Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 23

CAND SE VOR MAI PRESCHIMBA CERTIFICATELE????

• nico68
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
CAND SE VOR MAI PRESCHIMBA CERTIFICATELE????
« : Mai 21, 2008, 21:09:07 »

Huh
RESPECTA SSPR PLANIFICAREA PRIVIND PRESCHIMBARE CERTIFICATELOR,SAU ASTEAPTA SI ALEGERILE PARLAMENTARE?Huh??
Memorat

08
  • URRS
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Noi sa fim sanatosi !!!
  • Vezi Profilul
Răspuns: CAND SE VOR MAI PRESCHIMBA CERTIFICATELE????
« Răspunde #1 : Mai 22, 2008, 14:23:20 »

Huh
RESPECTA SSPR PLANIFICAREA PRIVIND PRESCHIMBARE CERTIFICATELOR,SAU ASTEAPTA SI ALEGERILE PARLAMENTARE?Huh??

Nu SSPR le preschimba ! Odata terminata verificarea la SSPR dosarele trebuie sa mai treaca si de TOVARASII si TOVARASELE (acum DOMNI si DOAMNE, cu faima mare !) de la CPRD. Cum unul dintre scopurile Revolutiei a fost de a nu mai exista TOVARASI SI TOVARASE, respectivii "cetateni" care compun CPRD, si nu numai, carora le-a placut titulatura de pana in 1989 si au iubit si iubesc si in continuare, mai mult ca sigur, SECERA SI CIOCANUL,  transformate ad-hoc in TRANDAFIR sau BUCHETE DE TRANDAFIRI, au facut tot posibilul ca sa ajunga pe scaunele si in comisiile in care sunt acum pentru a putea sa ne "plateasca" pentru indrazneala noastra din 1989. Astfel, parte din ei, s-au facut si "frate cu dracul" - adica SUNT REVOLUTIONARI SADEA -, si "lucreaza" in continuare. M-am gandesc sa le propun sa-si faca propriul partid, pentru a nu mai "lucra" infiltrati pe statele altora si sa-si aleaga ca sigla COASA SI LOPATA incrucisate pentru a simboliza noua ideologie a SECEREI SI CIOCANULUI. Astfel de "activisti tovarasi" sunt infiltrati peste tot, in toate partidele, ministerele, comisiile si in general in toate "zonele de interes" unde pot strica si distruge, din umbra, asa cum au facut, la lumina zilei, pana in 1989.
Memorat

"Nu cerceta aceste legi,
Că eşti nebun când le-nţelegi!
Din codru rupi o rămurea,
Ce-i pasă codrului de ea!
Ce-i pasă unei lumi întregi
De moartea mea!" (Gerge Cosbuc - "Moartea lui Fulger")
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 22, 2008, 15:52:10 »

Corect, cu o singura rectificare: adevarata sigla a comunistilor a fost tot timpul coasa si lopata. Secera si ciocanul au fost doar de fatada. Asta arata istoria dictaturii lor, car este o istorie a hotiei, crimei si exterminarii.
Memorat
  • URRS
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 22, 2008, 17:15:13 »

In plus nici la SSPR nu se face treaba tocmai cu atentie si grija. Probabil dat fiind volumul mare de lucru tinand cont de numarul dosarelor se prefera rutina. Mi-am dat seama de acest lucru odata cu noua "fata" a sitului SSPR si cu modalitatea de a cauta situatia dosarului personal. In ceea ce ma priveste, si spun cu siguranta ca nu sunt singurul pentru ca mai caut si pentru alti colegi care ma roaga, colegi care nu s-au adaptat asa bine cu calculatorul, apar cu aceleasi date gresite, mai precis ca am trecut de CPRD si ca noul certificat este la imprimerie. Am sperat ca dupa memoriile inaintate la SSPR in ianuarie 2008 si dupa audienta si discutia cu domnul Fesan se vor indrepta lucrurile MACAR in ceea ce priveste informatia pe care o primesc si o primim cu totii pe situl OFICIAL al SSPR. Nu mai spun ca din ianuarie 2008 (lasand la o parte prevederile legale care spun ceva despre 30 de zile) nu am primit nici un raspuns  la solicitarile mele. Este posibil insa sa nici nu primesc vreodata acest raspuns atata vreme cat la SSPR in tabele figurez cu TRIMIS LA IMPRIMERIE ceea ce este total fals. Am mai atentionat pe forum despre acest lucru la care ar trebui sa fie atent fiecare dintre noi, deoarece aceste tabele, trecute deja pe site sunt pentru cei de la SSPR ca o BIBLIE in care sunt trecuti toti "sfintii", iar odata ce scrie ACOLO un lucru acesta este probabil foarte greu de contrazis, verificat, modificat etc. Probabil ca au si cei de la SSPR o INCHIZITIE a lor de care se tem. Au un inchizitor sef, care le spune: "asa e scris, asa ramane", adica ceva de genul "crede si nu cerceta"! In plus pe link-ul unde ar trebui sa apara lista cu eliberarea documentelor nu mai pot intra de luni de zile. Au aparut in schimb link-ul cu Drepturi acordate care drept sa spun nu ma incanta cu nimic chiar daca am remarcat nume cunoscute, asa cum nu cred ca incanta nici procuratura care ar trebui sa ia masuri acolo unde sunt nereguli si nu numai in cazul acestor liste. Am ajuns la concluzia ca niciodata nu am "incantat" pe nimeni si nici pe viitor nu o sa "incantam" pe cineva. Este ceva ca in cantecul acela "Trandafir de la Moldova" unde spune "Trandafir de la Moldova/Te-as iubi dar nu stiu vorba" dar si "Ce-a fost verde, s-a uscat/Ce-am iubit, s-a scuturat!" Asa se pune problema pentru noi cand ne adresam autoritatilor in masura sa ne rezolve problemele (prea multe in opinia lor si care cer un volum mare de munca). Leacul pentru rezolvare inca le este jena sa ni-l transmita, dar vorba tatalui meu, Dumnezeu sa-l odihneasca, rezolvarea se pare a fi in acceptia politicienilor: Mila de militian, sudoare de paznic si lacrima de popa !
Memorat

"Nu cerceta aceste legi,
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 23, 2008, 11:49:55 »

Ma tem ca nu a fost ales bine titlul... are un cuvant in plus: "CAND"

La cat de mult ii intereseaza de noi pe cei din comisia parlamentara se vede foarte bine... mai mult de jumatate din sedintele CPRD nu se pot tine din lipsa de cvorum  Huh

Acuma intram in campanii, alegeri, etc... poate sa isi reia activitatea la anul pe vremea asta, daca au timp...
Memorat
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 23, 2008, 12:32:17 »

ca de exemplu... pe siteul CDep, la documentele comisiei CPRD, din cele 14 procese verbale de sedinta, numai 4 au putut aviza dosarele noastre... in rest, LIPSA DE CVORUM!!!
Memorat
  • URRS
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 23, 2008, 20:22:00 »

De obicei se spune "stana fara caini", ceea ce nu este cazul in ceea ce priveste CPRD - caini fiind destui si in stana si in afara, asa ca "stana fara ciobani" ar fi mai aproape de adevar. Priviti cele 11 "avataruri" de pe prima pagina a acestui site. Vedeti cumva "ciobani" ? Personal, nu vad decat "caini". Analizati, in parte, privind la ei, si biografia sau autobiografia fiecaruia (CV-ul in termeni care ies din tiparele "libajului de lemn"). Toate le gasiti pe siturile Parlamentului. Vedeti ce scoli au urmat, cand le-au urmat, la ce UNITATI le-au urmat, pe langa ce stana au "activat" etc, etc. Sunt lucruri interesante care puse cap la cap cu putina logica, mie, cel putin, mi-a configurat, pentru mult mai mult decat cei 11, portretul fostului "tovaras-activist" (am vrut sa scriu ARIVIST, scuze) care cauta prin orice mod sa "satisfaca" cerintele cu scopul clar, cum se spune, "de a se ajunge". Si de drept si de fapt acest gen de "oameni" fac rau si in timpul ascensiunii cat si dupa ce au atins o anumita "altitudine". Din pacate am un astfel de specimen chiar in colectivul in care lucrez zi de zi. Din pacate, pentru el de aceasta data, colectivul stie si reuseste cu destul de mult succes sa-i infraneze sau chiar sa ii stopeze cea mai mare parte din veleitati. Nu m-ar mira insa ca peste ceva timp sa il vad pe vreo lista a vreunui partid sau formatiune politica, scuipand sau lingand cand in stanga, cand in dreapta, cu scopul si pretentia de a fi "ales". Cu toate ca ii place mai mult sa scuipe nu este mai putin adevarat ca la fel de mult ii place sa si linga acolo unde a scuipat. Face chiar si ore suplimentare pentru aceasta din urma activitate. Asadar, acestea fiind scrise, cu sigurantal, dupa parerea mea, ca tot astfel de oameni se ocupa si de problemele noastre si au grija sa se ocupe cu ura necesara. La fel ca si in bancul cu Bula, cand aflat la un miting de 23 August si foarte ragusit fiind,  printre manifestantii care strigau cat de tare se putea  "Uraaaa !" el era singurul care mergea in coloana si tacea ca un peste din cauza durerii in gat. Bineinteles ca este vazut de un securist care remarca la timp ca Bula nu se "agita" si nu striga. Securistul, foarte furios, isi face loc printre manifestanti si ajungand la Bula il dojeneste si il intreaba de ce nu striga si el ca toata lumea "Uraaa!", la care Bula ii spune ca este bolnav si ragusit neputand striga, dar sa nu-si faca tovarasul nici o grija deoarece "Ura o poarta in suflet !".
Memorat

"Nu cerceta aceste legi,
« Răspunde #7 : Mai 28, 2008, 16:52:51 »

Revolutionari inscrisi pe listele SSPR
//www.phg.ro/stiri/Dezvaluiri/Revolutionarii_inscrisi_pe_listele_SSPR-s44312.html
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 28, 2008, 23:08:50 »

Despre aceasta se facea vorbire, nu?

De pe PHG Ro
Revolutionarii inscrisi pe listele SSPR
27.04.2006
In documentele Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor sunt inscrisi un numar de 28.224 revolutionari: urmasi de eroi martiri, ranti, retinuti si luptatori pentru victoria revolutiei din decembrie 1989. Aceasta cifra include si ranitii, precum si decedatii "in legatura cu evenimentele". Revolutionarii de pe listele SSPR au fost luati in evidenta ca urmare a cererilor adresate de acestia pentru a putea beneficia de prevederile Legii 44/1994, republicata si cu modificarile ulterioare. Numarul total al revolutionarilor a inclus: eroi-martiri - 1.059; decedati in legatura cu evenimentele - 85; urmasi de eroi martiri - 2.361 (din care parinti - 1.205; mame - 665; tati - 540; soti supravietuitori - 407; copii - 748); raniti in revolutie - 2.831 (din care, cu grad de invaliditate l - 40; cu grad de invaliditate 2 - 228; cu grad de invaliditate lll - 96); retinuti - 760; raniti in legatura cu evenimentele - 307; luptatori cu merite deosebite - 21.853. Din numarul total de revolutionari au decedat pana in prezent 323 persoane. Indemnizatii reparatorii primesc un numar de 2.662 persoane: copii, parinti si soti de eroi-martiri, precum si raniti cu grade de invaliditate. Situatia pe orase-martir a revolutionarilor este: Bucuresti Ð 6.496 persoane; Timisoara Ð 2.790; Brasov Ð 1.389; Constanta - 1.298; Sibiu Ð 687; Buzau Ð 576; Cluj Ð 545; Arad Ð 486; Dambovita Ð 480; Prahova Ð 330; Mures - 343; Braila Ð 214; Iasi Ð 189. Totalul oraselor-martir este de 13, cuprinzand 15.823 persoane, respectiv peste 61% din totalul revolutionarilor care au dobandit certificatele si titlurile conform Legii 42/1990 republicata. In celelalte 29 de judete care nu includ orasele-martir sunt luati in evidenta 12.063 revolutionari. In prezent, Legea 42/90 a fost inlocuita de Legea 344/2004 (Legea Recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria revolutiei romane din decembrie 1989). Noua lege a impus reverificarea si revalidarea tuturor dosarelor de revolutionari pentru care se solicita preschimbarea. Se presupune ca dupa data de 30 decembrie 1989, data la care se vor incheia revalidarea si preschimbarea certificatelor, numarul beneficiarilor de drepturi conferite de lege va scadea cu cateva mii. Pana in prezent, s-a solicitat preschimbarea la un numar de 22.400 dosare, termenul final pentru aceasta procedura fiind fixat pentru data de 30 aprilie a.c. Eventualele completari la dosare se vor mai putea face pana la data de 31 iulie a.c. Numarul total al beneficiarilor Legii Recunostintei va fi cunoscut la sfarsitul anului in curs. Acesta cifra nu va include insa mortii, ranitii, retinutii si luptatorii care nu au facut cereri pentru certificate de revolutionari sau nu au solicitat preschimbarea lor. Exista numeroase persoane care au fost ranite sau retinute pe durata revolutiei (si detin dovezi clare in acest sens) care nu au solicitat niciodata certificate de revolutionari. Exista persoane care au decedat in urma impuscarii la revolutie, dar care nu au fost declarate din diverse motive: nu au avut familie sau au fost cadre ale institutiilor militarizate. Cele mai multe persoane nedeclarate ca fiind ranite, retinute sau decedate in decembrie 1989 au provenit din cadrul Armatei, Militiei sau Securitatii.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 27, 2008, 20:27:14 »

Mai da zicea cineva ca astazi se intruneste cepredeul sa discute dosarele duse de Fesan acolo. Cine stie daca s-a intrunit sau nu? Si daca s-au intrunit au fost destui prezenti ca si ia decizii valabile? Si daca au fot destui ce mama lor au facut. Ca se carabanesc aia in concedii si raman revolutionarii cu buezele umflate pana la toamna. Cine stie?
Memorat
« Răspunde #10 : Iunie 27, 2008, 22:30:10 »

Doar marti putem afla Nani-Nani daca a fost cvorum sau nu dupa afisarea sintezei si daca o posteaza bineinteles.
Memorat
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 30, 2008, 10:01:28 »

Peste o luna se face exact un an de cand in comisia SSPR mi-a fost avizat dosarul pentru trimitere catre CPRD... de atunci a fost returnat de 3 ori pentru greseli de nume, calitate, etc... deja mi-e sila!
Un bun prieten de-al meu, ranit in Revolutie, a trecut si de comisia parlamentara... acum luni bune... problema este ca nici pana acum doua zile, cand A MURIT, nu a apucat sa isi vada certificatul preschimbat... sa nu mai vorbim de drepturi!!! Multumim din inima!!!
Memorat
« Răspunde #12 : Iunie 30, 2008, 13:14:52 »

Daca s-a intamplat (iarasi) o asemenea tragedie, va rog sa postati detele revolutionarului respectiv, pentru ca e bine ca aceste situatii sa fie cunoscute, altfel, existand riscul sa fie negata oficial aceasta realitate. Numele, pronumele, asociatia de care tinea, data decesului, eventual o fotografie.
Dumnezeu sa-l ierte.
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 22:28:08 de către razvan »
Memorat
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iulie 03, 2008, 09:44:36 »

Este vorba de Fenesi Francisc... mai multe nu stiu sa spun ca s-au facut modificarile pe site-ul SSPR si am pierdut urma... Saracu era asa de fericit cand a vazut ca a fost validat de CPRD... si tot degeaba...
Memorat
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iulie 03, 2008, 09:57:59 »

Poate cineva sa imi dea si mie o lamurire?

Am fost validat de comisisa SSPR in iulie anul trecut cu calitatea de retinut.

Propunerea de validare catre CPRD a fost trimisa de mai multe ori cu erori de nume, calitate, etc... acum, pe noua varianta a site-ului SSPR nu ma mai regasesc nici macar acolo... ce se intampla oare???

Vorba lui Caragiale: Tradare, tradare ... dar sa stiu si eu!!!
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 23
Schimbă forumul: