope" ala electoral al lui facandu-i intrarea in scena politica mondiala ca unui porumbel al pacii (parca era alb ala) venit sa aduca speranta reconcilierii pentru arabi si evrei. Da tot de maceluri se va ocupa pana la urma pentru ca fiara odata obisnuita cu sange cald nu mai vrea altceva. Trebe s-o omori ca sa se opreasca. Metoda asta a fost aplicata nemtilor la sfarsitul ultimului razboi mondial si i-a linistit pentru o buna bucata de vreme. Acum se incheie guvernarea lui Bush si doamnele sefi politici din cele doua tari isi dau mana si incheie socotelile mandatelor lor peste balta de sange de care sant si ele raspunztoare. Vine un nou presedinte si lumea spera sa se schimbe ceva. Sa speram si noi ca nu e doar o tactica de dus de nas opinia publica. Nu putem sa nu vedem ca se folosesc arme interzise si ca se pregatesc altele si mai si. Da eu nu il vad prea pe roze nici pe Obama dupa ce aluzii fac americanii in presa lor.

Israel's Foreign Minister Tzipi Livni and Secretary of State Condoleezza Rice are introduced before signing a memorandum of understanding, aimed at preventing arms smuggling into Gaza, at the State Department in Washington, January 16 2009.

Tim Turner, actor of the Invisible man seen in Cannes in 1963 In a breakthrough that could signal a new era for human technology, US and Chinese researchers announced they are a step closer to creating an invisibility shield
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #297 : Ianuarie 17, 2009, 13:05:51 »

Va arat la ce fac aluzie ziarele americane in privinta lui Obama si pun un articol despre cariera pantofului in relatia arabi-evrei prin mijlocirea americanilor.

http://www.ziare.com/Bombardament_cu_pantofi_la_Ambasada_Israelului_din_Argentina-620570.html

Bombardament cu pantofi la Ambasada Israelului din Argentina

Mai multi argentinieni de origine araba au bombardat cu pantofi sediul Ambasadei Israelului in Buenos Aires, in semn de protest fata de ofensiva din Gaza.

Dupa ce au urmarit vineri discursurile mai multor oratori care criticau operatiunea israeliana in Fasia Gaza, manifestantii si-au aruncat pantofii asupra cladirii.

"Israel, afara din Palestina!", "Opriti masacrele in Gaza!", scria pe pancartele manifestantilor, informeaza AFP.

Comunitatea araba din Argentina are in jur de 700.000 de membri, fiind a doua mare comunitate araba din America de Sud dupa cea din Brazilia.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #298 : Ianuarie 17, 2009, 13:16:49 »

In Gaza se continua genocidu. E genocid pentru ca e lupta dintre o popu la tie a unui stat recunoscut pe deplin si care are armament de ultima ora (de la tancuri la aviatie si sateliti) si o po pu la tie a unui teritoriu dintr-un stat cu satut incert inca si care e inarmata cu niste explzibili si calasnicoave si cel mult cu niste rachete artizanale. Toate introduse pe sest ca au controal israelian la toate granitele.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #299 : Ianuarie 17, 2009, 13:20:09 »

Rezultatu il stiti. Nu va faceti ca nu.
Memorat
Pagini: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 132
Schimbă forumul: