Main Content:

Pagini: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 50

BNR

• alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
Răspuns: BNR
« Răspunde #480 : Octombrie 24, 2015, 19:35:03 »

BNR-urile,unde sunt bnr-urile?de ce tac acestea tocmai acum cand ar trebuit sa se faca macar auzite ca sa nu mai spunem ca trebuiau sa se faca vizibile si simtite?
Daca pana acum bnr-urile au fost in coma (indusa de politicieni) de astazi acestea se poat spune ca sunt intradevar moarte,sunt moarte odata cu inchiderea dosarelor revolutiei.
Acelasi lucru putem spune de ori care ordin,miscare si chiar la modul general de toata miscarea revolutionara din Romania.
Acestora,mormant le este tacerea iar cruce,tradarea le sta la capatai,cuvintele de fala(?!) sunt in locul lacrimilor siroaie.Acesta sunt bnr-urile ce cu mult fast au reusit sa-ngroape o revolutie si-o democratie ce prin sange s-au castigat.De astazi amandoua au inceput sa fluture steagul cu gaura iar langa acesta au legat si-o panza neagra si-n berna ei l-au pus dandu-ne de inteles ca rolul lor a incetat si ca lovitura de stat a castigat.
Este doliu si-n doliu si bataie de joc vom pierii cu totii asteptand ca sa ne razbune si pe noi nepotii.

Am luat aseara dupa emisiune legatura cu domana Dragan, si exact asta i-am reprosat (ce face BNR referitor la clasarea dosarului). Eu , in Asociatie nu am nici un urmas sau parinte de victima, deci nu as avea calitate procesuala in cauza care tocmai s-a clasat. Dansa a spus ca va vorbi cu liderii BNR sa fie de acord sa faca contestatie impotriva rezolutiei. Eu nu am ce face, fiindca asa cum e situatia nu pot fi parte interesata. Ii rog insa pe cei care au calitatea de parte interesata sa faca aceasta contestatie. Termenul este de 20 de zile! Va implor: NU INGROPATI REVOLUTIA ROMANA.

Tu esti unicul membru si presedinte!!! Grin Grin ;DLa o asociatie care nu exista Grin Grin Grin

CRED CA sibiu decembrie 89, AIA DESPRE CARE AM ADRESAT CITEVA INTREBARI SI NU AI RASPUNS E INEXISTENTA! IA SPUNE UNDE E SEDIUL ASOCIATIEI LA CARE ESTI VICEPRESEDINTE? IA SPUNE UNDE SUNT DE EXEMPLU MASINILE INMATRICULATE PE ASOCIATIE? UNDE E BILANTUL ASOCIATIEI DEPUS? DAR IA SPUNE CIND AI FOST TU ALES VIOCEPTRESEDINTE, CA ACTE NU AVETI PE ASTA?Ultimul demers al vostru a fost ala in care la alegeri ati declarat ca il sustineti pe Ponta.....mai vicepresedinte...

SI CA SA MA CREDETI IN SEARA ASTA IN EMISIUNE DAM PRIMA INREGISTRARE DESPRE CUM S-AU MINARIT CERTIFICATELE DE REVOLUTIONAR DE CATRE CEL CARE TE PUNE SA MA ATACI MARIUSE!
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #481 : Octombrie 25, 2015, 20:16:57 »

Sînt rugat să explic de ce consider că e vorba de minciuni și falsuri. Iată, o fac și o fac pe puncte, ca sa fie clar pentru toată lumea:

- ALIANTA CIVICA REVOLUTIA CURATA nu există,
- dep Miscarea Civica Revolutia Curata nu există,
- COMUNICAT, nu poate exista un comunicat al ceva ce nu exixta (dep Miscarea Civica Revolutia Curata, sau ALIANTA CIVICA REVOLUTIA CURATA),
- liderul BLOCULUI NATIONAL AL REVOLUTIONARIOLOR, dl Dorin Lazar Maior, domnul respectiv și-a pierdut de mai mult timp funcșia și calitatea, e un infractor,
- ARIPILE BNR, există un singur B.N.R., fără aripi,
- BNR nu isi va demite conducatorii care au probleme de natura penala, B.N.R. l-a demis pe Maior, ca și pe alții,
- din acest moment, nu, nu din acest moment, ci de la început. Ați favorizat infractorul participînd conștient și voit la ședințele conduse de el prin Skype și telefon mobil,
- ii invita pe membriii BNR, dacă pretinde că INTRERUPE ORICE FEL DE COLABORARE, nu-i poate invita,
- PRESEDINTE, dacă A.C.R.C. nu există, Alex Oprea nu-i poate fi președinte.

Deci tot acest fals comunicat este o făcătură, un fals integral, grosolan, lansat cu nonșalanță de acest iresponsabil, sau infractor Alexpress1.

NVal!
Cînd şi mai ales cum a fost demis Maior?

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #482 : Octombrie 25, 2015, 20:32:34 »

Am făcut un efort şi am creat un folder "cloud" unde puteţi vedea acţiunile noului BNR!
Pe portal nu sunt vizibile acestea şi, pentru a putea avea o viziune uniformă la nivel de mişcare revoluţionară am considerat că merită efortul.

https://onedrive.live.com/redir?resid=E067816DD0D3F968%21105

Comentarile, evident aici.

Ați abandonat de mult timp "Nou BNR", domnule Silviu, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1225.0, nu vă mai interesează, sau il considerați mort?

La început toată lumea este optimistă! "Noul BNR"  nu poate fi nou din motive de tehnică legislativă!
Faptul că secretarul general s-a dovedit a fi incompatibil cu funcţia sa a dus la imposibilitatea înscrierii
juridice a modificărilor aduse federaţiei! Prin urmare...Nu am avut ce să postez!
Folderul l-am deschis pentru fişiere mari dar necesare celor care umblă prin instanţe.
După cum vă amintiţi, am deschis un proces comun împotriva CNPP!
Tribunalul a dat în data de 7 iulie o hotărîre  de respingere a acţiunii pe motiv că CNPP nu are calitate procesuală.
Vineri am primit motivarea şi vom dresa apel!
Le-a trebuit peste 4 luni ca să redacteze o motivare...Ce-or înţelege aceşti judecători prin soluţionare în timp rezonabil?
Memorat
« Răspunde #483 : Octombrie 25, 2015, 21:10:26 »

Sînt rugat să explic de ce consider că e vorba de minciuni și falsuri. Iată, o fac și o fac pe puncte, ca sa fie clar pentru toată lumea:

- ALIANTA CIVICA REVOLUTIA CURATA nu există,
- dep Miscarea Civica Revolutia Curata nu există,
- COMUNICAT, nu poate exista un comunicat al ceva ce nu exixta (dep Miscarea Civica Revolutia Curata, sau ALIANTA CIVICA REVOLUTIA CURATA),
- liderul BLOCULUI NATIONAL AL REVOLUTIONARIOLOR, dl Dorin Lazar Maior, domnul respectiv și-a pierdut de mai mult timp funcșia și calitatea, e un infractor,
- ARIPILE BNR, există un singur B.N.R., fără aripi,
- BNR nu isi va demite conducatorii care au probleme de natura penala, B.N.R. l-a demis pe Maior, ca și pe alții,
- din acest moment, nu, nu din acest moment, ci de la început. Ați favorizat infractorul participînd conștient și voit la ședințele conduse de el prin Skype și telefon mobil,
- ii invita pe membriii BNR, dacă pretinde că INTRERUPE ORICE FEL DE COLABORARE, nu-i poate invita,
- PRESEDINTE, dacă A.C.R.C. nu există, Alex Oprea nu-i poate fi președinte.

Deci tot acest fals comunicat este o făcătură, un fals integral, grosolan, lansat cu nonșalanță de acest iresponsabil, sau infractor Alexpress1.

NVal!
Cînd şi mai ales cum a fost demis Maior?

Dl. Silviu sa inteleg ca sustineti un urmarit, international?
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #484 : Octombrie 25, 2015, 23:27:37 »

De unde ai scos o astfel de tîmpenie?
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #485 : Octombrie 25, 2015, 23:30:06 »

Să fiu mai concret!
Ce te determină să crezi că l-aş susţine pe Maior?
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #486 : Octombrie 26, 2015, 00:46:51 »

maior, costin, si altii au sustinut aparent cauza revolutionarilor si doar in cazurile in care au avut sau au de tras foloase proprii. ce nu e clar? Oamenii astia au incercat un fel de pace intre interesele lor si ale revilor.. cind ele nu au coincis si-au bagat ceva in revolutionari.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #487 : Octombrie 30, 2015, 14:42:28 »

Blocului National al Revolutionarilor 1989 - Romania se strange in Moldova. Mai precis liderii legali ai B.N.R. 1989 - Romania. Propun sa reluam discutiile dupa intalnirea de maine a B.N.R. si dupa ce vom incepe sa aflam ce s-a discutat acolo. Vad ca nimeni nu ofera mai multe informatii. Din ceea ce am aflat eu, se pare ca secretarul de stat, Adrian Sanda, nu e sigur ca va fi prezent. Va merge insa domnul Gheorghe Firtzak, din partea Comisiei Parlamentare a Revolutionarilor din Decembrie 1989. Sper ca maine sa fie lamurite cu aceasta ocazie si problemele contestatiilor din mai multe orase.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #488 : Octombrie 30, 2015, 19:28:17 »

Reclama de prezentare
a adunării BNR de la Piatra Neamţ se adresează oraşelor
NE nominalizate în Ordonanţă, prin faptul că le
oferă posibilitatea "lobby" -ului pe lîngă SS Sanda!
Dacă SS Sanda nu vine, este o mare cacialma...
Memorat
« Răspunde #489 : Octombrie 30, 2015, 21:41:17 »

Reclama de prezentare

Din informatiile mele nu se tine ad.BNR la p.neamt ci la Tg.Neamt.
Memorat
« Răspunde #490 : Octombrie 30, 2015, 21:43:41 »

Reclama de prezentare

Din inf.mele nu se tine sed.BNR la P.Neamt ci la Tg.Neamt
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #491 : Octombrie 31, 2015, 21:44:11 »

Informația este greșită, ședința a avut loc la Târgu Neamț, nu la Târgu Mureș.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #492 : Noiembrie 01, 2015, 10:06:21 »

Speram să apară informații pînă acum despre ce s-a discutat la ședința respectivă.
Sau încă sînt pe drum participanții, poate și după un chef prelungit peste noapte?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #493 : Noiembrie 01, 2015, 20:57:11 »

Am aflat. Dacă hotărîrile de la Tîrgu Neamț vor fi puse în practică, așa cum s-a cerut de către participanți la sfîrșitul ședinței (deci atenție domnule Președinte Executiv Mircea Bucur!), la infractorii de la Scara B va descinde Procuratura.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #494 : Noiembrie 01, 2015, 21:38:34 »

Cum au aflat că de la Comisia Parlamentară a Revoluționarilor din Decembrie 1989 va participa la ședința de la Piatra Neamț și Gheorghe Firczak, șefii interlopi de la ”Scara B” i-au și scos dosarul de securitate revoluționară, ca să ne demonstreze cu cine se compromit cei de la ”Scara A”. Au găsit și au scos de la naftalină un articol din Hot News, tocmai din 13 august 2006. ‎Badiu Elena‎ (to Revolutia din Decembrie1989) a făcut lansarea petardei, iar Alpár-Benjámin Hamar a sheruit materialul pe nedigeratelea (shared Badiu Elena's photo), https://www.facebook.com/groups/659517794132219/907095026041160/?notif_t=group_activity. Și dăi! Și luptă!

Deputatul-revolutionar Gheorghe Firczak, campion la "fabricat" biografii

de Stefan Ciocan     Romania libera Editia Transilvania-Banat

Deputatul hunedorean Gheorghe Firczak, unul dintre cei care apar pe listele CNSAS ca fost colaborator cu Securitatea, s-a transformat dintr-un profesor de istorie, inainte de 1989, intr-un politician deosebit de alunecos. El este reprezentatul in Parlament al minoritatii rutenilor si a reusit performanta de a intra in legislativ cu doar 2.871 de voturi adunate la nivelul intregii tari.

Colegii de munca de la Scoala Generala nr. 6 din Petrila isi amintesc ca fostul profesor era un tip ciudat, de fata cu care lumea ezita sa vorbeasca prea multe. Totusi Firczak sustine ca nu a fost "turnator", ci a dat numai declaratii referitoare la propria-i persoana.

Conform listei date publicitatii de CNSAS, unul dintre dosarele de retea primite dupa desecretizare se refera la deputatul de Hunedoara Gheorghe Firczak, care reprezinta in Parlament Uniunea Culturala a Rutenilor. Fostii colegi ai acestuia nu sunt surprinsi de aparitia sa pe o asemenea lista. "Era o persoana ciudata fata de care lumea avea retineri cand vorbea.

Era suspect pentru ca tot timpul incerca sa parvina, prin orice mijloace", a declarat Aurel Bulz, fost coleg cu actualul deputat.

Un emanat al Revolutiei

Revolutia din decembrie '89 l-a gasit pe Firczak in Deva. Conform propriilor declaratii a fost unul dintre revolutionarii cei mai activi. Unii participanti la evenimente sustin ca actualul deputat nu a fost chiar atat de activ si ca nu se stie de ce parte a baricadei s-a situat la inceputul miscarilor populare din resedinta judetului Hunedoara.

"Noi am plecat de la fabrica spre Judeteana de Partid. A aparut acolo in balcon un om, care am inteles mai tarziu ca era Firczak, si care voia sa preia controlul manifestantilor. Nu l-a prea bagat nimeni in seama, dar era deosebit de agitat", a spus unul dintre cei care a participat la evenimentele sangeroase din '89.

Ulterior parlamentarul s-a ranit sarind gardul din spatele Prefecturii pentru ca cei care-l cunosteau nu voiau sa-l lase sa patrunda in cladire. Acum, Gheorghe Firczak are brevet de revolutionar si face parte din conducerea Asociatiei Revolutionarilor din Deva.

El sustine ca este cel care s-a ocupat cu organizarea transportului generalilor Nuta si Mihalea, arestati la Deva si morti in conditii misterioase, dupa ce elicopterul in care erau transportati spre Bucuresti s-a prabusit.

Goana dupa functii dupa '89

Imediat dupa Revolutie, Firczak a fost membru al FSN si ulterior CPUN la nivel judetean. In momentul in care a vazut ca nu are loc pe listele partidelor nou-formate, el si-a construit o biografie de ungur si a infiintat la Deva o filiala a partidului Liberal Democrat Maghiar, formatiune care a luat nastere, cu complicitatea lui Ion Iliescu, in 1995, ca sa rupa din electoratul UDMR.

Dupa un esec rasunator in alegerile din 1996, "ungurul" Firczak a trecut in tabara PDSR. Printr-un comportament slugarnic fata de presedintele filialei din Hunedoara a acestui partid, Mihail Rudeanu, actualul deputat rutean a ajuns sa ocupe functia de secretar al organizatiei judetene.

Pozitia inalta din PDSR nu l-a ajutat totusi sa ocupe un loc pe listele parlamentare pentru alegerile din anul 2000.

Pentru ca voia sa ajunga neaparat in Parlament, deputatul turnator si-a dat demisia din PDSR si si-a fabricat o noua biografie, gasind pe arbore genealogic al familiei o ramura de rutean. Atat in urma alegerilor din anul 2000, cat si in 2004 a ajuns in Camera Deputatilor ca reprezentant al Uniunii Culturale a Rutenilor, ales cu putin peste 2.000 de voturi la nivelul intregii tari.

Turnator sau victima

Gheorghe Firczak se declara, insa, nevinovat. El sustine ca este o victima a Securitatii si ca a dat numai declaratii referitoare la propria-i persoana. Ruteanul crede ca a intrat in atentia Politiei Politice dupa un articol despre Cetatea Devei, in care a prezentat o versiune a istoriei, neagreata de comunisti.

"Eu stiu ca am fost urmarit de Securitate. Nu am fost informator si nu stiu cum de a aparut numele meu pe acea lista (a celor cu dosare de retea). Azi am cerut sa-mi vad dosarul la CNSAS. Deocamdata nu pot spune mai multe", a spus Firczak.
Memorat
Pagini: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 50
Schimbă forumul: