Main Content:

Pagini: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 23

CAND SE VOR MAI PRESCHIMBA CERTIFICATELE????

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
Răspuns: CAND SE VOR MAI PRESCHIMBA CERTIFICATELE????
« Răspunde #195 : Martie 05, 2009, 13:26:59 »

Am primit de la cineva:

AM SUNAT LA CPRD SI SSPR DE UNDE AM AFLAT CA MARTI A AVUT LOC SEDINTA CPRD CU CVORUM SI SAU AVIZAT LISTE,DAR CITI,CINE SI CUM NU MI-AU SPUS.SE LUCREAZA LA SINTEZA SI V-A APAREA IN CURIND PE SAIT-UL CPRD.DOMNUL FESAN ESTE IN CONCEDIU PENTRU O SAPTAMINA.VEDETI DACA AVETI TIMP SEDINTA COMISIEI JURIDICE SI IMUNITATI A CDEP DIN 03/03/2009.VA ROG SA MA CREDETI CA CEEA CE VA SPUN ESTE CONFORM CU CE MI-AU SPUS LA TELEFON.DACA VA UITATI LA SEDINTA COMISIEI JURIDICE SI IMUNITATI SA O FACETI DE LA MINUTUL 65(1h05MIN).

Memorat

Perplex in forma continuata.
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #196 : Aprilie 03, 2009, 23:36:51 »

La intrebarea care a dat titlul acestui subiect, de acum se raspunde astfel: niciodata.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #197 : Aprilie 03, 2009, 23:48:47 »

Nu Nor, se vor preschimba. Asta e si motivul pentru care e atata bataie pe postul de la SSPR. Imagineaza-ti ca de maine gata, pa, nu se mai preschimba nimic. Da-mi un motiv, atunci, pentru care s-ar bate lumea pe postul de SS. Numai pentru aplicarea legii 341 sub o forma sau alta? N-as crede. Miza e pentru cine sa se aplice, deci se vor preschimba. Parerea mea.
Memorat

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #198 : Aprilie 04, 2009, 00:16:52 »

Cele cateva sute de dosare care vor mai fi "trecute" vor fi ale unor impostori din anturajul lui Iliescu. Adevaratii revolutionari vor fi trecuti pe linie moarta. O sa vezi. Daca ai dosar de trecut, incearca s-o faci cat mai repede. Toata lumea s-a scandalizat de declaratiile despre impostori ale lui Fesan si a parut dezinteresata de limbajul abrupt si inflexibilitatea lui Cutean. Le vor cunoaste acum din ce in ce mai bine. O sa vezi.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #199 : Aprilie 04, 2009, 00:42:12 »

Drept sa iti zic, pe Cutean eu nu l-am auzit niciodata vorbind. E si un motiv pentru care l-am apreciat pe Fesan, ca a vorbit despre impostorii - subiectul fiind tabu pentru multi cocotati la diverse comisii. Dosar am de trecut, adica al meu, dar ma doare-n cur de-al meu de cand am vazut cum merg treburile, nici nu mai vreau sa treaca, de fapt speranta mea e sa ii vad in puscarie (sau morti - apropo de linia moarta, la asta ma refer) pe aia care i-au trecut pe impostori. Mai rau imi pare de unii cu care am vorbit pe aici incercand sa ii ajut fiindca zic eu ca merita mai mult decat mine - ca i-au luat borfasii aia la ochi.
Memorat

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #200 : Aprilie 04, 2009, 03:59:09 »

In final, va exista calea justitiei. Sunt si acum multe procese impotriva SSPR, dar sa vezi de la sfarsitul prmaverii! Vor face bani frumosi avocatii. Pacat ca s-a ajuns la situatia asta.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #201 : Aprilie 04, 2009, 04:12:48 »

Ma surprinde greseala lui Iliescu de a forta numirea lui Cutean la SSPR, pentru ca era clar ca urma sa fie exploatata politic in campania electorala. Sa fie frica atat de mare incat a preferat sa plateasca (PSD-ul) costurile politice, dor sa aiba un om sigur acolo? E o dovada de slabiciune din partea lui, nu de forta.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #202 : Aprilie 04, 2009, 04:16:42 »

Iar hotomanu principal al tarii atat asteapta. Ce as mai rade sa castige Crin Antonescu pnetru ca, intr-un asemenea caz, ar fi ceva sanse sa-i vedem pe ambii presedinti FSN-isti condamnati!
Memorat
  • danyd
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #203 : Aprilie 05, 2009, 21:35:28 »

Stie cineva ceva despre certificatele care sunt acum la retiparire? care au ramas din legislatura trecuta .. dar acum au fost semnate de Dl. Luca Raymomnd ? Urmeaza a fi semnate de Cuteanu ? sau ?
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #204 : Aprilie 05, 2009, 22:59:15 »

Nimeni nu stie nimic concret. A venit Cutean, s-a asternut tacerea. Eu nu pot sa spun decat la ce ma astept personal: adio certificat. Tu poate esti norocos, ca a ajuns deja la ultima etapa Smiley Daca vrei sa iti dau un sfat: nu mai scrie pe forum, roaga-l pe Iosif sa-ti sterga contul. E mai bine asa; poate nu te-au pus inca pe lista neagra. Chestia asta e lucrul cu cea mai mare probabilitate sa fie adevarat. Crezi ca intamplator mai toti aici un nick si nu-si dau nume, si ca in ultimul timp bate vantul pe-aici sau vorbim colinde?
Memorat

• valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #205 : Aprilie 06, 2009, 20:48:00 »

.Va postez un document original  ca sa vedeti ce isi permite  Secretarul General al S.S.P.R. sa faca cu dosarele revolutionarilor (vezi documentul) Eu am facut rost de un document care arata abuzurile din S.S.P.R., facute chiar de cei care sint la varful institutiei (dar nu de Fesan)..
dl. Cutean a declarat ieri la Alba Iulia ca nu mai trece nici un dosar,mai ales ca el considera ca max. in toata tara pot fii in jur de 10000 de revolutionari.O mare critica a adus-o lui Costin care are peste 9000 de dosare de trecut?HuhHuhHuh?
1.   din ultimul lot de dosare trecute de Fesan de C.P.R.D. - atentie, trecute deja! - va lua prin sondaj cateva si, daca vor fi probleme, va bloca lotul
2.   va initia un proiect de ordonanta de urgenta prin care se va cere inca o proba in plus pentru a viza pozitiv dosarele, deci scopul este sa treaca mai putine dosare,dar va fii si o discriminare,între dosarele trecute si care urmeaza sa fie trecute!
3.   Cu prima chestie nu putem fi decat de acord, desi e o bataie de joc la adresa celor doua comisii si a lui Fesan personal.
4.   Dar, atentie, avem ocazia sa-i semnalam pe Portal intrusii din lotul respectiv. Cei de la Brasov.
Cititi documentul
Memorat

In Good We Trust
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #206 : Aprilie 06, 2009, 22:27:42 »

Sper ca au depus documentul si la Parchet, la Corpului de Control al Guvernului si ca l-au trimis si presei. Nu ca ar avea importanta, ca n-o sa sa intample nimic, dar macar sa fie lucrul bine facut.
Memorat

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #207 : Aprilie 06, 2009, 22:34:55 »
Memorat

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #208 : Aprilie 07, 2009, 01:40:19 »

Cat de tare o fi? Daca totul e autentic, adica daca nu e o facatura a triunghiului de interese Costin, Lesu, Maries, atunci poate fi "tare" cum spui. Hai sa incepem cu primul episod, conferinta de presa, anuntata tot pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie 1989 din Bucuresti.

Conferinta de presa
Postat la data de April 4th, 2009
de catre carmen21 in categoria Comunicate

Acum am fost  rugata sa pun urmatorul comunicat:

Organizaţia Internaţională a Luptătorilor

pentru Apărarea Drepturilor Omului

ORGANIZEAZĂ

C O N F E R I N Ţ Ă
de P R E S Ă
E X T R A O R D I N A R Ă

Duminică 05 aprilie 2009 la orele 11.00 la o CONFERINŢĂ DE PRESĂ EXTRAORDINARĂ, ce va avea loc în strada Mircea Eliade nr. 12 Sector 1, în zona dintre Ambasada Republicii Coreea şi sediul Asociaţiei Club 22 CC, pe trotuar .

OBIECTUL CONFERINŢEI DE PRESĂ :

- un demnitar al “Cabinetului Boc” - cu pistolul în stradă

- Incident petrecut în dimineaţa zilei de 03 aprilie 2009, confirmat de Poliţie şi Jandarmerie - ascuns presei şi opiniei publice de mai bine de 33 (treizeci şi trei !!!) de ore, deşi plângerile sunt depuse oficial

- Jandarmii de la Ambasada Coreei apelează 112 şi demnitarul - agresor împreună cu victima sunt ridicaţi şi duşi la Secţia 1 Poliţie.

La conferinţă sunt invitaţi reprezentanţi ai Jandarmeriei şi Secţiei 1 Poliţie.

Preşedinte,

Ionel LEŞU

Comunicatul era la adresa aceasta www.asociatia21decembrie.ro/?p=1339.
Ma intreb cum de nu a aparut in ziarele si televiziunile nationale aceasta conferinta de presa originala (pe trotoar)? Pentru ca nu a aparut. Nici eu nu am gasit nimic pe net si am vazut ca si vicepresedinta asociatiei care a gazduit anuntul motiveaza publicarea comunicatului care a urmat prin aceeasi lipsa de apetenta a presei:
Comunicat de presa F. Stoenescu
Postat la data de April 6th, 2009
de catre carmen21 in categoria Presă
În continuare postez comunicate la rugămintea altora care nu au unde să le posteze pt. revoluţionari.

Motive pentru publicare:
- presa lucreaza duminica
- stirea se cupla perfect cu ansamblul scandalurilor politice care domina in acest moment
- ca si alti "exemplari" inaintasi si dl Cutean, desi are probleme cu justitia, tocmai a fost numit intr-o functie oficiala a guvernului
- toti ziaristii care sunt impotriva lui Ion Iliescu, ar fi fost normal sa fie interesati de scandalul la care a participat un protejat al sau etc.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #209 : Aprilie 07, 2009, 02:01:27 »

La adresa indicata, www.asociatia21decembrie.ro/?p=1395, a fost postat comunicatul care a tinut locul conferintei de presa (cea de care ma mir ca nu a avut loc) si care furnizeaza, dintr-un singur punct de vedere, cel al domnului Florin Stoenescu, informatia propiu-zisa.

COMUNICAT DE PRESĂ
Urmare a incidentului din dimineaţa zilei de 03 aprilie
2009, petrecut în str. Mircea Eliade, nr. 12, Sector 1

Mă numesc STOENESCU FLORIN, sunt născut în Tg. Jiu, am 43 de ani şi locuiesc în Bucureşti încă din anul 1992 .

Am participat la Revoluţia Română din Decembrie 1989 în Bucureşti, drept pentru care am solicitat şi am primit certificatul de revoluţionar nr. 8547 / 10.09.1992, precum şi titlul aferent prin Deceret Prezidenţial, prin intermediul Asociaţiei Club 22 TV .
Am solicitat preschimbarea certificatului de revoluţionar conform prevederilor Legii 341/ 2004, încă din anul 2004 (Dosar nr. 8004) şi până la această dată nu am intrat în posesia certificatului preschimbat, din motive subiective invocate de Comisia parlamentară a revoluţionarilor din decembrie 1989 condusă la vremea respectivă de Emilian Vasile Cutean .
În data de 17 martie 2009, Comisia parlamentară a revoluţionarilor din decembrie 1989 a avizat favorabil preschimbarea certificatului, constatând că în cazul meu au fost îndeplinite toate prevederile legale .
În data de 02 aprilie 2009, am aflat că în funcţia de Secretar de Stat la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989 a fost numit Emilian Vasile Cutean, prietenul meu .
În acest sens am hotărât ca în dimineaţa zilei de 03 aprilie 2009 să mă deplasez la sediul Asociaţiei Club 22 CC, unde ştiam că doarme şi pot să îl găsesc dimineaţa înainte de a pleca la S.S.P.R., pentru a îi cere să-mi spună ce are de gând cu mine şi când va trimite la tipărit certificatul meu .
Am ajuns în jurul orei 06.00 - 06.15 în faţa sediului Asociaţiei Club 22 CC, din str. Mircea Eliade, nr. 12, Sector 1, am bătut la poartă şi am strigat pentru a putea discuta cu Emilian Vasile Cutean .
Am început să patrulez pe toată lungimea laturii situată pe str. Mircea Eliade şi să bat cu un băţ în gard şi poartă pentru ca să atrag atenţia şi să mi se răspundă. Zgomotul era amplificat de lătratul câinilor din interior .
La un moment dat când eu eram în colţul imobilului, latura dinspre Sahia Film, peste gard s-a ridicat o persoană, care avea un pistol în mână şi care m-a ameninţat că va trage . L-am recunoscut pe Emilian Vasile Cutean şi i-am spus cine sunt şi ce vreau .
La rândul lui m-a recunoscut spunând „tu eşti Florine” şi după un schimb de replici mi-a transmis că „să fii la ora 11.00 la S.S.P.R.” pentru „a rezolva problemele” . Precizez cîteva dintre replicile lui : „ce vrei bă Florine, ce sa întâmplat bă. Ce pana mea mă deranjezi la ora asta băi nebunule” . Eu i-am spus „Emile am venit pentru că altfel nu te pot găsi. Am încercat de atătea ori şi nu am reuşit”.
Ne-am salutat şi am plecat către latura dinspre Ambasada Coreei pentru a pleca acasă .
În acest moment am fost sunat la telefonul mobil de un amic pentru a mă întreba ce fac . Eu tocmai îi spuneam că am vorbit şi că la ora 11.00 am întâlnire la S.S.P.R. cu Emil Cutean .
Precizez că în toată această perioadă, jandarmii care asigurau paza la Ambasada Coreei au stat pe trotuarul din faţa ambasadei şi sunt convins că au văzut cele întâmplate .
În momentul când am ajuns în dreptul gheretei jandarmilor de la ambasadă, situată pe trotuarul strazii, cineva pe la spate, mi-a pus un obiect rece la ceafă o mână pe umeri, am fost împins şi îngenuncheat .
Am întors capul şi am văzut că era Vasile Emilian Cutean care mă ameninţa cu pistolul la ceafă şi le cerea jandarmilor să mă aresteze .
În timpul când am fost atacat pe la spate, eu vorbeam la telefon şi am apucat să comunic persoanei cu care vorbeam că „Emilian Vasile Cutean mi-a pus pistolul la ceafă şi că m-a îngenuncheat” şi i-am spus „să anunţe pe alt coleg” .
Apoi am închis telefonul şi l-am întrebat „Ce faci Emile? Eşti nebun? Mă ataci cu pistolul? Am vorbit adineori şi mi-ai spus să vin la SSPR” şi alte replici .
Acesta spunea că nu mă cunoaşte şi cerea în continuare să fiu arestat .
Uitându-mă în spate am văzut că în poarta asociaţiei era soţia lui Emilian Vasile Cutean, fapt pentru care am tras concluzia că acesta a ieşit pe poartă şi a venit şi m-a atacat .
Precizez că mă cunosc foarte bine cu Emilian Vasile Cutean încă din anii 1993, când eu eram administrator la Asociaţia Club 22 TV şi el era administrator la Asociaţia Club 22 CC . De multe ori am mers la o bere împreună, am mers la pescuit împreună, eram priieteni şi pe acest lucru am mizat când m-am deplasat la asociaţia lui.
Jandarmii au spus că nu este treaba lor, au sunat şi au chemat un echipaj de la ei, care a venit în câteva minute .
Aceştia aflând despre ce este vorba au sunat la 112 şi în câteva minute au venit două echipaje de poliţie .
În intervalul de timp scurs de la venirea echipajului de jandarmi şi până la venirea echipajelor de poliţie Cutean Vasile Emilian a dus pistolul în curtea asociaţiei .
La venirea echipajelor de poliţie Emilian Vasile Cutean le-a spus acestora să mă aresteze, dar jandarmii le-a comunicat poliţiştilor că acesta (Emilian Vasile Cutean) ma atacat pe stradă, în faţa ambasadei şi mi-a pus pistolul la ceafă .
Am fost percheziţionat, mi s-a verificat buletinul şi am fost invitat la Secţia 1 Poliţie pentru declaraţii .
Eu am plecat cu echipajul de poliţie iar Cutean Vasile Emilian a venit cu maşina lui .
La secţia de poliţie unde am ajuns în jurul orelor 07.00, deoarece eram în stare de şoc de la cele întâmplate, am refuzat să dau declaraţie, am cerut să fiu lăsat să mă duc şi să revin cu un avocat .
Am plecat şi am revenit în jurul 13.00 - 13.30 la sediul Secţiei 1 Poliţie, am dat declaraţie, am depus o plângere înregistrate cu numărul 1463854 / 03 aprilie 2009 .
Am constatat că, deşi Emilian Vasile Cutean depusese o declaraţie încă de dimineaţă, aceasta nu era înregistrată .
Văzând că nu se întâmplă nimic, trecuseră peste 36 (treizeci şi şase!!!) de ore de la incident, în data de 04 aprilie 2009 în jurul orelor 15,30, am lansat un comunicat pentru organizarea unei CONFERINŢE DE PRESĂ EXTRAORDINARE la locul faptei, pentru a prezenta cazul .
Abia după ce am transmis comunicatul organizării conferinţei de presă, seara, după peste 40 de ore de la incident, au început să apară primele reacţii, prin care se încearcă distorsionarea adevărului .
Doresc să mai precizez că, atât în dimineaţa zilei de 03 aprilie 2009 de faţă cu echipajele de poliţie şi jandarmi, cât şi în ziua de 04 aprilie 2009 de faţă cu domnii Ionel LEŞU şi Nicolae BĂNUŢOIU, Emilian Vaile Cutean m-a ameninţat că „nu o să mai vezi niciodată certificatul preschimbat” şi că „o să te aranjeze eu, o să te bag în puşcărie măi nemernicule” pentru că „mie (adică lui Emilian Vasile Cutean) nu îmi este frică de nimeni şi de nimic” . De asemenea ma ameninţat că „am eu eu grijă de tine şi la Tîrgu Jiu” (aici este familia mea) .
Pentru orice fel de relaţii şi declaraţii stau la dispoziţia presei şi a organelor de cercetare prin intermediul Organizaţiei Internaţionale pentru Apărarea Drepturilor Omului, căreia i-am solicitat sprijin pentru luarea măsurilor care se impun în acest caz .
Florin STOENESCU

Poate fi lesne observata o nepotrivire importanta intre primul comunicat, cel semant de dl Lesu si cel de al doilea, al dlui Stoenescu. Primul afirma ca:
- Jandarmii de la Ambasada Coreei apelează 112 şi demnitarul - agresor împreună cu victima sunt ridicaţi şi duşi la Secţia 1 Poliţie.
Al doilea precizeaza altceva:
Am fost percheziţionat, mi s-a verificat buletinul şi am fost invitat la Secţia 1 Poliţie pentru declaraţii .
Eu am plecat cu echipajul de poliţie iar Cutean Vasile Emilian a venit cu maşina lui.

Pana nu aflam si punctul de vedere al dlui Cutean, e cam hazardat sa emitem pareri personale, altele decat unele mai mult interogative.
Memorat
Pagini: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 23
Schimbă forumul: