Main Content:

Pagini: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 42

Revolta din 15 Noiembrie 1987

Răspuns: Revolta din 15 Noiembrie 1987
« Răspunde #255 : Noiembrie 14, 2010, 18:11:15 »

Adevarul, editia de Brasov, Duminica, 14 Noiembrie 2010
www.adevarul.ro/locale/brasov/brasov-cros_brasov-15_noiembrie_brasov-participanti_brasov-premiere_brasov_0_371962884.html

Câştigătorii Crosului 15 Noiembrie sunt din Ungaria, Republica Moldova şi România

După o competiţie de cinci kilometri, organizatorii au împărţit premiile participanţilor clasaţi pe locurile fruntaşe. Câştigătorii sunt din Ungaria, Republica Moldova şi România.

În clasamentul general, la bărbaţi, pe locul I s-a clasat D N Barna din Ungaria, iar pe locul al II-lea, Ion Luchianov, din Republica Moldova. Pe locul trei a terminat tot un reprezentant al Ungariei, Laszlo Toth. La femei, primele trei locuri au fost ocupate de românce, sportive legitimate la diferite cluburi sportive: locul I Ancuţa Bobocel, de la Dinamo Bucureşti, locul II, Roxana Bârcă, de la Steaua Bucureşti şi Cristina Furmuz, de la CSM Buzău.

După premiere au existat şi participanţi nemulţumiţi. „Crosul nu mi s-a părut să fie organizat şi nu cred ca o să mai particip altă dată. În primul rând au fost persoane pe care nu le-am văzut iniţial..., am cerut un clasament şi mi-i s-a spus că ei nu divulgă aceste informaţii", ne-a scris pe adresa redacţiei Anca Stanciu, una dintre participante.

Organizatorii spun că listele nu au putut fi consultate de fiecare participant în parte, din lipsă de timp. „Din păcate, nu am beneficiat de o înregistrare electronică a rezultatelor, ca la marile concursuri, şi era foarte dificil ca listele să fie vizualizate de fiecare concurent. Orice problemă a existat în concurs, am rezolvat-o însă la faţa locului", a declarat Corneliu Scurt, unul dintre organizatori.

FOTOGRAFII DE LA FESTIVITATEA DE PREMIERE
Memorat
« Răspunde #256 : Noiembrie 14, 2010, 18:12:48 »

Ultimele fotografii publicate de ziar.
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #257 : Decembrie 30, 2010, 01:34:17 »

Dragi colegi,va doresc un 2011 fericit si fac cadou tuturor participantilor din acest Forum un toolbar cu multiple functii utile ,sper,tuturor revolutionarilor. Link descarcare: http://decembrie1989.ourtoolbar.com/
Memorat
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #258 : Martie 15, 2011, 09:05:50 »

LUPII MORALISTI VIRTUALI SA IASA DE SUB ANONIMAT SI SA POSTEZE SUB NUME REALE ...DACA NU O VA FACE ACESTIA SUNT IMPOSTORII ADEVARATI SI TURNATORII INAINTE DE '89 CAT SI DUPA ...DACA AVETI CURAJUL UIMITI-MA DACA NU SUNTETI DECAT NISTE LASI ORDINARI SI DIN CAUZA UNORA CA VOI ACEST NEAM A AVUT DECAT DE SUFERIT LASILOR...

IESITI DE SUB ANONIMAT ...NUMAI POSTATI SUB NUME CONSPIRATIVE ...AICI NU AVEM CE ASCUNDE SUNTEM PE "PORTALUL REVOLUTIEI" DOMNILOR X,Y,Z[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/color]
Memorat
« Răspunde #259 : August 30, 2011, 11:19:58 »

www.monitorulexpres.ro/?mod=ultima_ora&p=ultora_local&s_id=101727
Marti, 14 iunie 2011

Expoziţie despre mineriada din 13-15 iunie 1990

Autor: H.O.

Asociaţia „15 Noiembrie“, împreună cu Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc şi Primăria Braşov, a organizat în Piaţa Sfatului o expoziţie de fotografie care îşi propune să readucă în memoria braşovenilor ceea ce s-a întîmplat în Piaţa Universităţii exact în urmă cu 21 de ani. Intitulată „O altfel de «democraţie» 13-15 iunie 1990“, expoziţia prezintă 50 de fotografii din timpul evenimentelor care au înăbuşit în violenţa fenomenul „Piaţa Universităţii“, în 13-15 iunie 90, adică intervenţia în forţă a organelor de ordine din dimineaţa zilei de 13 iunie, dar, mai ales, venirea minerilor la chemarea preşedintelui Ion Iliescu şi actele de vandalism şi de violenţă. „Această expoziţie prezintă mineriada din iunie 1990, acea perioadă care a speriat Europa. Ne dorim ca astfel de evenimente să nu se mai petreacă niciodată, pentru că din cauza lor România a pierdut atunci tot capitalul de încredere şi mulţi oameni din întreaga lume au descoperit oripilaţi o cu totul altă Românie prin prisma minerilor înarmaţi cu bîte care au ocupat Bucureştiul şi au bătut şi maltratat oameni nevinovaţi. Sperăm ca publicul braşovean să aprecieze mesajul acestei expoziţii, sperăm ca oamenii să-şi amintească, chiar dacă este dureros, tocmai pentru ca să nu se mai întîmple vreodată aşa ceva“, a declarat deputatul Florin Postolachi, preşedintele Asociaţiei „15 Noiembrie“. Piaţa Sfatului a mai fost, datorită Asociaţiei „15 Noiembrie“, loc de expoziţie, tot aici fiind organizată, anul trecut, o expoziţie legată de cele patru evenimente majore care au marcat istoria Europei în ultimele decenii ale secolului XX. După expoziţia de acum, membrii Asociaţiei vor organiza, împreună cu Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii, o altă expoziţie care va aduce în faţa braşovenilor activitatea Sindicatului „Solidaritatea“ din Polonia şi a liderului acestuia Lech Walesa. Postolachi a mai spus că la fenomenul Piaţa Universităţii au participat, în 1990 şi braşoveni, membri ai Asciaţiei „15 Noiembrie“, oameni care s-au aflat la Bucureşti şi în zilele de 13-15 iunie 1990. „Celor care se întreabă care este legătura dintre noi şi Piaţa Universităţii le spunem că destui dintre noi am fost atunci în Piaţa Universităţii timp de cîteva săptămîni şi am fost acolo cînd minerii au venit «să facă curăţenie»“, a încheiat preşedintele Asociaţiei „15 Noiembrie“. Expoziţia din Piaţa Sfatului poate fi vizionată exact în cele trei zile în care evenimentele au avut loc în urmă cu 21 de ani, între 13 şi 15 iunie.
Memorat
« Răspunde #260 : Noiembrie 01, 2011, 12:15:05 »

http://www.brasovultau.ro/Concurs-organizat-de-Asociatia-15-NOIEMBRIE-1987-49814.html

Asociaţia   15 NOIEMBRIE 1987  organizează,  cu  prilejul manifestărilor  dedicate  revoltei  anticomuniste  a muncitorilor braşoveni,  un concurs  cu tema "Literatura de sertar" din România.
Cei  care doresc  să  participe  sunt  rugaţi  să  trimită  textele, scrise  înainte  de 1989,  pînă  la  data  de  10  noiembrie 2011 la  adresa: OFICIUL POŞTAL 12, CĂSUŢA POŞTALĂ 1022 - BRAŞOV. Autenticitatea  lor  şi  riscul  asumat  de  autori  la  vremea respectivă,  precum  şi  calităţile  literare  ale  producţiilor,  vor fi  criteriile  după  care  juriul,  format  din  membri ai  UNIUNII SCRIITORILOR,  va  aprecia  lucrările  şi  va  acorda  premii.

Interesanta denumirea "Literatura de sertar" premiul este cu dedicatie!
Cîstigatorul se stie cine este Cheesy
Memorat
« Răspunde #261 : Noiembrie 01, 2011, 21:54:22 »

http://www.pnlbrasov.ro/articole.php?stid=1619
Florin Postolachi, deputat PDL:

Până nu bat măr un ziarist, ceilalţi nu se potolesc!
http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Brasov-_Topul_cheltuielilor_deputatilor_brasoveni_0_265173779.html
Demnitarii beneficiază de cazare de lux, deplasări în străinătate, diurne babane, totul pe banii noştri. În timp ce guvernanţii propun reduceri salariale pentru bugetari, pensionari sau asistaţi social, pentru fiecare parlamentar braşovean se cheltuiesc mii de lei lunar.

CITEŞTE ŞI:

Absurd. Chirie de senator: 100.000 de lei anual

Dintre deputaţii braşoveni, fruntaş la cheltuieli este PDL-istul Florin Postolachi. În perioada aprilie 2009-martie 2010, 249.425 de lei au fost cheltuiţi pentru cazarea, deplasările, diurnele şi plata indemnizaţiei acestuia. Într-un an, peste 100.000 de lei au fost suportaţi de stat pentru ca parlamentarul să fie cazat în capitală.

„Noi am cerut tot anul să se găsească o modalitate de cazare mai ieftină, indiferent că este vorba de un hotel mai ieftin sau de un apartament închiriat. Eu sunt dispus să mă mut într-o altă locaţie pentru reducerea cheltuielilor", a declarat Postolachi.

Vizită în China de 23.000 de lei

Nici cheltuielile cu deplasările în străinătate nu sunt de neglijat. O singură deplasare a deputatului, realizată în decembrie 2009, a scos de la bugetul de stat peste 23.000 de lei. „Am fost invitaţi de guvernul chinez , am participat la o întâlnire cu reprezentanţii guvernului şi cu cei din comisiile pentru drepturile omului. Bineînţeles că sunt de acord ca, în acest moment de criză, să se taie orice deplasare în străinătate, considerată costisitoare", a comentat deputatul.

2 comentarii
1

-- Comentariu dezactivat din motive de securitate/spam --2010-05-21 20:51:31
    Raspunde »
    0
    0
    I Cohalm2010-05-30 18:03:56
Pai tocmai la chinezi domnule deputat anticomunist? In cultura ta de oponent al sistemului rosu nu sti ca acea mare tara e comunista si acum? Mai bine ai fi cinstit si ai recunoaste ca te-ai dus in excursie pe banii statului in China. Pe tine poate te iertam pentru ca stim ca macar ai iesit din sectie in 15 noiembrie 1987. Dar fi cinstit si recunoaste ca nu te-ai putut abtine de la o asemenea excursie pe spinarea noastra, nu pe banii tai. Si totusi... cum se impaca anticomunismul cu turismul in tarile comuniste? Sau ai avut o misiune subversiva? Te pomenesti ca in 15 noiembrie 2010 China va sarbatori aniversarea a 23 de ani de la revolta brasovenilor printr-o mare demonstratie anticomunista. Beijingul va redeveni Pekin, dar sub numele eliberatorului Postolachi! As rade daca n-ar fi de plans.
Memorat
« Răspunde #262 : Noiembrie 02, 2011, 00:48:56 »

Exista un principiul al " compensatiei ". Dupa ce ai suferit foarte mult de lipsuri si neajunsuri cind ai posibilitatea sa te "indestulezi" o faci cu o intensitate iesita din comun! Pina la urma e ceva uman! Sa ne aducem aminte numai cu cita furie s-a furat si distrus dupa 1990!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #263 : Noiembrie 03, 2011, 00:27:42 »

Deci consideri ca furturile si distrugerile de dupa `90 sunt ceva uman, scuzbil?
Memorat
« Răspunde #264 : Noiembrie 03, 2011, 01:43:12 »

Deci consideri ca furturile si distrugerile de dupa `90 sunt ceva uman, scuzbil?

Explicabil nu inseamna scuzabil! Dupa 1997 cei mai multi din cei de la Asociatia 15 Noiembrie au ramas fara servici ca urmare a distrugerii uzinei de Autocamioane Brasov unde lucrau.S-au confruntat cu mari lipsuri si neajunsuri materiale.In acelasi timp tortionarii lor se imbogateau nemasurat si ocupau mari demnitati politice in stat.Unul dintre cei mai duri anchetatori ai Securitatii era chiar consilierul lui Adrian Nastase! Cind Postolachi ,presedintele Asociatiei 15 Noiembrie a ajuns parlamentar, a functionat " princpul compensatiei " !
Memorat
« Răspunde #266 : Noiembrie 04, 2011, 19:32:33 »

Principiul compensatiei functioneaza altfel in cazul domului deputat PDL Florin Postolachi. De exemplu, in Brasov a inceput sa se afle de o firma a sa, sau de care se foloseste, Steel Security (nu garantez exactitatea denumirii pentru ca nu mi-am notat nimic atunci cand am primit informatia), firma care ar face afaceri cu statul.
Iar daca va referiti la ansamblul membrilor asociatiei, va spun cu precizie ca ei beneficiaza de drepturile prevazute de legea revoutionarilor inainte de intrarea in politica partinica a presedintelui lor.
Ma intreb insa, "domunle" Florin 1989, daca zvonul care a aparut, cum ca ati fi Maria Petrascu, nu este adevarat? Am dat curs adresei de Internet postate de dumneavoastra si am ajuns la o pagina putin relevanta pentru discutie, dar plina de propaganda pro Marius si Maria Petrascu. Am cerut un extract si am atasat imaginea pentru a demonstra mai direct faptul. Daca sunteti Maria, de ce nu postati pe vechiul nume, caci am vazut ca aveti contul inca activ?
« Ultima modificare: Noiembrie 04, 2011, 19:34:34 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #267 : Noiembrie 05, 2011, 19:09:54 »

Principiul compensatiei functioneaza altfel in cazul domului deputat PDL Florin Postolachi. De exemplu, in Brasov a inceput sa se afle de o firma a sa, sau de care se foloseste, Steel Security (nu garantez exactitatea denumirii pentru ca nu mi-am notat nimic atunci cand am primit informatia), firma care ar face afaceri cu statul.
Iar daca va referiti la ansamblul membrilor asociatiei, va spun cu precizie ca ei beneficiaza de drepturile prevazute de legea revoutionarilor inainte de intrarea in politica partinica a presedintelui lor.
Ma intreb insa, "domunle" Florin 1989, daca zvonul care a aparut, cum ca ati fi Maria Petrascu, nu este adevarat? Am dat curs adresei de Internet postate de dumneavoastra si am ajuns la o pagina putin relevanta pentru discutie, dar plina de propaganda pro Marius si Maria Petrascu. Am cerut un extract si am atasat imaginea pentru a demonstra mai direct faptul. Daca sunteti Maria, de ce nu postati pe vechiul nume, caci am vazut ca aveti contul inca activ?

Intimplator , despre 15 Noiembrie 1987 s-a scris putin, exista putine materiale pe internet si din pacate, materialele ,multe din ele au ca autor sau sint mentionate de ziarista Maria Petrascu! Alte legatura intre mine si aceasta persoana nu exista!Imi pare rau ca va dezamagesc " deductiile logice"! Smiley
Memorat
« Răspunde #268 : Noiembrie 15, 2011, 11:50:26 »

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/4121

Ce a fost la 15 Noiembrie 1987. Marturia jurnalistei Maria Petraşcu, sotia publicistului anticomunist Marius Petraşcu

Comentarii

cititor
 Cand spun "povestea asta" ma refer la povestea d-nei Petrascu.

15 noiembrie 2011 10:34

cititor
 Cu tot respectul, dar povestea asta ne-a fost postata inca din luna Oct. de cel putin 3 ori.

15 noiembrie 2011 10:29

Staicu Cretu
Maria Petrascu Ziarista si realizatoare de emisiuni tv. Dupa propriile-i marturii scrise: a aderat la Partidul Comunist Roman de tanara. S-a inscris in P.C.R. la crearea ei, a dorit sa faca in mod expres ziaristica, loc cunoscut ca unul de intensa indoctrinare comunista. A preferat sa piarda un an numai pentru a deveni membra a Partidului Comunist si a urma respectiva facultate. A absolvit in cadrul Academiei “Stefan Gheorghiu”, epicentru formarii cadrelor comuniste. A fost repartizata la cerere in Brasov, la ziarul propagandei de partid “Drum Nou”, unde a desfasurat o activitate in conformitate cu cerintele P.C.R., fara abateri doctrinare, revolte, fara sa fie data afara de la ziar din motive de eventuale deviatii de la linia partidului, fara sa fi scris nici macar in particular ceva impotriva comunizarii tarii (nu a avut “literatura de sertar”). Dealtfel, in comunitatea ziaristilor din Brasov, mai vechi si mai noi, este bine cunoscuta lipsa ei de talent gazetaresc. A fost sustinuta, indrumata si corectata aproape in permanenta de sotul ei, Marius Petrascu,un ziarist talentat, de o cu totul alta capacitate intelectuala. In epoca, era cunoscuta ca un zbir comunist, care nu ezita sa-si faca plinul prin alimentare in cadrul unor asa-zise anchete de presa, de fapt niste actiuni de tip “muncitoresc” ca la carte !!! (comunista, desigur). Exista suspiciunea ca i-a fost “plasata” ca sotie lui Marius Petrascu chiar de catre superiorii din partid, o actiune obisnuita pentru P.C.R. si Securitate in cazul in care doreau sa supravegheze pe cineva in permanenta si foarte indeaproape. Faptul este credibil mai ales prin viata de familie complet dezorganizata pe care a avut-o cuplul dupa dobandirea libertatii in decembrie 1989. Desele “plecari” de acasa ale sotului dupa caderea comunismului, traiul cu o alta femeie, uneori perioade indelungate, de ani, da consistent suspiciunilor mentionate, indicand o incercare de elibereare a ziaristului de sub permanenta supraveghere la care era condamnat prin mariajul contractat in tinerete. O multime de “activitati civice” o indica pe Maria Petrascu ca pe un agent sub acoperire, unealta docila (din convingere sau fortuita) a vechilor structuri comuniste. A cautat permanent sa se apropierie de oponentii autentici ai regimului, fostii detinuti politic, muncitorii care au facut revolta din 15 noiembrie 1987 sau revolutia din 1989, apropiere care a avut un rol multiplu, informativ, dezinformativ si, la nevoie, provocator. Dau un singur exemplu: a facut parte din grupul celor care au incercat sa cloneze demonstratia anticomunista din Piata Universitatii din Bucuresti. Cei care au incercat initial sa adere la acea manifestatie, au renuntat foarte repede cand au vazut erau cei mai infocati agitator: activisti si activiste P.C.R. din marile intreprinderi brasovene de la aceea vreme. Martorii intamplarii exista si pot fi intrebati care au fost motivele plecarii lor: prezenta printre cei mai activi (guralivi) a tovarasei Schiau, activista P.C.R. din “Steagu Rosu”, a tovarasei Petrascu, de la fostul ziar al P.C.R. “Drum Nou” etc.

15 noiembrie 2011 10:15
Memorat
  • sergiu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #269 : Noiembrie 15, 2011, 12:01:17 »

Liga Suporterilor Stegari şi grupul de acţiune Noii Golani aniversează marţi, 15 noiembrie, 24 de ani de la revolta anticomunistă din 15 noiembrie 1987.

Întâlnirea va avea loc la ora 17.30 în Centrul Civic (zona parcului), după care cei prezenţi vor reface o parte din traseul muncitorilor din ’87.

De la ora 19.00, în Rockstadt, va fi o proiecţie a documentarului “Memorialul Durerii – Totul despre 15 noiembrie 1987”. Invitaţi vor fi şi membri ai Asociaţiei 15 Noiembrie 1987.

Vă aşteptăm în număr cât mai mare, să fiţi alături de noi, pentru a cunoaşte mai multe şi pentru a ne arăta respectul faţă de cei care au avut curajul să strige pentru prima dată “Jos Comunismul!”.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Asociaţia 15 Noiembrie 1987, PRIME Braşov şi Rockstadt.
Memorat
Pagini: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 42
Schimbă forumul: